:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,437
Активни 609
Страници 24,367
За един ден 1,302,066

Предлага се двойно обезщетение за жертвите на престъпления

Разширява се кръгът на деянията, за които може да се иска компенсация от държавата
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
За 7 години само 140 души са получили обезщетение от държавата.
Да се увеличи двойно размерът на обезщетението, което жертвите на престъпления могат да искат от държавата, предлага правосъдното министерство. То публикува проект за промени в Закона за подпомагане на финансова компенсация на пострадалите от престъпления. В момента горната граница за компенсация е 5 хил. лв., но според проекта сумата се увеличава на 10 хил. лв. Възможност такава сума да бъде присъдена има и в момента, но само в случай, че обезщетението се изплаща на наследниците на пострадалия. Ако промените бъдат приети, тя ще се отнася и за самите жертви на престъпления.

Освен увеличението на обезщетенията се предлага и разширяване на кръга от престъпления, за които ще се изплаща. Добавят се средната телесна повреда и опитът за убийство. Авторите на промените се мотивират, че първото престъпление е тежко по смисъла на НК и трябва да бъде прибавено в списъка, макар че уврежданията от него не са доживотни. "Те представляват такова разстройство на здравето, което води до трайно затрудняване на някакъв жизненоважен орган или функция от човешкото тяло. Пострадалите изживяват и емоционален стрес вследствие на престъплението, който в много от случаите води до тежки психически и социални последици. Налице е необходимост както от лечение на физическото увреждане, така и специализирана психологическа помощ и подкрепа", пише в мотивите. Опитът за убийство се включва заради високата му обществена опасност.

Жертвите на изнасилване да не доказват тежко увреждане на здравето, за да получат обезщетения, предвиждат още промените. Сега компенсация се дава само при доказани тежки увреждания. "Изнасилването е сред най-тежките психотравмиращи събития, които могат да нарушат равновесието между възможностите на механизмите за адаптация на човека и външния свят", пишат авторите на законопроекта.

Според закона такива обезщетения се изплащат само ако пострадалият не е получил друг вид компенсация. На практика това значи, че ако има присъдена компенсация от съда, не може да се претендира обезщетение от държавата. Законът за подпомагане обаче дава възможност да се иска компенсация и когато разследването е спряно, защото извършителят не може да бъде открит, или пък е било прекратено. Тогава трябва да се докажат имуществени вреди - разходи за лечение, пропуснати доходи, съдебни разноски, разходи по погребение и др.



СТАТИСТИКА

През 2007-2014 г. са подадени близо 580 молби за обезщетение от жертви на престъпления. Само 140 от тях са получили такова. Общият размер на предоставената сума е около 278 000 лв., сочи статистиката на Министерството на правосъдието към края на м.г. Излиза, че средно пострадалите са обезщетявани с 1985 лв. По закон, след като държавата плати, министърът на правосъдието трябва да започне дело срещу виновния, за да си върне парите. Така за 5 години са възстановени около 1500 лв.





1375
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД