Калфин твърди, че ако се приеме плавното увеличаване на възрастта, никой след това няма да има интерес да го "бута". |
Профсъюзите са категорично против увеличаване на възрастта за пенсия, особено на работещите тежък труд, и изравняването на годините за жени и мъже. Против са и срещу въвеждане на минимална възраст от 52 г. и 10 месеца за служителите в сектор "Сигурност" и нарастването й с по 2 месеца годишно до 55 г. Те настояват за 50 г., които да не се увеличават. По данни на НОИ реално м.г. военните и полицаите са се пенсионирали средно на 52 г. и 6 месеца. Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че възрастта трябва да е "каквато се полага" и не може полицаят и работещият на бюро в МВР да се пенсионират на едни и същи години. "Ако не ни чуят, ще пием вода и ще пушим", коментира пред "Сега" той. Димитров поясни, че ако кабинетът внесе в Народното събрание минималната възраст за военни и полицаи и за първа и втора категория труд, след 20 май "ще вземем мерки с колегите от "Подкрепа", за да защитим категорийните работници". От синдиката на МВР дори заявиха, че тези промени за възраст в сектора решават "психологически проблеми, но не и икономически". Калфин бе категоричен, че ранното пенсиониране не може повече да остане непокътнато. "България е единствената страна, в която се получават пълна пенсия и пълна заплата. Ако се въведе и у нас да не може да се взема и пенсия, и заплата, много бързо ще се охлади желанието за ранно пенсиониране. Не го приемаме, но е необходима промяна", скастри синдикатите Калфин.
Работодателски организации смятат, че предлаганото увеличение на възрастта с по месец-два за трета категория е твърде плавно. Целта е 65 г. да се стигнат за жените през 2037 г., тоест за родените през 1972 г., а за мъжете - през 2029 г., за родените през 1964 г. Бизнесът е против вдигането на осигуровките за пенсия и безработица с 4.5% за 12 г. преди да се решат големите проблеми на осигурителната системна - злоупотребите с инвалидните пенсии и изчистването й от социалните плащания. Заради липсата на решение за инвалидните пенсии изпълнителният председател на стопанската камара Божидар Данев обяви, че "това е реформа на парче, която не решава нито един проблем в системата". До края на годината се очаква да има пакет с мерки за промени в ТЕЛК-овете, който в момента се работи със здравното ведомство. Той обаче трябваше да е готов през април. "Мит е, че осигуровките у нас са ниски. Данък труд ще стане 57% с това увеличение, което е пречка за изсветляване на икономиката", коментира Васил Велев от АИКБ.
СЪГЛАСИЕ
Синдикатите и бизнесът искат единодушно държавните служители да поемат сами осигуровките си, което според синдикатите, дори и да няма фискален ефект, ще въведе справедливост. Двете страни смятат, че принципно трябва да има методика за определяне на минималния осигурителен доход и на минималната заплата по обективни критерии.