"Ако някъде имахме най-много пропуски в предишния си мандат, това беше здравеопазването. Тогава мислехме, че колкото повече пари даваме, толкова по-добро ще е здравеопазването", неочаквано призна вчера в парламента премиерът Бойко Борисов и припомни, че в предишния мандат смени 4-ма здравни министри. "Само в последните 4-5 г. в здравеопазването са се излели 12-13-14 млрд. лв. - огромни суми, и би трябвало и с качеството на услугата, и въобще в тази сфера с такива пари там да няма никакви проблеми", отбеляза обаче той.
Не е ясно защо до знанието на премиера чак сега стига информацията, че прекалено голяма част от средствата, които здравната каса плаща най-вече за болнична помощ и лекарства, са "чиста кражба" според настоящия здравен министър Петър Москов. И че поради липсата на промени и ефективен контрол колкото повече пари се отпускат, толкова повече изтичат. При предния мандат на ГЕРБ бюджетът на здравната каса скочи със 700 млн. лв., но този кабинет също така взе над двойно повече от сектора - почти 1.7 млрд. лв. от резерва на касата бяха национализирани.
Премиерът заяви пред депутатите, че вижда какви усилия полага МЗ сега. "За целия народ здравето е първостепенна задача на правителството, защото и пенсионната реформа я преизчисляваме сега за вдигането на възрастта заради това, че чрез здравната реформа ще вдигнем продължителността на живота", каза министър-председателят.
Министър Москов ще може да представи план за реформа в сектора след около седмица, стана ясно още от думите на Борисов в отговор на питане на ДПС дали усилията на кабинета в тази област не вървят към провал. Борисов похвали като "много смислени" действията на подчинения си във всички области на здравната политика - проблемите със скъпите лекарства, обществените поръчки, задълженията на болниците и т.н. И се примоли на депутатите да имат "още малко търпение и кредит на доверие" към министъра, докато подготви стратегията си. "От това, което съм разговарял, виждам усилието, усърдието и желанието, ви моля да проявим още седмица, да речем, ще можем да го видим на схема, на табличка и съответно да застанем зад това като реформа", изтъкна премиерът.
Той отрече като конспирация слуховете, че някой в управляващата коалиция иска да подложи "динена кора" на Москов, тъй като при такъв формат както успехите, така и провалите са общи.
СЛИВАНЕ
МЗ започва процедура за създаване на гражданско дружество с цел обединяване на немедицинските дейности между 9-те болници в карето на бившата Медицинска академия, съобщиха от МЗ. Дружеството е по закона за задълженията и договорите и би трябвало да е само за определени дейности, които лечебните заведения ще си поделят, без от това да зависят всичките им приходи и разходи. В него ще влязат Александровска болница, "Св. Иван Рилски", "Майчин дом", белодробната болница, педиатрията, "Св. Екатерина", инфекциозна болница, болницата по ендокринология и тази по лицево-челюстна хирургия.
Дружеството ще се занимава с организацията на немедицинската дейност и консултативната помощ, на обучението и следдипломното обучение на студенти и специализанти и на проекти, ще администрира научните дейности и клиничните изпитвания. Под негов контрол ще са административно-стопанските дейности, свързани с ремонт и поддръжка, болничното хранене, стерилизацията, транспортът, охраната на всички 9 лечебни заведения. Те ще са и с обща организация на деловодната дейност, архива, съхранението на документи, управление на човешките ресурси и с общ пресцентър. От МЗ очакват това да доведе до съкращаване на стотици души администрация и на до 5 млн. лв. административни и стопански разходи.
Всяка от болниците ще запази директора и борда си, както и автономността на медицинската си дейност и приходите от нея.
|
|