Предложеният от управляващите проект за промени в конституцията запазва правомощията на главния прокурор и 7-годишния му мандат. Вчера вариантът, който ще се изглажда в специална парламентарна комисия, бе предоставен на опозицията. Целта на предложенията е да се обезпечи съдебната реформа. Променя се само мандатът на Висшия съдебен съвет от 5 на 3 г. с опция да се постигне компромис за 4 г. От проекта липсва предложението на Движение "България на гражданите" да се въведе индивидуална жалба до Конституционния съд.
Измененията предвиждат разделянето на ВСС на две колегии - прокурорска и съдийска. Предлага се още тайното гласуване, с което се взимаха решенията в съвета досега, занапред да бъде явно.
Съдийската колегия ще се състои от 13 членове и включва председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и на Върховния административен съд (ВАС), шестима членове, избрани от общото събрание на съдиите, и петима членове - от парламента. В мотивите се изтъква, че с обособяването на отделна съдийска колегия ще се укрепи независимостта на съдебната власт и ще се предотврати вмешателството на прокурорите и следователите в решаването на кадрови и дисциплинарни въпроси на съдиите. Изтъква се още, че предлаганата промяна е в изпълнение на препоръките на Венецианската комисия и Консултативния съвет на европейските съдии към Съвета на Европа (КСЕС), според които съдиите трябва да имат мнозинство в състава на колегията. Съотношението на съдиите спрямо членовете, избрани от НС, ще е 8:5.
При прокурорската колегия обаче има паритет. Тя ще се състои от 12 членове и включва главния прокурор, четирима членове, избрани от общото събрание на прокурорите, един член, излъчен от общото събрание на следователите, и шестима членове, избрани от НС.
Съвместните заседания на двете колегии ще се наричат "Пленум на ВСС". Пленумът ще приема бюджета на съдебната власт и ще го внася за разглеждане в парламента, ще организира квалификацията на съдиите, прокурорите и следователите, ще решава общи организационни въпроси и ще приема годишните доклади на органите на съдебната власт.
Инспекторатът към ВСС пък занапред ще проверява за конфликт на интереси магистратите, ще сравнява пълнотата и верността на имуществените им декларации, ще прави проверки за установяване на прояви, уронващи престижа на съдебната власт и пр.
--------------- НОВОВЪВЕДЕНИЯ
В проекта се дава възможност при установяване на несъответствие на даден закон с конституцията или с разпоредби на международен договор, по който България е страна, съдът да спира производството по делото и да внася въпроса в КС. Същото право ще има и омбудсманът, когато се нарушават основни права и свободи на гражданите.
|
|