През 2025 г. държавата ще плаща 100% от минималния осигурителен доход за всички близо 4 млн. души, които тя осигурява. Това решиха депутатите от парламентарната здравна комисия, приемайки на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване. Текстът е предложен от Министерския съвет.
В момента държавата плаща едва половината от минималния осигурителен доход за пенсионери, деца, безработни и социално слаби. Така тя внася малко под 1 млрд. лв. в бюджета на здравната каса годишно, докато 2 млн. работници и работодателите внасят 2 млрд. лв. Предложението на МС предвижда вноската на държавата да се увеличава с 5% годишно, тоест догодина да е 55% от минималния осигурителен доход, през 2017 г. - 60% и така докато след 10 г. стане 100%.
Депутатите не приеха предложенията на опозицията, които бяха държавата да плаща 100% вноска или още от догодина, или след 5 г. Не беше прието и предложението на Реформаторския блок държавните служители, които получават над две минимални работни заплати, в бъдеще да се осигуряват сами. В момента техните вноски са ангажимент на хазната. Не беше прието и предложението на ДПС част от трайно безработните също да се осигуряват от държавата в бъдеще. В момента те са неосигурени. Въпреки това здравният министър Петър Москов обеща и тези хора да бъдат обхванати от държавното осигуряване, но едва след като се направят прецизни критерии, по които да се преценява кой действително не може сам да поеме вноските си.
|
|