Споделените пътувания на американската компания "Юбер" са факт у нас вече 5 месеца. Дейността й вся смут сред държавните регулатори и страх в таксиметровия бранш, но предлаганата услуга набира скорост. И в Европа, и в България. Затова пък компанията обяви, че стъпва на червения килим в Кан даже с хеликоптер, за да превозва от летището в Ница към фестивалния град.
Компанията е създадена през 2009 г. в Сан Франциско, а работи от 2010 г. Услугата е платформа, на чиято "територия" се срещат заинтересованите - тези, които предлагат превоз, и клиентите, които го търсят. У нас се предлага нискотарифната услуга UberX - в София първите коли тръгнаха в началото на декември. Преди това с обяви в социалните мрежи се търсеха шофьори. Това са собственици на автомобили, които компанията набира,
без да имат специални лицензи
или права, без да са таксиметрови шофьори и без автомобилът им да има някакви специални отличителни знаци.
Всичко става с помощта на приложението за мобилни устройства на компанията. Трябва да се свали мобилното приложение за една от трите най-популярни операционни системи - iOS, Android и Windows Phone. При регистрацията се попълват имената, мобилният телефон и кредитната или дебитната карта. Включва се GPS-ът на смартфона.
GPS мрежата показва на потребителя кои са най-близките до него автомобили за евентуалното пътуване. Избирате една от колите - потребителят може да види модела на колата, името и снимката на шофьора и дори рейтинга, ако предишните му клиенти са го оценили. Колата идва също както при другите таксита - от 4 до 7 минути.
Плащането е безкешово - става след като пристигнете до поръчаната онлайн точка с вече регистрираната карта. Мястото, където отивате, обаче не е известно на шофьора предварително. Така клиентът е лишен от "екстрата" да го разходят по обиколен маршрут - клиентът наблюдава на телефона си най-краткия маршрут, по който трябва да мине колата. Освен това безкешовото плащане с устройство в автомобила не ви ангажира да давате бакшиш - нито желан, нито нежелан. След плащането получавате имейл за извършеното плащане, както и подробности за пътуването, вкл. карта на маршрута.
Крайната цена се изчислява автоматично
на базата на изминатото разстояние по данни на GPS-а на клиента и шофьора. Тарифите са по-ниски от основните на такситата. Цената на Uber е 70 ст. за повикване - както при такситата. На километър обаче е по-ниска - 40 ст., а на такситата е 80-90 ст. в зависимост от това дали е дневна или нощна тарифа. Престоят на минута обаче е по-скъп. Минималната цена за превоз е 3 лв. - толкова е и таксата за отменена поръчка.
Шофьорът си получава парите след около 2 седмици с превод по сметка. Платената стойност на услугата се дели 80 на 20 в полза на шофьора. Минималните изисквания към водача са да е навършил 24 години, да има валидно свидетелство за управление на МПС, преминава и проверка на компанията. А към автомобила изискванията са: да е с 4 врати, седан, да е произведен след 2005 г.
Според търговския регистър "Юбер България" ЕООД е на адрес в столичния квартал "Изток", а управители са американци - Аксел Мартинез и Карен Сейммис Уолкър. Капиталът е 2000 лева, а предметът на дейност - да подпомага други компании при поискване на услуги чрез мобилни устройства и уеб базиран интерфейс. От Uber не уточняват колко точно шофьори ще използват след пускането на услугата, съобщи "Капитал", след като тръгнаха първите коли. Сега не е ясно колко оперират на територията на столицата, но все повече и повече клиенти казват свои впечатления.
Според данни на компанията, цитирани от "Труд", работата им в София може да разтовари сериозно трафика - всеки ден 700 000 коли се използват само за по 1 час. При средна заетост от 1.3 пасажери на кола същият брой ежедневни превози биха могли да бъдат извършени със 175 000 коли, които да бъдат използвани по-ефективно, изчисляват от фирмата.
От друга страна доста показателно за успеха на споделеното пътуване е
реакцията на таксиметровите шофьори
Още миналата година те се обявиха срещу конкурента, а в началото на пролетта се опитаха да спретнат протести. Не е за пренебрегване и опитът на една от големите компании - "1 евро", да намали тарифите. Тогава собственикът - притежателят и на "Окей Супертранс" - Лазаров, обяви, че новата пазарна ситуация налага и ново поведение. Новата пазарна ситуация е разширяващата се мрежа на метрото от една страна, а от друга - именно колите на "Юбер". Засега обаче намаляването на тарифата е замразено. Пред в. "Сега" Людмил Лазаров обяви преди десетина дни, че решението се отлага.
И други представители на таксиметрови компании в София коментираха, че конкуренцията на "Юбер" е нелоялна, тъй като компанията на практика предлага същата услуга, но без да минава през задължителните за жълтите коли регистрации.
Междувременно контролните органи още не знаят "какво мислят" за услугата. Проблемът идва от това, че "Юбер" се представя като
мобилно приложение за споделени превози,
но всъщност сериозно конкурира таксиметровата услуга, без да се подлага на лицензионните режими в сектора.
Всички таксиметрови дружества получават лиценз от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" към транспортното министерство (известна като ДАИ). Водачите пък трябва да разполагат със специално удостоверение и да са преминали тест, че са психически годни за тази работа. Още преди време от транспортното ведомство казаха, че не извършват проверка, защото нямали правомощия за това. Преди това министър Ивайло Московски заяви, че пътувания срещу заплащане в България могат да се извършват само след лиценз, затова след проверка на случая с "Юбер" ведомството ще излезе с решение. Превозните средства обаче можело да бъдат спирани от Пътна полиция.
От изброените дотук институции досега никой не е предприел никакви мерки срещу платформата. Единствено Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се самосезира и започна производство по дейността на "Юбер България". Последва и жалба от "Окей Супертранс". Говорителят на КЗК Марио Гаврилов потвърди пред в. "Сега", че вече има и втора проверка по тази жалба. Според него вероятно двете производства ще бъдат обединени в едно. Предстои да разберем антимонополният орган какво счита - дали "Юбер" нарушава или не правилата.
В някои градове са забранени, но плановете им са грандиозни
Марката "Юбер" вече има проблеми с регулаторите в различни държави и градове. Услугата беше забранена в Брюксел и Берлин след протести и дела от таксиметрови компании. Властите в редица страни наложиха глоби на компанията под претекст, че действа като нелегална таксиметрова фирма. Дейността в Делхи също е преустановена, там дори тече полицейско разследване.
Междувременно обаче от мениджмънта на компанията обявиха, че дружеството се опитва да сключи споразумения с големите европейски градове, за да може неговата услуга да работи. По този начин ще бъдат разкрити 50 хил. нови работни места в Европа. Компанията достигна пазарна оценка от 40 млрд. долара след последния рунд инвестиции, направени от фондове за дялово инвестиране. Това прави "Юбер" едно от най-високо капитализираните стартиращи дружества, казват наблюдатели на пазара.
Uber Technologies Inc., най-силно капитализираният стартъп в света, планира да набере още средства чрез нов голям кръг на финансиране, пише MarketWatch, цитиран от Инвестор.бг. Базираната в Сан Франциско компания за споделено пътуване информира инвеститорите за плановете си да набере между 1.5 и 2 млрд. долара в нов кръг на финансиране. По този начин капитализацията на дружеството се очаква да надхвърли 50 млрд. долара. Осъществявайки подобен ход, Uber ще се утвърди като най-големия стартъп в историята. Само Facebook Inc успя да постигне капитализация от 50 млрд. долара, преди да излезе на борсата.
Сто пъти ЗА и едно ПРОТИВ.
ЗА - кукиш за алчната и некадърна държава, която изведнъж се оказва заобиколена по най-елегантен начин; нито ще лапа данъци на поразия, нито ще тормози с бюрократични разпоредби; проличава колко са излишни една камара тюфлеци от пътната администрация; и традиционните таксиджии ще трябва да се постараят, за да останат конкурентни; на чорбаджиите ще се наложи да се бръкнат за тяхна си платформа, макар да са свикнали само с действие събиране; шансовете за изнамиране на адекватен конкурентен отговор не са изгубени, все пак в този бранш въртят волана прекалено много доценти и доктори на науките.
ПРОТИВ - дълбоко се съмнявам, че при цялата джигитовка по тукашните улици, новата услуга ще гарантира достатъчна степен на сигурност. Дано не съм прав...