:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,424
Активни 669
Страници 1,891
За един ден 1,302,066

С тези хора промяната е невъзможна

Можем ли да очакваме от хората, облагодетелствали се от статуквото в съдебната власт, внезапно да гласуват за неговото разбиване?
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Депутатите са сред най-заинтересованите законите срещу корупцията да са беззъби.
Легендарната Моника Маковей, един от символите на борбата срещу корупцията в Румъния, не може да разбере защо след като в българския закон е записано как се разследват корупция, пране на пари, данъчни измами или длъжностни престъпления, това не се прави. За нея е неразбираемо как така един прокурор може да знае за много измами или за случаи на корупция и да не е мотивиран да ги разследва - та нали е избрал тази професия, за да прилага закона. Затова, казва тя, промяната в конституцията е загуба на време. Не променяйте законите, важни са хората. Намерете смели хора, които не се страхуват да поемат рискове.

Недоумението на Маковей пред българската правосъдна действителност е логично. Звучи парадоксално, но въпреки това заключението й е погрешно. И не защото в България няма смели и доблестни хора.



Защо са нужни конституционни промени



Устройството на българската съдебна власт, замислено под лозунга за пълната й независимост от останалите власти, на практика улеснява в максимална степен завладяването и поставянето й в зависимост от всякакви политически, икономически и криминални интереси. Така устроена (и под диктовката на тези интереси) системата по правило издига на ключовите позиции необходимите й зависими, поддаващи се на влияние, повратливи и страхливи хора. Смелите и доблестните, за които основна мотивация са законът и общественият интерес, нямат шанс.

Има, разбира се, изключения, но те са напълно безсилни. Съотношението на силите се вижда кристално ясно в т.нар. правителство на съдебната власт - Висшия съдебен съвет (ВСС). Където изключенията се броят на пръсти, а статуквото има желязно, абсолютно непробиваемо мнозинство, което не се свени пред погледа на цялото общество да взима чудовищно безпринципни решения.

Именно затова - за да се направи взимането на такива решения, ако не невъзможно, то поне много по-трудно, за да се обърне съотношението на силите и да се даде шанс на изключенията - са необходими конституционни промени. Необходимо е преосмисляне на самото устройство на "независимата" съдебната власт, на принципите и механизмите на взаимен контрол между властите, така че тя да бъде по-малко податлива на частни интереси и по-зависима от обществения интерес.



Една добра и една лоша новина



Друг е въпросът дали внесеният проект отговаря на тази необходимост. В това отношение има една добра и една лоша новина.

Добрата новина са предвидените промени във ВСС. Разделянето на "правителството" на съдебната власт на две - съдийска и прокурорска колегия - означава не просто отнемане на възможността едната от двете страни в един съдебен процес - прокурорът - да влияе върху кариерата и съдбата на арбитъра в процеса - съдията, тоест да има предимство в самия процес. То означава и разделяне на съдебната власт на две, така че завладяването й да бъде по-трудно. В тази посока са и другите предложения, отнасящи се до ВСС - разделянето и на инспектората му по същия модел, възможността общите събрания на магистратите, а не дирижирани делегати, да избират своите представители в Съвета, съкращаването на мандата му и въвеждането на явно гласуване.

Лошата новина е, че като цяло обхватът на предлаганите изменения в конституцията не е достатъчен, за да доведе до необходимата дълбока промяна. На всичко отгоре голямата липса се отнася до онази част от съдебната система, с която всъщност е свързано недоумението на Моника Маковей и която се нуждае в най-голяма степен от реформа - устроената по съветски образец и по същество непипната през последните 25 години прокуратура и нейния ръководител. Резултатът от това устройство е системен отказ от изпълнение на присъщите й функции и серия от неизброими скандални действия и бездействия, които могат да бъдат обяснени единствено с некадърност или зависимост.



Компромисно и безсмислено



При тези промени в конституцията прокуратурата си остава напълно недосегаема. Всякакви идеи и предложения за повече прозрачност и отчетност, за демократична отговорност и контрол, за съкращаване на мандата или въвеждане на процедура по импийчмънт на главния прокурор са табу за политическите партии, с изключение на една. Едни казват, че така прокуратурата щяла да стане зависима. Сякаш сега не е. Други привеждат стандартното алиби - трябва Велико народно събрание. Трети се оправдават с първите две групи - нямало съгласие, а без него приемането на конституционните промени щяло да е невъзможно. В резултат имаме компромисен проект, който накрая, след всички пазарлъци, на които предстои да се нагледаме, и ако въобще някакви промени в конституцията бъдат приети, нищо чудно да стане още по-компромисен и така да обезсмисли цялото "упражнение".

"Парадокс е да се бориш срещу политическата корупция, защото трябва да го правиш със законите, институциите и правилата, които същите тези политици са приели. Те трябва да се съгласят да се борят срещу себе си, защото именно те ще са жертвите", казва Моника Маковей. И в този случай е напълно права. Парадокс е да очакваш от хората, създали, поддържали и облагодетелствали се от статуквото в съдебната власт, внезапно да се обединят и да гласуват за неговото разбиване.
12
3597
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
01 Юни 2015 20:38
Ами ако пострада някой наш човек?
01 Юни 2015 20:45
Ако, на местото на " съдебна власт" сложим, която и да е от "властите", ще се види, че заглавието остава валидно.
01 Юни 2015 21:33
Драги Авторе,
Знаем ли приложната точка на реформаторското си откровение, промяната става изцяло възможна - конкретно, смяната на Субекта на статуквото е закономерно следствие, не от реорганизация в някой от секторите, а от т.н. Реформа на реформите - в днешният ни случай, тази на политическия модел ...
01 Юни 2015 22:46
Оня ден, при Кулезич гледах Председателя на Етичната Комисия при ВСС - уредил дъщеря си на престижна служба в администрацията на Цацаров.
С постриганата си 'тиква' нула номер и 3-дневната брада ми заприлича на криминален затворник от моето детство. Еб@ти Българията, еб@ти правосъдието!
02 Юни 2015 06:30
"То означава и разделяне на съдебната власт на две, така че завладяването й да бъде по-трудно."
Не знаех, че "Divide et impera" на модерния политкоректен новговор се превежда като "Разделяй и укрепвай".
Жалкото е, че в модерна България всички, включая и министъра - разказвач на вицове за съдебната система " разбират" от право и се упражняват да го покажат пред публика.
02 Юни 2015 06:55
Пак на театро отива схемата.Излиза недоволен от промените чЛен на ЦК и сезира КС, който казва Цъ-за тази гимнастика трябва ВНС и талигата си влиза в коловоза
02 Юни 2015 13:14
С козметични или административни промени няма да стане. Едва ли и ВНС ще помогне. Попитали камилата - защо ти е крива шията, тя казала "Ами какво ми е право?" Обществото е смазано, на практика не съществува, не може да формира общ интерес и да го защити. На власт е една тънка, около 1-2% прослойка от свръхбогати, които придобиха и поддържат богатството си по криминален път. Те са истинските господари, те определат състава и поведението на парламента, правителството , съдебната власт и медиите. Не само съдебната влат няма да се самореформира, нишо няма да се самореформира и промени, само ще си играем на мимикрии, вкл "протестърски"докъто не дойдат селяните с вилите. Ама май и те не се виждат на историческия хоризонт.
02 Юни 2015 13:27
Каквито и реформи да направят боковците, случаят "Мишо Бирата" няма да бъде разследван. Следователно по-добре е нищо да не правят - така и някой лев ще икономисат.
02 Юни 2015 14:07
С тези хора промяната е невъзможна

Така е, но не само в съдебната система. Същото е и в МВР, особено в КАТ. Без съвсем нови хора, които да заменят сегашните съдии, прокурори, катаджий и т.н., промяна няма да има.
02 Юни 2015 14:18
Този вариант на съдебно устройство само формално е под лозунга на независимостта. БСП са факири при подобни обстоятелства. Веднага след маса ВАС се придаде към БСП , а ВКС-към СДС. Първите подпечатваха с червен печат, а вторите- със син печат.моля, им поне изходящата кореспонденция. Цялата конституция, предложена от обкръжението около лилов е един безпринципен акт на неототалитаризъм.
02 Юни 2015 14:22
Кръглата маса от 1990 г. беше напълно излишна, тъй като нямаше някакви историческа необходимост от нея.
02 Юни 2015 21:01
Парадокс е да очакваш от хората, създали, поддържали и облагодетелствали се от статуквото в съдебната власт, внезапно да се обединят и да гласуват за неговото разбиване.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД