:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,564
Активни 668
Страници 2,031
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Новите диктатори управляват с юмрук в кадифена ръкавица

Авторитарните лидери вече стигат до властта чрез сравнително честни избори
Президентът на Казахстан Нурсултан Назърбаев свика наскоро предсрочни избори и си осигури с лекота нов 5-годишен мандат.
Стандартната представа за диктатура е за правителство, което се поддържа с помощта на насилието. В тоталитарните системи от 20-и век тирани като Сталин, Хитлер и Мао избиха милиони в името на причудливи идеологии. Диктатори като Мобуту Сесе Секо в Заир оставиха кървави следи. През последните десетилетия обаче



се разви един нов вид авторитарно управление,



което е по-добре адаптирано към ерата на глобалните медии, икономическата взаимозависимост и информационните технологии. "Меките" диктатори концентрират власт, потискайки опозицията и премахвайки пречките пред неограничената власт, без да използват почти никакво насилие. Тези нелиберални лидери - Алберто Фухимори в Перу, Владимир Путин в Русия, Виктор Орбан в Унгария, Реджеп Ердоган в Турция, Махатхир Мохамад в Малайзия и Уго Чавес във Венецуела - заплашват да променят световния ред по свое подобие, заменяйки принципите на свободата и спазването на закона (макар и неперфектно поддържани от западните сили) с цинизъм и корупция. Западът трябва да разбере как работят тези режими и как да се справя с тях.

Все още се запазват някои кървави или идеологически режими - като например в Сирия и в Северна Корея, - но балансът се е променил. През 1982 г. 27% от недемократичните страни са извършили масови убийства. През 2012 г. обаче такива престъпления са извършили само 6 на сто. За същия период делът на недемократичните страни без избираем законодателен орган е спаднал от 31% на 15%. Тази рязка промяна може да е започнала с Ли Куан Ю от Сингапур, който пръв комбинира парламентарни институции със стриктен социален контрол, спорадични политически арести и чести съдебни дела, за да подчини медиите - но освен това прие благоприятни за бизнеса политически мерки, които помогнаха за един невероятен икономически растеж. Тези нови авторитарни лидери често са стигнали до властта чрез сравнително честни избори. Чавес, например, спечели през 1998 г. на избори, които международните наблюдатели определиха като едни от най-прозрачните в историята на Венецуела.



Високата обществена подкрепа е по-евтин



път към влиянието от терора. Ердоган използва популярността си, за да промени конституцията с референдум и да върже ръцете на турския Конституционен съд.

Новите автократи използват пропаганда, цензура и други информационни трикове, за да повишат рейтингите си и да убедят гражданите в своето превъзходство над останалите достъпни алтернативи. Те проповядват определено неодобрение към Запада: Орбан се подиграваше с политическата коректност и с намаляващата конкурентоспособност на Европа, докато искаше помощ за развитие от Европейския съюз. Когато икономиките им вървят добре, подобни лидери обръщат на своя страна потенциални критици с материални придобивки. В по-тежки времена прибягват до цензура. Новите автократи подкупват собствениците на медии с рекламни договори, заплашват с дела за клевета и окуражават подкрепящи режима инвеститори да купуват критични издания. Те властват над интернет, като блокират достъпа до независими уебсайтове, наемат "тролове" да заливат страниците за коментари със спам в подкрепа на режима и плащат на хакери да подлагат на кибератаки опозиционните медийни сайтове. Новите диктатури запазват малка демократична опозиция, за да симулират конкуренция. Изборите доказват популярността на боса. В Казахстан президентът Нурсултан Назарбаев наскоро беше преизбран с 97.7 на сто от гласовете.

Рекламната технология, която беше измислена за продажба на автомобили "Форд" и кутийките с "Пепси", се прилага вече за нови цели. Путин нае влиятелна западна компания за връзки с обществеността - "Кечъм", за да лобира за интересите на Кремъл на Запад. Други си осигуряват консултантските услуги на бивши западни лидери - Назърбаев, например,



плати на бившия британски премиер Тони Блеър -



или правят дарения на техни фондации. Преди всичко новите авторитарни лидери използват насилието пестеливо. Това е ключовото им нововъведение. Хитлер се прочу с ликвидирането на свои врагове. Мобуту бесеше противниците си пред огромна публика, а Иди Амин от Уганда хранеше крокодили с телата на жертвите. Поемането на отговорност беше част от стратегията: то плашеше гражданите.

Новите авторитарни лидери не се гнусят от кръв - те могат да подлагат на ожесточени репресии сепаратисти или да бият с палки невъоръжени демонстранти. Насилието обаче разкрива истинската природа на режима и превръща поддръжниците в противници. Днешните диктатори внимателно отричат да са замесени, когато бъдат убити опозиционни активисти или журналисти. Да вземем за пример бившия украински президент Леонид Кучма. Запис, на който той, както се твърди, нарежда отвличането на журналиста Георгий Гонгадзе, който по-късно беше открит мъртъв, допринесе за избухването на Оранжевата революция през 2004 г., която доведе на власт съперниците на Кучма.

При това насилието е не само скъпо - то е ненужно. Вместо това новите авторитарни лидери парализират политическите си опоненти с безкрайни съдебни процедури, разпити и други правни формалности. Няма нужда да се създават мъченици, когато можеш да разгромиш опонентите си, като им губиш времето. Хората на Путин започнаха множество дела срещу опозиционния лидер Алексей Навални: на него бяха повдигнати обвинения в измама на френска козметична компания и кражба на дървен материал и той дори бе разпитан за убийството на лос. Западът първо трябва да разгледа собствената си роля в подкрепата за тези авторитарни лидери. Лобирането за диктатори би трябвало да се смята за сериозно нарушение на бизнес етиката. Необходимо е западните демокрации да осигуряват обективни новини, излъчвани на местния език, за да се борят с пропагандата и цензурата. И понеже базираните на информацията диктатури са податливи на натиска на модернизацията и неизбежните икономически проблеми, нужно е търпение. Освен от пропагандата гражданите получават информация и чрез своите заплати - според руския израз те могат да изберат "телевизора или хладилника".

--------------------------------

*Сергей Гуриев е професор по икономика в Института по политически науки в Париж. Даниел Трийзман е професор по политология в Калифорнийския университет в САЩ.

Снимки: ЕПА/БГНЕС
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заговори за възстановяване на смъртното наказание.
 Турският държавен глава Реджеп Ердоган използва популярността си, за да промени конституцията с референдум и мечтае да създаде президентска република.
18
2994
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
01 Юни 2015 20:05
"Меките" диктатори концентрират власт, потискайки опозицията и премахвайки пречките пред неограничената власт, без да използват почти никакво насилие.

Образец на професорско малоумие.
Малко по-горе сенилиите дават определението, цитирам: "Стандартната представа за диктатура е за правителство, което се поддържа с помощта на насилието. В тоталитарните системи от 20-и век тирани като Сталин, Хитлер и Мао избиха милиони..."
пет реда след него, се самоопровергават
Да не си им студент на тия склерози
01 Юни 2015 20:36
Ето докъде води гледането на други канали освен Первъй. Всички знаем, че всики са маскари. Обаче виж др. Путин - вот ето дааа. Гений на нашето време.
01 Юни 2015 20:38
Как са ги наредили - само вражески диктатори, а за наште нито дума. Все едно демократична С. Арабия не извършва абс. незаконни бомбардировки над Йемен. За лицата Пиночет, Сомоса и пр. до сто нито дума.
И друг път съм казвал - само Китай ще ги оправи тия лицемери.
01 Юни 2015 22:05
Да вярваш в честността на демократични избори е все едно да вярваш в непорочното зачатие. Между другото, в последното вярват повече хора, отколкото вярващите в демократичността на едни или други избори.
Няма упражняване на власт без упражняване на насилие. Друг е въпросът, как насилието може да се прикрии зад закони и институции.
Също така няма установяване на властова позиция с честни избори.
01 Юни 2015 22:20
В тоталитарните системи от 20-и век тирани като Сталин, Хитлер и Мао избиха милиони в името на причудливи идеологии.

Не знаех, че и Хитлер е бил тиранин.
Щото се пак не е избивал мильони свои сънародници...
01 Юни 2015 23:05
сега диктаторите се избират от съсловните организации на държавните служители в съответните страни и от негласуващите
а сталин е обезсилил демократите като е казал че изборите се печелят от този които брои бюлетините
01 Юни 2015 23:23
Достатъчно е да се зърне от къде е статията и да си спести човек напразни усилия и време загубено!

Помияри.
01 Юни 2015 23:53
Авторите как биха квалифицирали Хассанал Болкиах?
А да се прави паралел между Мобуту Сесе Секо Нкуку Нгбенду ва За Банга и Назърбаев е достатъчен признак за ненаучност.
02 Юни 2015 00:38
Помияри.

Не си прав.
Това са високо-интелектуални-изкуфело-маразматично-академични екземпляри.
Помиярите са онези, които с наслада ближат лигите им
02 Юни 2015 06:53
Управлението зависи от манталитета. Ако повечето искат диктатура значи трябва да е диктатура. Защото ако дойде демократично малцинство с решаваща външна помощ, идва анархията. Примери много.
02 Юни 2015 09:12
президентализъм. Нищо ново.(режимът Борисов - "премиеризъм" ? )
02 Юни 2015 09:18
Гуриев е известна птица. Беше шеф на Висшата школа по икономика, но в 2013-та избега в Париж - бяха го подпряли по делото ЮКОС. На негово място отиде нашто момче Дянков.
02 Юни 2015 09:18
единственото интересно в статията е че "Ню йорк таймс" настъпва стара мотика ,а авторите откриват за себе си стар и отдавна дебатиран проблем. Толкоз за "експертите".
02 Юни 2015 09:52
Големите "демокрации" искат държавите да се управляват от чиновници/кукли на конци, не от лидери.
02 Юни 2015 09:54
Лидери с Евити

https://www.youtube.com/watch?v=k2eMHqS7lTU
02 Юни 2015 12:21
За какво ли изобщо прегледах статийката. Източникът е достатъчен. Кървави или диктаторски режими (интересно какво са кървавите недиктаторски тогава) и пр. "бисерчета" натурени в нещо, което минава за геополитически анализ. Впрочем, Хитлер не влиза в Райхстага с наган в ръка, а с избори. Та откога този начин на започване на диктатура е нов? "Сега" могат да си пълнят страниците с далеч по-интересен баласт.
02 Юни 2015 12:35
Някой от тия "диктатори" да е пращал граждани в затвор в чужда държава без съд и присъда, само по "подозрения в тероризъм"
02 Юни 2015 14:08
Ако зомбираш крепостните, повишаваш политподготовката им в АОНСУ и промиваш мозъци в продължение на 30 години, после още 30 имаш безплатни тролове
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД