С подозрително малко разправии, дебати и обяснения депутатите от здравната комисия в парламента приеха фундаментална промяна в здравноосигурителната система. Но второ четене те гласуваха текст, според който тепърва здравната каса ще плаща не за един, основния, пакет здравни услуги, а за два - основен и допълнителен. Съдържанието на пакетите се определя от здравното министерство. Поправка, на която министър Петър Москов залага грандиозни надежди да промени едва ли не из основи здравеопазването. Окичи я с букет от лозунги и не предостави нито една конкретна данна до какво ще доведе промяната. И управляващата коалиция я прие така - на голо доверие.
Москов продължава да твърди, че зад този текст стои следната промяна - нещата, за които в момента плаща здравната каса, ще се разделят на две. В основния пакет ще са социално значимите заболявания - които причиняват 95% от смъртността у нас и занапред ще бъдат действително приоритет - с повече финансиране, без листи на чакащи, върнати пациенти и каквито и да било доплащания за изследвания, консумативи и качество. В допълнителния пакет ще са останалите заболявания, за които ще се намали финансирането, съответно обемът услуги, поет от касата, и ще се формират листи на чакащи. Който не иска да чака, може да си плати под една или друга форма или да се застрахова в частен фонд, който да му осигури по-бърз достъп. Така приоритетните болести наистина ще са приоритетни, тежко болните ще страдат по-малко и справедливостта ще възтържествува, защото в основния пакет лечението ще е наистина безплатно, а не както сега - осигурено само на книга, а на практика почти недостъпно. Това е мантрата, която министърът повтаря като един Кашпировски и
отвъд която не се дават никакви обяснения
А такива са належащи. Няма никаква яснота кои точно заболявания ще бъдат пратени в допълнителния пакет и листите на чакащи, т.е. кои пациенти ще имат нещастието да са неприоритетни. Предполага се, че това са болести и състояния, за които не е фатално да се чака - прословутата херния и, да речем, липоми, сенна хрема и брадавици. Министърът гарантира само, че сърдечносъдовите и раковите заболявания, водещите до тежка инвалидизация, детското и майчиното здравеопазване влизат в основния пакет, а съдбата на стотици болести и състояния между инфаркта и пъпката не е ясна. Съответно - няма и финансови разчети кой пакет какви средства ще изисква. А ако това не е ясно, всички приказки в тази или онази посока си остават лозунги и нищо повече.
Какви са вариантите пред министъра при определянето на основния и допълнителния пакет? Единият е да се изпълни обещанието приоритетните болести да получат повече финансиране, при това значително. Това е възможно обаче единствено ако основният пакет има доста ограничено съдържание, а допълнителният да поеме прекалено много болести. Да приемем, че приоритетни остават само сърдечносъдовите и раковите болести - те и в момента гълтат огромна част от парите на здравната каса, защото така или иначе формират голяма част от заболеваемостта, т.е. за да има повече пари за тях, трябва да се ореже от всички останали болести. И по този начин прекалено много пациенти да останат извън борда, в допълнителния пакет на чакащите. И обратното - ако в основния пакет има достатъчно заболявания, за допълнителния няма да остане почти нищо и съответно - няма да има пари, с които да се гарантира по-добро финансиране на приоритетните болести. Засега няма какъвто и да било намек от страна на министерството на финансите, че за здравеопазването ще се дават повече пари. МЗ предвижда мерки и промени за ограничаване на преразходите на НЗОК, но докато те не са факт, не може да се очаква, че ще "освободят" пари за финансиране на основния пакет.
Въпреки опасенията нереалистично е да се очаква, че Москов ще посмее да се спре на първия вариант. Дори и да му се иска, е малко вероятно от
ГЕРБ да му позволят да ограничи достъпа до лечение
на стотици хиляди болни. Ако не за друго, то поне защото Бойко Борисов най-мрази да му протестират и да го критикуват. Първоначално, когато Москов оповести намеренията си, и ГЕРБ, и Патриотичният фронт обявиха, че искат гаранции, че няма да се затрудни достъпът на действително болните хора, при това записани в закона. Никакъв подобен текст не се появи, а най-голямата партия в коалицията не обели публично и дума повече. Затова се появиха подозрения, че има договорка поправката в закона да се приеме, но нищо реално няма да се случи - или здравното министерство няма да напише наредбата за двата пакета, или дори да го направи, отново всички заболявания ще си останат в основния пакет. Промяна няма да има, а грандиозните намерения на министър Москов ще си останат кухи лозунги.
Принципно това е приемлив развой на събитията. Нелепо е на фона на тотално опороченото и съсипано здравеопазване у нас зорлем да се стимулира създаването на листи на чакащи. Те и в момента съществуват и не е нужно допълнително да се разширяват. И е престъпно, преди да са направени реално каквито и да било други стъпки за контрол и ограничаване на кражбите от здравната каса, да се наказват пациентите, а не крадците.
Самото наличие на подобен общ текст в закона обаче е потенциално взривоопасно. Той може да си остане кух, но може и в някакъв момент от някой кабинет и нечие здравно министерство да се използва по какъв ли не начин. Нормативно нищо не пречи цялото население да се прати в листа на чакащи, например.
Поправката в закона предстои да се гледа окончателно от пленарната зала в парламента. След което топката ще се върне в здравното министерство и ще видим в коя посока ще се развие "реформата". Доста от възможните пътища пред Петър Москов водят извън Министерския съвет.