:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,317
Активни 190
Страници 10,247
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Тройката: Кой? решава

Не съм никак сигурен, че Европа може да преодолее егоистичното мислене и да започне сама да решава проблемите си, и то като общност
Емил Хърсев
В. "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" пише на челната си страница в събота: "МВФ торпедира явно компромис между Атина и ЕС". От двете страни на Атлантика, от Брюксел и Вашингтон последваха енергични опровержения. Но бомбата гръмна, публично е поставен въпросът, спотайван години наред, упорито избягван от властелините на Европа още от времето на първата гръцка дългова криза.

"Тройката" се роди на 3 май 2010 г. с първия меморандум за финансова подкрепа между Гърция и Тройката: Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ). Тройката кредитори пое функциите на надзирател, който да следи как длъжникът спазва договореното и да отпуска на Атина парите от заема по формулата, станала запазен слоган - "пари срещу реформи". Същата Тройка бе автор и на втория "спасителен" пакет за Гърция (сключен на 1 март 2012 г.), както и на международния спасителен план за Кипър (25 март 2013 г.), сполучливо определен от Греъм Уиърдън в "Економист" като "нечестен, късоглед и самоосуетяващ се": заем от 10 млрд. евро срещу задължението на Кипър да затвори втората по големина банка в страната ("Лаики", Популярна банка), да наложи еднократен данък върху негарантираните депозити в банки, да "подстриже", т.е. да отнеме, около 48% от депозитите в най-голямата в страната Кипърска банка и да предприеме широк кръг рестриктивни мерки върху банките, фиска и цялата национална икономика. Скандали съпътстват противоречивата дейност на Тройката през цялата й петгодишна вече история. Дотам остри, че самият термин "Тройка" стана омразен и ненавистен за гръцкия народ, та със специално решение тричленката бе преименувана. Сега официално се нарича "Институциите".



Тройката името си смени, но нрава - не



и си остана същият бюрократичен миш-маш, на който липсва ясна визия, пък и ресурс да се справи с дълговата криза в държавите, които надзирава. Колкото и да се стремят политиците от Стара Европа и САЩ да представят Тройката като троица (т.е. триединно цяло), все по-очевидно става противоречието на интересите между двата полюса на триумвирата. От една страна, остават ЕК и ЕЦБ, естествено, загрижени за целостта на еврозоната, от другата МВФ в класическата си поза на страж на прекия интерес на международните кредитори - длъжникът да плати колкото може повече от дълга, колкото е възможно по-бързо. Че политиката на сокоизстисквачката, заложена в стандартните "матрици" на МВФ, застрашава не само икономиката на страните длъжници, но и цялата еврозона, изглежда, няма особено значение за МВФ. Разривът вътре в Тройката бе отдавна предизвестен и осуетеният компромис с Гърция е само формалният повод да лъсне на бял свят несъвместимостта между двете страни на Тройката. А поводът за раздора между кредиторите е доволно нищожен. Казват, председателят на ЕК г-н Юнкер успял да договори с Атина решаващия компромис и да го съгласува лично "с канцлера Меркел и президента Оланд" (като законопослушен европеец аз дълго рових из acquis communautaire, свещения свод на европейското право, но така и не открих с какви върховни правомощия тъкмо дамата канцлер и господин президентът съгласуват и утвърждават международни финансови споразумения на съюза; сигурно "властью от бога данной" като библейските пророци, "царья и самодержцы всеевропейские" по православните требници). Ставало дума за едни 400 млн. евро държавни доплащания към най-ниските пенсии, които Атина упорито отказвала да отреже. Ловкият г-н Юнкер убедил гръцките финансисти да отрежат 400 млн. държавни разходи от друго бюджетно перо (от разходите за отбрана). Представителите на МВФ обаче отказали да приемат "този бартер" - и взели самолета за "Дълес Интернешънъл". Убеден съм, че тъпият ход на преговарящите чиновници е бил веднага отменен на 19-а СЗ улица и още днес делегацията беглец ще кацне обратно на масата на преговорите и ще подпише "този бартер" без гък.



Но големият въпрос е вече поставен



Ето как формулира проблема участник в преговорите с Гърция, цитиран от "Франкфуртер Алгемайне": "Това е напълно парадоксално. Накрая съдбата на Европа се решава от една институция, зад която не стои нация." Да оставим настрана дали е вярно, че зад МВФ не стои нация, или пък можем да съзрем зад институцията интереса на мажоритарния съдружник в МВФ - САЩ. Въпросът е друг: Кой решава съдбата на Европа? Или по друг начин: Защо европейските нации чрез своите органи - европейските комисия, съвет, парламент, не поемат сами отговорност за сериозните проблеми в съюза? Защо се крият зад Тройката, опитвайки се да представят финансовите проблеми на Европа като нещо, надхвърлящо границите на общността и затова подлежащо на решаване не по собствените закони и процедури на Европейския съюз, а на някакво по-високо, глобално ниво, където прословутата (и все по-съмнителна) "европейска солидарност" е неприложима, а сделките се сключват по общите правила и "матрици", както в Парижкия клуб на суверенните кредитори. Оттук проблемът: Дезертирайки от отговорността си да подкрепи финансово бедстващите страни в ЕС, богатата Стара Европа оставя друг (Кой?) да решава съдбата на съюза. А този, другият (Кой?) е способен да подритва тази европейска съдба само защото 400 млн. евро били отрязани не от дажбата на елинските бабички, а от военните харчове. Дилемата е открита и от нея бягане няма. Решението е очевидно. Но корист глава затрива. Не съм никак сигурен, че Европа може да преодолее егоистичното мислене и да вземе единствено вярното решение: сама да решава проблемите си, и то като общност.
74
7857
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
14 Юни 2015 19:15
Хърсев,

IMF - I`MFired пишеха по плакатите преди години. Сигурно има и защо. Но съм изкушен да добавя нюанс. Всичко, което Хърсев е написал, е така. Но ... Но пък не дава ли тази позиция на МВФ сред Институциите - на ключовия аутсайдер - възможност той да бъде посочен като ... "козел отпущения"? Не го ли прави удобен да обясни общия сакатлък, скривайки приноса на евробюрократичната негодност?

СЕГА е интересно да проследим ще се получи ли полемика. Дали МВФ и тези зад него ще предпочетат да премълчат и пропуснат тази "провокация" или пък чрез контролирани от тях авторитети ще се опитат да обърнат чинията с рибата (по габровски).
14 Юни 2015 19:26
Не би трябвало да се напомня на автора, че тройкатаинституциите идват, когато частните инвеститори като него спрат да финансират и рефинансират дълга на пазарите. Така че би било интересно да разкаже защо той като инвеститор не инвестира в гръцки дълг и като консултант не съветва клиентите си да инвестират в гръцки дълг. Та се е наложило да опрат до тройкатаинституциите.
14 Юни 2015 19:32
А този, другият (Кой?) е способен да подритва тази европейска съдба само защото 400 млн. евро били отрязани не от дажбата на елинските бабички, а от военните харчове.

Горките гръцки бабички. Какво ли не е готов да напише човек, за да се хареса на плебса...
14 Юни 2015 19:33
Значи от пенсиите на най бедните може, а от военните разходи не може? Защо? Защото най бедните ще ги похарчат за храна, произведена в южна Европа, в Гърция а военните ще ги харчат за оръжие, произведено в северна Европа, в Германия?
14 Юни 2015 20:12
Значи от пенсиите на най бедните може, а от военните разходи не може? Защо? Защото най бедните ще ги похарчат за храна, произведена в южна Европа, в Гърция а военните ще ги харчат за оръжие, произведено в северна Европа, в Германия?

Защото Ципрас като почне да блъфира, не се усеща. Никой в Гърция не е забравил с кого граничат на изток и че спирането да се поддържа някакъв паритет с Турция може да им коства страшно много. Идеята на кир Алексис е като на нашите болници - да изхарчим първи парите за онкоболните, понеже държавата така или иначе ще даде други. Тук е същото - да съхраним пенсиите, а после все ще убедим институциите, че сме беззащитни и ни трябва оръжие...
Сори, но като знам колко българки слугуват на гръцки пенсионери - това с бедните, нещастни бабички звучи нелепо. Нашите майки и бащи само могат да мечтаят за гръцките пенсии, а са работили вероятно повече от гърците. Хърсев ли не го знае?
14 Юни 2015 20:34
Гърция от втората световна война насам беше галеното дете на запада. Всякакви финансови подпори, само и само да бъде опорна точка на западната демокрация в напрегнатите и отношения с налудничавия СССР. Как се възползваха гръцките политици и бизнесмени от тези благоприятни обстоятелства? По най-глупавия начин - крадене и социални благини на заем за избирателите си. Вместо да създадат стабилна държава и икономика. Е, сега тези които са им давали пари на заем са им виновни!?
14 Юни 2015 20:49
***
14 Юни 2015 21:03
В този анализ ми липсва коментар за спасителните планове за Испания, Португалия и Ирландия.
Значи, едни държави могат да се съобразят с изискванията на кредиторите, да си стабилизират финансите и в крайна сметка да се излязат от спасителните планове, а Гърция не може? Защо? Какво са толкова специални гърците, та толкова институции да се занимават с тях?
Както по-горе се подчерта, МВФ идва когато ситуацията е пожар и държавите се нуждаят от спешни заеми и свежи пари за да не фалират. Който не иска МВФ да му налага условия да се оправя сам.
14 Юни 2015 21:11
Както навремето казахме ΟΧΙ, така и сега ще го кажем гордо. Ние ще си сърбаме попарата, АМА и всички останали. Ще му дойде времето на предателя ГАП.
14 Юни 2015 21:17
Патагонец

Мога само да препоръчам книгата на Майкъл Луис - "Бумеранг. Как от развита страна да се превърнеш в страна от Третия свят" с подробно описание и анализ на това, което се е случило в Исландия, Гърция и т.н. Книгата се води бестселър номер 1 по версията на Ню Йорк Таймс.
Може да се свали свободно на руски от следния линк:
http://www.litmir.me/bd/?b=189056

Впрочем, ето кратка анотация:
Всемирно известный журналист Майкл Льюис расследовал причины экономических проблем европейских стран, и то, что он пишет, потрясает воображение. Только представьте: исландским рыбакам вдруг надоело заниматься своим древним промыслом и они решили, что отлично разбираются в банковском деле, поэтому превратили страну в хедж-фонд, который потерпел сокрушительный крах. В Греции, где налоговое мошенничество достигло фантастических размеров, монастыри стали душой коррупции, а правительство фактически не вело учета расходов, госдолг достиг $1,2 трлн. В Ирландии поток дешевых иноземных денег породил бум в сфере недвижимости, экономика стала напоминать гигантскую пирамиду, и страна обанкротилась. Ну а Германия стала самым крупным кредитором стран-банкротов.
14 Юни 2015 21:29
Ще му дойде времето на предателя ГАП.

Предполагам, визираш Папандреу? А дано, ама надали, както казват братята роми. До момента (поне гледано откъм България) няма никакви признаци, че Сириза смята да потърси някаква отговорност от хората, взели лъвския пай от заемите. Ако греша, ще бъда много щастлив да ме поправиш, но не с цитиране на заявени намерения, а нещо реално направено.
Понеже то и нас уж се борят с корупцията, но така, че от това тя само укрепва и се развива.
14 Юни 2015 21:33
Kenneth Rogoff прави днес в обширно интервю за неделния "Нойе Цюрхер" едно доста интересно предложение за решението на проблема в Гърция без да се излиза от Еврозоната: въвеждането за по-дълго време на контрол на капиталовите (паричните) потоци.
Подробности за немскочетящите тук: Натисни тук

А съботните новини от статията, днес са вече стари....
14 Юни 2015 21:50
Козяците пак са избили в коментари за мързела и неблагодарността на гърците. А Хърсев просто иска да каже /макар, че не успял да отиде докрай/, че УСА клати на енти път Европа, тоя път чрез МВФ. Демек, чичо ви Сам иска са провали споразумението и Гърция да фалира. Тва е основната мисла, другото са битови подробности.
14 Юни 2015 21:57
няма никакви признаци, че Сириза смята да потърси някаква отговорност от хората, взели лъвския пай от заемите. Ако греша, ще бъда много щастлив да ме поправиш, но не с цитиране на заявени намерения, а нещо реално направено


Виж казвал съм го и преди, вътрешната и външната 3-ка, иска СИРИЗА да се провали. Боболас, нашия "национален строител", а вече и ваш, плати 1,8 млн.(забравени задължения) за да излезе от ареста. Някой си (не му казаха името) платил и той 14,8млн.?!?!?! "забравени". Очаква се продължение .... .
14 Юни 2015 22:02
Скандали съпътстват противоречивата дейност на Тройката през цялата й петгодишна вече история. Дотам остри, че самият термин "Тройка" стана омразен и ненавистен за гръцкия народ, та със специално решение тричленката бе преименувана.

Хърсев, това е много глупаво изказване. Както и цялото писание, между прочим. Разочарован съм.
Някакъв користен интерес ли прозира тук ?
14 Юни 2015 22:31
Значи, едни държави могат да се съобразят с изискванията на кредиторите, да си стабилизират финансите и в крайна сметка да се излязат от спасителните планове, а Гърция не може? Защо? Какво са толкова специални гърците, та толкова институции да се занимават с тях?


Такива са им традициите, такъв им е характера, да не навеждат глава пред никой! сигурно от Спарта им е останало, нали сте гледали 300 ?
Сега и пред тройката не наведоха глава, ако не щат да приемат гръцките ускловия - дефолт! Ирландците не ги гледай, те са покорна паплач, северната част от страната им е все още под британско иго! И испанците, още са монархия, на някакво андалуско чучело се кланят и не са го още гилотинирали или поне заточили някъде...
14 Юни 2015 22:34
Такива са им традициите, такъв им е характера, да не навеждат глава пред никой!

Случайно да си чувал за един Кемал Ататюрк?
14 Юни 2015 22:42
Защото Ципрас като почне да блъфира, не се усеща. Никой в Гърция не е забравил с кого граничат на изток и че спирането да се поддържа някакъв паритет с Турция може да им коства страшно много. Идеята на кир Алексис е като на нашите болници - да изхарчим първи парите за онкоболните, понеже държавата така или иначе ще даде други. Тук е същото - да съхраним пенсиите, а после все ще убедим институциите, че сме беззащитни и ни трябва оръжие...


С тези пари няма да се промени съотношението на силите, а ако го закъсат и запас могат да викат, и службата да удължат, и оръжие да си намерят, има кой да им даде.Не че е необходимо да се реже точно от военният бюджет де, може и другаде да се пипне, примерно държавните служители да ползват само коли на цена само до определена сума, та немските да не се продават повече и да се возят в дачии и грейтуолли...Тях това ги интересува, как че се отрази рязането на определено място в бюджета , а не колко ще се отреже, щото отрежеш ли помощи на бедните ще получиш и по малко приходи от ДДС, и по малко данъци ...все пак това са пари които веднага се харчат, не се вадят от обръщение като примерно високите пенсии които се харчат за германски коли и отиват директно в немския бюджет!
14 Юни 2015 22:45
Случайно да си чувал за един Кемал Ататюрк

Той само е роден в Гърция, но мисля че е от баща турчин и майка еврейка.Е, все пак там е възпитаван де, от там е прихванал непокорство....
14 Юни 2015 22:49
Значи, едни държави могат да се съобразят с изискванията на кредиторите, да си стабилизират финансите и в крайна сметка да се излязат от спасителните планове, а Гърция не може? Защо?

мноо просто, подчинявайки се...така де, съобразявайки се със заповедите, упс, изискванията на външни агенти, държавата престава да бъде суверенна.
Тоест, губи смисъла и ползата от съществуването си.

Башка, че Хърсев пише за нещо съвсем друго, но тебе кво те засяга след като можеш да чегърташ по гърците до края на времето.
14 Юни 2015 22:50
Такива са им традициите, такъв им е характера, да не навеждат глава пред никой! сигурно от Спарта им е останало, нали сте гледали 300 ?

Ся, аз няма да ти се меся откъде си придобиваш експертизата във всички области на човешкото познание, но все пак само по филма 300 да се съди за гръцката история, ми се види малко недостатъчно за обикновен човек - за универсален експерт като теб не знам. Традициите им по-скоро са да враждуват, мамят и да се крадат и помежду си. Ако си говорим и за гръко-персияйските войни, при Платея на страната на Ксеркс се бие значителен гръцки контингент, пък след това създали Делоски съюз уж за да се бият срещу персите, но Атина го използвала предимно за свои междуособни цели, докато накрая Перикъл забърсал хазната.
14 Юни 2015 22:58
но все пак само по филма 300 да се съди за гръцката история


Не бе , сетих се за едно стихотворение на Вазов, там се говореше за "шепа спартанци пред сганта на Крекса..." , нали Вазов още не е забранен в България?
14 Юни 2015 23:03


Германия проучва възможността да даде 9 млрд. евро на Гърция, за да престане Атина да претендира за военните репарации от времето на Втората световна война, пише гръцкият в. "Риъл нюз".

Според публикацията една от версиите, които Германия обмисляла, била Берлин да се откаже от част от заемите, дадени на Гърция в рамките на отпусканите на страната спасителни пакети, но сумата да не надхвърля 9 млрд. евро.

Друг вариант предвиждал чрез инвестиционен фонд Германия да подпомогне малките и средни предприятия в Гърция.

И в двата случая Германия смята, че с тази политика ще се опита да блокира перспективата за ново отписване на гръцкия дълг, твърди изданието.

От друга страна се преценявало, че изплащането на военните репарации под такава форма можело по-лесно да бъде прокарано през германската общественост.

Германия досега отказва военни репарации на Гърция, които според сп. "Шпигел" възлизат на 162 млрд. евро.


Парижкият договор предвижда репарации, които в много отношения са по-тежки от наложените от Ньойския договор в края на Първата световна война. България се задължава да изплати 70 милиона долара репарации, от които 45 милиона долара на Гърция и 25 милиона долара на Югославия. Изплащането трябва да стане в стоки по цени от 1938 г., завишени само с 10-15%, което увеличава реалната стойност на задължението до 119 милиона долара. Тази сума е многократно по-ниска от репарациите, определени с Ньойския договор, но е почти два пъти по-голяма от реално изплатените по него суми. В допълнение към това репарациите трябва да бъдат изплатени само за 8 години, което прави годишните вноски над 8 пъти по-високи от плащаните по Ньойския договор. Стойността им се равнява на половината от целия годишен износ на страната през 1945-1946 г.[1] По-късно Югославия опрощава репарациите на България.

Освен наложените репарации България се отказва от всички свои вземания от Германия за времето след 1 септември 1939 г. Стойността им е около 100 милиона долара, главно неизплатени стоки, изнесени в Германия въз основа на клиринговите взаимоотношения между двете страни. На България не е разрешено да компенсира тези вземания с германските активи на българска територия, които съгласно решение на Съюзната контролна комисия в Германия се дължат на Съветския съюз, както и самите вземания от Германия.[1]


Гърция "опрощава" репарациите на Германия.На практика България изплаща значително повече от Германия както и и опрощава неизплатеното. Победена фашистка Германия е финансирана от своите жертви и "съюзници".

Това става с политическа договорка.Гърция иска същото.
14 Юни 2015 23:04
cisco
14 Юни 2015 22:58


Битката при Термопилите е значително по-малко митична от дебилното разказче за мързеливите гърци и работливите немци.
14 Юни 2015 23:11
Това става с политическа договорка.Гърция иска същото.

Хърсев посочва очевидното, а именно - ако ЕС желае да продължи да съществува, той трябва да промени архитектурата си.
Наливането на пари във вид на кредити от центъра в периферията и помпането им в обратната посока във вид на дълг увеличава напреженито между център и периферия и убива съюза. Това е добре за конкуренцията в лицето на Щатите.
14 Юни 2015 23:15
Такива са им традициите, такъв им е характера, да не навеждат глава пред никой! сигурно от Спарта им е останало, нали сте гледали 300 ?

Гледали сме и филма "Уолстрийт", но ако искаш можеш да разкажеш какво си научил за акции, облигации, дългови книжа, суапове, цидиеси и други такива за да си припомним какви бяха, че вече избледняват спомените от видяното.
14 Юни 2015 23:20
мноо просто, подчинявайки се...така де, съобразявайки се със заповедите, упс, изискванията на външни агенти, държавата престава да бъде суверенна.
Тоест, губи смисъла и ползата от съществуването си.

Членството в ЕС и еврозоната също е до известна степен загуба на суверенитет. Доколкото ми е известно, местните закони не могат да противоречат на европейските.
Така, че ако някой наистина иска да си върне суверенитета може да напусне ЕС и еврозоната.
14 Юни 2015 23:21
цидиеси



Е точно тях няма да ги споменаваш че се клати цялата теория с горките кредитори дето щели да си загубят паричките!
14 Юни 2015 23:26
Членството в ЕС и еврозоната също е до известна степен загуба на суверенитет. Доколкото ми е известно, местните закони не могат да противоречат на европейските.

и двете ти твърдения са верни и напълно ирелевантни.
Кредиторите от последна инстанция не се намират в законовата йерархия на суверенитетите. Няма ги там, измисли нещо друго.
14 Юни 2015 23:27
А Хърсев просто иска да каже /макар, че не успял да отиде докрай/, че УСА клати на енти път Европа, тоя път чрез МВФ. Демек, чичо ви Сам иска са провали споразумението и Гърция да фалира. Тва е основната мисла, другото са битови подробности.

Ако САЩ искаха, досега да са го направили. Тука едни от нашите гъркофили дори предполагаха, че Гърция няма да фалира, защото САЩ няма да позволи?! Хайде да не търся тези противоречащи на статията писания. Башка, че нямаше да си губят времето шест месеца да преговарят, а направо щяха да си кажат условията и да дадат срок за приемането им.
14 Юни 2015 23:42
А междувременно, днешните преговори са прекъснати след 45 мин, поради поредните недоклатени "контра" предложения на ципрасите...
14 Юни 2015 23:48
А междувременно, днешните преговори са прекъснати след 45 мин

Днес нямаше преговори.
(снимка: натиснете тук)
Alexis Tsipras hints that Greece is nearing compromise deal on debts
Натисни тук
14 Юни 2015 23:51
Днес нямаше преговори.

На статията горе вляво ли да вярваме, или...?
14 Юни 2015 23:54
На статията горе вляво ли да вярваме, или...?

на квото искаш.
14 Юни 2015 23:57
на квото искаш.

Разваля колегата Тимур сладкия свят на мечтите с груби факти.....
14 Юни 2015 23:59
Разваля колегата Тимур сладкия свят на мечтите с груби факти.....

ъхъ, нещо такова, без грубостта и фактите.
15 Юни 2015 00:09
ъхъ, нещо такова, без грубостта и фактите

М-да, мисля, че отхвърлянето на действителността си имаше име в патологията...
15 Юни 2015 00:11
хубаво е, че мислиш. Продължавай да го правиш и в един момент ще му хванеш цаката.
15 Юни 2015 01:55
Днес нямаше преговори.

After lengthier talks on Saturday, the Greek officials and the representatives of the country’s creditors met for just 45 minutes on Sunday before it was decided that there was not enough common ground for the negotiations to proceed

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_14/06/2015_551037
15 Юни 2015 04:07
Исландия първа пострада от кризата, но вместо да слуша ИМФ и да реже бюджет и пенсии както ги караха американците и Брюксел взе че направи точно обратното - не въведе аустерити и не си умори гражданите от мизерия, а остави банките да фалират, че на всичкото отгоре имаше наглостта да прати на майната им и еврозелките и тъпите им директиви и квоти за риболов. Резултата - исландците цивеят прекрасно за разлика от испанци, ирландци , португалци и други живуркащи народи, а и икономиката им се оправи!
Та още ли ще ми давате за пример гурбетчийстващите във фалиралата Аржентина испанци?
15 Юни 2015 06:53
Емо,отдавна исках да те питам,обрязан ли си?Не е нужно да ми отговаряш,по писанията ти вече знам.
15 Юни 2015 08:07
Това което става в момента е обикновен цирк. Необходимите 1.6 милиарда ЕС ги обеща преди някоя и друга седмица, срещу частична проява на здрав разум от Гърците. Сега и едните и другите продават фасони на публиката. Това естествено е решение само до края на месеца, може и за малко от следващия. Ципрас вече подготвя гърците за сегашната отстъпка, ще почне и за следващите.
15 Юни 2015 08:33

Ако САЩ искаха, досега да са го направили. Тука едни от нашите гъркофили дори предполагаха, че Гърция няма да фалира, защото САЩ няма да позволи?! Хайде да не търся тези противоречащи на статията писания. Башка, че нямаше да си губят времето шест месеца да преговарят, а направо щяха да си кажат условията и да дадат срок за приемането им.


Ми ей ги, чети...МВФ, демек УСА провалил споразумение за 210 млрд. заради едни 400 млн.

Ловкият г-н Юнкер убедил гръцките финансисти да отрежат 400 млн. държавни разходи от друго бюджетно перо (от разходите за отбрана). Представителите на МВФ обаче отказали да приемат "този бартер" - и взели самолета за "Дълес Интернешънъл".
15 Юни 2015 08:40
Ммм даа,
Не зная кой решава , но в медийното пространство един избягал от расийския мир призовава за план Маршал от Европа за Расията. Расията по-рано оланирала трилетки, за една година санкции еднолетка. Не действат , не действат санкциите , ама хич.
15 Юни 2015 08:49

Ммм даа,
Не зная кой решава , но в медийното пространство един избягал от расийския мир призовава за план Маршал от Европа за Расията. Расията по-рано оланирала трилетки, за една година санкции еднолетка. Не действат , не действат санкциите , ама хич.


тва е статия за Гърция, бе мойто момче - вземайте си хапчетата редовно, обърквате стаите вече.
15 Юни 2015 08:58
тва е статия за Гърция, бе мойто момче - вземайте си хапчетата редовно, обърквате стаите вече.


Просто проблемите са едни и същи.Някои все искат да им се даде и отстъпи.Не виждате ли аналогия между Русия и Гърция. Русия подарила Крим и си го иска , Гърция опростила дълг и си го иска. Как стоят нещата при арабите с тия арабски пролети? Колко милиарда им трябват на тях?
15 Юни 2015 09:06
Просто проблемите са едни и същи.Някои все искат да им се даде и отстъпи.Не виждате ли аналогия между Русия и Гърция. Русия подарила Крим и си го иска , Гърция опростила дълг и си го иска. Как стоят нещата при арабите с тия арабски пролети? Колко милиарда им трябват на тях?


то кат обикаляш по цял ден форумите и пишеш глупости в Дневник може и извънземни да ти се привидят.
15 Юни 2015 09:44
УСА трикове и фокуси!
Не само ще продължат програмата , но ще и изтрият част от дълга им. Гърция само трябва да гласува продължаването и гласуване на нови санкции срещу Русия.
Към края на месеца ще се изясни.
15 Юни 2015 10:39
Резултата - исландците цивеят прекрасно за разлика от испанци, ирландци , португалци и други живуркащи народи, а и икономиката им се оправи!

Ти кога си бил за последно в Ирландия да ги видиш как си живуркат?
Както казах вече, Гърция кой знае защо не иска да следва исландския пример.
15 Юни 2015 10:39
Както навремето казахме ΟΧΙ...

И какво стана като казахте ОХИ, бре? Юнкерите пак развяха знамето с пречупения кръст над Партенона.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД