:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,530
Активни 737
Страници 2,433
За един ден 1,302,066
Дипломи

Как и защо образованието имитира, че образова

Величко Адамов като Исус, а колегите му от катедра "Финанси" като апостоли. Той се вдъхновил от репликата на "Тайната вечеря", като видял колаж на футболния съюз. Сега картината е във вилата му в с.Горски горен Тръмбеш
Това, което става в т.нар. Стопанска академия в Свищов, може да се обобщи така: старият ректор на академията се опитва с всякакви средства (макар и чрез подставено лице) да задържи властта. Усилията явно си заслужават - толкова неограничена и "сладка" е тази власт, ако се съди по дългия списък с доказаните (но като по правило оставащи безнаказани) злоупотреби, закононарушения и обикновени безобразия по време на последните два ректорски мандата.

Всъщност ректорът се прочува още преди да заеме този пост за първи път през 2007 г. В началото на новия век той се опитва да стане професор и доктор на науките, но не успява - тогавашната Висша атестационна комисия връща "научния" му труд, защото е дословно преписан от стар учебник на известен френски икономист. В България обаче подобни прегрешения не са пречка за "академична" кариера. Така и свищовският учен не само запазва работата си, но след време даже става ректор. После започва да се подписва като "професор", заради което през 2011 година се налага да бъдат преиздадени дипломите на 1600 студенти. Година по-късно назначено от самия него "научно" жури, в организиран от самия него "конкурс", със същите преписани трудове го произвежда в професор в собствения му университет.

Най-забележимите жалони в неговото управление са десетки, доказано от съответните институции, нагласени обществени поръчки, най-известната от които (за 7 милиона лева) е дадена на прочутия като "лобист в съдебната система" плевенски бизнесмен Красьо Черния. И още: роднински връзки сред преподавателския състав; изнудване на студентите да купуват копираните от западни образци и редовно преиздавани учебници на своите преподаватели.

Този "ред" във висшето училище се поддържа с твърди методи на управление и страх, като всеки, дръзнал да изрази недоволство или да изнесе информация за ставащото, е уволняван или подлаган на системен тормоз. Ректорът вероятно би останал и доживотно на поста, ако не беше законовото ограничение от максимум два мандата и навършени 65 г. И за да задържи властта, му се налага да настани на поста свое протеже - заместничката си, съавторка в много от "научните" му трудове, шеметно израснала под неговото крило от студентската скамейка до професорското звание. Сезирана от преподаватели в университета обаче, прокуратурата обявява процедурата и органите по този избор за нелегитимни, а просветният министър назначава временен служебен ректор. Така се стигна до грозните сцени с барикадирането на ректорския кабинет. Сега се чака решението на съда.

Каквото и да реши той обаче, ако не се промени системата на управление и финансиране в българското висше образование, подобни феодални владения, които съществуват като държава в държавата, ще пребъдат - ако не в Свищов, на много други места. Причината за това е, че става дума за един очевидно силно печеливш и ефективен бизнес модел за усвояване и еднолично разпореждане с публични средства и публична собственост зад непробиваемия щит на превратно изтълкуваната академична автономия.

В този модел процъфтяват финансови далавери, като споменатите обществени поръчки, и всякакви други форми на "академичен" часпром. Процъфтява търговията с дипломи, научни звания и преподавателски позиции.

Присъщи черти на този модел са псевдонаучността и плагиатството. Получил това право от държавата, той произвежда на конвейер доктори, доценти и професори. За последните четири години новите професори в страната са 1414, което означава средно по един професор на ден.

В основата на този модел обаче са студентите, защото те "носят" парите. Колкото повече студенти, толкова повече пари от държавни субсидии и такси. Затова се записват фиктивни студенти, обучението на реалните е също фиктивно, а изискванията към тях са изключително ниски - моделът няма интерес от скъсани, прекъсващи и напускащи студенти, защото губи от тях. Така образованието става негова последна грижа. Нещо повече - за да го бъде, този модел трябва да имитира, че образова.

Вината за всичко това не е само на феодалните владетели във висшето образование и на техните подгласници и поддръжници. Вината е и на държавата и на няколко нейни правителства, които със сбърканите или непрекъснато отлагани реформи направиха възможен този модел.

Той обаче съществува и по една друга причина: има търсене за предлаганите от него "услуги" - голяма част от студентите го избират именно заради възможността да вземат изпити, без да стъпват на лекции, да завършат гарантирано, без да полагат особени усилия. Това е сбърканата мотивация, според която цел на образованието е не образоваността, а дипломата.

Разбира се, далеч не всички висши училища и ректори са като свищовските. Но свищовската академия не е изключение. Едно от доказателствата за което е морето от български студенти по света, голяма част от които никога няма да се върнат. (Със съкращения.)
14
3775
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
15 Юни 2015 20:06
За последните четири години новите професори в страната са 1414, което означава средно по един професор на ден.


Мислех, че вече съм член на елитарния клуб, с ограничен брой членове и много труден достъп до него, на непрофесорите, ама явно трябва още няколко години да изчакам.
15 Юни 2015 21:17
Вината не е на държавата, а на обществената система. Когато парите се превръщат от средство за размяна в цел на живота, нищо добро не може да се очаква. Премахнаха ВАК, няма общодържавни критерии-изисквания за академичните степени и звания, няма кой да контролира продаването на дипломи и звания от т.н. висши учебни заведения. Впрочем, винаги съм се чудел на двойственото значение на думата "заведение", но сега виждам, че народът ни мъдро го е заложил преди години.
16 Юни 2015 01:18
Харесва ми картината.
16 Юни 2015 07:17
Погледнах темата, погледнах подписа... И рекох да си спестя четенето. Не обичам "Присмял се Хърбел на Щърбел"...
-----------------------
Сайтът на Генек
16 Юни 2015 08:35
В образование и здравеопазване НЕ трябва да има намесени пари под никаква форма - никакви платени студенти, платени операции и т.н. Това не са сфери за бизнес. Медици и преподаватели трябва да са на нелоши трърди заплати и това е. Който не му отърва така, значи не е за там и да ходи да се занимава с нещо друго. Убеден съм, има достатъчно хора, за които трупането на пари не е самоцел и които ще работят в тези сфери по призвание (подчертавам- за нормални пари).
16 Юни 2015 08:46
В началото на новия век той се опитва да стане професор и доктор на науките, но не успява - тогавашната Висша атестационна комисия връща "научния" му труд, защото е дословно преписан от стар учебник на известен френски икономист. В България обаче подобни прегрешения не са пречка за "академична" кариера. Така и свищовският учен не само запазва работата си, но след време даже става ректор.

В закона за развитие на научния състав трябва да се предвидят сурови санкции за преписване. Случаите не са малко, особено между хуманитарите. На времето за преписване се гонеше студент от учебното заведение. Сега трябва преписвачите преподаватели да се лишават завинаги от преподавателска дейност.
После започва да се подписва като "професор", заради което през 2011 година се налага да бъдат преиздадени дипломите на 1600 студенти. .

В Германия това се преследва от закона. Трябва и у нас да стане.
Година по-късно назначено от самия него "научно" жури, в организиран от самия него "конкурс", със същите преписани трудове го произвежда в професор в собствения му университет.
Е това е следствие на закона Игнатов. Кандидатите масово си определят техни хора за членове на журито.
16 Юни 2015 08:50
Каквото и да реши той обаче, ако не се промени системата на управление и финансиране в българското висше образование, подобни феодални владения, които съществуват като държава в държавата, ще пребъдат - ако не в Свищов, на много други места.
Причината за това е абсолютната автономия на учебните заведения. Не може държавата да плаща с бюсжетни средства, а да няма думата по състава, работата, и изборите в дадено учебно или научно заведение.
16 Юни 2015 08:53
Получил това право от държавата, той произвежда на конвейер доктори, доценти и професори. За последните четири години новите професори в страната са 1414, което означава средно по един професор на ден.
И кой е виновен - законът Игнатов, който премахна ВАК. Забележете, че ВАК не му е дал званието, обаче със закон на Игнатов той си го получава, както много други, например Миндянския граф Евгени Дайнов. Всички му казваха на Игнатов, че този закон ще доведе до това, до което доведе. Ама той трябваше да осигури соросоидете от НБУ с длъжности. Нищо друго нямаше значение.
16 Юни 2015 08:56
Погледнах темата, погледнах подписа... И рекох да си спестя четенето. Не обичам "Присмял се Хърбел на Щърбел"... .
Само да спомена, че Ясен Бояджиев преди 1989г. е бил партиен секретар на радиото. Това са все върли демократи, като Иво Инджев, Петко Тодоров и др.
16 Юни 2015 08:58
В основата на този модел обаче са студентите, защото те "носят" парите. Колкото повече студенти, толкова повече пари от държавни субсидии и такси.
А кой въведе този модел. Кой ако не беше Даниел Вълчев.
16 Юни 2015 09:09
Преди известна година, държавата бе собственик на икономиката и си подготваше кадри в институтите си. И плащаше за качество. Сега икономиката не плаща и чака на готово. Институтите работят за пари и качеството не ги интересува. Значи системата е виновна. Явно се иска умело съчетаване на пазарното и плановото - което явно липсва. От тук следва несъстоятелността на либералната идея.
16 Юни 2015 09:52
Mrx++ е написал всичко. Като се започне от Дани бой и се мине през серготеп и се свърши със сегашното недоразумение, всички имат вина за обособяването на пашалъци в университетите и някои институти на БАН.

Промяната на закона е належаща, но едва ли ще стане скоро. Без национални критерии, прерзглеждане на процедурите и механизми да се избегне феодализма на директори и ректори няма да има оправия.
16 Юни 2015 10:15
Само да спомена, че Ясен Бояджиев преди 1989г. е бил партиен секретар на радиото. Това са все върли демократи, като Иво Инджев, Петко Тодоров и др.

Но всички те смятат, че с преобличаневто са станали новички...
И раздават демократичен акъл на кубчета и филийки...
-------------
Сайтът на Генек
16 Юни 2015 13:40
Във вузовете се нароиха ректори феодали, които не искат да пуснат кокала. Затова обработваха предната министърка Клисарова да внесе поправка в ЗВО - да се отменят два мандата на ректора и ако реши академичен съвет, да се разреши и третия, и доживотния мандат. Ясно е, че такива като Свищовския, Варненския и др. ректори владеят АС и той непременно ще реши положително въпроса за третия мандат, ако има такава законова възможност. Дано този сегашния министър да не се поведе по акъла на мераклиите за безкрайната далавера с ректорството. Проф Танев, мобилизирайте своята съвест!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД