Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел носи златна венчална халка на безименния пръст на лявата си ръка. В неговия случай това е нещо, което си заслужава да бъде отбелязано. Преди месец 42-годишният министър-председател сключи брак с дългогодишния си партньор белгиеца Готие Дестане. "Това беше очаквана стъпка за мен - ние сме заедно от години", заяви Бетел. "Щастлив съм, че живея в страна, в която повечето от представителите на мнозинството в парламента одобриха еднополовите бракове."
Премиерът Ксавие Бетел сключи брак благодарение на закон, който оглавяваното от него правителство прокара в първите си работни дни. Преди да поеме управлението на страната, още като представител на опозицията Бетел на собствен гръб разбра колко дълбоко вкоренени си остават настроенията срещу хомосексуалните двойки, дори и в родния му Люксембург. Държавен секретар от кабинета на бившия премиер Жан-Клод Юнкер го нарече "госпожица" по време на дебати в парламента.
Днес обаче той е министър-председател на Великото херцогство и е първият и единствен засега премиер на страна от ЕС, сключил брак с партньора си. Преди година и половина Бетел смени на премиерския пост Юнкер, който падна от власт заради скандал с тайните служби. Малко по-късно Юнкер стана председател на Европейската комисия, но остави тежко наследство на необичайната управляваща коалиция, съставена от приятелски настроените към бизнеса либерали, социалдемократи и зелени.
Трудностите, пред които се изправи правителството, са огромните данъчни облекчения, използвани от предишната власт, за да привлече големи корпорации за сметка на другите държави от ЕС. Това стана ясно от разкритията, придобили известност като "Люкслийкс". В резултат на това ЕС вероятно ще приеме по-строго законодателство и Бетел ще трябва да се подготви за
евентуален срив на приходите в държавната хазна
на Люксембург.
Промените, които стават в страната, се отразяват и на премиерския кабинет на Ксавие Бетел. Масивните полици за книги на Юнкер, който бе начело на Люксембург в продължение на 18 години, са сменени от големи, съвременни картини и дизайнерска мека мебел, към които е обърнато бюрото на министър-председателя. Той обаче се е заел да направи доста повече от това, което изглежда като козметична промяна - Бетел планира да реализира цялостна програма от реформи.
Освен еднополовите бракове коалиционното правителство на Ксавие Бетел също така либерализира и Закона за абортите в Люксембург. За да може да направят аборт, жените просто трябва да обсъдят причините за това с лекаря си. Това решение на властта притесни Католическата църква в страна, където 80% от населението са нейни членове.
Ксавие Бетел искаше да постигне
пълно разделение между църквата и държавата,
дори заплаши, че ще проведе референдум по въпроса. Църквата обаче избра да преговаря с държавните власти и през януари бе постигнат компромис, според който църквата ще загуби голяма част от привилегиите си. Заплатите на свещениците, например, вече няма да се плащат от правителството, а часовете по религия във всички училища в страната ще бъдат премахнати и заменени от обучение по етика от началото на 2016 г. Държавните субсидии за църквата ще бъдат драстично намалени, а за първи път ще бъде отпусната финансова подкрепа и на мюсюлманската общност в херцогството.
Някои от идеите на премиера обаче бяха отхвърлени преди десетина дни. 46% от жителите на Люксембург са чужденци и нямат гражданство. Правителството имаше намерение да даде избирателни права на чуждите граждани, но когато проведе референдум по въпроса, около 80% от гласувалите отхвърлиха идеята. Ксавие Бетел възприема като липса на демокрация това, че
почти половината от жителите на страната са лишени
от право на глас. Според него след като чужденците могат да служат в армията, трябва да получат право и да гласуват. Но след референдума министър-председателят заяви, че е "разбрал посланието".
Юрист по образование, самият Бетел е от семейство с международен произход. "Ако се вгледам в произхода на бабите и дядовците си по майчина и по бащина линия, ще открия различни националности: те идват от Русия, Полша, Франция и Люксембург", споделя той. Майка му е племенница на руския композитор Сергей Рахманинов. Резултатите от референдума обаче показаха, че никой в Люксембург не мисли международно като Бетел.
На въпрос какво мисли за съседна Германия, в която нито чужденците имат право да гласуват, нито пък са разрешени пълноправните еднополови бракове, Бетел отговаря: "Не знам държава, която да е изчезнала или да е претърпяла икономически вреди, защото е одобрила еднополовите бракове". И добавя: "Искам всеки да е щастлив като мен, независимо дали е хетеро- или хомосексуален".
|
|