:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,965
Активни 724
Страници 10,530
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Атаката срещу банките беше атака срещу валутния борд

Гръцката криза ще окаже положителен ефект върху икономиката ни. В момента тече сериозен паричен поток от гръцките инвеститори и предприемачи към България, казва доц. Григорий Вазов
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Доц. д-р Григорий Вазов е президент, ректор и председател на Настоятелството на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Започва академичната си кариера през 1976 г. като асистент в катедра "Финанси и кредит" на СА "Д. Ценов" - Свищов. През 1991 -1994 г. последователно е съветник на министъра, началник на управление и зам.-министър на промишлеността, търговията и услугите. Бил е член на борда на Международната банка за икономическо сътрудничество и на Международната инвестиционна банка. В продължение на 8 години е бил декан на Финансово-счетоводния факултет на УНСС.
- Г-н Вазов, новият управител на БНБ трябва да върне доверието в централната банка, което бе сериозно разклатено в последната една година. Как според вас може да стане това?

- Аз не виждам нищо, което да не може да се поправи в следващите месеци, при избора на нов управител и нов управителен съвет, като се вземат нормални и адекватни решения, с които доверието в БНБ отново да бъде в нормални граници.

- Дали ще бъде толкова лесно - дори и Брюксел констатира в един от последните си доклади, че кризата с КТБ е разкрила "институционални и надзорни слабости" на банковия регулатор, водещи до съмнения за здравето на финансовия сектор.

- Ние спекулираме с Брюксел. Спекулираме, грешно интерпретираме, грешно превеждаме, грешно коментираме. Първо Европейската комисия никога не би казала, че финансовата система в България е разклатена. Това е нейната политика. Още повече - всички факти в последната година категорично доказват, че банковата система (не говоря като цяло за финансовата, защото има много други аспекти) се намира в добра кондиция. Да, имаше криза в една банка. Но по-истински стрес тест от този, който издържаха българските банки, не е имало в Европа. Последните данни също показват, че те имат добри печалби.

- Част от печалбата им се дължи на събиране на по-високи такси и комисиони...

- Но пък в същото време имат по-големи загуби, защото са принудени да направят по-големи резерви. Съществува някакъв страх. Банките си вдигат резервите като гаранция и защита заради случилото се с КТБ, всички се страхуват дали няма да има някаква атака срещу тях. Защото случилото се миналата година беше продиктувано от нечии интереси. Случилото се беше атака срещу българската банкова система, а не само срещу КТБ и не само заради лични интереси, които още никой не може да определи. Ние имахме атака срещу цялата банкова система и срещу валутния борд.

- Имаше атака и срещу още една банка - неуспешна атака, защото държавата подкрепи банката.

- Търсеше се банкова криза и срутване на валутния борд. В случая системата издържа, имаме печалби, увеличаване на депозитите. Банковата система се определя от доверието на клиента. След като той я приема за най-сигурното място, където да държи парите си и при много ниски лихви, това означава, че има доверие в банките.

Първа инвестиционна банка като банка също стоеше много добре. Имаше много сериозна банкова политика като управление и имаше логика и смисъл. Не трябва да се сравняват управлението на КТБ с ПИБ. Коренно различно е. Като при КТБ - 6 месеца преди случилото се съм казал, че банката в съвсем скорошен период няма да издържи. При този уникален бум в развитието си тя прегря. Тя не можеше да се управлява, тя започна собствен живот извън мениджмънта. Така става, когато мениджмънтът изпусне развитието.

- Не беше помогнато обаче на КТБ. Смятате ли, че имаше какво да се направи?

- Много е интересен погледът отвън - на непрофесионалиста. Особено когато се управляват големи икономически структури, ако дадено решение днес е било правилно, то след 5 години това решение може да бъде за прокурор. В момента, докато не вляза в БНБ, докато не видя протоколите, решенията, изказванията, не мога да кажа кое е било правилното действие. Общото усещане е факт - БНБ би трябвало да има значително по-агресивни действия в тази ситуация. За мен КТБ можеше да бъде спасена, можеше да бъде преструктурирана и в момента можеше да функционира нормално с всичките условия на банка, намираща се в оздравителен период. Никой не може да ме убеди в противното - тя можеше да бъде оздравена и щеше да бъде по-евтино за държавата. Това са основни принципи в икономиката. Оздравяването на една болна структура е винаги по-евтино от нейното ликвидиране. Ликвидацията има своите финансови измерения, но никой не мисли какви са точно те. Когато всички казаха дайте да я разкостим, се видя колко струва това.

- Смятате ли, че има нужда от някаква промяна в работата на централната банка?

- БНБ не е банка като банка, тя преди всичко е регулативен и административен орган. С времето и с развитието на икономиката и тя трябва да се развива. А ние имаме една застинала структура.

- От досегашните обсъждания за избор на управител на БНБ се налага впечатлението, че това е по-скоро политически, а не експертен избор. На какво ще разчитате при предстоящите обсъждания?

- Това, че сме издигнати от парламентарни групи, не означава, че сме политически фигури. Това е в положителен аспект. Политическите формации се обърнаха към хора извън тях. Това е може би един от първите случаи, в които се обърнаха към професионалисти. Както и да се погледне, и четиримата, които сме номинирани, всички сме били в тази система. Но нито аз съм политическа фигура, нито Бисер Манолов, нито Димитър Радев, нито Виктор Йоцов. Следва опит, постановка, цел, програма и вече тези, които ще ни избират, е хубаво да направят една конкретна оценка, а да не застават партийно зад човека, когото е номинирала партията. Още смятам, че в тази държава нещо може да се промени - когато е издигнат един кандидат и може да се убедиш, че друг, издигнат от друга политическа сила, ще бъде по-добър за държавата, а не за партията.

- Какво мислите за проекта за промени в Закона за кредитните институции, които предвиждат отпадане на тайната за банки в несъстоятелност?

- Има две неща - първо, целият институт на банковата тайна, който съществува, си има своите порочни елементи. Но в същия момент отиването към другата крайност - всеки да има достъп до такава информация, не е добър вариант. И може би добрият вариант за мен е да се търси някакъв диагонал - да се вади банковата тайна за влезли в съдебно дирене лица, когато има съмнения за престъпни деяния. В случая с КТБ например има много читави, много нормални хора, които нямат нищо общо нито с лоши кредити, нито с пране на пари. За тях е опасно, защото е възможно да се появят различни форми на рекет. Много хора отново могат да започнат да крият пари, да имаме бум на обири. Става въпрос и за разкриване на корпоративни тайни.

- Смятате ли, че икономиката ни е започнала да се възстановява?

- Да, има такива признаци. Възбужда се предприемачеството, вече има и леко възбуждане на кредитната активност. Колкото и парадоксално да звучи, смятам, че и гръцката криза ще окаже положителен ефект върху икономиката ни. В момента от гръцките инвеститори и предприемачи от средния клас тече много сериозен паричен поток към България. Има сериозно изнасяне на бизнеси. Те очакват криза. Говорим за средния и малкия бизнес, който може да работи тук. Няма никакви гранични бариери, имаме благоприятна данъчна политика.

- Как ще се отрази кризата в гръцките банки на българските им клонове?

- Те са си самостоятелни търговски дружества. Става нещо много интересно обаче. Депозити, който са се намирали в банките в Гърция, в момента се намират в българските гръцки банки, за да не бъдат блокирани. Това е спасяване на ресурс - една част към България, друга част към други страни.

- Според проф. Стив Ханке страната ни не трябва да влиза в еврозоната...

- По-добре ще бъде, защото ще падне валутният борд. Колкото и да е добър, той се оказва ограничител на икономическия растеж. Но нямаме друга форма за излизане от него освен влизане в еврозоната. За да имаме истински ръст, нормален икономически живот, мислене, предприемачество, инвестиции, ние трябва да влезем в еврозоната. Положителен момент за банките е, че ще влезем в европейските регулативни функции, всичките регулации ще важат и за нас.
5
3384
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
22 Юни 2015 19:48
Но по-истински стрес тест от този, който издържаха българските банки, не е имало в Европа. Последните данни също показват, че те имат добри печалби.

Печалбата на банките не е никакъв критерий, защото цялата институционална и нормативна среда у нас е направена така, че да имат печалба дори ако заради нея следва да се пожертва България.
Истинският стрес тест беше, първо, за БНБ и той неопровержимо доказа пълната несъстоятелност както на надзора, така и на цялата банкерска колегия. Как не се намери нито един финансист, който да вдигне флагчето?
По-истинският стрес тест обаче бе за социално-икономически модел, довел ни до все по-очевидната катастрофа и той го издържа. Как не се намери някой, не само банкер, който да зададе въпроса: "Абе как стана възможно един-единствен човек, пък бил той спасител и ярък благодетел на целокупния български народ като Цецо Василев, да си сервира един милиард?"
22 Юни 2015 20:04
Гръцката криза ще окаже положителен ефект върху икономиката ни. В момента тече сериозен паричен поток от гръцките инвеститори и предприемачи към България
Ами то в България все си текат сериозни парични потоци - емигрантски преводи; наркотрафик трансфери, а от последно време и от просия в Европа. Колкото по-сериозни потоци се "втичат", толкова по-сериозно населението "изтича" - намалява постоянно с 40 хил. души, но процентът на намаление "устойчиво" расте. Сигур тоя ръст ще бъде отчетен като "положителен ефект".
Преди седем години пак имаше "сериозен поток" от английски "инвеститори" - прокуратурата още разследва дали количеството бетон по курортите съотвества на направените "инвестиции".
22 Юни 2015 20:40
Този човек е сериозен професионалист, но е "лаик" за поста шеф на БНБ... Най-добрия за България вариант е представителят на МВФ да стане шеф на БНБ - така ще имаме една "рамо" от МВФ!
23 Юни 2015 05:30
Абсолютно е прав! Олигархията искаше да събори борда, за да предизвика чудовщна инфлация, както през 96/97-ма. Така щеше да си отпише дълговете. И да натрупа нови печалби.
23 Юни 2015 13:09
Да не е почнал кастинга за поста на Искров?
Душата още не е подала оставката си, 19-ти мина, кака Менда още не го е ступала, даге!
За протокола - и кандидатът на АБВ има мандат във Вашингтон, през 2003 Йоцов наследи Дим. Радев на поста му във МВФ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД