:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,702
Активни 466
Страници 24,112
За един ден 1,302,066

Гърция бе обирана систематично от своя елит. Сега идва сметката!

Руско-украинската и гръцката криза поставиха под съмнение ценностния консенсус, върху който се изгражда Обединена Европа
Антотий Гълъбов
Гръцката криза доближава точка на пречупване. Правителството на Ципрас прилича на плувец, който се е отдалечил от брега на такова разстояние, че не е ясно дали ще му стигнат силите да се върне обратно. Независимо от конкретния изход през следващите дни, щетите вече са нанесени и техните последствия ще определят не само перспективите за развитие на Гърция, но и на Европейския съюз като цяло. Кризата прераства в бедствие и опитите за неутрализиране на нейните последствия ускоряват процеса на разпад.

Разрушителният потенциал на кризата продължава да нараства, тъй като основните й фактори все още не са неутрализирани. Продължителната "спасителна операция" създаде нагласа, доближаваща се до еуфорията. Разрастването на кризата активира други, паралелно съществуващи рискове, които разширяват обхвата на очакваните поражения.

Официалното признание за



огромните загуби в публичните финанси



от правителството на Папандреу нанесе тежки щети върху публичния образ на Гърция и влоши шансовете за преодоляване на кризата. Правителството на Самарас не успя да предприеме мерки за разширяване на подкрепата за реформи вътре в самата страна. Политическата криза изведе на преден план радикалния ляв и десен популизъм, а задълбочаването на политическата криза може да се окаже по-опасно от проблемите с гръцкия дълг.

Временното решение на кризата най-вероятно ще предизвика отстъпки от страна на гръцкото правителство, които ще доведат до ново равнище на политическата криза в страната. При тези условия предсрочните парламентарни избори няма да доведат до генерирането на необходимата политическа воля за ефективно управление на кризата. В гръцкото общество няма съгласие относно източниците на кризата и отговорността за нейното разрастване до мащабите на бедствие.

През изминалите десетилетия две политически фамилии и техните корпоративни периферии успяха



да превърнат корупцията в начин на управление



Гръцкият опит показва, че корупцията не е нито лява, нито дясна, че тя може да бъде консолидирана и укрепена до степен, в която да подмени напълно механизмите на демократично управление. Проблемът е в това, че гръцките граждани не се противопоставиха на собствения си политически и стопански елит. Това позволи популизмът да пренасочи отговорността за случващото се към кредиторите на Гърция, встрани от добре защитените интереси на онези, които наистина носят отговорност за днешното състояние на страната.

Вторият източник на риск продължава да бъде извън Гърция - в десетките институции на Европейския съюз, които са имали възможността или задължението през всички тези години да идентифицират корупционния риск и да противодействат срещу разрастващата се корупция в Гърция. Традиционно стратегията на гръцките управляващи даваше резултати. Десетилетия наред Гърция пледираше за това, че Европа е длъжна да продължи да помага на страната, защото тя е оградена от врагове - на север от съветския блок, на изток - от Турция. Тази стратегия даваше резултат прекалено дълго време. И до днес изглежда, че не всички са готови да неутрализират или поне да ограничат до минимум инерцията на този процес.



Цената на необходимите решения нараства



Тя надвишава многократно стойността на гръцкия дълг. Най-тежкият проблем е в това, че гръцките граждани, поне следващите две поколения, ще трябва да платят тази цена. От гледна точка на днешния ден, в контекста на българската среда това твърдение изглежда недостоверно заради все още високите равнища на пенсионно и социално осигуряване в Гърция и сравнително високите доходи, осигурявани от публичния сектор. Но истинският политически цинизъм е в това, че днешните управляващи, които насърчават гражданите да скандират "Няма да платим! Няма да платим!", много отдавна ще са се оттеглили от активната политика, когато гръцките граждани вече ще са започнали да плащат тази непосилна социална цена.

Гърция бе обирана систематично и нейните граждани ще трябва да платят цената за това. Ние знаем какво означава това. Изглежда, че няма толкова бедна страна, която да не може да бъде обрана. Проблемът е в това, че началото на края на кризата ще започне, когато гражданите постигнат съгласие помежду си относно това как са били ограбени и каква е отговорността на политическия и икономическия елит. Докато липсва това съгласие, всички останали спасителни мерки ще имат частичен и временен характер. Докато популизмът успява да промени до такава степен перспективата към разрастващата се криза, създавайки илюзорни очаквания за някакви магически решения, продължаваме да се отдалечаваме от възможния изход.

Предварителните анализи за възможните рискове пред България в резултат от разрастването на гръцката криза се основават на секторни оценки. Анализът на риска по сектори на пръв поглед не дава основания за тревога. Успокоителните послания у нас имат съществено значение, за да бъдат неутрализирани рискове от паника. Секторните рискове пред България остават сравнително ниски, но част от негативните влияния от гръцката криза ще се реализират по-скоро на хоризонтално равнище, развивайки се във връзките между отделни сектори. Този тип системни рискове трябва да бъдат изследвани внимателно.

Вторият рисков контекст, в който задълбочаването на гръцката криза ще окаже влияние върху развитието на България, е в регионален план. Съществена част от крайграничните територии, устойчиво формираха своя стопански профил спрямо определен тип потребление от страна на гръцки граждани. Свободният обмен и мобилност не изградиха стабилна перспектива за развитие на българските съседни региони, но повлияха върху формирането на определени очаквания. Трудно е да се оцени



налице ли е риск от имиграция на бизнес,



капитали и хора към България в резултат от влошаването на ситуацията в Гърция. Но гръцката криза без съмнение ще окаже съществено влияние върху българското регионално развитие.

Деморализиращото влияние на гръцката криза върху Европейския съюз изглежда по-дълбоко от очакваното. Не би трябвало да се очаква, че съществена част от страните - членки на Европейския съюз, биха се поколебали дали международното право и договорите трябва да се спазват. За съжаление, по отношение на Русия се оказа, че подобно, дори минимално съгласие е трудно да се постигне. Не би трябвало да има съществени колебания дали дълговете трябва да се плащат, или не. Оказа се, че и в това отношение европейските страни трудно постигат съгласие. Изглежда, че руско-украинската и гръцката криза поставиха под съмнение ценностния консенсус, върху който се изгражда Обединена Европа.

Независимо от междинните решения по отношение на системните рискове, поставянето под съмнение на този ценностен консенсус, самата възможност този консенсус да бъде разколебан формира ново ядро от рискове. Неговото преодоляване няма да бъде постигнато само чрез структурни промени в европейските институции. Ако под действието на различни външни или вътрешни фактори в Европейския съюз е възможно да бъдат разколебани принципни позиции, то тогава всяка външна провокация срещу европейски и международен ред би могла да води само до задълбочаване на проблемите.

Отвъд преките щети, които ще понесе гръцкото общество, както и всички останали страни, имащи отношение към развитието на кризата или нейните решения, гръцката криза се отразява върху общественото доверие към ефективността на европейските институции. Този негативен ефект ще задълбочи недоверието в институциите, а именно тази политическа по своя характер криза винаги е била в самата основа на всички други кризисни явления.
СНИМКА: БГНЕС
Дали протестиращите разбират, че задълбочаването на политическата криза може да се окаже по-опасно от проблемите с гръцкия дълг.
СНИМКА: БГНЕС
Премиерът Алексис Ципрас се опитва да постигне максимума при преговорите с европейските си партньори, но е съмнително, че ще успее.
72
7414
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
72
 Видими 
23 Юни 2015 19:25
Проблемът е в това, че началото на края на кризата ще започне, когато гражданите постигнат съгласие помежду си относно това как са били ограбени и каква е отговорността на политическия и икономическия елит. Докато липсва това съгласие, всички останали спасителни мерки ще имат частичен и временен характер.

Този път - отличен!
23 Юни 2015 19:28
Тук ли ще е продължението на препирнята ?
23 Юни 2015 19:37
Кратка история на Гърция:
Левкип-Демокрит-фалит-кромид...
23 Юни 2015 19:44
Аз не знам колко корупмирани са били гръцките политици и колко са откраднали от налятите в Гърция милиарди. Не бих се обзаложил, че са окраднали повече от българските политици например. Но няма откъде другаде стандартът на живот в Гърция, да се доближи до този в Германия, освен от външното кредитирането. Гърция НЯМА такава икономика. Така че ВСИЧКИ гърци, а не само някакви отделни групи, са профитирали от кредитирането. И то много, много.
23 Юни 2015 19:45

Българин бил на екскурзия в чужбина. Там решил да се храни в един ресторант в който се плащало според теглото на клиента, след като се нахрани - и накрая , според разликата в теглото се връщало рестото. Нашенецът нали си е умничък си напълнил джобовете с два големи камъка, които след като се нахранил оставил под масата и излизайки кантарът дал отрицателна разлика. Касиерката погледнала учудено кантара, след това и нашенеца и бележката, която му дал сервитьора, блещила се, недоумявала, а нашенецът измърморил:
- Не ме гледай, ами ми дай рестото, че бързам!
та и византийците така
23 Юни 2015 19:52
Гърция бе обирана систематично от своя елит. Сега идва сметката!


За по-подробни сведения по този въпрос,потърсете услугите на Голдман Сакс.
23 Юни 2015 20:04
Значи гърците си живеят добре щото им били корумпирани политиците....Добре де, нашите до един ли са честни та живеем в такава мизерия? Дайте им малко рушвети и на нашите политици да вдигнат пенсиите.
23 Юни 2015 20:11
Десетилетия наред Гърция пледираше за това, че Европа е длъжна да продължи да помага на страната, защото тя е оградена от врагове - на север от съветския блок, на изток - от Турция. Тази стратегия даваше резултат прекалено дълго време.

Свърши тая.
Геополитически не са интересни, нито за американци, нито за европейци. Даже и на картата се вижда, че са един баласт към Африка, откъдето са дошли...
23 Юни 2015 20:15
cisco
23 Юни 2015 20:04
Мнения: 6,660
От: Italy
Скрий: Име,IP
Значи гърците си живеят добре щото им били корумпирани политиците....Добре де, нашите до един ли са честни та живеем в такава мизерия?



Масовата мизерия в България означава, че нашите политици крадат повече, но от по-малък ресурс и за обикновения гражданин не остава нищо. Задължителна последица от това, че при демокрацията българинът опитва да се спасява индивидуално. Липсата на гражданско общество-това е осъществената мечта на крадливите политици.
23 Юни 2015 20:34
Тук ли ще е продължението на препирнята?

Продължение ли? Че тя не е започвала.
Естествено, че имам предвид разговор не за Гърция, а за България.

Тезите на доц. Гълъбов се отнасят за нас практически буквално:
Ето:
- През изминалите десетилетия две политически фамилии и техните корпоративни периферии успяха да превърнат корупцията в начин на управление.
- Гръцкият опит показва, че корупцията не е нито лява, нито дясна, че тя може да бъде консолидирана и укрепена до степен, в която да подмени напълно механизмите на демократично управление.
- Проблемът е в това, че гръцките граждани не се противопоставиха на собствения си политически и стопански елит.
- Това позволи популизмът да пренасочи отговорността за случващото се встрани от добре защитените интереси на онези, които наистина носят отговорност за днешното състояние на страната.
- Цената на необходимите решения нараства.

Разбира се, ситуацията у нас е далеч по-катастрофална.
Гърция има седем пъти по-голям БВП, като за здравеопазване отделя 9,8% от него при нашите 3,4%; не е в демографска катастрофа, даже има малък приръст; населението й е интелигентно и будно, с 98% грамотност; няма етнически проблем; има отлична геоенергийна перспектива, като спечели и двата стратегически газопровода, докато ние загубихме и двата, и т.н., и т.н.
Гърция има хрема, а ние сме с тежка и нелекувана пневмония
23 Юни 2015 20:38
А добро утро.
Кредиторите трябва да черпят, дойде лява партия на власт която да опере пешкира за "десните" преди нея.
И стадото да ръкопляска "видите ли, при комунизма- така".
Фци
23 Юни 2015 20:52
Деморализиращото влияние на гръцката криза върху Европейския съюз изглежда по-дълбоко от очакваното. Не би трябвало да се очаква, че съществена част от страните - членки на Европейския съюз, биха се поколебали дали международното право и договорите трябва да се спазват.

Това е същото както със събирането на данъците. Когато добросъвестните се приемат за будали, а тарикатите пораждат възхищение и одобрение, това с времето ще доведе до разпад на общността.
23 Юни 2015 20:55
Гърция бе обирана систематично и нейните граждани ще трябва да платят цената за това.

Голем виц.
Над Гърция беха изсипани над 500 милиарда златен дъжд в пустинята...
23 Юни 2015 21:03
Когато се изказат такива твърдения, обикновено се представят някакви факти, дава се някаква обосновка, доказателства... От тази гледна точка текстът е някаква пълна лаладжийска боза изсвирена на разтропана балалайка.
23 Юни 2015 21:04
Гърция НЯМА такава икономика

Преди 35 години ние бяхме по-развитите икономически, но от тогава изтече много вода и все от нас към Гърция.
Днес Гърция има 284 млрд. долара БВП по ППС, като индустрията дава 16% от него. Това са 45,5 млрд. долара или колкото целият наш БВП. Селското стопанство дава 3,5%, а туризмът 18% от БВП.
Освен това, гърците притежават около 15% от нашата икономика и 50% от "македонската".
23 Юни 2015 21:11
Преди 35 години ние бяхме по-развитите икономически, но от тогава изтече много вода и все от нас към Гърция.

Е, да.
Щото тогива Гърция влезе в Общио пазар, па ние се скапвахме в Сив.
Сеги палачинката се обръща. Ние се връщаме оттам, накъдето са тръгнали гърците...
23 Юни 2015 21:13
Това е същото както със събирането на данъците. Когато добросъвестните се приемат за будали, а тарикатите пораждат възхищение и одобрение, това с времето ще доведе до разпад на общността.

Ние му викаме андрешковщина. А иначе - май този път на гърците ще им бъде по-трудно да се измъкнат и дори да успеят, ще бъде временно. С държанието си заличиха всякакви симпатии у европейците и вече на никого не му пука за тях, освен може би във форума на Сега.
Обаче България е друга бира и нагласите у нас не са показателни. Другите европейски държави не са пращали 50 000 слугини в Гърция и им е все тая; тук и слугините, и семействата им се молят да бъдат отпуснати още средства, понеже ако се върнат, у нас никой няма да им плати за слугуване повече, отколкото получава лекар или инженер. А те реално могат само да слугуват, нямат друга квалификация. Впрочем, ако вярвам на познатите ми гръцки инженери, не става дума само за поддържане на домакинството, а и за друг вид услуги - поне те така твърдят.
Втората огромна група, която трепери какво ще се случи в Гърция, са мутрите, притежаващи бетонното море на плажовете ни - и тази, които работят за тях за повече пари. Ясно е, че евентуално въвеждане на драхмата бързо ще доведе до девалвирането й, а оттам - на поевтиняване на услугите в Гърция за тези, които плащат в евро. И един голям туристически поток ще се пренасочи натам. Обикновеният български турист дори ще спечели, но туристическата мафия - не. Днес писаха за Несебър и чадъри на СВОБОДНИЯ плаж по 30 лв.на ден.
Болшинството европейци обаче нито слугуват в Гърция, нито имат хотели у нас и това силно отслабва гръцкото лоби.
23 Юни 2015 21:26
"На чужд гроб без сълзи плачат"

Мъ много компетентни наш`те афтори по европските и по гръчките въпроси, брееей! Мъ това елити, мъ това обири ... Дебела работа! Как се грабела и граби бедна страна!

Абе, аланкоолу, мъ запази некоя сълзица, де! Че как ще оплачиш собствената си несрета! Или си сляп за нея? Че коя е най-бедната страна у Европата, бре? Не знайш ли ти? Да ти река? Ми твоята бе, ахмак. Твоята, мамковината ти. Оплакваш и неродените гърци, фарисеино? Родените българи кой ще оплаче, бре! Кой? КОЙ ли? Или ТОЙ? Гърция ако е обрана от своя елит, България кой я ограби? Хем яко я ограби, до кокал? Наши майки и сестри, жени и дъщери мият задници по Гръчко, не кириите тукашните, нали? Що така бе, отворко? Що така бе, певецо хоров? Аман от кастрати, ей! Аман от фалцети!
23 Юни 2015 21:36
Firmin

"Всеки народ си заслужава управниците" - Фридрих Енгелс, "Лудвиг Фоейрбах и краят на ..."
Анадънму?

П.П. Аз нито ги плача гърците, нито се оплаквам от доходите си тук. Освен емоционални изблици, защо не предложиш и някои аргументи срещу чуждите мнения? А ти само "Да, ама пък у нас бият негрите!" Ще ги бият естествено, щом не са показали, че не им харесва.
Но така не се води спор.
23 Юни 2015 21:38
Мъ много компетентни наш`те афтори по европските и по гръчките въпроси, брееей

То па един аФтор......Човека бъкел не разбира от икономика.Какво да правиш, и той сигурно семейство храни, трябва да си заработи някак прехраната....
23 Юни 2015 21:42
То па един аФтор......Човека бъкел не разбира от икономика.Какво да правиш, и той сигурно семейство храни, трябва да си заработи някак прехраната....

23 Юни 2015 21:43
Ясно е, че евентуално въвеждане на драхмата бързо ще доведе до девалвирането й,



Ясно е, как няма да е ясно...щото така писали в социалните мрежи!
Няма да въвеждат драхми, в най лошият случай че прибегнат до Черногорската система, пак евро ще си ползват.за драхми трябва ЗЛАТО! Много злато! Не се ли обезпечи със злато то няма и цена да направи, не би имало смисъл да я печатат.А не вярвам Путин да им даде няколкостотин тона ....
23 Юни 2015 21:45
Трудно е да се оцени налице ли е риск от имиграция на бизнес, капитали и хора към България в резултат от влошаването на ситуацията в Гърция.

Ич даже не е трудно.
Бизнесът и капиталите мигрират като древните номади, подир паричните потоци. Прочее, за потъването на Гърция четете Дънов...
23 Юни 2015 21:49
... седнали по турски в тинята на дъното на гьола си.
23 Юни 2015 21:57
Когато се изказат такива твърдения, обикновено се представят някакви факти

Не е толкова "обикновено", драги.
Преди две години някой от самия международен връх спомена за 550-те милиона евро на дъртата Папандреу, само в Швейцария, и на бърза ръка му затвориха устата. Та какво остава за български доцент
23 Юни 2015 21:57
Сека жаба да си знае гьола и да не си повдига крачето за подковаване...
23 Юни 2015 22:02
Кратка история на Гърция:
Левкип-Демокрит-фалит-кромид


23 Юни 2015 22:04
Сека жаба да си знае гьола и да не си повдига крачето за подковаване...

сека жаба да си знае вола, щурчо.

Из'няай че те откъснах от щудирането на Дъновите предсказания.
23 Юни 2015 22:12

cisco
23 Юни 2015 20:04

Значи гърците си живеят добре щото им били корумпирани политиците...


Да! Точно корумпираният елит, срещу милиони лични рушвети, вкара Гърция в този дълг. И за да краде необезпокояван създаде висок стандарт на живот на гърците - немски заплати, по измислен 14 месечен календар.
23 Юни 2015 22:25
Да! Точно корумпираният елит, срещу милиони лични рушвети, вкара Гърция в този дълг. И за да краде необезпокояван създаде висок стандарт на живот на гърците - немски заплати, по измислен 14 месечен календар.


добре де , да оставим и нашия елит да граби, че и да им помогнем ако трябва, та и ние да стигнем ако не немския , то поне гръцкия стандарт и заплати.вече 20 години глад и преход, живота си минава, да поживеем и ние като бели хора, поне за мъничко....
23 Юни 2015 22:34
Чия е Обединена Европа, Авторе ??? ...
Нека не се случваме във "вестникари" ...
23 Юни 2015 22:45
Да! Точно корумпираният елит, срещу милиони лични рушвети, вкара Гърция в този дълг. И за да краде необезпокояван създаде висок стандарт на живот на гърците - немски заплати, по измислен 14 месечен календар.

Преди осем години работих с един гръцки мениджър по тяхна инвестиция у нас (доколкото знам, той сега е експерт в едно от министерствата им). Коментирахме очертаващото се влизане на България в ЕС и той ми обясни, че цялата работа била много сладка. Попитах защо и той разказа, че при влизането са получили огромни заеми за насърчаване на бизнеса, но само единици са ги инвестирали. Другите, обясни той, си накупиха нови къщи, яхти, поршета. Добре де. попитах го - ами като стане време за връщане? Той сви рамене - ще връщаме, каквото можем. Добре де, попитах пак, а обикновените хора не протестират ли - парите взети от една шепа олигарси, а ще плащат всички? И той каза, че да - лъвският пай е взет от олигарсите, но за да може това да стане безпрепятствено, доста пари са отишли и за запушване на устата на останалите. Не знам доколко е вярно, но той твърдеше - трябва да си супермениджър в Гърция, за да се доближиш по доходи до средния чиновник. И затова той бе решил да се махне от частния сектор и да плати да го назначат в държавния - и впоследствие го направи.
Още тогава разбрах, че Гърция отива в блатото - ако в държавния сектор заплатите са по-високи от частния, кадърните мениджъри и изобщо всички, които не работят за себе си, ще отидат там. Обаче държавният сектор не създава блага, той само ги консумира. В момента, в който разбереш, че заплатата на кмета е по-голяма от тази на директор в частна фирма - пиши я бегала тази държава (друг е въпросът дали кметът живее от заплата).
Другото, което ми направи впечатление (според неговите думи), е много малкият марж на заплатите в частния сектор, т.е. - малката разлика между минималната и средната заплата. Без да съм икономист (макар че имам и един сертификат по финанси), това не е добре. Според мен, това е и основната спирачка за икономиката на една друга страна - Франция. Там минималните заплати са високи, но около 85% от французите работят за минимална заплата. А когато го няма стимула, бързо намалява ефективността. Но и Франция като Гърция е доста "синдикална" държава.
Франция има и друг проблем - прекалено високата социална защитеност, която често прави работенето безсмислено и кара хората да живеят от обезщетения. Не знам как е в Гърция, някой може да сподели.
23 Юни 2015 22:49
Гърция бе обирана систематично от своя елит. Сега идва сметката!


Да се готви България...
23 Юни 2015 22:58
Тимуре ти не беше ли в България след влизането ни в ЕС? Да видя тези милиарди заеми, да видя тези поршета? не виждап ли че за две кирливи велоалеи, някоко километра магистрала и три фотоволтаика ни загробиха!
Абе как може да вярвате на тези глупости не знам.Гърция го закъса защото и падна БВП-то, не заради заеми и рушвети! А БВП-то и падна защото и избягаха туристите(турската лира евтина а еврото скъпо), защото и умря земеделието - квоти и стандарти за криви краставици!
Ако останеш без работа - проблема не е че ядеш много , а че не печелиш достатъчно, и да взимаш пример от съседа ти който се изхранва от контейнерите не е решение, просто и ти ще станеш клошар, защото е казано, икономията е майка на мизерията!
23 Юни 2015 22:59
Едно време, като бутаха режима на бай Тошо, какво ни разправяха седесарите - вижте в Гърция при капитализма колко са добре. Какво се оказа - ми те живеели на чужд гръб и сега дългът им е колко по-голям от бай Тошовия? Ама ни изкупиха предприятията, нали?
23 Юни 2015 23:05
За болните имаме болници, за лудите имаме лудници, за малаките нямаме място и те са около нас!- повтарям един цитат, за някои които липсваха последните дни.
23 Юни 2015 23:07
Бях в България бе, Циско, но аз пиша за Гърция. Но че у нас се поизкрадоха доста европари - мисля, че няма да го отречеш. Но все пак не мисля, че гръцката икономика някога е могла да подсигури стандарта, който имаха.
Аз затова не го харесвам Ципрас - плямпало. Ако беше настъпил корабопритежателите и изобщо - едрия капитал, вероятно пак нямаше да го харесвам, но поне щях да го уважавам. Обаче то за това се искат здрави гащи, а той явно ги няма.
Каквото и да се реши до края на седмицата, ще бъде само отлагане и всички преговарящи го знаят. Като свърши сезонът, ще дойде часът на истината, ако дотогава не е настъпил.
23 Юни 2015 23:11
И само за да не дразня Господ, не пиша какви перачници са манастирите им и какви пари се въртят там - ум да ти зайде. Обаче не искам да си развалям отношенията с оня горе.
23 Юни 2015 23:16
Още тогава разбрах, че Гърция отива в блатото - ако в държавния сектор заплатите са по-високи от частния, кадърните мениджъри и изобщо всички, които не работят за себе си, ще отидат там. Обаче държавният сектор не създава блага, той само ги консумира. В момента, в който разбереш, че заплатата на кмета е по-голяма от тази на директор в частна фирма - пиши я бегала тази държава (друг е въпросът дали кметът живее от заплата).

23 Юни 2015 23:31
Обаче държавният сектор не създава блага, той само ги консумира.


Сериозно? Ама тук напоследък титаните на мисълта асъл на тумби налитат.
23 Юни 2015 23:39
Хе! Каква отговорност щял да носи елитът! Ами, политическа! Каква друга?...

Нов оксиморон: политическа отговорност...

23 Юни 2015 23:40
Firmin

Хайде, специално заради теб ще уточня - не създава ДОХОД. Понеже иначе ще кажеш, че образованието е "благо", че медицината е "благо", че КАТ с чакането по три дни да регистрираш кола е висше "благо" и т.н. Вероятно са полезни, макар и със съмнително качество. Аз обаче използвах думата в смисъла, в който се използваше преди тридесет години, за да е ясно на всички - "работническата класа създава БЛАГА, а капиталистите само ги консумират". Тоест, ако се съберат хиляда работници и държавата им отпусне средства за машини инфраструктура, те ще направят завод за самолети.
Имах предвид ДОХОД, с който можеш да платиш на някого или да си купиш нещо.
Много ще ме зарадваш с някой контра аргумент.
23 Юни 2015 23:49
Много ще ме зарадваш с някой контра аргумент.


Ба! Плюнчи пръста и барни фазата. Ако можеш да различиш кой ток иде от държавния АЕЦ, кой от частните ВЕИ, ще ми обясниш как частният ток дава ДОХОД, пък държавният - РАЗХОД. То сигурно затуй му викат променлив на тока Демек, частният върви напред, пък държавният - назад
23 Юни 2015 23:51
Не става дума за държавният сектор, а за дръжавния апарат.
Този апарат (се предполага да) създава условия за създаване на блага.
24 Юни 2015 00:17
Хайде, специално заради теб ще уточня - не създава ДОХОД. Понеже иначе ще кажеш, че образованието е "благо", че медицината е "благо", че КАТ с


Един средностатистичен катаджия пълни бюджета колкото 100 работника не могат! Да не дава господ да те спира, че ще видиш ти не създавали ли доходи....
24 Юни 2015 00:26
Но че у нас се поизкрадоха доста европари - мисля, че няма да го отречеш. Но все пак не мисля, че гръцката икономика някога е могла да подсигури стандарта, който имаха.

И това са митове за многото откраднати европари.Едно че сме си нетен донор (нашите пастори вече си регистрират стадата в гърция за да вземат що годе нормално обезщетение) , едно че половината проекти са така направени че е дори теоретично невъзможно да се реализират на изток от Виена и на практика процента на платените наистина пари е вече символичен, а и за капак са проекти , които нанасят огромна вреда на икономиката ни, не носят печалба.Не остана вече горска пътека да не са наковали с позорните сини табели как все едно европата ни я била направила, а си е сигурно от тракийско време все същата пътечка....Само май жабите се облациха с тунелите им.
Гърция е съществувала и преди ЕС, и то живееха много , много добре!Не забравяй че ЕС е от скоро, откакто почнаха проблемите на гърците, а от войната до еврото се развиваха отлично! Не вярвай на митове
24 Юни 2015 00:43
Отличен анализ от авторчето на матрялчето.
24 Юни 2015 01:41
Хареса ми материала. Забелязах някои от коментарите са доста неадекватни.
Краденето се прави навсякъде под всякакви форми.
Гърция няма стабилна икономика.
Гърците са се научили да купуват и продават, но не и да произвеждат.
Жалко ще бъде ако Европа отново им изръси един чувал с пари.
24 Юни 2015 06:58
... Гърците са се научили да купуват и продават, но не и да произвеждат...
- Нещо като на сватба - обещаваш яко, но си хапваш и пийваш на корем. Ето и някои от "обещанията" за "бъдещи" действия: Натисни тук . "Вие ни освободайте, ние ке я наредим!" (Древна македонска мъдрост)
24 Юни 2015 08:32
Прочетох, че гръцките граждани са много виновни, а кредиторите са света вода ненапита. Прочетох още, че тези, които не мислят така са вредни популисти.
Е как да се съгласи човек с тия изтъркани клишета и с това малоумие?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД