ВИЗИТКА: Васил Велев е роден на 1 април 1959 г. Завършил е Техническия университет в София, специалност автоматизация на производството, и Икономическия университет във Варна, специалност корпоративно развитие и управление. От 1999 г. е изпълнителен директор на "Стара планина холд" АД. Председател е на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
- Г-н Велев, в последния момент кабинетът реши да подкрепи бизнеса срещу новите цени на тока и обяви пакет от мерки, които да отложат поскъпването. Не е ли късно вече за подобни инициативи и как приемат фирмите тези предложения?
- Не е късно, но ни изглеждат недостатъчни. Не административните разходи на БЕХ товарят сметките на гражданите и бизнеса, а подозрително скъпите доставки, раздут в пъти и прескъпо платен персонал, износът на електроенергия с печалба за шепа енергоолигарси и загуба за НЕК, американските централи, от които купуваме по цени в пъти над пазарните и които имат свръхпечалби от стотици милиони годишно, фотоволтаици, присъединени в нарушение на закона и продаващи още по-скъпо, и т.н.
- И миналата година бизнесът пое тежестта в цената на тока. Тогава също заплашихте с протести, но сега сякаш чашата преля...
- Така е. Това непремерено, драстично увеличение на цените, което регулаторът предложи, не просто преля чашата, а я събори и разля. То не може да бъде понесено и когато няма какво друго да направиш, ставаш прекалено революционен. Много от предприятията отново са изправени пред алтернативата или да затворят частично, или да минат в сивия сектор, като компенсират тези разходи с неплащането на данъци и осигуровки.
Част от тях не могат да повишат цените, на които продават, не могат да натрупат този по-висок разход за енергия в цената за продукцията, тъй като продават на борсата. Част от тях пък имат договори със сериозни клиенти, които въобще не се интересуват от това, че при нас КЕВР е повишила цената на тока. Т.е. те не могат да прехвърлят тази тежест върху своите клиенти. Другите фирми, които ще могат да направят това, ще предизвикат инфлация и повишаване на цените на дребно. А това ще стопи вътрешното търсене. Но общото е, че всички те не искат да плащат повече за кражбите, разхищенията и некадърното управление в енергетиката.
- Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев определи Иван Иванов като десен човек с комунистическо поведение. Възможно ли е шефът на КЕВР да е бил подведен?
- Губим се в догадки. Комисията заяви, че няма да се огъне - каквото и да значи това. Според нас тя се е огънала, но в грешна посока. Това не е станало в посока към интересите на обществото, на гражданите и на индустрията, а към интересите на неколцина търговци и производители на скъпа енергия, които на наш гръб трупат десетки и дори стотици милиони годишно. Говоря за скъпата енергия, която е в пъти над пазарната цена, неефективното управление на държавните фирми, които са в преразход за доставки и за персонал.
- Виждате ли връзка между това пак да се прави социална политика през цените за сметка на бизнеса и предстоящите избори на есен?
- Трябва да е ясно, че когато се увеличава, и то с толкова висок процент, цената за индустрията, това неизбежно ще доведе до поскъпване на стоките за бита и от това ще пострадат социално слабите и уязвими групи от хора. Лишаването от работа на един човек или намаляването на заплатата му, за да се поеме този удар от предприятието, ще създаде много по-големи щети за населението, макар и малко отложено във времето. При всички случаи, ако се е целяло това, то е много недалновидно и грешно, тъй като това не е увеличение от 1-2%, както може би са смятали, а скок на цената за бизнеса с 13 до 20%.
- Премиерът Борисов обяви, че е на страната на бизнеса, но в неделя не покани работодателите на срещата в Министерския съвет. Как тълкувате това?
- Като експерти и мениджъри ние бихме могли да търсим заедно решение за проблемите в сектора. Ние искаме реформи в енергетиката и смятаме, че ако не се виждат възможностите, ние категорично сме готови да ги посочим. Нещо повече - готови сме да излъчим екипи, които да реализират тези мерки. Ако е отсъствала воля за това - защото се накърняват много сериозни интереси, макар и на малка група от хора, ние се надяваме да сме я дали със своите действия. Ако от нас се търси експертиза - ще я дадем. Ако от нас се търсят и хора, които да помогнат в реализацията на реформите - ще излъчим и екипи.
- От петък индустрията започва протести. Какво показват сметките - колко ще изгуби бизнесът от спирането на работа?
- Фирмите безспорно ще загубят, но хората и дори работниците са готови на тези загуби, защото ако се приеме това увеличение на енергията, те ще загубят много повече - работните си места. А тези, които все пак останат на работа, ще получават по-ниски заплати.
- Какво е решението тогава?
- Ние показахме възможности цените да се запазят - не просто да се отложи решението, а цените да се запазят. Веднъж завинаги трябва да се реши проблемът с дупката в НЕК, като се запушат пробойните със спиране на източването на системата - да се ограничат кражбите и разхищенията. Това за нас е правилният и единствен начин, по който трябва да се подходи, а не увеличаване на цените за бизнеса. Защото колкото и да наливаме в една бъчва без дъно, няма как да я напълним.
Във връзка с това сме предложили на КЕВР и на Министерството на енергетиката да се срещнем и ако не бъдем чути, ще поискаме оставката на министъра на енергетиката и на председателя на регулатора. Ние имаме достатъчно работа по управлението на своите предприятия и дори се събрахме миналата неделя, отнемайки от личното си време и от това на семействата си, защото вече просто няма накъде. Ние просто искаме да работим в една предвидима среда, затова плащаме данъци и работим тук. Шефът на КЕВР и самите комисари трябва да си свършат работата. Министерството на енергетиката също. Ако те не намират начин как да направят това или не знаят как - ние сме насреща и можем да помогнем.
Поредният опит да бъдем направени на балъци. Родният бизнес се загрижил за крайния потребител - как ли пък не. Статията е предназначена за средния, не особено информиран българин, понеже все друг знае, че цените се определят от пазара. Тоест, ако нашите любими производители, вдигнат цените на олиото например, хората ще почнат да купуват гръцки зехтин. То затова са и периодичните ревове "Изберете българското" - да могат да запазят печалбите си, а ние гордо да плащаме за българска наденица, правена от румънска кайма.
И заплатите щели да паднат - хайде де. Средно у нас работната заплата формира 6 (шест) процента от себестойността. Тоест, ако една стока на пазара струва един лев, себестойността и е около 80 стотинки и 5-6 стотинки от тях са работните заплати (освен в някои специфични сектори, като ИТ или държавните медии). Е, и примерно половин стотинка още ще събори бизнеса ни? Как пък не. Просто ще им намали печалбите, особено на работещите на ишлеме. Но у нас заплатите нямат нищо общо с цената за крайния потребител, а се определят от пазара на труда. Тоест, ако имаш тухларна в малко градче и там заплатите са по 450 лв. ти плащаш толкова. И без пари да ти дават тока, ти пак ще плащаш толкова, докато можеш да намериш готови да ти работят за тези пари. Просто печалбата ти ще се увеличи и толкова. Хората на запад плащат далеч по-високи заплати и пак стоките им се купуват тук. Но ! Ако във Франция отчетеш 10% печалба, чакай икономическа полиция (образно казано). Това е огромна печалба и вероятно нарушаваш закона. У нас 20-30 % печалба се смяна за неособено привлекателна - искат да е поне 50%. Така де - нали трябва да се купят джипове за децата, къщи в специални комплекси и т.н. Там е заровено кучето - да не намалеят тези свръхпечалби. Затова и така жално се реве по медиите.