Протестите срещу парното не стихват, макар и да са по-малобройни. Потребителите искат ясни фактури и възможност щом пожелаят, вече да не са абонати на съответната "Топлофикация". |
Наскоро от Асоциацията на топлофикационните дружества обявиха, че изравнителните сметки през август ще бъдат огромни. Причината била във времето - заради това, че последната зима е по-студена от предишната, се натрупало голямо количество нефактурирана енергия. И сега тя щяла да влезе в изравнителните сметки. Колко точно енергия е останала извън фактурите обаче не беше споменато, което отново буди съмнения за изцяло субективен подход при определянето на дължимите суми. По-важният момент е, че
отоплителният сезон е бил по-дълъг с около 20 дни,
което допълнително ще натовари потребителите със сметки за почти цял месец отгоре.
Най-виновна от всичко обаче се оказва новата наредба за топлоснабдяването. Тя влезе в сила миналата година, но този сезон потребителите за първи път ще усетят резултатите от нея. Наредбата предвижда сметките да се правят на база на потреблението от предходната година почти без корекции. Но как точно? Идеята за новите правила не беше лоша, но изпълнението й и подводните камъни в текстовете я направиха почти изцяло неработеща. Целта бе клиентите на "Топлофикация" да плащат почти еднакви сметки и през лятото, и през зимата, за да се избегнат шоковите фактури през студените месеци. Наредбата дойде в отговор на протестите отпреди две години, но явно няма да успее да реши проблемите и да направи сметките по-разбираеми.
За да разясни ползите от новите правила, столичната "Топлофикация" дори започна разяснителна кампания. От нея стана ясно единствено, че потребителят само трудно ще пресметне колко дължи. Ето и "опростената формула": енергията за отопление от последната изравнителна сметка трябва да се раздели на броя на дните с отопление (например през сезон 2014 - 2015 г. това са около 180 дни). Така се получава среднодневният разход за топлинна енергия, който се умножава с броя на дните с отопление за съответния месец от текущия сезон. Получената стойност се коригира с коефициент, отчитащ климатичния фактор и характера на потребление на сградата, нищо че за никого не е ясно точно на какво се равнява той. В крайна сметка колко точно дължите ще зависи от индивидуалното потребление. Разходите както за отопление, така и за подгряване на водата щели да станат предвидими за година напред.
Насред цялата каша със сметките за парно, в началото на юни Министерството на енергетиката реши да направи
промени и в начина, по който се изчислява потреблението на топла вода
Според поправките, пак в Наредбата за топлоснабдяването, разликата между общия и индивидуалните водомери в една абонатна станция ще се разпределя между жилищата без уреди. Промените в наредбата влязоха в сила от 9 юни, но според пловдивската "ЕВН Топлофикация" това допълнително ще изкриви сметките на счетоводителите, което няма да зарадва потребителите. Причината е, че промените влизат насред кампанията по подготвянето на окончателните фактури за отоплителния сезон - т.е. по никое време.
Според австрийската компания това поставя клиентите на топлофикациите в неравностойно положение, тъй като някои от тях няма да бъдат засегнати от новия начин за изчисление на консумацията на топлата вода. Затова ЕВН предлага новите изисквания да влязат в сила от идния отоплителен сезон. Всяка промяна в реда на фактуриране означава нови технически доработки на софтуерните системи и допълнителна обработка на голям обем от данни, което изисква технологично време, предупредиха от дружеството.
Хаосът със сметките стигна и до енергийния министър Теменужка Петкова. Вместо да заеме страна по казуса и да признае, че наредбата няма да изпълни целта, за която бе създадена, тя предпочете лаконичния отговор:
"Имам желание да се срещна с потребителите и да се запозная с техните проблеми"
Пресмятането на фактурите е само едната част на проблема. На потребителите дори и стъклено кълбо няма да им помогне да разберат какво и защо плащат. Другата част на проблема е свързана с качеството на услугата, което е на път съвсем да се влоши. Причината е, че от 1 юли енергийният регулатор се кани да ореже повече от драстично признатите разходи на топлофикациите за модернизация. Нещо, изключително важно както за сигурността на дружествата, така и за качеството на подаваната топлоенергия.
От орязване на парите за ремонти се оплака първо столичната "Топлофикация", а шефът на компанията Георги Беловски заяви, че има и съкращаване на парите за заплати. "62% от заетите в дружеството са от 45-годишни до следпенсионна възраст и трябва да се заплаща и клас прослужено време, а за това трябват пари", обясни Беловски. От намалени средства за обновяване се оплакаха и колегите му в Пловдив, Плевен, Русе и куп други топлофикации.
Шефът на парното във Враца Радослав Михайлов например казва, че компанията е поискала 50 000 лв. за ремонти, но КЕВР е одобрила само 7000 лева. По думите му част от мощностите са "накрая на силите си". Намалени са и парите на болницата в Търговище, която произвежда енергия основно за собствени нужди, а излишъка продава. "Без ремонти захранването може да спре", предупредиха от дружеството.
Всъщност от КЕВР отлагат признаването на разходите за ремонти за идния регулаторен период, но така и не стана ясно защо ще се чака до тогава и
дали това няма връзка с "натискането" на цените
- този път при парното. От доклад на комисията е видно, че 8 топлофикации - в София, Русе, Пловдив, Плевен, Габрово, Велико Търново, Враца и Разград, работят на загуба. Най-назад е "Топлофикация -София", която е на минус от 57.6 млн. лева.
Изчисленията на самите дружества разкриват друга картина. "За последните 8 години топлофикациите са натрупали загуба от 388 млн. лв. срещу печалба от 90 млн. лв. За миналата година 9 дружества завършиха на загуба от общо 78 млн. лв. - така не може да продължава повече", казва шефът на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев. Отделните топлофикации поискаха скок на цените на парното с до 50%. Но плановете на КЕВР са други - от 1 юли софиянци да плащат по-малко с 5.63%, а пловдивчани - с 1.35%. По-ниски цени се очаква да има и за Бургас (-5.99%), Варна (-0.21%) и др.
Правилното решение е трудно, изисква време и то не минава през заблуждаване на потребителите с наредба уж "в полза на клиента". Едно е ясно - топлофикациите трябва най-накрая да направят формулите и сметките разбираеми, КЕВР не бива да натиска цените надолу, освен ако пазарната логика не води към това. А от потребителите се иска само да плащат сметките си навреме. Колкото и трудно да е това.