:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,559
Активни 683
Страници 9,124
За един ден 1,302,066

Преди да стане по-добре, Гърция ще стане още по-зле

Южната ни съседка върви към неясно бъдеще с 320 млрд. евро дългов камък на шията
Проф. Христина Вучева
Неволите на южната ни съседка, крачеща към фалита, са водеща тема в последните дни и седмици. Новини извират отвсякъде. Преди седмица научихме, че във Великобритания организират залагания ще фалира ли Гърция, или не. У нас няма залагания, но пък изобилстват писания от сорта "хак им е" - с техните незаслужено големи пенсии и заплати.

Важните въпроси са какво се случи, защо се случи и дали покрай казуса с Гърция не се преследват и други цели.

2010 г. е черна за Гърция - дългът й от 126 % към БВП "скача" на 146 %. Това се случва, след като се открива неточност в отчитането поради спорни в методологически план взаимоотношения на Гърция с американската банка Goldman Sachs. Заради тази "неточност" тогавашният ръководител на гръцкия статистически институт става подсъдим.

През предходните години дългът на Гърция се движи в рамките на около 103% към БВП. По време на кризата през 2007-2008 г. нараства до 126%, както и за повечето европейски страни в този период. Основната причина е, че икономиките се свиват, и така тежестта на дълга се увеличава.

В този период атаките от всички посоки не са само спрямо Гърция, а срещу еврото и бюджетните дефицити. Атаката е най-силна спрямо т.нар. периферни страни - Испания, Португалия и Гърция. И тя дава резултат - цената на дълга за тези страни става непосилно висока. Нека си припомним как през 2010 - 2012 г. гласовити изследователи, експерти и псевдоексперти вещаеха краха на еврото и края на еврозоната. Тази шумотевица бе използвана, за да се забравят обещанията от 2008 - 2009 г. - за забрана на офшорните зони, за това банките да се върнат към класическите си функции и да не се занимават с инвестиционна дейност и за още много други мерки, които да направят невъзможно повторението на кошмара "финансова криза". Критичният патос срещу тези, които предизвикаха финансовата криза от 2008 г., беше удавен от критики срещу бюджетите, еврозоната и еврото. Хубаво е, че това отмина. Лошото е, че Гърция се оказа



много слабо звено в системата



Гръцкият дълг сега е около 320 млрд. евро - 175% към БВП на страната. Най-голям кредитор е ЕС - по линия на Европейския фонд за стабилност, поддържан от страните от еврозоната. Дебатите за Гърция през 2012 г. бяха много драматични - заради отписването на част от дълга. То беше мотивирано с важната цел бремето на задълженията да се намали до 120% от БВП в близките години. Днес Атина дължи на страните от еврозоната около 194 млрд. евро, на други притежатели на облигации - 48 млрд., на Европейската централна банка - 20 млрд., на МВФ - 32 млрд., и на гръцки банки - 11 млрд. евро.

В навечерието на 30 юни, когато трябва да плати на МВФ 1.6 млрд. евро, Атина не успя да договори финансиране, а премиерът Ципрас сам напусна фронта на преговорите с европейските партньори. През последните дни ЕЦБ непрекъснато се грижеше гръцките банки да не остават без ликвидност - чрез специалната програма ЕLA ( Emergency Liquidity Assistance). ЕЦБ не приема държавни облигации на Гърция и не иска от банките обезпечения. Това бе добро решение досега, въпреки че има много критици. Но не е добре, че възкръсват идеите за общо министерство на финансите на еврозоната и за политико-икономическо обединение на страните членки от друг порядък. Това се предлагаше и през 2010 г., но сега развитие - доклад от върховните ръководители на ЕС предлага "институционализиране" на дейността на еврогрупата. Дано да си остане само на страниците на доклада.



От 2010 г. насам Гърция неумолимо пропада



- свиват се икономиката, заплатите, пенсиите. БВП на човек от населението през 2011 г. е 18 677, а две години по-късно е намалял до 16 492 евро. (Можем да направим сравнение с България - данните са 5457 и 5646 съответно за 2011 и 2013 г. Както се вижда, нашата тенденция е положителна, но произвеждаме около три пъти по-малко.)

Специално внимание заслужава трайната тенденция на бюджетни дефицити, която Гърция поддържа от 2006 до края на 2013 г. Докато през 2006 г. бюджетният дефицит е "само" 6.1% от БВП, за 2009 достига 15.2%! За 2013 г. превишението на разходите на държавата над приходите е 12.2% от БВП - над 4 пъти по-високо от допустимия дефицит по Маастрихтските критерии.

При това положение не е чудно, че гръцкият държавен дълг, който през 2006 г. е 225 млрд. евро, продължава да расте неудържимо и в края на 2013 г. вече е 319 млрд. Тези числа съдържат ясен урок - не трябва да се допуска политика, основана на продължително използване на бюджетни дефицити, защото неусетно се влиза в опасна дългова спирала. Отначало изглежда лесно недостигащите в бюджета средства да се набавят със заеми, а когато заемите трябва да се връщат, да се взимат нови. Гърция днес показва докъде води спиралата на задлъжняването.

Но какво да се прави? Публичната информацията за пакетите предложения, които Гърция и нейните кредитори си разменяха дълго време, е оскъдна. Все пак се разбра, че кредиторите настояват за значително увеличаване на данък добавена стойност и на възрастта за пенсиониране и че въпросът за каквото и да е преструктуриране на дълга не е в дневния ред.

Разбра се, че Атина е склонна да преглътне вдигане на ДДС до 23%, но настоява това да не засяга туризма и ставката за ресторантьорите да е 13%. Има резон - по-високата ставка за този род услуги би ограничила ползването им и приходите няма да нараснат. Говори се, че кредиторите били съгласни ставката за книги и лекарства да остане 6%, а за еленергия -13%. В замяна, за вдигане на приходите длъжниците предлагат нов пряк данък върху високите доходи - нещо, което не се приема с охота от представителите на МВФ.

Искането на МВФ за вдигане на основната ДДС ставка е разбираемо, защото се смята, че този данък е подходящ за решаване на чисто фискални проблеми, без да "удря" пряко предприемаческата дейност. Но не трябва да се пренебрегва и една особеност на косвените данъци - рязкото им увеличаване засяга хората със средни и ниски доходи много по-силно, отколкото най-богатите.

До последно преди края на преговорите продължиха споровете за пенсионната възраст, ранното пенсиониране и някои други особености на пенсионната система. Тази тема е болезнена за всяко правителство в Гърция въпреки очевидната потребност от промени.

Коментарите по повод на гръцкия дълг са различни по насока и съдържание. Набляга се на политическите аспекти. Чрез техния анализ се очаква да се открият бъдещите ходове на европейската политика за развитието на ЕС. Традиционно се засилва говоренето за предимствата и недостатъците на подхода за решаване на икономическите проблеми, като се акцентира на политическата принадлежност на управляващите.



Значима за нас е позицията на т.нар. рейтингови агенции



Те побързаха да отправят предупреждение към някои страни, включително и нашата, относно кредитния им рейтинг. Този подход не е продуктивен. Не е достоверно да се говори общо за няколко страни, както направи това наскоро Standard & Poor's. Агенцията заплаши с намаление на кредитния рейтинг на държави като България, ако гръцки банки фалират и тръгнат да теглят активи от свои дъщерни банки. Всъщност т.нар. гръцки банки у нас не притежават нито гръцки държавни облигации, нито други активи, които по съществуващите наредби и правила биха могли да се прехвърлят към потъващи банки майки.

Ако днес, 30 юни, Гърция не плати на МВФ, това вероятно ще доведе до спиране на подкрепата на ЕЦБ за гръцките банки. Те вече обявиха "ваканция" - със строги ограничения за теглене. При липсата на споразумение с кредиторите Гърция продължава пътя си надолу. Очевидно нещата трябва още да се влошат, преди да започнат да се подобряват.

Интересно е какво ще изберат обикновените гърци на насрочения вече референдум - проекта на СИРИЗА или програмата на кредиторите.

ЕПА/БГНЕС
Демонстранти развяха флаговете на ЕС и на Гърция пред парламента в Атина с настояване страната им да остане в ЕС и еврозоната. Управляващото мнозинство реши, че гърците трябва сами да изберат бъдещето си, като отговорят на 5 юли на референдум искат ли споразумение с кредиторите, или не.
21
12935
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
29 Юни 2015 20:25
Очевидно нещата трябва още да се влошат, преди да започнат да се подобряват.


на всички е ясно, че ще се влошават, но откъде тази увереност, че те неминуемо ще започнат да се подобряват. Изобщо не е задължително.
29 Юни 2015 21:07
Гърция да вземе пример от Аржентина и Еквадор, да разкара МВФ, върне драхмата и да излезе от евро зоната.
Следващата стъпка е да се ориентира към икономическата зона за свободна търговия с ЕАС за където ще изнасят селско стопанска продукция и стоки от леката промишленост и ще препродават руски газ и нефт.
29 Юни 2015 21:37
Възможно е целта на г-н Ципрас да е била именно излизане от еврозоната. Но причината за това излизане да не е гръцкото правителство, а "институциите".
29 Юни 2015 21:53
Целите на ЦиПрасчо никой не ги разбра. Блъфиране до последно, както правят хлапетиите и се мислят за много умни. Сред сериозни играчи, особено пък които имат пълна информация за картите ти (икономиката ти), да се блъфира е просто тъпо. Там няма "Риск печели, риск губи", загубата ти е в кърпа вързана.

И нацепи мрака с този референдум. Гениално тъп ход!!! Може би е най-тъпото, което можеше да се направи. Може би по-тъпо щеше да бъде само да беше ударил шамари на Меркел (в буквалния смисъл), и не съм сигурен.
БезРиза е пътник. Седмици.
29 Юни 2015 21:56
Целите на ЦиПрасчо никой не ги разбра.

Ти никой ли си?
29 Юни 2015 21:57
Интересно е какво ще изберат обикновените гърци на насрочения вече референдум - проекта на СИРИЗА или програмата на кредиторите.


Между двете злини, коя е по малката?
29 Юни 2015 22:04
Кредиторите и сами не знаят каква е ползата от програмата им, а Сириза не знае и какъв им е проекта. Не е лесно.
29 Юни 2015 22:42
От анализа липсва може би най-интересният момент: какво направиха Испания и Португалия за да стабилизират финансите. Ирландия пък въобще не е спомената.
Трябваше да има анализ на икономиките на най-засегнатите страни, тяхната структура, силни и слаби страни. Би било интересно да се изредят мерките, приложени във всяка страна и резултатите от тях, положителни и отрицателни. Също и да се изредят причините поради които рестриктивните мерки работят в една държава, докато в друга - не.
29 Юни 2015 23:52
Възможно е целта на г-н Ципрас да е била именно излизане от еврозоната.

Не вярвам. Ципрас и Варуфакис просто не бяха наясно с какво се захващат и се оплетоха като патета в кълчища в собствените си комбинации. Жалко за комшиите, но това да им е за урок - да не се хващат на демагогски обещания.
30 Юни 2015 01:08
От анализа липсва може би най-интересният момент: какво направиха Испания и Португалия за да стабилизират финансите. Ирландия пък въобще не е спомената.

Какво направиха ли? стигнаха до ГЛАД и МИЗЕРИЯ, пратиха си децата да гастарбайтерстват в Германия, а младите испанци и във ФАЛИРАЛАТА АРЖЕНТИНА ходят да си дърсят чорбаджия! Това направиха, станаха колонии.
А интересното е какво направи ИСЛАНДИЯ!!! Вкараха в затвора банкери, фалираха банки и порязаха с 39% данък чуждите инвестиции.И живеят добре за разлика от гладните португалци, испанци и ирландци, да не споменавам прибалтика че там е още по лошо.
30 Юни 2015 01:32
cisco 30 Юни 2015 01:08
За птицата в клетка , летенето е грях! С други думи за пешките в Матрицата, който иска да свали оковите е луд.
30 Юни 2015 05:57
Бывший трейдер: С Грецией все будет в порядке, чего не могу сказать о еврозоне

RT на русском

http://www.youtube.com/watch?v=pUtu0f5cKNM
30 Юни 2015 06:51
"С Грецией все будет в порядке, чего не могу сказать о еврозоне"

бърка им на някои еврото с "боксова ръкавица". а гърците са тръгнали по мнооого тъник лед на поход в полза на тези, дето ги бърка еврото. май това е точката, в която се срещат интересите на руснаци и американци...
30 Юни 2015 07:40
Бывший трейдер: С Грецией все будет в порядке, чего не могу сказать о еврозоне

Да не би германците да са се наредили пред банкоматите да теглят еврА и да ги депозират в гръцките банки бе бивши ???
РТ
30 Юни 2015 07:50
В замяна, за вдигане на приходите длъжниците предлагат нов пряк данък върху високите доходи - нещо, което не се приема с охота от представителите на МВФ.


Това е в подкрепа на мнението на Kotka.
30 Юни 2015 09:06
При липсата на споразумение с кредиторите Гърция продължава пътя си надолу. Очевидно нещата трябва още да се влошат, преди да започнат да се подобряват.


"Теория на катастрофите", акад. Арнолд, стр.100-102. Ако искате да знаете как става, де ...

http://www.rk5.msk.ru/Knigi/Ust/Arnold.pdf
30 Юни 2015 10:03
.И живеят добре за разлика от гладните португалци, испанци и ирландци, да не споменавам прибалтика че там е още по лошо.

Особено ирландците са много, ама много "зле".
30 Юни 2015 11:28
Един от благоприятните ефекти от проблемите на Гърция за България е че едва ли някой повече ще се опитва да се прави на българския Ципрост.
30 Юни 2015 14:36
Особено ирландците са много, ама много "зле".

Не бе , всеки ден прииждат гладни исландци....
30 Юни 2015 15:15
Един от благоприятните ефекти от проблемите на Гърция за България е че едва ли някой повече ще се опитва да се прави на българския Ципрост.

Изнамирането на несъществуващи проблеми е най-сигурният начин да не се разпознаят съществуващите.
Кандидати за български Ципрас има и в момента, ще ги има и в бъдеще. Проблемът ни е, че българският Ципрас не може да намери народ като гръцкия, а само малоумен и самолишил се от гражданско съзнание "матрял". Комуто, в скоби казано, изобщо не му прилича да се държи нагло-"пренебрежително" спрямо водещата политическа сила в Гърция или към лидера й.
Доказва го сравнението между развитието на България и Гърция през последните десетилетия. В периода 1945-1965 г.г. и двете страни създаваме икономическо чудо, БВП per capita и на двете страни е близък, като за тези 20 години се увеличава 4 пъти - от около 1 000 до около 4 000 долара на Гири-Хамиш. През следващите двадесет години гърците излизат пред нас с 50% - към 1985 г. БВП на капа е 6 400 долара в България, 9 300 в Гърция.
Днешната трагична за нас съпоставка, можеш да видиш в данните на проф. Вучева.
Трикратна разлика. Три пъти ...
05 Юли 2015 13:16
Има един ключов момент:
2010 г. е черна за Гърция - дългът й от 126 % към БВП "скача" на 146 %. Това се случва, след като се открива неточност в отчитането поради спорни в методологически план взаимоотношения на Гърция с американската банка Goldman Sachs.


Голдмън Закс бяха по същото време разследвани в САЩ за измами,нямащи нищо общо с гръцкия статистически институт. Просто в германия роднините на Голдмън и Закс раздуха проблема и си намериха лесна жертва.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД