:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,887
Активни 701
Страници 9,452
За един ден 1,302,066

Гърция неочаквано спря. Какво ще стане сега?

Несигурност заплашва всички сектори на икономиката, а жителите на страната са изправени пред бедност и растяща безработица
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Гръцкият премиер Алексис Ципрас (вляво) и финансовият министър Янис Варуфакис разговарят по време на парламентарното заседание в нощта срещу неделя, на което бе одобрено предложението за провеждане на референдум за спасителния план, предложен на Атина от международните й кредитори.
За съжаление Гринцидент (Graccident) се случи.

Гръцката икономика сега е в интензивното отделение, като част от нея - банковата й система - спря да функционира. Икономиката, която накрая излезе от интензивното, ще се свие и ще бъде различна, но също така ще има възможност да просперира в по-дългосрочен план, ако бързо и последователно се вземат важни решения.



Финансовата одисея на Гърция



Драматичният провал на мъчителните и пълни със сарказъм преговори този уикенд между Гърция и кредиторите й разбираемо създаде паника сред гърците, които основателно са притеснени за финансовото си благосъстояние. Пред банкоматите започнаха да се образуват опашки, а вложителите се втурнаха да теглят колкото могат от банките. Парите свършиха в някои от банкоматите и стана ясно, че ще последва масово теглене на спестявания, когато отворят врати в понеделник.

Опасявайки се от тегления на спестяванията в национален мащаб, правителството реши в неделя да обяви банкова ваканция за няколко дни и да въведе капиталов контрол. В резултат на това Атинската фондова борса обяви, че ще остане затворена. Мерките бяха предвестник на това, което ще сполети Гърция: ще последват закривания, недостиг, просрочия и объркване.

След продължително рязко свиване на брутния вътрешен продукт в последните пет години Гърция сега ще страда от още по-тежък икономически застой. Много от вътрешните икономически дейности ще се забавят сериозно, а може и съвсем да спрат. Ще се свие и международната търговия. Бързо ще се увеличат просрочията по кредитите. Правителството ще бъде принудено да емитира IOU (неформални писмени признания за дълг), като де факто създаде паралелна валута. Много компании, от болници до авиокомпании, ще имат трудности при осигуряването на доставки и извършването на плащания към кредиторите си. Ще се увеличи имиграцията, тъй като гърците ще се насочат към останалата част от Европа в търсене на работа. Дори и туризмът ще бъде засегнат сериозно.

Трудно може да се преувеличи цената, която хората ще трябва да платят за това "неочаквано спиране". Бедността ще се увеличи; като и нивото на безработицата, която вече достигна обезпокоителните 25%. Опънатите мрежи за безопасност само донякъде ще се окажат адекватни, като добавят огромна тежест върху социалната система на страната. И на фона на всичко това политическите разговори ще станат много неприятни, както и обвиненията от страна на Европа.

Това най-вероятно развитие на ситуацията ще направи изключително сложно, дори невъзможно продължаващото членство на Гърция в еврозоната. В резултат гръцката икономика, която накрая не само че ще се свие и ще стане крехка, но вероятно ще работи и при напълно различни условия.

След като Гърция и кредиторите й не успяха да избегнат Гринцидент (Graccident), сега са изправени пред предизвикателството



да извлекат най-доброто



от тази много тежка ситуация. Малко може да бъде направено на този етап, за да се избегнат последващите сривове, които идват с неочакваното спиране на банковата система. Доста неща може и трябва да бъдат направени, за да се ограничат щетите и икономиката да тръгне по по-устойчив път за развитие.

Правителството трябва бързо да действа, за да преструктурира напълно банковата си система - по-голямата част от нея трябва да стане публична собственост. На фона на значителните загуби рекапитализацията на малкото банки ще бъде възможна само в рамките на нов монетарен ред, който най-вероятно ще включва връщането на националната валута.

В същото време правителството ще трябва



да промени бюджетната си политика,



като превърне в свой приоритет управлението на разходите, за да се подкрепят социалните сектори и агресивно да се разшири данъчната мрежа, както и да се бори с укриването на налози. Трябва да се сложи край на олигополите и другите подобни практики, които дърпат назад икономическия потенциал на Гърция.

Въпреки че Гърция е близо до излизането си от еврозоната, ще бъде решаващо - заради социални и геополитически причини - да е сигурно, че страната няма да се скъса отношенията си с Европа. Европейските й партньори - независимо от това колко разочаровани са сега - имат важна отговорност. Ако не могат да запазят Гърция като пълноправен член на ЕС, те бързо трябва да сключат някакво споразумение за асоцииране.

Никой не искаше да се стигне до Гринцидент (Graccident). Това обаче се случи и разходите са значителни. Сега се изисква предприемането на спешни мерки, за да се гарантира възможно добър резултат от тази ужасна ситуация.

26
3772
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
29 Юни 2015 21:02
Какво ще стане сега? Зависи от референдума. Най разумното е Гърция да вземе пример от Аржентина и Еквадор, да разкара МВФ, върне драхмата и да излезе от евро зоната.
29 Юни 2015 21:05
Блумбърг.Пфу.Хубаво е,че СЕГА е пуснал и Христина Вучева.
29 Юни 2015 22:54
Стига да не се стигне до унизителни ситуации да не може гръцкият пенсионер да си позволи българска чистачка - може да се дискутира.
30 Юни 2015 01:18
Абе тези в Блумберг с какво се друсат не знам, ама е нещо много яко!
Гърците милион пъти им казаха че няма да отрежат пенсиита, ама от Блумберг не разбрали и пак повтарят , че СЕГА, след провала на преговорите гърците сами да си ги били отрязали.Луди ги направи този Ципрас ей, като зомбита са вече кредиторите , не мислят а само повтарят в транс "режете разходите режете разходите....."
30 Юни 2015 02:25
Корпоративните медии и НПО-та сега ще плашат гърците с какво щяло да стане с цел паника и да повлияят на референдума в Гърция.
Та и тая статия. Както казах вече по горе, други държави вече са го минавали този сценарий, като Аржентина и Еквадор например и беше за добро.
Гърците да си избират.


День Охи: Греция не выплатит завтра МВФ 1,5 миллиарда евро
http://www.youtube.com/watch?v=N0spQ2GSbKQ
30 Юни 2015 07:01
нямало да режат пенсии? а от къде ще намерят пари? ще започнат да работят?! или ще раздават драхми на бали? с които драхми ще могат да си купят.... всичко, което са можели да си купят с евро.
30 Юни 2015 07:46
Ще се увеличи имиграцията, тъй като гърците ще се насочат към останалата част от Европа в търсене на работа.

Колко работни места има на Лъвов мост ?
(За околовръстното не питам , там е друг контингент май.)
30 Юни 2015 08:18
Несигурност заплашва всички сектори на икономиката, а жителите на страната са изправени пред бедност и растяща безработица
Хайде да видим дали ще стане така. ЕС не би изпуснал Гърция, защото от там може да започне разпада. Тя и Великобритания може да гласува за излизане.
разбираемо създаде паника сред гърците, които основателно са притеснени за финансовото си благосъстояние. Пред банкоматите започнаха да се образуват опашки, а вложителите се втурнаха да теглят колкото могат от банките.

Тази сутрин по ТВ-то говори една българка със собствен магазин там каза, че всичко е спокойно. Там не били толкова разпространени пост бтермоналите. Всички пазарували в брой. Гърците са много по-задружен народ от нас.
30 Юни 2015 08:30
Хайде да видим дали ще стане така. ЕС не би изпуснал Гърция, защото от там може да започне разпада. Тя и Великобритания може да гласува за излизане.


Мммм даа,
Няма да я изпусне разбира се. Просо това изпускане не изпускане няма значение. ЕС е блокирал вече паричките на гърците в банките.
30 Юни 2015 08:30
Острова напуска защото е на обиколки пред ядрото на ЕС.
Гърция напуска защото изостава и отпада .
Ядрото си върви в пелетона.
Животът продължава.
30 Юни 2015 08:39
VOCI
30 Юни 2015 07:46


Къде ги слагаш на Лъвов мост?
Тия не са конкурентноспособни даже на циганките от магистралата.
30 Юни 2015 09:40
Гърците милион пъти им казаха че няма да отрежат пенсиита, ама от Блумберг не разбрали и пак повтарят , че СЕГА, след провала на преговорите гърците сами да си ги били отрязали.Луди ги направи този Ципрас ей, като зомбита са вече кредиторите , не мислят а само повтарят в транс "режете разходите режете разходите....
Гърците да работят като роботи , по 16 часа на ден , 50 години от тука нататъка , пак не могат да платят 300 милиарда борчове. Това се знае и от двете страни. Значи въпросът изобщо не е в преговорите за изплащане на гръцките задължения. те са неизплащаеми. Въпросът е чисто политически , за евротолупите , те искат да демонстрират пред собствените си избиратели в западна Европа , че правят нещо по въпроса с гръцките дългове. И това което им идва на ум в тъпите алчни крадливи кратуни , да повтарят като зомбита "Реформи , ограничения , намаляне на заплати и пенсии, съкращения на персонал..." , много добре знаейки , че това не носи нищо по въпроса с 300 милиарда дългове. Напротив , би удушило и без друго спадащата гръцка икономика , която единствено би могла да произведе някакъв продукт , от който да се плащат дълговете...
30 Юни 2015 10:08
Проблемът не е в дълга. Той е напълно невръщаем и това е ясно на всички. Проблемът е, че ако не получава по 3-4 милиарда всеки месец, Гърция просто не може да плаща пенсии и заплати. Иначе Япония е по-голям длъжник, за Люксембург да не говорим (там дългът е около 1000% от БВП). За САЩ също да не говорим, щото те сами си печатат доларите по падежите на ДЦК. Реалният ръст (т.е. ръст минус нов дълг) е положителен при много малко държави, например Русия.
И основното - парите нямат никакво значение. В материалния свят, който обитаваме, са важни ресурсите. И тук вече сме го закъсали - предстоят кървави битки за земя, вода и изкопаеми. Ще стане обаче много феерично (и даже Ваймарско) когато американците разберат, че доларът им е обикновена шума. И не по-малко Ваймарско ще бъде, когато германците разберат, че нямат пенсии. Т.е. пенсии имат, но няма к'во да си купят с тях. Тогава трудът ще освободи мнозина, може и каката да е сред тях, ако е жива да дочака възмездието. Ще има освобождение чрез труд, ама яко, щото тази вакханалия не може повече да продължава.
Наскоро бях по Северна Гърция и северните гръцки острови. Хубави места - морфологически (а някога и политически) изконно български. За бъдещето не знам, то още не се е състояло и зависи от нашите действия и бездействия. Но знам, че е възможно всичко, което не противоречи на законите на физиката. А това е бая много.
Бъдете здрави!
30 Юни 2015 10:12
Бъдете здрави!

Е, как да сме здрави, когато гръцките другари боледуват?
30 Юни 2015 10:15
rorik
30 Юни 2015 08:39
Мнения: 7,333
От: Bulgaria
VOCI
30 Юни 2015 07:46


Къде ги слагаш на Лъвов мост?
Тия не са конкурентноспособни даже на циганките от магистралата.


Воци ,Хохъла ...и др..айде , те са мъже .
Ма ти си жена мари !
30 Юни 2015 10:20
Проблемът не е в дълга. Той е напълно невръщаем и това е ясно на всички.

Беше възвращаем до преди няколко месеца. Предишното правителство се беше договорило така, че само около 2,5% от БВП на Гърция да отива за изплащане на дългове, а освен това дългът към еврозоната имаше гратисен период и беше разточен за дълъг период от време. При тези условия и нормалната инфлация с времето този дълг щеше да се обезцени и на практика редуцира още повече.
Целта на тройката беше Гърция да си структурира финансите така, че да се самоиздържа без нови финансови инжекции и да връща някакви пари на кредиторите.
30 Юни 2015 10:32
Господине Мишо , не досаждайте на Форума със сенилните си страхове. Ресурсите на Земята , при сегашният начин на косумация , стигат за около 30 (тридесет) милиарда човеци. Т.е. в рамките на вашия (нашия , на нашите деца...) живот , тия катаклизми дето ги описвате , няма да се случат. А намеците ви за завземане на северна Гърция , не знам кого касаят ? За разлика от световните ресурси , българите като нация ще изчезнат в обозримо бъдещe , до около 20 - 30 години. Кой ще "завоюва" гръцките острови ? Може би ромите , които ще обитават територията ни ?
30 Юни 2015 10:40
Мишо Константинов
30 Юни 2015 10:08
...Реалният ръст (т.е. ръст минус нов дълг) е положителен при много малко държави, например Русия.

Беше тя.
В Русия ръст само при нефт над 100 бакса. И пак не е сигурно.
30 Юни 2015 10:59
Иначе Япония е по-голям длъжник, за Люксембург да не говорим (там дългът е около 1000% от БВП).

МишоК, недейте да пишете неверни неща и да сравнявате несравними показатели. Дългът на Люксембург е 23,2% от БВП за 2014 г. според Евростат: http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=teina225&plugin=1
Вчера го обяснявах - когато сравнявате дълга на Гърция с този на други държави, имайте предвид, че става дума за консолидирания дълг на сектор „Държавно управление“ (general government debt) на страната. Това, което при Гърция е 177% от БВП, за 2014 г., при Люксембург е 23%.
30 Юни 2015 11:08
За да стане ясна разликата между брутния консолидиран дълг на сектор „Държавно управление“ (вътрешен и външен) и брутния външен дълг (т.е. на всички сектори на страната - Държавно управление, домакинства, финансови и нефинансови корпорации) на една държава, ще ви дам данните за България. Първият е 27,6% от БВП към края на 2014 г., а вторият е 91,5% от БВП (към края на януари 2015 г.)
30 Юни 2015 11:16
Задача за домашно: след като (почти) всички държави са длъжници, кой все пак е кредиторът? И се връщаме към германските пенсионери, дето си мислят, че имат пенсии. Но всъщност нямат. И затова именно ще стане Ваймарско, евентуално в усилен вариант. Но - всекиму своето. Изобщо, трябва да се чете класиката, но не се.
И бъдете здрави!
30 Юни 2015 11:31
Не всички държави са брутни длъжници. Вж. тук: http://alex-leshy.livejournal.com/304085.html
30 Юни 2015 16:16
Мишо Константинов

30 Юни 2015 11:16
Задача за домашно: след като (почти) всички държави са длъжници, кой все пак е кредиторът?

То пък един сложен въпрос, за третокласници. Банките са кредитора разбира се. Освен това дълговете са хиляда вида. Вътрешни, външни, държавни и т.н. Тези апокалиптични сценарии с германските пенсионери и американската шума сме ги чували. Дет се вика - не нам.
30 Юни 2015 17:46
Мишо Константинов
Получава от мен .
30 Юни 2015 17:53
Несигурност заплашва всички сектори на икономиката, а жителите на страната са изправени пред бедност и растяща безработица
"Блумбърг"


Само това да бяха направили Гърците - и то е достатъчно!

Убедихте ли се, че 99.99% от нашенската преса е проробовладелска и изцяло зависима и финансирана от робовладелците!? Убедихте се!

---------

Εμείς είμαστε Έλληνες !

произнася се: Емис имасте Елинес !
Ние сме Гърци!

------
Превод: Neopol
30 Юни 2015 17:56
Мишо Константинов 30 Юни 2015 11:16
Задача за домашно: след като (почти) всички държави са длъжници, кой все пак е кредиторът?

Днес звучиш бодро и здравосмислено!
----

Колкото до въпроса! Задаван е многократно, вкл. и няколко хиляди пъти от моя милост...

Последното:
Zmeja 28 Юни 2015 11:39
Все още не съм чул или прочел задоволителен отговор на въпроса: "На кого страните, включително най-развитите, дължат стотиците трильони долари? На кого е длъжник целият наш свят?"


Ганий 28 Юни 2015 11:44
Подкрепям!
И аз съм го задавал хиляди пъти:
(1) след като се знае, че междудържавните дългове са незначителна част от всички дългове на държавите,
(2) то кой държи преобладаващата част от дълговете на държавите!?

Един въпрос, който хич не се нрави на робовладелците.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД