За съжаление Гринцидент (Graccident) се случи.
Гръцката икономика сега е в интензивното отделение, като част от нея - банковата й система - спря да функционира. Икономиката, която накрая излезе от интензивното, ще се свие и ще бъде различна, но също така ще има възможност да просперира в по-дългосрочен план, ако бързо и последователно се вземат важни решения.
Финансовата одисея на Гърция
Драматичният провал на мъчителните и пълни със сарказъм преговори този уикенд между Гърция и кредиторите й разбираемо създаде паника сред гърците, които основателно са притеснени за финансовото си благосъстояние. Пред банкоматите започнаха да се образуват опашки, а вложителите се втурнаха да теглят колкото могат от банките. Парите свършиха в някои от банкоматите и стана ясно, че ще последва масово теглене на спестявания, когато отворят врати в понеделник.
Опасявайки се от тегления на спестяванията в национален мащаб, правителството реши в неделя да обяви банкова ваканция за няколко дни и да въведе капиталов контрол. В резултат на това Атинската фондова борса обяви, че ще остане затворена. Мерките бяха предвестник на това, което ще сполети Гърция: ще последват закривания, недостиг, просрочия и объркване.
След продължително рязко свиване на брутния вътрешен продукт в последните пет години Гърция сега ще страда от още по-тежък икономически застой. Много от вътрешните икономически дейности ще се забавят сериозно, а може и съвсем да спрат. Ще се свие и международната търговия. Бързо ще се увеличат просрочията по кредитите. Правителството ще бъде принудено да емитира IOU (неформални писмени признания за дълг), като де факто създаде паралелна валута. Много компании, от болници до авиокомпании, ще имат трудности при осигуряването на доставки и извършването на плащания към кредиторите си. Ще се увеличи имиграцията, тъй като гърците ще се насочат към останалата част от Европа в търсене на работа. Дори и туризмът ще бъде засегнат сериозно.
Трудно може да се преувеличи цената, която хората ще трябва да платят за това "неочаквано спиране". Бедността ще се увеличи; като и нивото на безработицата, която вече достигна обезпокоителните 25%. Опънатите мрежи за безопасност само донякъде ще се окажат адекватни, като добавят огромна тежест върху социалната система на страната. И на фона на всичко това политическите разговори ще станат много неприятни, както и обвиненията от страна на Европа.
Това най-вероятно развитие на ситуацията ще направи изключително сложно, дори невъзможно продължаващото членство на Гърция в еврозоната. В резултат гръцката икономика, която накрая не само че ще се свие и ще стане крехка, но вероятно ще работи и при напълно различни условия.
След като Гърция и кредиторите й не успяха да избегнат Гринцидент (Graccident), сега са изправени пред предизвикателството
да извлекат най-доброто
от тази много тежка ситуация. Малко може да бъде направено на този етап, за да се избегнат последващите сривове, които идват с неочакваното спиране на банковата система. Доста неща може и трябва да бъдат направени, за да се ограничат щетите и икономиката да тръгне по по-устойчив път за развитие.
Правителството трябва бързо да действа, за да преструктурира напълно банковата си система - по-голямата част от нея трябва да стане публична собственост. На фона на значителните загуби рекапитализацията на малкото банки ще бъде възможна само в рамките на нов монетарен ред, който най-вероятно ще включва връщането на националната валута.
В същото време правителството ще трябва
да промени бюджетната си политика,
като превърне в свой приоритет управлението на разходите, за да се подкрепят социалните сектори и агресивно да се разшири данъчната мрежа, както и да се бори с укриването на налози. Трябва да се сложи край на олигополите и другите подобни практики, които дърпат назад икономическия потенциал на Гърция.
Въпреки че Гърция е близо до излизането си от еврозоната, ще бъде решаващо - заради социални и геополитически причини - да е сигурно, че страната няма да се скъса отношенията си с Европа. Европейските й партньори - независимо от това колко разочаровани са сега - имат важна отговорност. Ако не могат да запазят Гърция като пълноправен член на ЕС, те бързо трябва да сключат някакво споразумение за асоцииране.
Никой не искаше да се стигне до Гринцидент (Graccident). Това обаче се случи и разходите са значителни. Сега се изисква предприемането на спешни мерки, за да се гарантира възможно добър резултат от тази ужасна ситуация.