Голямото преселение на избиратели започва малко преди вота. В малките населени места стотина души могат да обърнат резултата. |
Междувременно онези, които цапат родния пейзаж по този грозен начин, се чудят как да ни убедят, че всъщност работят най-усърдно по разкрасяването му. Депутати от разноцветни парламентарни групи вадят една след друга поправки в какви ли не нормативни актове с такава бързина, сякаш искат до августовската си ваканция
да изправят всяка кривица на избирателната ни система
за последните двадесет и кусур години. Една удобна утопия. До вота остават около пет месеца, а в белите държави се приема като аксиома, че изборното законодателство не трябва да се пипа поне година преди предстоящо гласуване. В България, разбира се, тези правила не се прилагат.
Това съвсем ясно се видя от предложените промени в Закона за гражданската регистрация. През май някой се присети да попита колко са хората, които са си сменили настоящия адрес, преди да сработи 6-месечният срок за уседналост, изтичащ в края на април. Справка на регионалното министерство показа данни, които бяха най-малкото смущаващи - от февруари до април това са направили над 90 хиляди българи. За същия период на 2014 г. са били 55 хиляди. В някои населени места броят на пререгистрираните е набъбнал двойно и тройно, че и отгоре. В парламента започна суетене - готви се кражба на вота! БСП и реформаторите, подкрепени от ГЕРБ, спешно внесоха поправки в закона, с които се цели да се ударят новорегистриралите се в нарушение на правилата и след това да се заличат новите им адресни регистрации. Идеята е да се попречи на изборните преселници да влязат в избирателните списъци на желаните от тях населени места.
Много хубаво, но както всяка друга внесена на пожар мярка,
и тази не е особено премислена
Проектът на реформаторите например задължава собствениците в срок от два месеца от влизането в сила на закона да "приведат в съответствие" с изискванията му броя на обитателите на имотите си. Как ще стане това "привеждане", никой не уточнява. Само се вменява задължение, пък друг да се кахъри как да го изпълни. Общините се натоварват с проверка на новорегистриралите се за 12 месеца назад, за да се открият евентуалните нарушители. Това е огромна по обем работа, която ще трябва да се свърши за извънредно кратко време. Причината е, че предварителните избирателни списъци трябва да са готови до 40 дни преди изборния ден, който се очаква да е 25 октомври. Дори и новите разпоредби да се приемат преди края на юни, това на практика не оставя никакво време за извършване на мащабни проверки, освен ако не се влезе в срока, в който трябва да са подготвени списъците. И тъй като това не може да стане, накрая на администрацията ще си постави една непосилна задача, която тя не просто няма да може да изпълни, а е много вероятно и да оплете още повече конците.
Недомислиците обаче не свършват дотук. Предлага се заличените регистрации да се оспорват само пред административните съдилища, а самото обжалване да не спира изпълнението на решението за заличаване. Изключително малкото време до вота в съчетание със съдебната процедура създава риск страшно
много хора да се окажат с неустановена адресна регистрация,
което в крайна сметка може въобще да им попречи да пуснат бюлетина. Все пак, за да упражниш правото си на глас на определено място, трябва адресът ти да е там. Освен това нито реформаторите, нито социалистите внасят някаква яснота какво се случва оттук нататък с онези, които вече са били заличени от новите си настоящи адреси - с каква регистрация ще останат, ще трябва ли да се върнат отново на стария си адрес, ще се регистрират ли отново там и т.н.
И разбира се, да не забравяме големия абсурд с общинските комисии, които ще извършват проверките на адресните регистрации. Те се назначават от кмета, т.е. от същия човек, който поначало е позволил масовото заселване в неговата община. И сега се очаква той и администрацията му да се самопроверяват за нарушения. Най-малкото, което можеше да се направи, е поне да се определи някой друг, който да са занимае с това - например Главна дирекция ГРАО към регионалното министерство, на която въпросите на гражданската регистрация все пак са й вменени като основна задача.
С други думи, очертава се поредната законодателна каша, забъркана по популистки подбуди. По старата схема - за да се отърсят определени политически сили от обвиненията, че искат да спечелят по нечестен път вота. "В това безобразие (изборния туризъм) са замесени всички политически сили", призна депутатът от БСП Мая Манолова при приемането на законовите поправки на собствената й партия на първо четене в парламента. Е, този път ще носим последиците не само от партийните, но и от законодателните безобразия, ако депутатите не се усетят навреме.