Мюсюлманската държава Чад забрани носенето на всякакви покривала, скриващи лицата на хората - включително женските бурки и никаби. Мярката бе обявена след терористични атентати на ислямистката групировка "Боко Харам", които убиха десетки души.
"Носенето на бурки трябва да спре незабавно от днес не само на обществени места и училища, а в цялата страна", заяви премиерът Калзеубе Пахими Дюбе в реч пред религиозните лидери ден преди началото на свещения месец Рамадан. Той помоли духовниците да разпространят вестта в джамиите, църквите и свещените места, предаде АФП. Премиерът е инструктирал силите за сигурност да обикалят пазарите, да конфискуват всички бурки за продан и да ги изгарят. Всеки, който носи това облекло, ще бъде "арестуван, съден и осъден", категоричен бе премиерът. Според него традиционните облекла могат да се използват като камуфлаж от нападатели.
Забраната обхваща цялата страна,
а не само обществените места в Чад, категоричен бе премиерът.
Взривовете бяха първите подобни атаки в Чад и след тях бе обявен национален траур за 34-те загинали и над 100-те ранени. Властите заявиха, че не са изненадани от нападението, тъй като Чад играе активна роля в регионалната борба срещу ислямистите. Лидерът на "Боко Харам" Абубакар Шекау на няколко пъти заплашва да нападне Чад и другите държави, обединили сили в битката с нигерийските джихадисти. Именно там ще бъде централата на нова регионална сила, създадена за борба с "Боко Харам". САЩ вече обявиха, че ще я финансират с 5 млн. долара. Междувременно силите за сигурност арестуваха 60 заподозрени и обявиха, че са разбили две ислямистки клетки, организирали атентатите в столицата Нджамена. Арестуваните са от Чад, Камерун, Мали и Нигерия.
"Боко Харам"
все по-често използва момичета
и жени за самоубийствени атентати
в Нигерия, отбелязва експертът на Би Би Си Ричард Хамилтън. Смята се, че те по-лесно могат да пренасят експлозиви на обществени места, без да бъдат забелязани.
Впрочем Чад не е първата африканска държава, която забранява покривалата заради обществената безопасност. През май Република Конго също нареди на местните жени да спрат да носят дрехи, скриващи лицата им. Властите в Конго забраниха и мюсюлмани от други страни да спят в местните джамии - като забраната ще засегне предимно бежанците, отбелязва Би Би Си. В Конго обаче мюсюлманското население е по-малко от 5%, а голямата част от него са бежанци от Централноафриканската република. За сметка на това 53% от населението на Чад изповядва исляма, показват данните на ЦРУ.
Бурките са част от покривалата за глава, използвани от мюсюлманките по цял свят. Те се делят на няколко различни вида в зависимост от това каква част от тялото и лицето на жената скриват. Хиджабът, например, е шал, който прикрива главата, шията и косата, но лицето остава открито. Никабът скрива лицето, но оставя зоната около очите открита. При него има опция да се добави и отделно покривало за очите. Бурката покрива най-голяма част - тя покрива както тялото, така и лицето, като обикновено в горната част има парче по-тънък плат, което да служи за виждане. Очите на жената обаче практически са скрити.
Последният самоубийствен атентат на "Боко Харам" в Нигерия бе извършен именно от жени. Той се случи в гр. Майдугури в неделя - при него загинаха трима души и шестнадесет бяха ранени, след като
атентаторките задействали взривни устройства
на входа на местна болница.
Джихадистката групировка е най-активна в северната част на Нигерия - в провинция Борно, която граничи с Чад. Членовете й се противопоставят на западния модел на образование и са за въвеждането на шериата в цялата страна. От 2009 г. повече от 13 000 души са били убити в атаките и нападенията, които се извършват редовно, повече от 1.5 милиона души са били принудени да напуснат домовете си и да станат преселници, 743 000 от тях - деца. Общо 135 000 души са избягали в други държави, за да се спасят от "Боко Харам". Поне 10 000 от тях са в Чад.
Именно "Боко Харам" стои зад кървавото нападение в провинция Борно в началото на януари, когато над 2000 души бяха зверски изклани. През 2014 г. те отвлякоха 276 нигерийски ученички и заплашиха да ги продадат за съпруги и сексробини в Чад и Камерун. Над 200 от децата още са в неизвестност.