:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,232
Активни 483
Страници 23,642
За един ден 1,302,066
Казус

Чад забрани носенето на бурки заради тероризма

Мюсюлманската държава заяви, че традиционните облекла могат да се ползват като камуфлаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентите на Нигер - Махамаду Исуфу, на Бенин - Яи Бони, на Чад - Идрис Деби, и на Нигерия - Мухамаду Бухари (от ляво на дясно) се срещнаха на 11 юни, за да обсъдят стратегията си за борба с "Боко Харам".
Мюсюлманската държава Чад забрани носенето на всякакви покривала, скриващи лицата на хората - включително женските бурки и никаби. Мярката бе обявена след терористични атентати на ислямистката групировка "Боко Харам", които убиха десетки души.

"Носенето на бурки трябва да спре незабавно от днес не само на обществени места и училища, а в цялата страна", заяви премиерът Калзеубе Пахими Дюбе в реч пред религиозните лидери ден преди началото на свещения месец Рамадан. Той помоли духовниците да разпространят вестта в джамиите, църквите и свещените места, предаде АФП. Премиерът е инструктирал силите за сигурност да обикалят пазарите, да конфискуват всички бурки за продан и да ги изгарят. Всеки, който носи това облекло, ще бъде "арестуван, съден и осъден", категоричен бе премиерът. Според него традиционните облекла могат да се използват като камуфлаж от нападатели.



Забраната обхваща цялата страна,



а не само обществените места в Чад, категоричен бе премиерът.

Взривовете бяха първите подобни атаки в Чад и след тях бе обявен национален траур за 34-те загинали и над 100-те ранени. Властите заявиха, че не са изненадани от нападението, тъй като Чад играе активна роля в регионалната борба срещу ислямистите. Лидерът на "Боко Харам" Абубакар Шекау на няколко пъти заплашва да нападне Чад и другите държави, обединили сили в битката с нигерийските джихадисти. Именно там ще бъде централата на нова регионална сила, създадена за борба с "Боко Харам". САЩ вече обявиха, че ще я финансират с 5 млн. долара. Междувременно силите за сигурност арестуваха 60 заподозрени и обявиха, че са разбили две ислямистки клетки, организирали атентатите в столицата Нджамена. Арестуваните са от Чад, Камерун, Мали и Нигерия.

"Боко Харам"



все по-често използва момичета

и жени за самоубийствени атентати





в Нигерия, отбелязва експертът на Би Би Си Ричард Хамилтън. Смята се, че те по-лесно могат да пренасят експлозиви на обществени места, без да бъдат забелязани.

Впрочем Чад не е първата африканска държава, която забранява покривалата заради обществената безопасност. През май Република Конго също нареди на местните жени да спрат да носят дрехи, скриващи лицата им. Властите в Конго забраниха и мюсюлмани от други страни да спят в местните джамии - като забраната ще засегне предимно бежанците, отбелязва Би Би Си. В Конго обаче мюсюлманското население е по-малко от 5%, а голямата част от него са бежанци от Централноафриканската република. За сметка на това 53% от населението на Чад изповядва исляма, показват данните на ЦРУ.

Бурките са част от покривалата за глава, използвани от мюсюлманките по цял свят. Те се делят на няколко различни вида в зависимост от това каква част от тялото и лицето на жената скриват. Хиджабът, например, е шал, който прикрива главата, шията и косата, но лицето остава открито. Никабът скрива лицето, но оставя зоната около очите открита. При него има опция да се добави и отделно покривало за очите. Бурката покрива най-голяма част - тя покрива както тялото, така и лицето, като обикновено в горната част има парче по-тънък плат, което да служи за виждане. Очите на жената обаче практически са скрити.

Последният самоубийствен атентат на "Боко Харам" в Нигерия бе извършен именно от жени. Той се случи в гр. Майдугури в неделя - при него загинаха трима души и шестнадесет бяха ранени, след като



атентаторките задействали взривни устройства



на входа на местна болница.

Джихадистката групировка е най-активна в северната част на Нигерия - в провинция Борно, която граничи с Чад. Членовете й се противопоставят на западния модел на образование и са за въвеждането на шериата в цялата страна. От 2009 г. повече от 13 000 души са били убити в атаките и нападенията, които се извършват редовно, повече от 1.5 милиона души са били принудени да напуснат домовете си и да станат преселници, 743 000 от тях - деца. Общо 135 000 души са избягали в други държави, за да се спасят от "Боко Харам". Поне 10 000 от тях са в Чад.

Именно "Боко Харам" стои зад кървавото нападение в провинция Борно в началото на януари, когато над 2000 души бяха зверски изклани. През 2014 г. те отвлякоха 276 нигерийски ученички и заплашиха да ги продадат за съпруги и сексробини в Чад и Камерун. Над 200 от децата още са в неизвестност.





Снимка: ЕПА/БГНЕС
Разрушено от "Боко Харам" селище в Нигерия. От миналата година насам ислямистите разпространиха атаките си и в съседните Нигер и Чад.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бурката е едно от покривалата за глава в ислямската традиция, които скриват цялото лице, включително и очите.
1970
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД