Въпреки многото разяснителни кампании и конференции за дуалното обучение, обществото все още не знае какво представлява то и как действа. Нито бизнесът, нито образователната система са готови да реализират на практика въпросното обучение чрез работа заради куп пречки. Това показва проучване на Българската стопанска камара за въвеждане на дуалното обучение в България сред 120 професионални гимназии и 207 работодатели.
Макар дуалното обучение да се схваща като панацея за разрешаване на проблемите в професионалното образование, в детайли за него са информирани само 18% от работодателите и 32% от средните професионални училища, установяват от БСК. Цели 22% от предприятията и 4% от професионалните гимназии у нас изобщо не са запознати с възможностите на тази система.
Като цяло мненията на двете заинтересувани страни се разминават. Педагозите са доста скептични към скорошното въвеждане на дуалната система заради незаинтересуваността на работодателите - 2/3 от тях припознават бизнеса като основна пречка. Почти толкова очакват проблеми с финансирането на новата образователна форма. "Почти всеки втори е песимист поради липса на мотивация у учениците", коментира Томчо Томов, шеф на Националния център за оценка на компетенциите в БСК. Мениджърите пък поставят акцент върху недостатъците в нормативната уредба и липсата на мотивация сред младите хора. Тревожат ги също финансовите проблеми и липсата на опит при въвеждането на дуалното обучение. Едва 23% от работодателите обаче смятат, че бизнесът не е заинтересуван.
Заради редица неясноти работодатели и педагози смятат, че е добре въвеждането на дуалното обучение да стартира пилотно само с професии и специалности, за които има условия в дадения регион. Те категорично настояват за прекратяване на тенденцията на закриване на паралелки и професионални гимназии, както и за въвеждане на защитени от държавата професии.
Въпреки многото разяснителни кампании и конференции за дуалното обучение, обществото все още не знае какво представлява то и как действа.
Признавам си, че за пръв път чувам за "дуално обучение", не знам какво е и се опитах да го разбера прочитайки статията. Разбира се нищо не разбрах по въпроса, но си мисля, че и авторката също не знае какво е дуално обучение, даже нещо повече - интереса ми да разбера какво е дуално обучение напълно угасна.