Всички 28 училища от Кърджалийска област са понижили драстично оценките си на матурата по български език и литература тази година, за разлика от миналата, когато там бяха регистрирани най-добрите резултати по този предмет. Само едно от тях - средното общообразователно духовно училище в Момчилград - "покачва" средния си успех от 4.16 на 4.27, но това е пренебрежимо малка разлика. Това показва справка на просветното министерство за проведените на 20 май т.г. държавни зрелостни изпити, предоставена на "Сега".
Макар от МОН да са предпазливи в коментарите си за причините за слабите оценки, оттам допускат, че строгите мерки за сигурност, видеокамерите и инспекторите на министерството, които тази година контролираха провеждането на изпитите в 11 училища в Кърджали, са допринесли за сегашния резултат. Област Кърджали се "прослави" с най-сериозния срив на успеха по български език от 28-те области у нас. През 2014 г. там бяха най-добрите оценки за страната - средно много добър 4.75, докато сега вече средният резултат е добър 4.05.
10-те школа от областта, които са надзиравани от екипи на МОН (без духовното в Момчилград), са отбелязали по-слаб успех, сочат данните на МОН. Икономическата гимназия "Алеко Константинов" в Кърджали например регистрира спад с цял един пункт - тази година средната ценка е 4.23, а миналата - 5.23. Подобна е разликата и при СОУ "Христо Ботев" в Чорбаджийско - от 4.99 на 3.99, както и при СОУ "Васил Левски" в Крумовград - от 5.31 на 4.48. По-слаби са резултатите и в проверяваното училище "Отец Паисий" в Кирково (от 5.00 на 4.49), както и в селскостопанската гимназия в Кърджали (от 3.69 на 3.14)
Най-ниски оценки в областта са получили зрелостниците от кърджалийската професионална гимназия "Васил Левски" - средният успех там е 2.74 при 3.12 през 2014 г., както и от гимназията по облекло "Евридика", в която средните оценки са 2.70, при 2.77 за м.г. За цялата област най-драстична е разликата в СОУ "Христо Смирненски" от Бял извор (макар то да не е проверявано нарочно от МО) - успехът на зрелостниците там се срива с цели две единици от 5.08 на 3.04. След него е училище "Васил Левски" в Ардино (наблюдавано от министерството), където от много добър 5.48 оценката на матурата по български се понижава до добър 3.63.
В другите проверявани от образователното министерство градове също се забелязва намаление на средните резултати. В професионалната гимназия в Ихтиман, чиито бивши служители се оплакаха, че са принуждавани да дават верните отговори на учениците си, средната оценка от двете матури се понижава от 3.51 на 2.57. Успехът в професионална гимназия "Христо Ботев" в Златоград спада от 3.97 на 3.57, а в училище "Антим I" в същия град - от 5.11 на 4.88. Дали заради проверките, или не, но намаление на резултатите има и в гимназията по туризъм в Разлог - от 4.53 на 4.01.
След Кърджали на 2-ро и 3-то място с най-голям срив в успеха по български се нареждат Силистра и Кюстендил, следвани от Благоевград и Софийска област. В Силистра разликата между тази и миналата година е около 40-50 стотни. В СОУ "Никола Й. Вапцаров" например средният успех намалява от 4.26 на 3.83. В Кюстендил гимназията с едно от най-големите намаления в оценките е "Джон Атанасов" - от 3.86 средният успех пада на 3.14.
УСПЕХ
Сред градовете, които показаха по-добри резултати на първата матура по български тази година, са Варна, Велико Търново, Разград, Русе и т.н. Частната професионална гимназия по чужди езици в морската столица например покачва успеха си от 3.64 на 4.61, а зрелостниците от средното училище "Васил Друмев" в същия град са повишили оценките си от 3.66 на 4.02. В Разград сред училищата с повишен успех е гимназия "Екзарх Йосиф" - от 4.92 на 5.07. Като цяло с най-добро представяне по български език могат да се похвалят София, Смолян и Варна, а в дъното на класацията са Ямбол, Силистра и Разград.