:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,413,567
Активни 317
Страници 16,464
За един ден 1,302,066

Държавата бездейства по кризата с бюлетините за местния вот

снимка: архив
Заради зрелищната акция, при която в печатницата в Костинброд бяха открити близо 400 000 надпечатани бюлетини, сега режимът за изборните книжа е затегнат. Институциите си прехвърлят топката дали ще може да се осигурят достатъчно бюлетини за вотовете през октомври.
Въпреки кризата, която се очертава с недостига на печатници за бюлетините за местния вот, отговорните институции продължават да бездействат. Трите лицензирани печатници заявиха още преди месец, че не са в състояние да се справят с отпечатването на 18-те милиона бюлетини. При максимално натоварване на мощностите капацитетът на печатницата на БНБ, "Демакс" и "Дунав прес" е 9.5 млн. бюлетини, т.е. половината от необходимото количество. Отделно са бюлетините за националния референдум по изборните права.

Режимът за отпечатването на бюлетините бе затегнат с новия Изборен кодекс заради аферата "Костинброд" през 2013 г., когато след спецакция на ДАНС бяха открити близо 400 хиляди надпечатани бюлетини за парламентарния вот. Съгласно промените хартиените бюлетини се отпечатват в печатницата на БНБ, която при необходимост може да ползва други специализирани печатници. Целият процес се контролира от финансовото министерство и ЦИК.

Трите институции упорито си прехвърлят топката и към момента не е ясно как ще бъде разрешен проблемът. От МФ отговориха на запитване на "Сега", че "въпрос на преценка от страна на печатницата на БНБ е както участието на специализирани печатници в процеса по изработване на бюлетините, така и броят им с оглед наличния технически капацитет". От отговора става ясно, че МФ ще чака "при мотивирана необходимост от допълнителен брой печатници" да организира отпечатването на бюлетини в тях според изискванията на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа. В ЦИК не виждат основание за тревога и чакат печатницата на БНБ да каже какво иска - закупуването на допълнителни мощности или ангажирането на други печатници. От пресцентъра на БНБ обаче коментираха, че проблемът е политически, той е заложен изначално с промените в Изборния кодекс и трябва да бъде решен от политиците. "Предупреждавахме за този проблем още при приемането на кодекса. Не бива да се очаква от печатари да предлагат политическо решение", коментира пред "Сега" говорителят на БНБ Александър Урумов.

ПРОБЛЕМИ

Бомба цъка и по въпроса за урните за кметския вот и референдума. За да бъде обявена обществена поръчка за изработването им, президентът трябва да издаде указ за насрочване на изборите. Все още обаче Росен Плевнелиев не го е направил и не е ясно кога ще стане това.

1295
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД