:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,480
Активни 736
Страници 11,045
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Изоставена Грузия пак обръща поглед към Русия

Западът престана да подкрепя активно стремежа на Тбилиси за членство в ЕС и НАТО, за да не ядоса Москва
СНИМКА: http://komanda-k.ru
Доброто качество на грузинските вина е световноизвестно, като основният пазар за тях се намира именно в Русия.
Не са много експертите в откровено прозападната Грузия, които доскоро можеха да предположат, че Русия отново ще укрепи своите позиции в тази страна след кратката война между двете държави през лятото на 2008 г. Но сега, когато Западът престана да подкрепя активно стремежа на Тбилиси да стане членка на ЕС и НАТО и една година след началото на конфликта в Украйна, проруските настроения сред грузинците започват отново да растат. Лидерите на тази бивша съветска република постоянно предупреждават за това, че Русия може отново да удържи победа, ако Грузия не бъде приета скоро в западния клуб. Това обаче едва ли ще стане в близко бъдеще, тъй като западните политици са прекратили всички разговори за по-нататъшно разширяване на НАТО и Евросъюза на изток. И това стана, след като Тбилиси изпрати през последните години стотици свои военни да се сражават с войниците на САЩ в Афганистан за разлика от редица страни - членки на НАТО. В същото време



Москва запълва политическия вакуум,



като откри наскоро филиали на своите държавни информационни агенции в Грузия и постоянно увеличава инвестициите в енергетиката и други ключови сектори.

На срещата на върха на ЕС през май м.г. европейските лидери спориха дали въобще да дадат на Грузия, Украйна и Молдова зелена светлина да станат в бъдеще членки в ЕС. Водачите на Европа обаче решиха тогава да забавят този процес. Нещо повече, те дори отложиха сроковете за реализация на плановете по смекчаване на визовия режим за туристите от Грузия, което бе огромно разочарование за властите в Тбилиси. Европейските дипломати не скриха още тогава, че това се прави, за да не се провокира негативна реакция от страна на Русия. Германската канцлерка Ангела Меркел, която взе върху себе си функциите за личен контакт с руския президент Владимир Путин, също отхвърли възможността за ново разширяване на ЕС.

За това не е чудно, че в момента подкрепата на проруските политици в Молдова и Грузия расте постоянно. В същото време Украйна е толкова заета с военния конфликт в Донбас, че на практика няма реален прогрес в реализирането на обещаните реформи, които са необходими за интеграцията със Запада. Армения е четвъртата бивша съветска република, която водеше доскоро преговори с ЕС за сключването на търговско споразумение. Тя обаче се отказа от това м.г. и се присъедини към руския лагер. Затова много грузинци са на мнението, че Русия много хитро изигра Запада. "Руснаците работят много усърдно, за да доминират в тази част на света. Те постоянно планират своите следващи крачки и разбират този регион много по-добре от европейците и американците", смята Тедо Джапаридзе, председател на комитета за международни отношения в парламента на Грузия. САЩ все пак се опитаха да предприемат някои утешителни мерки. През май т.г. американски военни проведоха учения съвместно с грузинските войници, а лидерите на Грузия все още с оптимизъм твърдят, че продължават прозападната си ориентация. "Ние нямаме време за разочарования. Нашите стремежи остават същите", заяви държавният министър по европейска и евроатлантическа интеграция Давид Бакрадзе.

В същото време някои грузинци имат усещането, че



дават прекалено много на САЩ,



отколкото получават. Някои от тях дори проливаха кръвта си по време на изнурителните бойни действия в Афганистан. "Все повече и повече хора в Грузия чувстват, че не са получили нищо съществено от Запада", каза известната грузинска журналистка Шорена Шавердашвили. "Ние не сме почнали да обичаме повече Путин и Русия. Просто осъзнахме, че бяхме изоставени и трябва някак си да живеем с това", допълни тя. Именно затова отхвърлената от Запада Грузия започва да търси подкрепа в други места. Според последно проучване на Националния демократичен институт степента на подкрепа на бъдещо търговско споразумение с ЕС през април бе 68%, като преди началото на кризата в Украйна тя бе над 80 на сто. В същото време подкрепата за влизането на Грузия в Евразийския икономически съюз под ръководството на Русия вече се качи до 31%.

Отчасти такива промени вътре в страната се обясняват най-вече с края на президентството на Михаил Саакашвили (юрист, който получи образованието си на Запад) и който управляваше страната в продължение на десет години, от 2003 г. Той е настроен много антируски и е близък съюзник на САЩ, който не изпускаше възможността да критикува постоянно Кремъл. Най-големият му провал обаче се оказа военният конфликт през август 2008 г., когато грузинската армия нахлу в отцепилата се грузинска област Южна Осетия, където имаше руски миротворци. В последвалата след това петдневна война руските военни нанесоха унизително поражение на грузинската армия, което доведе до независимостта на Южна Осетия и Абхазия. Няколко години по-късно, през 2012 г., много грузинци вече бяха готови да изберат своя богат съотечественик Бидзин Иванишвили за президент, който обеща да подобри отношенията с Русия, като при това запази добрите връзки със Запада.

Грузинците много бързо



усетиха изгодата от тази стъпка



През 2013 г. Русия свали ембаргото срещу вноса на грузински вина и обемът на търговията с него започна да расте стремглаво. "Ние искаме да кажем на тези хора, които искат да ни помогнат, да престанат да пречат на Русия", заяви Джемал Велиашвили, който е собственик на магазин за семена и подправки в грузинската област по производство на вина Кахетия, която се намира на границата с Русия. По неговите думи неговият бизнес се е утроил след края на руската забрана. Независимо че дипломатическите отношения с Кремъл остават напрегнати, руското присъствие в Грузия постоянно укрепва. През юни руската държавна медия "Спутник" отвори свои нови офиси в страната и започна да излъчва на грузински и на руски език. Тя на практика e информационна агенция с мултимедийни и информационни хъбове в десетки страни по света.

"Грузия трябва да запази своя неутралитет и тя трябва да бъде свободна във военен план", смята Арчил Чкоидзе, лидер на коалицията "Евразийски избор - Грузия". Това е коалиция от проруски групи, които наброяват над 16 000 членове. Засега някои от убедените прозападни политици в Грузия казват, че се надяват да достигнат своите политически цели, но не очакват голяма помощ от своите партньори на Запад. "Никой не ни казваше, че ще е лесно", заяви Ираклий Аласания, лидер на опозиционната партия "Свободни демократи". Доскоро той беше министър на отбраната, но беше отстранен м.г. заради прекалено прозападните си позиции. Според него Грузия ще има възможност да стане член на НАТО, "след като Владимир Путин напусне властта". Само че се очаква Путин да управлява Русия най-късно до 2024 г.

СНИМКА: http://24tv.ua
Бившият грузински президент Михаил Саакашвили е издирван в родината по редица обвинения в корупция. Наскоро той бе назначен за губернатор на украинската Одеска област от новите прозападни власти в Киев.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Грузинските и американските военни продължават да провеждат съвместни учения край столицата Тбилиси.
СНИМКА: http://georgianpress.ru
Русия и Грузия водиха петдневна война през 2008 г. за отцепилите се грузински области Абхазия и Южна Осетия, която завърши с поражение за грузинската армия и обявяването на независимост на двата региона.
24
4624
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
13 Юли 2015 19:34
В бане.
- Гоги, подними мыло.
- Лучше ты подними мыло, Гиви.
- Ладно, давай поднимем по разу, и пойдем.

P.S. Кой разбрал - разбрал, кой не е - да се радва само на вица.
13 Юли 2015 19:58
Как ни въй срам, даскале! На това ли учите децата?
13 Юли 2015 20:19
Нормално развитие на събитията !

Това, че Русия е водила война с Грузия или, че 'Руския свят' води война в Украйна не означава по никакъв начин , че руснаците имат нещо против грузинци и украинци !

Това са си най-обикновени "семейни кавги" и не е работа на съседите да се месят в тези отношения !

Ще мине време всичко ще си дойде на мястото. И Грузия ще се обедини с Абхазия и Южна Осетия ..... в състава на Русия......

13 Юли 2015 21:23
Интересно! "Лошите" руснаци инвестират средства в Грузия, отменят мита, в следствие на което икономиката на Грузия се засилва. А пък "добрите" американци, за да утешат грузинците провеждат съвместно...военно учение!!! Интересно какво ще кудкудякат тук "демократите"!?
13 Юли 2015 21:27
А бе, друго са си ясните знаци и силните сигнали. Става ти едно хубаво на душата, че и болките в кръста минават сякаш.
13 Юли 2015 21:29
Изоставена Грузия пак обръща поглед към Русия

Интереса, клати феса! Обръща се към Рoссия и, демокрация като слънце.
13 Юли 2015 21:32
Най-големият му провал обаче се оказа военният конфликт през август 2008 г., когато грузинската армия нахлу в отцепилата се грузинска област Южна Осетия, където имаше руски миротворци.

Ей, най - после да си признаят кой започна войната срещу Южна Осетия!
САЩ действат като българските гларуси по черноморието през 80 - те! Свалят звезди, обещават.. чукат и изчезват при следващата!
13 Юли 2015 22:27
която завърши с поражение за грузинската армия
- можеше и без да се споменава
А за качеството н виното им не съм съгласен - 2 пъти съм пил тяхно вино, и двата пъти мътно. Но пък си имаха Сталин
13 Юли 2015 22:31
Аверче,
силните сигнали са за площадите...., на масата трябва ядене и пиене.
13 Юли 2015 22:33
Не съм пил грузински коняк. Едно време го хвалеха.
13 Юли 2015 23:43
И това стана, след като Тбилиси изпрати през последните години стотици свои военни да се сражават с войниците на САЩ в Афганистан за разлика от редица страни - членки на НАТО. В същото време Москва запълва политическия вакуум, като откри наскоро филиали на своите държавни информационни агенции в Грузия и постоянно увеличава инвестициите в енергетиката и други ключови сектори.
Добър контекст - едните предлагат войни, а другите инвестиции. Същата работа като в Украйна. Грузия и Украйна са изцяло обвързани с руския пазар - и единствената причина на някой във Вашингтон да му пука за тях е, защото чрез тях могат да уязвят Русия. Но ефектът е такъв, че да запалят плевнята на Русия трябва да изгорят къщата на Украйна и Грузия. Очертава се едно асиметрично страдание за тези народи - добре че грузинците се освободиха от дебилния си президент - но украинците потънаха в някаква нео-фашистка държава със срината икономика и сновящи банди нацита дето раздават справедливост, така както те я разбират, а някаква хунта се опитва да е арбитър между тези банди. Вярно е, че голяма част от тези хорица са жертви. Но щом като никой не се вдигна да брани свободата и демокрацията в страната, е трудно някой да изпитва съчувствие към тях.
14 Юли 2015 00:19
Не съм пил грузински коняк.

Нищо не си изпуснал. Виж, арменският - това е друга...работа..
14 Юли 2015 02:01
Евреи стали внезапно покидать Россию

Министерство алии и абсорбции Израиля опубликовало данные по поводу числа новых репатриантов из России, отметив резкий — 50-процентный — рост их числа в первом полугодии 2015 года по сравнению с аналогичным периодом годом ранее.

При этом в министерстве ожидают новую волну репатриации из России, которая пройдет нынешним летом, а фактически уже началась.

Министр алии и абсорбции Зеэв Элькин, вернувшийся из официальной поездки в Россию сегодня вечером, 12 июля, отметил, что “перед нами открываются новые возможности, которые выпадают нечасто, принять крупную волну репатриации из России. Нам следует сделать все возможное, чтобы приготовиться к этому и принять ее, чтобы реализовать огромный потенциал для Государства Израиль, для значительного развития благодаря росту репатриации.(c) 9 канал Израильского телевидения.

Как мне рассказывал папа про 1986-й год, когда Чернобыль ебанул: “Сначала в Киеве исчезли семьи партработников, но вместе с ними куда-то пропали и все евреи. И если семьи партработников что-то знали и съебывались обладая информацией, то евреи сваливали чисто на инстинктах. Они чувствуют пиздец и опасность на генетическом уровне. Тысячелетний инстинкт выживания”


http://rusjev.net/2015/07/13/evrei-stali-vnezapno-pokidat-rossiiyu/
14 Юли 2015 06:43
В същото време някои грузинци имат усещането, че дават прекалено много на САЩ, отколкото получават. Някои от тях дори проливаха кръвта си по време на изнурителните бойни действия в Афганистан.


Да пролееш кръвта си, защитавайки интересите на САЩ е чест, оказвана само на най-добрите приятели. Не трябва да чакат материални облаги от това. Да вземат пример от нас.
14 Юли 2015 08:23
На Русия и трябват хора от Централна Азия и Кавказ със силен пасионарен ген !

Евреи не и трябват. Трябват и войници !


14 Юли 2015 08:37
И парици , ако може.
14 Юли 2015 09:11
Статията е много смешна.
Да вземем например твърдението, че ЕС не иска да приеме Грузия, за да не разсърдели Русия... Затова и не щели дори да ги пуснат да бътуват без визи...
Само който не е чел филипиките в Холандия, Белгия, Германия и най-вече Великобритания срещу "българо-румънското море", което ги "залива", едно вълнуващо развитие на темата за "полския водопроводчик", само който не е чувал за Найджъл Фарадж може да си мисли, че някой спира Грузия от ЕС заради Русия...
Просто никой в Лондон и Берлин, в Париж и Брюксел не иска разширяване на ЕС в близките години, не иска нови емигранти, не иска тъмнокоси и тъмнооки хора да прииждат, готови да работят на черно и да крадат, за да се спасят от мизерията....
14 Юли 2015 09:16
Да, междувпрочем, ако толкова искаха да не дразнят Русия нямаше да направят и щуротията с Украйна...
Защото там беше ясно, а и става все по-ясно, че няма да влязат в ЕС поне още 10 години...
Цялата работа беше, за да се вбеси Русия и да се установи проамерикански режим, агресивно настроен срещу Кремъл, който да продаде на САЩ газопровода и Крим...И ЕС послушно игра играта, въпреки, че на всички беше ясно, че няма кой да пусне още 50 милиона бедняци в ЕС.
Така и се оказа - когато дойде време за реални действия, Стара Европа каза на украинците да почакат малко...Естествено, преди това си отвориха пазара, доколкото го има за европейските стоки и си съсипаха индустрията....
14 Юли 2015 13:32
бай Драгане имат и хубави , просто не си случил. Имат и много хубава Чача (гроздова ракия), групата така са нацоцахме(къде десет половинки) в Тбилиси че им изкарахме един концерт от български песни в ресторанта ( в началото запонахме с "Позави меня по имени", а Зураб само тише ,тише...,пойте что хотите только по болгарскому) , а единия зевезек знаеше и песента от филма "Мимино", та обра аплаузите.
14 Юли 2015 14:34
Грузинците са хубави хора.
Широки...кавказки...славянски души.
Пътят на Грузия е редом с този на Русия.
14 Юли 2015 14:47
mamut 14 Юли 2015 13:32 Имат и много хубава Чача (гроздова ракия), групата така са нацоцахме (къде десет половинки) в Тбилиси

Побывали мы в Тбилиси -
очень крепко напилиси.
Шо-та пили, шо-та ели -
Шота, Шота Руставели.

14 Юли 2015 14:49
Не съм пил грузински коняк. Едно време го хвалеха.

Арменският е по-хубав. Всъщност беше. Сега не зная как е.
14 Юли 2015 14:53
не иска тъмнокоси и тъмнооки хора да приижда

Искат, искат, дори ни натискат, но само за тъмнооки и тъмнокоси нехристияни.
14 Юли 2015 15:00
Фукльовци.
" Бившият княз, а сега трудещ се от Изтока....... "
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД