Макар и подкрепена от синдикатите и работодателите, енергийният министър Теменужка Петкова първо трябва да направи анализ на ефекта от мерките за спасяването на НЕК. Към момента той не е съвсем ясен. |
Около решението
се обединиха държава, синдикати и работодатели
Новият данък ще бъде "маскиран" като задължителна вноска в специално създаден фонд "Сигурност за енергийната система". Там ще влизат и приходите от продажба на парникови емисии, които до момента се събираха в отделна сметка към финансовото министерство.
Как ще се отрази данъкът? По сметките на енергийния министър Теменужка Петкова той ще носи около 200 млн. лв. приход в НЕК на година. Но ефектът няма да е точно такъв - най-малкото защото самата НЕК също е производител на енергия със своите вецове, влизащи в дъщерното дружество "Язовири и каскади". Така електрическата компания ще се окаже в странната ситуация да плаща сама на себе си чрез вноските в новия фонд по около 40 млн. лева. Според поддръжници на новия налог все пак важното е, че НЕК ще получава допълнителни приходи. Въпросът е какво общо с пазара има задължението бизнесът да носи отговорност и да плаща за нелепите политически решения от далечното и по-близкото минало. Още повече че държавата видимо не се справя с контрола дори в собствените си енергийни дружества.
После стана ясно, че ДКЕВР, сега за благозвучие наречена само КЕВР, е проспала нерегламентирано двойно финансиране на стотици фотоволтаични централи, заради което Брюксел ни налага финансови корекции. Обещания за мерки има. Реални резултати - още не. За отнемане на лицензи дори не се споменава.
Засега отговорните за енергетиката ведомства
изчакват резултатите от финансовите проверки на ВЕИ-тата
Намерението е държавата да си търси парите от провинилите се компании, за да не се налага да плаща глоба на ЕК. Идеята е логична, но е съмнително дали, как и кога ще бъде реализирана. Особено като се има предвид, че подобна щеше да е тактиката и със скандалните земеделски заменки, за които също ни предстои да платим огромна глоба. И там държавата щеше да си иска парите или терените обратно, но до този момент движение по намерението няма и е почти сигурно, че всички данъкоплатци ще платим за нечии далавери. Защо с ВЕИ-тата да е по-различно?
Новият данък върху производителите на енергия влезе спешно в парламента и плановете са да бъде окончателно приет най-късно до 24 юли. Той е пореден опит да се наложи такса върху производството. Предишните два катастрофираха в съда. Най-вероятно съдбата на новия данък ще е същата, ако някой реши да го атакува. Тъй като паметта на политиците е кратка, нека си спомним, че още в края на 2013 г., когато депутатите обсъждаха бюджета за идната година, те гласуваха 20% такса върху приходите на компаниите, които правят ток от вятър и слънце. Предложението бе направено от "Атака", но подкрепено от БСП и ДПС. Тогава ГЕРБ бяха в опозиция и остро разкритикуваха намерението.
А решението на кабинета "Орешарски" дойде
напук на препоръките на ЕК
страните членки да избягват необявени или с обратна сила промени във ВЕИ- сектора. Но, както знаем, властта не обича някой друг да й нарежда или препоръчва. Преди две години пък служебният министър Асен Василев напомни препоръките на Световната банка - износът на ток да се облекчи, да се ускори обединяването на българския пазар на ток със съседните пазари, БЕХ спешно да се реформира и т.н. Тези препоръки биха имали по-добър ефект върху сектора, но голяма част от тях са взети "само за сведение".
Калкулациите показваха, че от данък "слънце" годишно в хазната щяха да влязат около 170 млн. лева. Те трябваше да отидат за спасяването на НЕК или за подпомагане на енергийно бедните. По-късно обхватът на налога бе разширен и се появи предложение с него да бъдат обложени и тецовете. То обаче не бе прието, защото междувременно Конституционният съд отмени таксата.
Парадоксът е, че най-възмутени за данък "слънце" бяха от ГЕРБ, които в момента се опитват да прокарат почти същите мерки. "Основното опасение е, че прехвърлянето на пари от бюджета към НЕК може да се изтълкува от ЕК като държавна помощ", заяви тогава бившият енергиен министър Делян Добрев, сега шеф на парламентарната енергийна комисия. Явно, за да се избегне тази опасност, сега налогът е маскиран и ще се събира под формата на вноска.
Данък "слънце" обаче съвсем не бе единственият проблем. Също през 2013 г. Върховният административен съд обяви, че друга такса - "достъп", събирана от енергийния регулатор от ВЕИ-фирмите, е неправомерна. ДКЕВР я въведе, мотивирайки се с нуждата да се покрият разходите, които предизвиква работата на зелените централи в системата.
Интересно
какъв ли катарзис са преживели
управляващите в последните две години, за да се спрат на нов вариант на същата тази такса, срещу която се бунтуваха преди две години и която почти сигурно също ще бъде отменена от съда. Или просто това е поредният отчаян опит за задържане на цените до изборите? Налагането на данък със сигурност няма да доведе да желания положителен ефект. Вместо това съкращаването на разходите и закриването на паразитните структури под шапката на БЕХ би било едно добро начало. Колкото до НЕК, държавата трябва да реши дали ще продължава да налива стотици милиони в бездънната яма, или просто да фалира и без това фалиралата компания. Колкото и трудно да е това. Всичко останало изглежда като кризисен пиар преди кметските избори.