Политиката на държавите по отношение на канабиса се промени доста през последните години. На Запад например се продава олио от леката дрога, за което се смята, че помага при тежки болести. |
в България се влиза в затвора за няколко цигари
Пресен е случаят и с болния от множествена склероза Марин Калчев, осъден миналата година за 2 стръка канабис, който отглеждал, за да облекчи симптомите си. Окръжният съд в Ловеч го призна за виновен, след като в дома му бяха намерени 59.1 г марихуана, на стойност 354.62 лв. Съдът наложи административно наказание на Калчев - глоба от 1000 лв. плюс разноските по делото, а той обяви, че завежда дело в Страсбург. Наказанието беше силно критикувано като несправедливо, след като експерти заявиха, че заради две от съставките си марихуаната има лечебен ефект при множествена склероза, глаукома, епилепсия, ракови и психични заболявания. Според експертизата по делото употребата на марихуана с лечебна цел води до подобрение в симптоматиката на заболяването при Калчев. Въпреки това той беше глобен.
Проблемът идва от Наказателния кодекс, според който марихуаната е наркотично вещество с висока степен на риск за общественото здраве, затова дори незначителните случаи се наказват изключително строго. Абсурдът е, че
цигара марихуана е равна пред закона на доза хероин,
грам кокаин или на 5 хапчета екстази. Според статистиката за периода 2013-2014 година ефективно осъдените за престъпления, свързани с наркотици, са 1491 души. Няма детайлна справка колко от тях са в затвора за марихуана, но е сигурно, че има. Въпросът е какво толкова обществено опасно има в употребата й.
През 2004-та от НК отпадна текстът, който освобождаваше от наказателна отговорност притежатели на наркотици в малки количества - предназначени за еднократна употреба. Тази поправка не помогна за справянето с наркоманиите, дори не ги ограничи. Законодателят така и не се престраши да раздели видовете наркотици поне във фазата на употребата им. Непонятно е защо употребата на марихуана е приравнена с употребата на хероин или кокаин. Разликата е голяма и последствията от двата вида дрога са твърде различни - свръхдоза хероин убива, препушване с марихуана - не.
България е сред страните, в които
липсват програми за лечение на пушещи канабис,
а би трябвало, след като управляващите смятат, че той нанася тежки поражения на здравето.
Премахването през 2004 г. на понятието "еднократна доза" от НК на практика напълни затворите с наркомани. Тогава логиката беше, че дилърите носят в себе си по 1 доза и след като полицаите ги арестуваха, те твърдяха, че са наркомани. Именно това бе причина за промяната. Това решение доста утежни положението, защото законът приравни дилърите и пушещите трева. Тогава логиката беше, че дилърите носят в себе си по 1 доза и след като органите на реда ги арестуваха, те твърдяха, че са наркомани. Именно това бе причина за промяната в закона, в частност в НК. Това решение обаче не проработи.
В западните държави тенденцията е точно обратната - в 15 страни от ЕС и Швейцария за употреба на марихуана вече не се носи наказателна отговорност. В 11 законодателството разграничава меки от твърди наркотици. В Холандия марихуаната практически е приравнена на алкохола. В Испания, Португалия и Италия притежанието й е административно нарушение, което се наказва с глоба. В Чехия притежанието до 15 грама вече е законно. В Люксембург и Белгия също не се предвиждат никакви наказания за пушене на трева. В Германия се предвижда затвор само за отглеждането на повече от 200 растения. Дори в Русия не наказват употребата на марихуана, а държането й се наказва с глоба.
На 19 юни губернаторът на американския щат Делауеър подписа закон, който декриминализира притежанието и употребата на малки количества канабис и последва примера на почти 20 щата, които
облекчиха наказанията за лично ползване на лекия наркотик
а някои дори я легализираха. Американският президент Барак Обама неотдавна заяви, че вярва, че марихуаната не е по-опасна от алкохола.
Изследване на министерството на вътрешните работи на Великобритания наскоро обяви, че няма доказателства, че налагането на забраните за употреба и притежание на наркотични вещества със сила води до снижаване на употребата им. Отчетено беше, че успехите идват от декриминализацията, довела до намаляване на употребата на повечето вещества, както и на случаите на заболявания от ХИВ, свързани с наркотици. Голямата опасност обаче са новите синтетични психоактивни вещества, които са до 100 пъти по-силни от канабиса. Българският закон обаче отново ги приравнява.