:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,655
Активни 814
Страници 25,558
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

И тази реформа няма да стабилизира пенсионната система

ДПС няма да подкрепи увеличение на възрастта и стажа за пенсия, смята председателят на социалната комисия Хасан Адемов
ЮЛИЯН САВЧЕВ
Д-р Хасан Адемов е депутат от ДПС от 38-ото НС досега. Бивш министър на социалната политика в кабинета на Пламен Орешарски, понастоящем шеф на социалната комисия в парламента и член на здравната. Роден е през 1953 г. в Исперих. По професия е лекар със специалност анестезиология.
- Г-н Адемов, ДПС ще подкрепи ли пенсионната реформа на кабинета?

- На първо четене ДПС се въздържа от подкрепа, защото ние смятаме, че такава реформа първо трябва да бъде съгласувана на експертно ниво. За радост това се случи - по мерките за усъвършенстване на пенсионния модел бе постигнато съгласие в рамките на тристранния съвет. След това обаче предстои по-важното - търсене на политическа подкрепа. Министър Калфин, за разлика от министър Москов, положи максимални усилия да потърси и политическа подкрепа. Защото, за да бъдат устойчиви във времето промените и да не се налага всяка година да променяме параметри, е необходимо да има максимално широко политическо, а оттам и обществено съгласие. За съжаление политическа подкрепа няма дори и в рамките на управляващата коалиция. Реформаторският блок имат доста възражения по предложените текстове. Казаха, че не приемат по-голямата част от идеите за частните пенсионни фондове. Патриотичният фронт не подкрепиха предложения пакет на първо четене. А през последните дни се прокрадна доста съмнителен опит за политическа сделка между посестримите вече Патриотичен фронт и Реформаторски блок, които заедно в пакет се опитаха да изнудят Калфин да подкрепи промените в Конституцията срещу подкрепа за пенсионната реформа. Такива сериозни реформи не бива да бъдат предмет на каквито и да е договорки.

Мерките, които предлага Калфин, са в правилна посока с достатъчно дълъг хоризонт - до 2037 г. За съжаление, през целия период системата на държавното обществено осигуряване остава на дефицит, макар и да се очаква значителен спад - с 2.4% от БВП до 0.9% към 2023 г., когато дават резултат увеличаването на събираемостта, криминализирането на умишленото невнасяне на вноски и увеличаването на осигуровките с по 1% през 2017 г. и 2018 г. В края обаче, през 2037 г., дефицитът в НОИ ще се окаже само с половин процент по-нисък. Тоест идеята осигурителната система да бъде финансово устойчива се поставя под съмнение. Според нас няма мерки - дали на входа или на изхода, - които да стабилизират финансово пенсионната система, да подобрят адекватността на получаваните пенсии, ако няма сериозен икономически растеж, високи нива на заетост, високи доходи и високи постъпления в приходната агенция. Това е за нас разковничето, а то не става лесно. То минава и през борба със сивия сектор, сериозни инвестиции. Може да си говорим за всякакъв вид мерки, но те отново ще се окажат дефицитни. Идеята на всички тези промени е да се намали зависимостта на бюджета на ДОО от държавния бюджет. Защото към днешна дата от 9.6 млрд. лв. бюджет на ДОО близо 4.7 млрд. лв. са от данъци. 2.7 млрд. са за участието на държавата с 12% като особен осигурител. Осигурителната система е в състояние на будна кома, което означава, че има функции, които все още съществуват, но има сериозни финансови проблеми, и по отношение на справедливостта, достъпа, адекватността на пенсиите. През всичките тези години социалното осигуряване беше пренесено в своеобразна жертва на другите секторни политики.

- Не разбрах - на второ четене ще подкрепите ли законопроекта?

- Ще подкрепим отделни текстове, други - няма.

- Кои няма да подкрепите?

- По-скоро ще подкрепим тези, които подобряват адекватността на пенсиите, приходите в системата. Според нас отговорност за увеличаването на възрастта и стажа трябва да поемат партиите от управляващата коалиция. Ако се опитаме да направим преглед на реалната възраст за всички нови пенсии през 2014 г. - средната възраст за ЕС е 62 г., а за България е 57 г. и 6 м. Тя е толкова ниска заради ранното пенсиониране. Само за трета категория средната ефективна възраст за м.г. е 62 г. и 9 месеца, тоест над тази за ЕС. Затова казвам, че беше постигнато експертно съгласие за пенсионната реформа, но за сметка на масовата трета категория. Тези хора изнасят на гърба си тежестта на реформата от 2000 г. насам. Но според мен по-големият проблем е не само възрастта, а стажът. Ефективният стаж за мъжете от трета категория за м.г. е 36 г. и 6 месеца. А за 2015 г. се иска 38 години. За жените м.г. е 35 г. и 3 месеца реално, а изискуемият стаж е 35 г. тази година. Всяка пета пенсия за осигурителен стаж и възраст миналата година е отпусната с непълен стаж. Тези хора получават и намалена пенсия. Тази тенденция с увеличаването на стажа с по 2 месеца ще се задълбочава - тези, които ще се пенсионират с непълен стаж, ще се увеличават.

- Достатъчно ли е тогава предлаганото гъвкаво пенсиониране при 1 г. недостигащ стаж.

- Предлага се при недостигащ 12 месеца стаж да се получава пенсия с намален размер, но аз съм категорично против такъв тип конструкция, защото, въпреки че дава някаква възможност, на практика хората ще се пенсионират с пожизнено намалена пенсия с 0.4%, което е сериозно отстъпление от търсенето на адекватност на пенсиите.

Много е трудно за опозиционна партия, която не участва в управлението, да излезе пред своите избиратели и да каже, че е за увеличаването на възрастта и стажа. Ние трябва да обясним каква е реалната ситуация, но отговорността е на тези, които управляват. Така че разчитаме на подкрепата на партиите от управляващо мнозинство. Ако това не се случи, тогава се налагат така наречените динамични политически мнозинства. Да, но при такова мнозинство, ако ние подкрепим нещо, което не подкрепят част от управляващите, наблюдаваме сътресения в рамките на управляващата коалиция и за да не предизвикаме такова сътресение, оставяме на управляващите да решат тоя въпрос.

- Тоест няма да подкрепите увеличаването на възрастта до 65 г. и на стажа до 40 г. за мъжете и 37 г. за жените?

- Да, ще се въздържим.

- А промените за втория стълб както са в законопроекта - за многократната смяна на НОИ и фондовете, за възможността да се прехвърляш до пет години преди пенсия?

- Един от големите проблеми в края на м.г., когато се приемаха промените за избора на осигуряване, беше невъзможността за преминаване от НОИ в частен пенсионен фонд. Сега такава възможност се дава веднъж в рамките на една календарна година до пет години преди навършване на възрастта за получаване на пенсия. Да, ние сме склонни да подкрепим това.

- ДПС какви предложения ще направи?

- За подземните миньори и тези, които при съкращение или закриване на предприятието могат да се пенсионират, се предлага възрастта да расте с по 4 месеца. Ще предложим да е с по два месеца стъпката.

- За инвалидните пенсии се предлага да има две комисии - медицинска и социална.

- Има неразбиране за инвалидните пенсии - към края на 2014 г. пенсиите за стаж и възраст са 1.56 млн. Инвалидните - 450 356 - не са пенсиите, които разтърсват системата. Социалните пенсии за инвалидност са над 517 хил. - това са тези четвъртинки, които от тази година отпаднаха. Но хората с ТЕЛК над 71% имат право на седем вида интеграционни добавки. Разходите са 1.3 млрд. лв. - вярно, много са, но дайте да видим как да направим системата да функционира нормално. Когато расте безработицата и се увеличават възрастта и стажът, тогава инвалидните пенсии се увеличават, това е практика. Сега няма такива основания, защото увеличението е с по 1 месец на възрастта. Тези промени трябваше април да са готови. Сега ТЕЛК дават оценка на работоспособността спрямо здравия човек, а за мен е важно да се види какво може да се прави с остатъчната работоспособност, за да се реализира човекът с увреждания на пазара на труда. Това трябва да реши социалната експертиза. Но кои ще бъдат експертите, каква квалификация ще имат, как ще го преценяват това? Това за мен е загадка и затова няма още решение.

- Смятате ли, че до края на годината ще има резултат?

- Не. Има концептуални проблеми. Не могат да се намерят хора, които да работят в ТЕЛК-овете. Има и много въпроси - дали ще им намалят пенсиите за инвалидност, ако получават доходи от труд и да получават подкрепа за транспорт, телефон и др. Достойното е хората с увреждания да могат да се реализират на пазара на труда според остатъчната си работоспособност. Когато получаваш доходи от труд, те могат да осигурят този ресурс, който е под формата на инвалидна пенсия, без да се посяга на личния асистент, на интеграционните добавки и др. Ако получаваш заплата, няма логика да получаваш и обезщетение за липсата на доходи от труд, каквато е пенсията. Спорният въпрос е дали трябва да се махне инвалидната пенсия, може половината от нея и т.н.

- Тоест със сигурност ще има намаление на тази пенсия?

- Да. Но премахването не е приемливо. Това трябва да се реши с хората с увреждания.
6
2115
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
17 Юли 2015 07:37
и това не е последната реформа.
След 7-8 г. най много, ще има нови промени. Тогава ще се пенсионират масово онези които в началото на 90 -те бяхме по на 20 -30 г и ни липсват годините за стаж.
А и не се прави най важната промяна - ранното пенсиониране на полицаите, и фалшивите телкове
17 Юли 2015 09:14
Всички плащания, които не са свързани с трудовия стаж не трябва да се плащат от парите за пенсия. Такива са разликите от размера на изчислените пенсии до минималния размер на пенсии, голяма част от инвалидните, наследствените пенсии и други. Наистина цялата тежест и несправедливост се носи от трета категория труд.
Работиш 15 години и две години ( на 67 г.) по-късно получаваш минимум минимална пенсия ( 15 год. - 150 лв. пенсия- по 10 лв. на година ). С 35 години стаж на 65 години - има пенсии по 225 лв. ( а не 350 лв. ). За какво да се осигуряваш? Понеже пенсиите от втория стълб ще са нищожни ( частните фондове големи разходи, малка доходност), то дай да се прехвърлят партидите в НОИ, та от общите пари да се получат хубави пенсии). А какво се прави за тези хора, които са се осигурявали повече от необходимото, но не са навършили изискуемата възраст - ами ще чакат, нищо че са внасяли повече от онези, които ще могат да се пенсионират и с по-малко стаж.
17 Юли 2015 09:22
Ало, журналистите- изискайте справка за пенсиите:
пенсионери : до 50 год. - за всяка I, II , III категория - брой пенсионери - средна пенсия.
50-55 години - същото; 55-60 години - същото, 60-65 същото, 70-75 години - същото, над 75 години - същото.
За пенсионери със смесен стаж - към категорията с най много години.
Статистиката ще е интересна, защото досега не вярвам да е публикувана.
17 Юли 2015 11:05
И тази реформа няма да стабилизира пенсионната система

Реформа няма. Реформата е значително изменение към по-добро, а в случая имаме дребни изменения към по-лошо.
Пенсионната система ще се стабилизира по прилаганите досега методи, когато възрастта за пенсиониране стане примерно 80 или 90 години. Няма как при уравниловката на пенсиите, която се прилага през последните 25 години и огромният брой социални плащания, наречени пенсии, да имаме работеща пенсионна система. Основното, което липсва на пенсионната система е пряката връзка между внасяните осигуровки, възрастта при пенсиониране и средната продължителност на живота. Сега връзката е много слаба, което и прави пенсионната система неработеща.
Например, би трябвало, ако човек се пенсионира на 50 години с да кажем 25 години стаж и средната продължителност на живота е 70 години, размера на пенсията му да зависи от размера на вноските му за тези 25 години и от това, че средно 20 години ще получава пенсия. При другият, който се пенсионира на 65 години, при 40 години стаж, размерът на пенсията му трябва да зависи от същите неща. Ако тези двамата са имали едни и същи по размер осигуровки, най-нормалното е, първият да има многократно по-ниска пенсия от втория, в случая 6,4 пъти по-ниска. В България е обратното - първият взима около 2-3 пъти по-висока пенсия от втория, а при хора пенсионирали се на една и съща възраст и стаж, но с много различен размер на осигуровките, пенсиите им в повечето случаи са много близки по размер.
17 Юли 2015 13:04
Господин Адемов е един от малкото политици, които разбират ресора си. Чела съм негови статии, интервюта, анализи- всичко е точно в целта.
17 Юли 2015 16:17
Първо не е реформа и целта не е стабилизация и второ, с очевидно негодни средства няма как да се постигне стабилизация на пенсионната система по простата причина, че основните проблеми в нея идват от външна система - икономика, демография и други, а вътрешните не са свързани нито с възрастта за пенсиониране, нито с размера на осигурителните вноски (а на практика само тях непрекъснато "реформират" ).
Пенсионната система е надстройка и каквото и да я правят, както и да я "реформират", освен да стане доброволна и на друг принцип (това вече ще е реформа), така че задължението да внасяш осигурителни вноски да корелира в достатъчна степен с осигурителното право и гаранцията за ползването му в предвидими размер и условия, да има предвидимост и на самата държава в цялостната ѝ политика (включително законодателна и пресичане на злоупотребите), все ще е нестабилна и все ще иска още пари и още вдигане на възраст, без това да промени каквото и да било.
Същевременно колкото повече се повишава осигурителната тежест (без да изключваме в общ план и данъчната) и шансовете за пенсиониране на средното работещо поколение (именно то внася и данъци, и осигуровки) намаляват с увеличаване на възрастта и стреса, в който живее и работи, толкова повече това средно поколение по очевидни причини ще предпочита да не внася осигуровки за пенсия (собствената си, забележете), а да къта пари в други форми или най-после дори да харчи - днес и сега - за нуждите си и отглеждане на децата си (че и за подпомагане и издръжка на пенсинираните си родители), с което в системата постъпват още по-малко средства.
И пак така...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД