:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,582
Активни 480
Страници 23,992
За един ден 1,302,066
Интервю

144 хил. безработни са започнали работа от началото на годината

Бизнесът заявява все по-малко места за нискоквалифицирани работници, казва социалният зам-министър Гълъб Донев
СНИМКА: Юлиян Савчев
Гълъб Донев е роден в София и завършва Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски". Магистър по финанси и специалист по бизнес и мениджмънт от УНСС. Има дългогодишен опит в сферата на труда и социалната политика, а от края на 2014 г. е заместник-министър.
- Г-н Донев, колко млади хора са започнали работа благодарение на младежките медиатори?

- Младежките медиатори работят от 16 юни в 60 общини с млади хора, които нито учат, нито търсят работа. Това е една от най-трудните групи на пазара на труда - да бъдат идентифицирани, приобщени към трудовите борси, да се консултират с психолог, тези, които са с ниско образование или са без квалификация, да бъдат включени в различни форми на образование. Не са малко младите, които са започнали работа на първичния пазар благодарение на Агенцията по заетостта. Заложената цел е 8700 души от 15 до 29 г. да бъдат активизирани. Прави впечатление, че над 50% от безработните младежи са без или със основно образование. Трудна е работата с неактивните младежи - те нямат увереност в знанията си, считат, че няма подходяща работа за тях. Други не търсят работа по финансови причини, тъй като считат, че нивото на заплащане е ниско или пък разчитат на финансова подкрепа от родителите си и не желаят да започнат работа. От януари до юли 1609 неактивни младежи са новорегистрирани в бюрата.

До есента ще стартира още една схема за обучение и заетост за млади хора, която е с бюджет от 115 млн. лв. и целта е 23 хил. младежи да се включат. По другата програма за младежка заетост до края на годината около 8000 младежи трябва да се включат в стажуване или обучение. Към момента са започнали 1142 безработни младежи по тази схема. В началото на септември очакваме да се сключат нови трудови договори с работодатели и да се стигне целта от 8000.

- Тази програма е още от миналата година. Защо се забави толкова?

- Операцията започна още преди одобряването на оперативната програма, миналата година започна набирането на работодателите, обявяването на свободните места. Имаше технологично забавяне в подбора на работодателите, тъй като голяма част от заявилите интерес миналата година за наемане на младежи се отказаха и се наложи отново да бъдат набирани работодатели. Сега процесът тече нормално.

- Облекчихте ли документите?

- Там, където АЗ може да получи дадена информация по административен път от други държавни органи, я получава, за да се облекчат работодателите. Сроковете са много съкратени - за около седмица се проучват всички документи.

- А колко общо са постъпилите на работа от началото на годината?

- Над 144 хил. безработни са започнали работа от началото на годината до края на юни, от които на първичния пазар 109 хил., а по програми за заетост - над 22 хил.

- В кои сектори има разминаване между търсенето и предлагането на работна ръка?

- Основно във високотехнологичните сектори. Търсят се кадри в ИТ сектора, комуникациите, образованието и здравеопазването, в социални дейности. Но и шофьори на тежкотоварни автомобили, разбира се, и в ресторантьорския бизнес продължава търсенето - на готвачи, сервитьори. В областта на услугите, но по-малко - продавачи, консултанти. За дървообработващата промишленост. Това са секторите, които изпитват недостиг.

- А какъв е профилът на търсещите работа?

- Прави впечатление, че голяма част от безработните, които са над 300 хил., са с основно и по-ниско образование, без квалификация, дълготрайно безработни. За тях е трудно да се намери работа, тъй като работодателите обявяват все по-малко места за нискоквалифицирани работници. Усилията ни ще бъдат насочени да се търси промяна в положението на уязвимите групи на пазара на труда. Да бъдат включени в квалификация. Българите, когато имаме образование и квалификация и по наша преценка те отговарят на развитието на пазара на труда, след това много трудно се включваме в курсове за преквалификация, образование, усъвършенстване. Това е пречка за по-гъвкаво намиране на работа, тъй като пазарът се променя, навлизат нови технологии и се искат нови компетентности. Така че ученето през целия живот трябва да се прилага много стриктно.

- Министърът обяви, че подготвяте програма за безработните в предпенсионна възраст. Кога ще заработи тя?

- В момента АЗ събира и обработва данни за това какви са проблемите за хората над 55 г. да започнат работа, какви са очакванията на работодателите, пречките пред досегашните програми, тъй като тази година почти няма такива, които да са се възползвали. Ще се разшири обхватът - за хората над 55 г., а досега беше 2 години преди пенсиониране. Целта ни е да се реализират на първичния пазар.

- Какво показва анализът на агенцията?

- Излизат много проблеми - безработните в тази група са в малките населени места, те не желаят да работят извън населеното място, някои изтъкват здравословни причини, други - образованието, за да не си намират работа. Сегашната програма е променяна няколко пъти. Едно от изискванията е да не достигат две години стаж и възраст за придобиване правото на пенсия. При хората в предпенсионна възраст кумулативно и двете неща не съществуват - или възрастта е проблем, тоест нямат необходимите години за пенсия, или пък ако имат, нямат съответния осигурителен стаж. Не става въпрос за две години, а за повече. Това изискване ще отпадне. През есента трябва да е готова програмата, за да стартира от догодина.

- Министерството ще направи ли ново предложение за отпадане на давността за отпуските?

- Това вече е обсъдено в Народното събрание и се прие решение, с което давността за ползването на отпуска се запазва. Създаде се строен механизъм да се гарантира правото на работника да ползва минимум половината от полагаемия се отпуск през текущата година. Въведе се изискването до 31 януари работодателят да уведомява служителите си за полагащия им се отпуск и отложения.

- Не разбирам как фактът, че работодателят ще ме уведоми колко дни имам да вземам през годината, ще ми гарантира правото на отпуск.

- Това се контролира от Инспекцията по труда. Уведомлението и молбите за отпуска трябва да се пазят в досието на работника. Цялата преписка по платения отпуск е част от това досие, то лесно може да бъде контролирано.

- Доста критики отнесохте от работодателите - трябва ли да е на хартия това уведомление или може и по мейла да се прати?

- Може и по електронен начин, стига да е гарантирано, че служителят го е получил. Ако не може да се гарантира - трябва да е на хартия.

- В кои сектори ще се разпрострат еднодневните трудови договори?

- Те се оказаха доста интересни за земеделските производители. Между 1500 и 2000 договора на ден се сключват. За по-малко от месец те вече са 15 788 към 18 август. Инспекцията по труда ще започне масирани проверки в областите, където няма сключени договори.

- Кои са те?

- Видин, Габрово, Перник, Монтана, Кюстендил, Плевен, Враца и др. да очакват проверки. Най-много са сключени в Търговище. До края на годината очакваме 60 хил. Трябва да направим анализ след приключването на сезона - как са прилагани, какви са трудностите, нарушенията, ако има. Трябва да се има предвид спецификата на еднодневния договор. В сектори като туризма, строителството няма такава динамика като при земеделските производители.

3
1946
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
25 Август 2015 23:14
А колко работещи не работят??
26 Август 2015 07:07
Значи , 144 000 души са започнали работа с договор за един ден ??? Голям успех ! А кво са правили на втория ден ?
26 Август 2015 11:51
Ами на втория ден, по българска традиция, са седнали да си починат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД