:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,604
Активни 564
Страници 507
За един ден 1,302,066
РАЗКРИТИЯ

"Блек рок'' - тайният световен магнат

В света на финансите няма почти нищо, в което да не участва този концерн, чието съществуване е непознато за повечето хора
СНИМКИ: http://www.dw.com
Централата на финансовия концерн в Ню Йорк.
Името "Блек рок" е познато само на внимателните читатели на специализирани икономически списания. Дори познавачката на финансовия свят Хайке Бухтер се сблъсква с това име едва през последните години, когато започва разследванията си, посветени на инвестиционния посредник от Ню Йорк. "Имаше банкери, които говореха за "компанията" или за Лари Финк", спомня си журналистката, която от над десет години публикува информации от Уолстрийт. Бухтер описва в книгата си "Блек рок" като могъщ концерн, който никой не познава. А тази компания всъщност



управлява активи за 4.7 трилиона долара



През различни търговски и консултантски платформи на концерна се вливат над 14 трилиона долара, тоест около пет процента от всички финансови активи в света. Но влиянието на "Блек рок" не е ограничено само върху финансовите активи. Фирмата консултира централни банки и финансови министерства, големи инвеститори и държавни фондове, както и пенсионносигурителни каси в САЩ, застрахователни компании и фондации. Чрез заеми и акции "Блек рок" финансира и фирми. На финансовия пазар няма почти нищо, в което да не участва и този концерн, твърди Хайке Бухтер, цитирана от "Дойче веле". От една невзрачна сграда в Манхатън шефът на "Блек рок" Лари Финк и неговите мениджъри дърпат нишките на огромна мрежа от фирми, които например са главни акционери в големите американски банки и имат значителни дялове в различни оръжейни и петролни компании. Събрани заедно, фондовете на "Блек рок" са най-големият собственик на фирмите, представени в германския борсов индекс DAX. Сам по себе си този факт не е опасен, но е знак за голяма мощ. Ако в днешно време притежаваш дори пет или шест процента от акциите на една фирма, си доста могъщ. Фондовете на "Блек рок", а и неговите клиенти печелят всеки път, когато от конвейрите на германските автомобилни концерни слизат готови автомобили, когато миньорите в Южна Америка добиват руда или когато американските учени разработят някакви нови медикаменти.

Лари Финк започва кариерата си в края на 80-те години в инвестиционната банка First Boston. През 1986 г. имиджът му е съсипан, след като погрешните му прогнози за лихвеното развитие докарват загуби от 100 милиона долара. Две години по-късно той основава "Блек рок". "Най-влиятелният мъж в модерния финансов свят може лесно да бъде сбъркан с някой счетоводител", пише Хайке Бухтер. Въпреки това Финк е постигнал нещо, което никой друг не е успял. "Той създаде своя собствена империя на Уолстрийт за по-малко от три десетилетия. За да постигнеш подобно нещо, се иска много силно его и невероятна амбиция", казва Бухтер. Именно финансовата криза и фалитът на "Леман Брадърс"



ускоряват възхода на "Блек рок"



Компанията на Лари Финк е известна с прецизните си анализи - особено на ипотечните сделки за портфолия от времето на кризата през 2008 г. Така от малък финансов посредник "Блек рок" се превръща в голям играч на Уолстрийт. За това говори и фактът, че бившият американски министър на финансите Тимоти Гайтнър се обръща към Лари Финк на малко име. Със сигурност би било интересно да се надникне по-отблизо в бизнеса на "Блек рок". Това обаче е сложно, включително и поради това, че компанията играе водеща роля в много различни бизнес сектори.

Наскоро американски и китайски медии съобщиха, че американският фондов гигант се е сдобил със специален нов лиценз, който ще му позволи да набира средства директно в Китай за пръв път. За това съобщава висш ръководител на компанията. Така най-големият фонд мениджър в света си проправя път към Поднебесната империя. В интервю, взето в Банкок наскоро, вицепрезидентът Филип Хилдебранд коментира, че "съвсем скоро" неговата компания е получила т.нар. лиценз за квалифицирано местно ограничено партньорство (Qualified Domestic Limited Partnership, или QDLP). Той каза, че "Блек рок" е отдадена на Китай и ще направи всичко необходимо, за да предлага услуги по управление на активи там. В момент, в който китайският фондов пазар предпазливо се възстановява от най-тежките разпродажби в историята, новият лиценз ще позволи на концерна, който вече извършва някои дейности в страната, по-голяма свобода при набирането на средства на място от китайските инвеститори с високи доходи. Компанията се присъединява към други глобални фондове с подобен лиценз, измежду които Man Group Plc. и Och-Ziff Capital Management Group. Заради нетрадиционните мерки на Пекин да спре пропадането на пазара някои поставиха под съмнение обещанията на втората по големина икономика в света да отвори своите капиталови пазари.

Въпреки че китайските власти не публикуват информация относно QDLP лицензите, "Блек рок" се оказа сред първите традиционни мениджъри на активи, които получават подобен лиценз, коментират наблюдатели. Хилдебранд отказа да коментира целите на бизнеса на компанията в Китай. Освен това Пекин контролира тясно достъпа до пазара. Чуждестранните управляващи дружества, които искат да предлагат инвестиционни продукти, като цяло трябва да оперират на местна почва чрез джойнт венчъри, в които имат миноритарни дялове, с местни фирми, въпреки че като цяло регулаторите отпускат коланите. "Блек рок" вече



разполага с дял в смесено дружество



с Bank of China Investment Management. Хилдебранд, който бе в Тайланд, за да говори на форум, организиран от Централната банка на Тайланд, каза, че не е притеснен от краткосрочната перспектива, а за това дали Пекин остава ангажиран с програмата за реформи. Въведен през 2012 г., лицензът QDLP позволява на чуждестранни алтернативни фонд мениджъри, основно хедж фондове, да набират средства на местна почва и да ги инвестират в чужбина. Първият кръг лицензи бяха предоставени през 2013 г.

Именно затова Хайке Бухтер подробно е проучила мултинационалната компания за инвестиционен мениджмънт, посвещавайки й над 280 страници. В книгата си тя анализира всевъзможни взаимовръзки - като се започне от дяловите участия на "Блек рок" в германски фирми, та до консултациите за спасяването на Гърция. При това авторката на книгата не сочи укорително с пръст и не обвинява, а просто насочва вниманието на обществеността към поредния икономически гигант, опитвайки се да обясни как функционира днешният финансов свят.



СНИМКА: www.biznews.com
Компанията вече е много активна на пазара в Китай.
 Хайке Бухтер описва "Блек рок" като могъщ, но непознат концерн.
 Шефът на компанията Лари Финк.
5
4092
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
30 Август 2015 20:57
За някои непознати, за някои - не. Онзи ден пихме по една ракия с CEO-то им в Хепито в Поморие
30 Август 2015 23:04
Парите са свобода на избора, колкото повече биват давани за управление, толкова повече се обезсмислят като пари в оригиналния им смисъл. Изглежда никой не си дава сметка, че и това е равновесие и не може безкрайно да се разтяга - въпросът е как ще се скъса - контролирано или, когато приеманата власт на парите премине границите на възможното.
31 Август 2015 01:38

Статията мяза на "скрита" реклама на компанията!?!
31 Август 2015 07:22
Статията мяза на "скрита" реклама на компанията!?!

Аха, при всички случаи е доста нелепа - познавачката на финансовия свят да обяснява колко тайнствен и неизвестен е Бляк Рок, при условие, че много банки(да не се изхвърлям с "всички банки" в Зап. Европа предлага фондовете му поне от 10 години насам.
31 Август 2015 08:26
Написаното е непрофесионално и откровено подценява интелекта на читателите си. Всеки имащ някакъв интерес спрямо света на финансовите услуги знае името на Лари Финк и Блек рок - но не знам колко са чували за таз Бухтер, която с някакви инфантилни разсъждения на ниво девети клас се опитва да представи явното като тайнствено и на туй отгоре ѝ са дава трибуна да говори на бебешки език на някаква приета за непросветена аудитория.
*
Първо Финк не е основал каквото и да било - Блек Рок е отлюспена от Блекстоун и той е назначен за изп. директор (Блекстоун всъщност е компания за частни инвестиции при все, че от 2007ма е публична. И въобще Блек Рок има минимално количество акции или собственост в компании (спрямо размера на активите си). Основният бизнес модел е закупуването на дългови облигации (бонове). И няма нищо тайнствено в това - Пимко има сходен бизнес модел и очаква утре таз Бултлер да "разкрие" и тайнствената Пимко. Освен това не виждам по какъв начин сградата на Блек Рок е невзрачна - а компанията е доста често във финансовите новини. Това, че не е в масовите (както и саудитската инвазия в Йемен), говори за един съвсем друг проблем - за подценяване на интелекта на хората и за насочването на вниманието им в незначителни (и понякога откровено малоумни - Бай Брадър) неща.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД