:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,352
Активни 775
Страници 1,255
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Защо шестиците на Мариана са провал, а не успех

И най-амбициозните родители трябва да научат децата си да губят
Снимка: архив "Сега"
---
Познавам майката пред мен от години, двете сме преживели страшно много заедно. Учила съм три от децата й и се надявам, че през всичките тези години двете станахме приятелки. Тя е съвестна майка, която очевидно обича децата си от все сърце. Аз винаги съм била откровена с нея за техните силни страни и слабости и мисля, че тя ми имаше доверие за това. Проблемът, който ми сервира сега, обаче ме свари напълно неподготвена.

"Оценките на Мариана са добри. Не съм тук за това, а защото напоследък тя сякаш изгуби удоволствието от ученето", каза ми тя. Жената беше абсолютно права. Имах същите наблюдения за дъщеря й в последните 2-3 години, когато съм й преподавала английски, латински и писане. Имах и отговор, знаех къде беше проблемът. Исках да помогна на Мариана, но не бях сигурна, че майката е готова да чуе истината.

Истината за нея и много други родители е тази - техните деца жертват естественото си любопитство и любознателност на



олтара на постиженията



и за това сме виновни ние. Родителите на Мариана, нейните учители и цялото общество сме виновни за това престъпление срещу образованието. От първия й звънец наливахме в главата й, че нейният потенциал е обвързан с интелекта й и че този интелект е по-важен от характера й. Научили я бяхме да носи вкъщи само шестици, поздравявахме я за всяко отличие, а в крайна сметка неволно я бяхме свикнали, че не ни интересува как ги постига. Бяхме й обяснили, че трябва да е перфектна на всяка цена и когато нещата станат прекалено трудни, по-добре да се откаже, отколкото да рискува да понижи успеха си. Преди всичко обаче я бяхме научили да се страхува от провал. И този страх беше убил удоволствието от ученето.

Гледах тази майка - с тревогата, изписана на лицето й, с подострения молив, готов да запише моите мъдри слова. И се чудех как по-внимателно да й обясня, че



ежедневното тръшкане за оценки



и резултати хем прави Мариана зависима от склонността на майка й да се меси от нейно име във всичко, хем я учи, че външните награди са много по-важни от усилията, които Мариана влага в своето образование. Мариана беше станала толкова зависима от желанието да се хареса на родителите си, че стремежът да отговори на очакванията им беше убил удоволствието да учи.

Ясно беше, че вмешателството на майката е от любов. Тя искаше най-доброто за своите деца, но всичко, което правеше, всъщност подкопаваше успеха им. Мариана е много умна, абсолютна отличничка и майката й напомняше това всеки ден. В същото време никой не я хвалеше за усърдието и усилията, с които упорства над трудна математическа задача или сложно научно обяснение. Ако не стигне до решение или научните мъки ударят на камък, то значи, че се беше провалила и няма никакво значение какво е научила от тези усилия. А противно на нейното убеждение, тя продължава да учи и в тези трудни ситуации. Именно при такива проблеми детето може да се научи да подхожда творчески и гъвкаво към тях. Така се учи и на постоянство. На самоконтрол и упорство.

Но понеже се страхува от провала, Мариана беше започнала да избягва по-трудните предизвикателства в училище. Затрудняваше я да нахвърля идеи по дадена тема, не обичаше да разсъждава на глас в час, да разглежда хипотези. Знаеше, че ако опита нещо ново или трудно и не успее, този неуспех щеше да е ясно доказателство, че не е толкова умна, колкото я убеждават другите. Затова по-добре да играе на сигурно. Това ли искаме?



Деца с шестици от горе до долу,



които мразят да учат? Деца с висок успех, които отказват да скочат в нещо непознато?

Майката на Мариана беше отличничка в университета и в бизнеса и знаеше много добре стойността на усърдието в своя собствен живот. Нейната майка й беше позволявала да губи и да играе и да учи заради самото учене, но сега като родител, тя беше загубила представа за истинския смисъл на тази битка. Сега тя се тревожеше прекалено много какво бъдеще ще има дъщеря й, за да й позволи сама да посреща пречките по пътя. Искаше да даде всичко на Мариана, забравяйки, че най-хубавите спомени от нейното собствено детство вероятно са били именно от сблъсъка с някое препятствие, онези моменти, когато се губим по пътя и когато веднъж неуспели, опитваме отново и постигаме нещо съвсем сами - просто заради приключението и заради



удоволствието да научиш нещо ново,



което е вродено у нас.

Познавам толкова добре тази майка, защото тя е като мен. И да й кажа истината беше трудно не само защото се страхувах, че тя ще се ядоса и няма да се вслуша в думите ми, а и защото аз правех същите грешки като родител. Може би именно затова трябваше да опитаме заедно да помогнем на децата си да преоткрият своята интелектуална дързост, ентусиазма от ученето, устойчивостта, която им трябва, за да станат независими, способни личности. При малко късмет, децата ни щяха да си спомнят за детството с благодарност - не само заради непоколебимата ни любов към тях, но и заради готовността ни да поставим по-важните им нужди пред краткотрайното щастие. И за мъдростта да оставим живота им по-труден днес, за да могат да знаят как да посрещнат предизвикателствата утре.
12
4200
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
30 Август 2015 18:43
Едно приятно за отмора неделно четиво като от бегемама. Кой знае защо в понеделник и кой знае защо в Наблюдател. Провал ли е или успех лесното четиво?
30 Август 2015 18:51
Успех.

Всичко живо напоследък се изживява като психолози и четива в стил "богатите също плачат" облагородява публиката!
30 Август 2015 18:56
Какви са тези глупости? И каква връзка има ситуацията там в щатско, и при нас, боже, прибери си вересиите.
30 Август 2015 20:59
глупост поднесена от скука с мъглива цел
30 Август 2015 21:10
Бих могла да кажа на госпожа учителката,( ако случайно не знае), че учениците не обичат еднакво всички предмети. Обаче точно учителите- ентусиасти не приемат, че на децата им е необходим общ висок успех и точно тяхната, най- прекрасна за тях дисциплина може да се изучава усърдно, но с отегчение
30 Август 2015 22:43
Изобщо не е глупост, а огромен проблем! Трябват ти само шестици. Имаш ги. Но колко хора са учили с удоволствие за всеки от предметите по които са ги получили? Много зависи от учителите... любовта ми към историята остана за цял живот. Някои учители успяха много лесно да убият удоволствието ми да уча предмета им. По математика ни смениха учителката в гимназията. Първата беше гОла вОда, втората - беше добър преподавател, но така и не се усмихна нито веднъж през годините, когато ни учеше.
31 Август 2015 10:14
втората - беше добър преподавател, но така и не се усмихна нито веднъж през годините, когато ни учеше.


И стриптийз ли трябва да правят учителките? Не се била усмихнала и хайде затова е виновна, че не ти харесва математиката.

Добре, че не си бил на лекции на Паули, че тогава каква ли песен щеше да пееш за физиката.
31 Август 2015 11:00
Паули е чел лекции на студенти - хора пълнолетни, с определен интерес и доказани способности по физика и/или химия.
Абсурдно е да се сравнява с учител в средното, който работи с деца, и се очаква да създаде някакви блзки до нормалните, човешки, отношения с учениците.
31 Август 2015 11:15
От първия й звънец наливахме в главата й, че нейният потенциал е обвързан с интелекта й и че този интелект е по-важен от характера й. Научили я бяхме да носи вкъщи само шестици, поздравявахме я за всяко отличие, а в крайна сметка неволно я бяхме свикнали, че не ни интересува как ги постига. Бяхме й обяснили, че трябва да е перфектна на всяка цена и когато нещата станат прекалено трудни, по-добре да се откаже, отколкото да рискува да понижи успеха си. Преди всичко обаче я бяхме научили да се страхува от провал. И този страх беше убил удоволствието от ученето.


Абе, да ви река, гола вода сте и като учители и като родители. Само сте по`абили момичката.

Първо, да, потенциалът е обвързан с интелекта. Второ, не, интелектът не може да бъде противопоставян на характера, защото е формираща цялото част от него. Трето, не, шестиците не са измерител нито за характер, нито за интелект, в по-тесен смисъл. Четвърто, съвършенството е враг на красотата, перфектното е крехко, лесно е да научиш детето да се фокусира, трудно е да го научиш да разширява рамката, анализът е по-лесен, синтезът е по-труден, единството им могъщо. Пето, страхът първо парализира, после опустошава, учи детето да язди тигъра - яхнал ли си тигър, най-глупавото е да ... слезеш от него. Шесто, дай възможност на детето да усети успеха, това е най-добрата защита от провали. Седмо, удоволствието да учиш има за основа естествената любознателност на примата - култивирай любознателност, ученето след нея идва чрез добрия метод. Осмо, почит към учителите - всеки и всякое може да ти е учител, най-великият е Природата.
31 Август 2015 13:18
За съжаление мога да заявя, че учителите не съумяват да мотивират децата с това, което се преподава в клас. Причините не са само у учителите (наистина някои от тях нямат дарбата да преподават).

Нашето общество разби (а може би и с право) идеала, че е необходимо да имаш висок успех за да успееш в живота. Не говоря само за мутри и мутреси, които демонстрират по-добър живот от професори. В много случаи се оказва, че зубренето в училище блокира способности за ефективно и творческо мислене в университета и създава у децата илюзията, че стига да си решиш еди коя си задача или да научиш конкретен материал и хоп, кариерата ти е гарантирана. Не са редки случаите на преуспели предприемачи, които имат зад гърба си мизерно представяне в училище и незавършено висше образование (или пък завършено в по-късен етап). Хилядите ни безработни висшисти са потвържение на тезата.

На мен като родител е трудно да мотивирам децата си да учат качествено. В немските училища няма изпитване от място или на дъската. Има контролни, чиито дати които са определени и оповестени седмици напред. Винаги се получават "изненади" в задачите/въпросите и последващите оценки . Наличието на умни телефони съвсем проваля всякакви усилия за концентрация в къщи. Светът е много по-динамичен и интересен в сравнение с уроците в час.

На това като добавим липсата на умения за работа с деца у някои учители и кашата става тотална. Как е възможно в часовете на един учител да има ред и дисциплина и децата да разбират за какво се говори, а друг постоянно да се оплаква от същите деца? При което, естествено, фокусът се измества от преподаване в укротяване и в допълнение се наслагват чисто психически пречки за работа в клас ("Защо да я слушам тая лоша учителка?!", "Тя ме мрази и колкото и да се старая, няма смисъл" както и "От това дете няма какво да очаквам".

Съвременните деца са освободени от онези страх, страхопочитание и уважение, с които нашето поколение общуваше с възрастните. Което води до това, че ти можеш да игнорираш думите и критиката на някого, на когото си сложил етикет "враг'. При условие, че учителят не съумее да привлече и задържи вниманието на учениците с своя собствен час, то е много трудно за родителита да въздействат постфактум или да "подковават" децата си. Да, задължение на родителите е да възпитават децата си, но всеизвестен факт е, че децата се опитват да разширяват жизнената си сфера и да нарушават правила и граници. Те много добре знаят при кого това е възможно и при кого - не. Учителите (както и родителите) не разполагат с много от инструментите за непосредствено въздействие, особено тези, които бихме причислили към катогорията силови или нечестни (изкарване на дъската, размотаване из целия материал или писане на слаба оценка по бързата процедура). Срочната оценка в немските училища има три компонента - 33% резултати от контролни и проекти, 30% участие в клас и 30% по преценка на учителя (редовни домашни, дисциплина ...). Тоест на края на срока е възможно въпреки отличната ти работа и познания по материала да получиш 4 (по бг норми), при това без да си в особен конфликт с учителя. В немските висши училища се влиза с комбинирана оценка от зрелостните изпити и няколко ключови предмета. Това, че добре си познаваш материала и имаш някакви дарби, но не кефиш учителя, ти гарантира по-ниски шансове за прием във ВУЗ. Което създава едно общество от подмазвачи и послушковци, които не винаги са компетентни. Изпълнителни бурмички от голямата машина, произведени по калъп. Страшно и отвращаващо, но крайният резултат може би е в тяхна полза, ако вземем под внимание състоянието на държавата и обществото в Германия и България.

31 Август 2015 13:52
и пак да натъртя глупост е сравнението за там и в булгаристан.
31 Август 2015 14:37
Firmin,
съгласен съм с голяма част от думите ти. И аз смятам, че целта на училището е да подхранва и развива естествения интерес на децата към новото, да ги обучава да мислят, сравняват и комбинират, да боравят с информация. Необходимо е децата да се предразположат и стимулират. Да им се даде възможност да опитат вкуса на успеха, а не да бъдат тероризирани с изисквания, които не са съществени. Всеки човек сам е отговорен за впечатлението, което оставя у другите. В този смисъл, учителите сами извоюват или пропиляват уважението към себе си. Родителите почти нямат влияние на този процес. Особено що се отнася за конкретни учители. Не говоря за асоциалните екземпляри, на които целия свят им е крив.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД