:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,554
Активни 584
Страници 457
За един ден 1,302,066
Динамики

Дизелът ни е скъп? Значи пазарът (не) работи добре

Държавни бензиностанции, данъчни привилегии, нормирани печалби - това са наивни "оръжия" срещу високите цени
Юлиан Войнов
България си извоюва славата на държава от ЕС с доста скъпи горива. Въпреки че по крайни потребителски цени се намира в златната среда, даже във втората част на класацията, по отношение на цените преди данъци и акцизи страната заема лидерски позиции - по цена на бензин А 95 е четвърта от 28 държави в ЕС, а при дизела е втора. Обществените дебати са нагорещени около това незавидно положение на България, като основните обвинения са, че цените са силно завишени и държавата трябва да направи нещо по въпроса.

От много години у нас доминира разбирането, че има картелно споразумение между производителите и търговците на горива, които умишлено държат цените високи, гарантирайки си сигурни печалби. Преди дни премиерът Бойко Борисов и шефът на митниците Ваньо Танов направиха директно внушение, че в България има картел и че у търговците остават около 0.45 лв. от всеки литър гориво. Тази калкулация беше направена на базата на цените на дизела в ЕС. Такива изчисления са много спорни, тъй като всеки производител има специфични условия на производство и цената на горивото, произвеждано и търгувано от една рафинерия, не може автоматично да се сравнява с цената на продукцията на друга рафинерия.



Нека проследим промяната на цената на дизела,



за да видим как тя се съотнася с изменението на петрола на международните пазари и дали цените в България се разминават с международните котировки.

Графика 1 показва отношението на цената на дизела като процент спрямо цената на петрол сорт Brent в България. Както се вижда, съотношението в началото на годината е 2.4%, в средата на февруари спада до 1.9%, после се повишава до 2.3%, спада в средата на април отново до под 2% и се задържа така до началото на юли. След което рязко се повишава - т.е. дизелът в България поскъпва спрямо цената на петрола на международните пазари. Какво е обяснението: че "ЛУКойл" реагира пазарно, като завишава цената на дизела при по-високото търсене през летните месеци, или че не реагира с адекватни темпове на рязкото поевтиняване на петрола?

Таблица 1 ясно показва, че до края на май изменението в цената на дизела следва съответните движения в цената на петрола. Сериозното изключение е именно март, когато цената на петрола спада значително, докато цената на дизела в България реално се увеличава. Прави впечатление и друго - през януари цената на дизела спада драстично - с 8%, докато петролът поскъпва. И въпреки това съотношението в графика 1 е най-голямото допреди резкия скок от юли. Това се дължи на факта, че през декември цената на дизела е била още по-висока, което говори, че рафинерията и търговците са продавали на по-високи цени, възползвайки се от традиционното повишено търсене около новогодишните празници.

Графика 2 потвърждава, че акумулираното увеличение на цената на дизела в България изостава спрямо акумулираното увеличение на цената на петрола - с едно кратко изключение през март, за което вече стана въпрос. Т.е. повишението на цената на петрола за периода януари-юни изпреварва повишението на цената на дизела. Тази тенденция рязко се обръща в средата на юли, когато дизелът в България поскъпва в контраст с цената на нефта. Причините са именно в повишеното търсене през лятото и в резкия спад на цената на петрола, започнал през периода.

От фактите, представени дотук, ясно се вижда, че в общи линии цената на дизела в България следва цената на петрола на международните пазари. Така е до средата на юли, когато явно цената на дизела се увеличава (или не спада) с темпото, с което се променя цената на петрола.

Въпросът е може ли да се обвиняват производителят и търговците на горива в страната за това, че се държат пазарно. Нормално е, когато търсенето на дадена стока се повишава, цената й да расте. Нека само да си припомним, че у нас



по празници цените на най-купуваните стоки винаги се увеличават



Сериозната диспропорция в цената на горивата през последните седмици е видима, но тя е свързана с рязкото поевтиняване на цената на петрола през периода, което е нормално да бъде отразено с известно закъснение в цените на крайните продукти.

Трябва да имаме предвид, че курсът на долара също влияе на цените на бензина и дизела. Но важният въпрос е защо изобщо е възможно горивата у нас да се продават на цени, по-високи от средните за ЕС, и може ли държавата да реагира на подобна ситуация.

Най-лесното решение, което се предлага от мнозина, е да се ограничат печалбите - на "ЛУКойл", като единствен производител, и на търговците на горива. Но нали сме пазарна икономика?

Някои разчитат на Комисията за защита на конкуренцията да уличи производителя и търговците в картелно споразумение и да ги накаже. Само че дори КЗК да открие нарушение и да наложи глоби за непазарни практики, това изобщо не означава, че ще последва спад на цените.

Държавата би могла да облекчи условията за внос - например като намали данъчната тежест за фирмите вносители. Трябва да се има предвид обаче, че това означава държавна помощ, и би трябвало да се иска разрешение от ЕК. При акцизите намаление е невъзможно, тъй като са съобразени с минималните за ЕС равнища. А



хипотетично намаление на ДДС едва ли би помогнало



- обикновено понижаването на данъчни ставки не сваля цената, а се превръща в по-висока печалба за търговците.

Държавата би могла да се включи като играч на пазара на горива в България, като направи 30-40 бензиностанции в големите градове, които да конкурират останалите с по-ниски цени. Но това е крачка назад от свободния пазар. Освен това държавната администрация многократно е доказала, че по-скоро защитава частни корпоративни интереси, отколкото интересите на обществото. Няма гаранция, че една държавна структура за продажба на горива няма да влезе в колаборация с монополния производител, както прави например агенцията "Държавен резерв и военновременни запаси". Неин почти единствен доставчик на горива от дълги години е "ЛУКойл".

Единственото възможно и правилно решение за реакция на държавата е регулиране на цялостната пазарна среда така, че ако има непазарни практики, те да се наказват, а от друга страна, да се създадат такива условия, че пазарните играчи да могат да коригират аномалии, които позволяват определени дружества да извличат монополни ренти. Какви точно регулации и подходи да използва държавата, е съвсем отделна тема, която експертите в държавната администрация трябва да изработят. Въпросът е: искат ли и могат ли?
Източник: fuelf.net, blommberg.com
Графика 1. Промяна в съотношението на цената на дизела спрямо цената на петрол сорт Brent
Източник: fuelf.net, blommberg.com
Графика 2. Акумулирана промяна в цената на дизела и на петрол сорт Brent
 Изменение в цените на дизела и петрола сорт Brent
Снимка: МИ
Даниела Везиева, зам.-министър на икономиката, лично се включи в операцията за препломбиране на бензиноколонките. В последните дни дизелът и бензинът у нас значително поевтиняха, но не е ясно доколко това се дължи на масираните проверки и доколко на промените в котировките на петрола и на долара.
11
3661
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
30 Август 2015 20:00
Айде да не откриваме топлата вода ... пазарът няма как да работи там където има монопол и мутренски методи на държавно и стопанско управление.
30 Август 2015 20:39
Държавата би могла да се включи като играч на пазара на горива в България, като направи 30-40 бензиностанции в големите градове, които да конкурират останалите с по-ниски цени. Но това е крачка назад от свободния пазар.
Крайно време е да се разбере, че пазар има само за малките и средни компании.

В областта на енергетиката, а и на всички други големи компании няма и никога не е имало пазар не само у нас, а и на Запад.

Навсякъде в големия бизнес всичко е държавно, под една или друга форма. Някои от най-големи "частни" корпорации формират приходите си от над 90% държавни поръчки. Освен това за тях има кредитиране без лимит и без връщане, държавна помощ "твърде голям, за да фалира" и прочее благини, немислими за една средна или малка компания.

С тая особеност, че на Запад предпочитат да парадират с мантрата "пазарна икономика" и "частните" корпорации да назначават президентите на държавите, а на Изток предпочитат президентите на държавите да назначават бордовете на директорите на държавни корпорации.

Но това не променя същността на нещата в големия бизнес - той си остава държавен и в двата случая.

30 Август 2015 21:05
Цените на горивата в България са резултат от комбинацията от частен монопол и държавна протекция на контрабандата на монополиста.
30 Август 2015 21:37
И откъде я изкопахте те тази ощипана мома? Какъв пазар, какви пет лева, още повече у нас? Та то в целия свят петролът и дериватите са държавно-монополна стока. За съжаление тази цена е единственото, по което днес може да се съди за наличие на държава у нас, за съжаление - чия?!
30 Август 2015 22:32
    "Единственото възможно и правилно решение за реакция на държавата е регулиране на цялостната пазарна среда така, че ако има непазарни практики, те да се наказват, а от друга страна, да се създадат такива условия, че пазарните играчи да могат да коригират аномалии, които позволяват определени дружества да извличат монополни ренти"


    Ами точно това става, защото държавата не е паметник а лази по хората Другото е че така монопола става железен
    31 Август 2015 02:29
    Чиста случайност, че Лукойл Румъния имала била проблеми с румънските съдебни власти. Пране на пари за няма и 2 милиарда евро. Сигурно им завиждат на успехите, гадните прокурори.
    http://www.reuters.com/article/2015/08/03/romania-lukoil-idUSL5N10E38020150803
    31 Август 2015 03:33
    Дали пазара работи добре? Малкия пазар не може да привлече играчи и конкуренция. Тези, които стоят на него, обичайно искат протекции. Вижте какво става с лекарствата. Или са скъпи, или изчезват. И така: като няма високи обороти, има високи цени. Лукойл си е направил добре сметката: цените му са такива, че да бъде вноса неизгоден. И другите да печелят достатъчно без да внасят и да се конкурират с него. Всички са доволни, освен потребителите. Конкуренция имаше, докато малките бензиностанции бяха много. Но ги изтикаха от пазара с разни регулации и останаха само веригите. Корпорациите винаги печелят войната. Знаят как да избегнат данъците, как да направят дъмпинг, как да наложат правила /регулации, които са в техен интерес. Те имат и огромни възможности за реклама и влияние.
    31 Август 2015 09:22
    Прогресивното данъчно облагане е пазарно данъчно средство , което не е удобно на олигархията и монопола. Докога ? Докато изчезне популацията?
    31 Август 2015 09:32
    Като крайна цена на дизела, България е на 13-та позиция в ЕС, а на бензина - на 23-та. Това миналата седмица, преди поевтиняването.
    От къде се пръкват такива гении-анализатори и защо хабят хартията и байтовете памет и трафик с техните велики прозрения?
    31 Август 2015 10:54
    Han,
    10x, 10x, 10x

    До същия извод съм стигнал и аз в последно време. Но ти се изразяваш много по-добре от мен. Какъв капитализъм когато държавата е най-големия контрагент.
    А ЕС е набор от правила които пречат на малките държави как все така в БГ нещо е държавна помощ а във Франция и Германия не е.

    Още веднъж браво с една дума такова животно свободен пазар няма (има само за Леля Гинка от пазара ама и на нея и казват на каква цена да си продава доматите.)
    31 Август 2015 11:46
    И извън разумните коментари над мен аз да попитам - защо все още ДДС се начислява и върху акциза? Каква добавена стойност дава един акциз? Явно, е че така повече ДДС се начислява, но идеята на този данък е да облага добавената стойност. А дали е нужен такъв данък е друга тема....
    Дай мнение по статията
    Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД