:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,082
Активни 777
Страници 985
За един ден 1,302,066
ПРЕДИЗВИКАНО

Санирана панелка, или камък на шия

Вместо да се главозамайва от успеха с първия безплатно обновен блок, властта би трябвало да изглади очертаващи се бъдещи проблеми
СНИМКА: МРРБ
Със сигурност по програмата за безплатно саниране ще има много обновени блокове като първия в Благоевград, осветен тържествено от министър Лиляна Павлова. Успехът обаче ще се отчита по това дали собствениците ще останат доволни.
Когато преди години в България се заговори за саниране на панелките, имаше много скептици. И съвсем естествено, нито знаехме какво се прави и как става, нито пък страдаме от излишен оптимизъм. Напротив, типичното българско недоверие и досега трудно се преборва. За десетина години обаче изтече много вода, извървяхме и немалко път по темата енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. И се видя, че щом има пари, организация и увереност, може.

Първо по пилотен проект на ПРООН бяха санирани около 50 блока. Второ - и сега върви злополучният проект по програма "Регионално развитие", който въпреки закъснението и перипетиите, все пак ще завърши с около 200 сгради. И трето - вече е готов един блок по най-мащабната програма досега - тази на правителството за 1 милиард лева, с които се осигурява безплатно саниране. Около 50-60 блока в цялата страна може да бъдат санирани по нея до края на годината, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова при откриването на сградата в Благоевград. В национален мащаб за обновяване догодина ще бъдат одобрени около 2000 жилищни сгради.

Е, наистина ефектът дотук е минимален на фона на близо 20-те хиляди блока, строени по т.нар. промишлен способ, които подлежат на саниране. Дори не си струва да изчисляваме смешния процент успеваемост с тези около 300 сгради, които ще са готови в края на годината. Въпросът е да си научим уроците от изминалите години, да не повтаряме явни грешки и да решаваме проблемите в аванс - така че те да не се мултиплицират и после поредните управляващи да се оправдават с предишните за провала, който е бил ясен.

Факт е, че са натрупани много опит и знания - от самите собственици, през кметове, та до ресорния министър, особено по време на обществените обсъждания на програмата за безплатното саниране, в които хората си казаха с какви пречки се сблъскват. Факт е и че воплите на народа бяха чути, защото указанията за подготовката и провеждане на самото саниране бяха бързо променени с решение на Министерския съвет в полза на това работата да стане, а не да отчитаме дейност. "Ефенди, мерси", както рече самият премиер Бойко Борисов.

Но ми се струва, че в едно тези, които управляват процеса и взимат решенията сега, грешат. Сигналът за това дойде от публичния отказ на собствениците в един от панелните блокове в Кърджали. Домоуправителят и самите членове на сдружението на етажната собственост алармираха, че



има капани в договорите,



които се подписват с финансовия двигател - Българската банка за развитие. Така, ако в даден момент някой от хората в блока се откаже, последствията са за всички собственици. Т.е. един съсед да реши, че не иска да участва, плащат всички останали - плащат и за вече свършената работа, и за неустойките по сключените договори.

Експертът в дирекцията по жилищната политика в регионалното министерство компетентно обясни пред "Сега", че тази клауза е справедлива. Защото решението за влагане на държавни пари в начинание подарък наистина е отговорно и хората трябва да знаят, че не може току-така да се отказват, щом са се хванали на хорото. Да, това е справедливо. Особено спрямо българите, които не са обект на програмата - например тези в стари къщи или по-нови кооперации. Те така или иначе не получават подарък, но поне няма да плащат данъци на вятъра. Въпросът е дали това е ефективно решение за живеещите в проблемния блок и за изпълнението на целите в програмата.

Досега няма други сдружения, които се отказват въпреки подписания договор. И това е успокоително за експертизата на регионалното ведомство. Но ако блокът в Кърджали се окаже с последователи? И още по-лошо - ако при възникнали проблеми по време на самото саниране започнат да се появяват спънки, които налагат спиране на процеса? Какво ще правим тогава? Пак ли ще се оправдаваме с предишните? Ами ако няма предишни, а сме си все ние? И се окаже, че



в голямото предизборно бързане



да стане пустото саниране в годината на гласуване за кметове сме заложили бомба със закъснител?

Не е ли по-добре още сега да изгладим неяснотите, за които алармираха хората в Кърджали? Не е ли по-добре сега да проиграем сценариите, вместо да се радваме на завидния успех и бързина, с които сдруженията слагат параф на договорите и упълномощават кметовете да ги представляват в санирането?

Впрочем добре е да се отвори една важна скоба и да се постави на кантар вече споменатият опит. Европейският проект по регионалната програма 2007-2013 г. наистина тръгна много трудно, а сега за националната програма се регистрираха накуп стотици сдружения и договорите бързо се подписват. Но нека е ясно защо е така. По проекта всички процедури се извършваха предварително и предшестваха най-важния момент - реалния финансов ангажимент, който се разписваше от собствениците и управляващия орган на проекта. С безплатното саниране обаче е различно - тъй като тук от самото начало всичко е безплатно и никой не иска от хората пари, те с много по-голяма лекота казват "да". Реално трудностите и пречките идват после и тепърва предстоят - когато хората са си сложили главата в торбата. Я някой апартамент се окаже недостъпен, я друг реши, че всъщност не иска да му влизат в къщи, на трети пък ще му е неприятно строители да надзъртат през прозореца откъм фасадата. Чешити всякакви. Така че



изненади със сигурност ще има



Да не забравяме и че високата скорост на вписване на сдружения на собствениците за участие в националната програма е инерция именно от европейския проект и резултат от магическата дума "безплатен".

Не е лошо и кметовете да помислят, че сега те поемат ангажименти, за които после ще отговарят. И не е ли по-добре, ако е нужно, методическите указания пак да се променят - още сега. Та ние сменяме закони като носни кърпички, и то в "насипен парламент с малки мнозинства", както казва пак премиерът Борисов, та какво остава за нормативен документ, чието по-ефективно прилагане зависи само от министрите в кабинета му.

Така че това не е поредно заяждане с властта или отпор срещу санирането, нито пък просто недоверие срещу нещо добро за народа. Винаги е била ясна ползата от обновяването на жилищата, независимо кои са управляващите. Да се спечели доверието на хората, за което стана дума, никога не е било лесно. То и сега не е много голямо, има го, но е крехко и трябва да го пазим. Още по-лошо обаче ще е, ако вместо с безплатно санирана панелка на финала собствениците гласоподаватели се окажат излъгани - на дъното, с дългове като камък на шия.
БГНЕС
...
20
4893
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
30 Август 2015 18:17
Това, което се прави НЕ Е САНИРАНЕ, престанете да го наричате така, а и самата програма няма за цел удължаването на живота на сградите!
30 Август 2015 18:56
Имам една съседка-рускиня, в хибридна война съм с нея... та тя нарича случващото се "санировка".
30 Август 2015 19:36
да се радваме на завидния успех и бързина, с които сдруженията слагат параф на договорите и упълномощават кметовете да ги представляват в санирането

Да упълномощавам точно ТИЯ отявлени бандюги?
Чавка не ми е изпила още акъла...
30 Август 2015 20:16
Обявената цена за саниране на блокя с 40 апартамента в Благоевград е 500 000 лева. Т.е. 12 000 на апартамент. Ако се вземе предвид, че поне една/трета от апартаментите са вече със сменена дограма и с изолация, реалната цена на апартамент "скача" на 15 000. Прегледайте офертите в нет-а и сами изчислете колко от единия милиард ще потънат в нечии джобове. 5-камерен прозорец с ДДС е 450-500 лв., ПВЦ-остъкляване на цял балкон - 1400 лв, кв.м. външна изолация със скеле на стени с немски материали - 35-38 лв., линеен метър улуци - 10 лв., измазване на комини - 25 лв. и т.н. Разходите за проектиране са минимални, тъй като се разхвърлят на много еднакви блокове. Преди две години сме правили покрив с най-скъпата "Изола", смяна на ламарини, вертикални и хоризонтални улуци, изолация и дограма - излиза не повече от 4-5000 лв на апартамент. Колеги от "Сега", използвайте Закона за достъп до обществена информация, за да проверите защо индивидуалното саниране излиза в пъти по-евтино, отколкото колективното. Би трябвало да е обратно.
30 Август 2015 20:18
4-5 000 е не само покрива, а смяна на цялата дограма и външна изолация на стените.
30 Август 2015 20:33
Петьо, какво да си говорим, всичко е ясно...

Преди време, когато банките опитаха да минат с 50% самоучастие на санирания, имаше следния случай. Вземат оферта с участие на банка. Цена примерно 10 000 лв. Питат колко ще струва, ако не кандидатстват по програмата, а на частно.

Отговорът - около 5 000 лв...

30 Август 2015 20:45
Такова крадене пада, че със санирането, както с магистралите- накрая ще се чудим как за толкова много пари е направено толкова малко.
30 Август 2015 20:47
Т.е. един съсед да реши, че не иска да участва, плащат всички останали - плащат и за вече свършената работа, и за неустойките по сключените договори.


Е, как така плащат - нали уж било "безплатно"?
Ние в този форум отдавна предупредихме, че лепенето на стиропор няма да излезе безплатно на подлъганите, обаче....
30 Август 2015 20:59
Санирането в Румъния е бизнес, у нас - бюрокрация и далавера
в. СЕГА, Брой 4433 (153) 05 Юли 2012 (!)
Който е ходил в Букурещ, несъмнено е бил впечатлен от свежите цветове, еднаквата дограма и балкони на сгради, редом с които има същите по форма, но много по-грозни от нашите панели и ЕПК с цвят на стар цимент.

Освен че започнаха със 7 години по-късно от румънците санирането на старите си блокове, българите - макар и по-бедни, ще заплащат операцията много по-скъпо. Българските собственици ще трябва да покриват 50% от разходите (напоследък се обещава този дял да падне до 30%), докато в Румъния - в зависимост от града личното участие варира от 0% до 20%.

За сметка на това обаче, неспособността или нежеланието на управляващите да осигурят по-изгодни финансови условия и подготвяното поредно източване на пари от гражданите към банки и фирми, се представя като благодеяние и успех.

Открай време у нас предпочитанията се насочват към грандиозните инфраструктурни проекти - болест, преживяна от съседите в най-тежката й форма по времето на Чаушеску. Днес в София се инвестира главно в метро и инфраструктура за сметка на санирането, което може да намали поне с 30% разходите за отопление и да европеизира облика на града. След Чаушеску никой от румънските политици не се осмелява да лансира грандомански идеи. Те са оставени на големите компании, които инвестират във внушителни административни сгради, молове и хотели.
Нищо не се е променило 3 години по-късно...



ПП. Направих си труда, порових. Като разгледа човек как изглеждат румънските блокове в сравнение с нашите, и му иде да купи една кофа гнили домати, и да почне:
30 Август 2015 22:08
Домати или....?
30 Август 2015 22:40
И да не забравяме! Да не забравяме ония 16 милиарда, които трябва да бъдат усвоени по един или друг начин!
31 Август 2015 04:19
Голяма реклама, ялови резултати. То е ясно, че държавата ще продължава да храни бизнеса по един или друг начин. Защото се оказва некадърен и не може да се справи. Ама колко време трябва да се задейства машината?????? След първоначалното съмнение и лутане, даста блокове кандидатстваха. Защо нищо не е свършено още?!
То това, че не е саниране, а смяна на дограми и боядисване, е ясно. След като няма да се сменят инсталациите, няма да се оправят конструкциите.. Поне вид да имат. Нашия блок общо взето има, защото сложихме стиропор, а и сами си сменихме дограмите, боядисахме и терасите. Но и на нас ни се иска да участваме, макар това да създаде бол проблеми. Ше има къртене, поразии. На вид отвън ще го докарат, но кой ще оправи вътре?
31 Август 2015 05:24
държавата ще продължава да храни бизнеса


Не целия, не целия бизнес - "държавата" ще храни само своя "бизнес".
31 Август 2015 05:40
имате вопиюща нужда от саниране на акъла, ама май че е късно вече - восточните течове са промили и малкото останало там...Със здраве и приятна вечер!
31 Август 2015 09:16
личен опит от току-що саниран (безплатно) блок - не ми се влиза в детайли, но крайно мърлява работа и на двете фирми, незнайно защо спечелили поръчката,
куп поразии, не спазиха сроковете, не почистиха след себе си, по време на работата им - никакъв надзор от държавната институция...
31 Август 2015 09:22
Вместо да се главозамайва от успеха с първия безплатно обновен блок

Редакцията, за какъв успех говорите? Един блок повърхностен ремонт, и вече успех?
Значи поправянето на всяка канализационна шахта също е успех на властта? Или поставянето на светофар? Или боядисването на пейка в някоя квартална градинка?
Не се излагайте!
31 Август 2015 09:24
И това с намаляването с 30% разходите за отопление е смешка! Предполагам че важи само за случаи на тристайна панелка, отоплявана цялата с централно парно, което сигурно е < 5% от всичките 20 000. % необитаеми панелни жилища сигурно е по- висок.
31 Август 2015 10:06
На бъларина и златен блок да му направят все ще има косури
31 Август 2015 10:08
Т.е. един съсед да реши, че не иска да участва, плащат всички останали - плащат и за вече свършената работа, и за неустойките по сключените договори.

Е, как така плащат - нали уж било "безплатно"?
Ние в този форум отдавна предупредихме, че лепенето на стиропор няма да излезе безплатно на подлъганите, обаче....

плащат САМО при отказ да се изпълни договора
ако всичко си върви по реда и няма отказали се, е безплатно, какво неясно има?
31 Август 2015 15:14
ако всичко си върви по реда и няма отказали се, е безплатно, какво неясно има?

Е, как какво? Не им се иска да е ясно, че всичко е ясно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД