Палачинките с мармалад, приготвени от Леони Бекман, имат необикновена история. На пръв поглед те не се различават от палачинките, предлагани в "нормалните" ресторанти. Само че продуктите, с които са приготвени, не са купени от магазина.
"Ние използваме хранителни продукти, които иначе биха попаднали в кофите за боклук. Крушите за мармалада взехме от един търговец на едро, който се канеше да ги изхвърли, защото вече бяха поувяхнали. Шоколадът за соса пък беше обявен за непродаваем, понеже на митницата стоял дълго време на слънце. Идеята ни е да покажем, че с всички тези продукти, които иначе биха отишли на боклука, може да се приготви нещо наистина вкусно", обяснява Леони. Заедно с неколцина съмишленици тя е основала дружеството "Вкусен боклук", което си е поставило за цел да отвори ресторант в Берлин. Това ще бъде първото заведение за хранене, в което ще се готви с храни, предназначени за изхвърляне.
Леони и останалите членове на дружеството са се самопровъзгласили за "спасители на хранителни продукти". С идеята си да отворят ресторант, в който да "спасяват" храни, изхвърлени на боклука, те искат да насочат общественото внимание към проблема с безогледното разхищение на хранителни продукти. Според изследване на WWF само в Германия всяка година се изхвърлят 18 милиона тона храни. Близо 10 милиона тона от тези храни са годни за консумация.
В ресторанта на Леони и съмишлениците ще има място за 30 гости, а 90% от използваните продукти ще бъдат именно "спасени храни". "Ще използваме например плодове и зеленчуци, които не отговарят на търговските норми, или пък продукти, които е трябвало да бъдат извадени от търговската мрежа, защото са били погрешно етикетирани например. Всички тези хранителни продукти са по една или друга причина негодни за пазара, но годни за консумация", обяснява Алине Хенкис от екипа на "Вкусен боклук".
Добра идея, но реализирането не е никак лесно. "Не можем да планираме, тъй като няма как да знаем какво ще намерим утре на боклука", казва Лена Бекер, която също членува в дружеството "Вкусен боклук". Затова и в ресторанта
няма да има постоянно меню
Тук всичко ще се решава ден за ден.
Лена и останалите от екипа на "Вкусен боклук" са се вдъхновили от един подобен проект в съседна Дания. В Копенхаген вече има ресторант с такава концепция, като инициативата разчита и на хора, които помагат на доброволни начала. По същия начин ще подходят и младежите от Берлин - в техния ресторант ще работят двама готвачи и един мениджър, които ще получават нормална заплата, но проектът ще бъде подпомаган от доброволци. "Вече имаме доста запитвания", казват от екипа на "Вкусен боклук".
Днес младежите изпробват една рецепта за кюфтенца от тиквички и хляб. "Хляб има винаги и затова търсим всякакви рецепти за ястия, за които трябва и хляб", обяснява Вибке Хемпел от екипа на "Вкусен боклук". Тиквичките за кюфтенцата пък са от градината на фермера Йоханес Ерц, който живее на 70 километра от Берлин. Той приветства идеята на младежите от "Вкусен боклук". Самият той знае много добре колко много хранителни продукти отиват на боклука само защото не отговарят на нормите. Днес например Йоханес е докарал 30 огромни тиквички, които няма как да продаде, въпреки че са с превъзходно качество - те просто не отговарят на стандартите за размера на зеленчуците.
За да отворят ресторанта, младежите от "Вкусен боклук" се нуждаят, естествено, от пари. За тази цел те са стартирали краудфъндинг кампания, която вече дава резултат. Само за два дни те са събрали 6000 евро.
А им трябват общо 50 000 евро
От "Вкусен боклук" обещават, че печалбите от ресторанта ще бъдат вложени в образователни проекти.
"Идеята ни е да организираме прояви, в рамките на които децата ще могат да проследят пътя на хранителните продукти от нивата до чинията. За възрастните пък сме замислили семинари на тема годност на хранителните продукти", обяснява Лена Бекер.
Онези бъдещи гости на берлинския ресторант, които се опасяват, че редом с храненето ще трябва да слушат и поучителни беседи, могат да си отдъхнат. "Разбира се, че най-важното е насладата от добрата храна", казва Лена. Но бърза да добави: "Все пак се надяваме, че когато нашите гости се приберат у дома и видят поувяхналите зеленчуци в хладилника си, те няма да ги изхвърлят на боклука, а ще се опитат да приготвят с тях нещо вкусно."
Всяка минута в Германия се изхвърлят над 30 тона храни
Пък после всички викат срещу Русия, че унищожава няколко пъти в месеца по няколко тона храни.