Разполагането на жива сила и военна техника на граничните ни пунктове с Македония е по-скоро театрално. |
Петимата косовари не са били задържани на ГКПП-то, както първоначално беше обявено, а край граничното кюстендилско село Каменичка Скакавица. Четирима на практика са минали безпроблемно зелената граница с България, а петият ги е чакал с кола, за да ги вземе. Най-вероятно е трябвало да влязат по същия начин и в Турция. И всичко това се случва в деня, в който
полиция и армия уж засилват присъствието по границата
с Македония, а МВР праща и жандармерия на границата с Турция, за да спрат опити за незаконно влизане в страната.
Тогава логично възниква въпросът колко подобни радикали са минали незабелязано през родния разграден двор, за да воюват в Сирия и после да се върнат в Европа или страните от Западните Балкани. Защото досега властите ни показват, че са слепи за преминаването на джихадистите през нейна територия, и затова тя все по-често е сочена от Европа и САЩ като транзитна страна.
Само допреди няколко месеца службите за сигурност констатираха двоен ръст на опасните за националната сигурност чужденци, които са били въведени в Шенгенската информационна система (ШИС) и са влезли в България. Това става, след като на 11 декември м. г. службите са въвели стопроцентов контрол на летищата и полетите от Турция, както и на граничните пунктове на границата с Турция и Сърбия. Всеки спрян чужденец се проверява в информационните масиви на МВР, Интерпол и ШИС.
Какво става обаче с онези чужденци, за които има съмнения за съпричастност, но
не фигурират в тези масиви като издирвани престъпници?
Нали именно заради тях спешно беше променен Наказателният кодекс, за да може да бъдат задържани дори само при съмнения за връзки с терористични групировки? Могат ли службите да ги разпознаят, защото на челото на никой влизащ чужденец не пише, че е терорист? Така както не пишеше на терористите, които извършиха атентата на летище Сарафово. Те влязоха в България с фалшиви документи за самоличност, но това буквално беше проспано от МВР и службите.
Именно тук е мястото на антитерористичния център на ДАНС, чието създаване започна още миналата година. Въпреки че работата по него тръгна по време на правителството на Пламен Орешарски, той едва сега се изгражда. "Всичко се случва доста бавно", коментира пред "Сега" бившият директор на военното разузнаване и главен експерт в Центъра за изследване на демокрацията ген. Чавдар Червенков. За да се създаде капацитет в тази сравнително нова за нас област освен всичко друго трябва и време, обяснява той. По думите му служителите на този център тепърва трябва да бъдат обучени, да получат достъп и до информационните масиви на партньорските служби, докато създадат свои и да спечелят доверието им. Защото реално двата големи удара срещу преминаващи, свързани с терористични групировки,
станаха по сигнали на чуждите служби
В началото на януари тази година България екстрадира за Испания трима джихадисти, задържани на границата с Турция на път да се присъединят към силите на "Ислямска държава" в Сирия. Последва екстрадиция за Франция на друг задържан на турската граница, заподозрян като съучастник на атентатите в Париж.
Антитерористичният център обаче все още не функционира така, както беше планирано предварително, въпреки че мина почти година. В началото на юни правителство реши да го преструктурира поради проблеми в работата му. "В близо едногодишния период на функциониране на Националния контратерористичен център е констатирана необходимост от оптимизиране на процесите по постъпване, обработка и обмен на информация, необходима за разкриване, предотвратяване и пресичане на терористични заплахи", са мотивите за промените. Предвижда се да бъде изработена методика как ще става това и как ще бъде съгласувано между отделните ръководители на службите - тоест проблемът на ДАНС е с информацията и нейните канали, където обикновено е слабото място на службите ни.
С промените от центъра беше извадено звеното за резервационни данни, които постъпват от влизащите у нас чужденци. То също не работи на пълни обороти, въпреки че спецагенцията хвърли доста усилия за него. От обявените обществени поръчки от ДАНС се оказва, че
реално звеното не разполага с необходимото оборудване,
за да бъде свързано с информационните масиви на МВР, двете разузнавания, както и с партньорските служби. Според поръчка, публикувана на 28 август, ДАНС тепърва ще купува софтуер Oracle Web Logic Server Enterprise Edition, с който да бъде оборудван центърът. Също така е обявена и поръчка за доставка на 108 компютърни конфигурации и четири работни станции с висока изчислителна мощност.
Кога ще приключи работата по двата центъра, не е ясно. Факт е, че те не са панацея за решаване на проблема с преминаващите джихадисти от Европа, но поне е нещо в тази посока. Защото успешна формула засега няма, случващото в Западна Европа показва това. Докато заработят двата центъра в ДАНС, може само театрално да разполагаме военни с автомати на граничните пунктове и да действаме на сляпо.