:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,346,881
Активни 348
Страници 35,773
За един ден 1,302,066

Как се печели легално от бежанци

Германски фирми печелят милиони от бизнеса с настаняването на бежанци. Повечето от тях отдавна са утвърдени на пазара. Но напоследък и все повече безскрупулни печалбари се опитват да се възползват от ситуацията
Снимка: БГНЕС
Здравният министър на Германия Херман Грьое (вторият вдясно) посети заедно с премиер-министъра на Заарланд Анегрет Крамп-Каренбауер (най-вляво) бежански център в Лебех.


Според прогнозите на Федералното вътрешно министерство само през тази година 800 000 души ще потърсят убежище в Германия. Покрай бързо растящия им брой, грижите за тях и управлението на приютите за бежанците постепенно се превръщат в печеливш бизнес.

В този сектор частните фирми са под строго наблюдение. European Homecare от Есен минава за водеща на пазара. В момента тя обслужва 50 приюта, в които са настанени общо 5000 бежанци. Още през 2013 година, когато броят на търсещите убежище беше много по-нисък от тазгодишния, фирмата имаше оборот от 16.7 милиона евро, като чистата й печалба бе 1.4 милиона евро. Актуални данни за тази година все още няма. Едно обаче е сигурно: печалбата на European Homecare ще бъде още по-висока.

Информация за обществените поръчки за бежански приюти се публикува на интернет страницата TED на ЕС. Много често поръчките се дават на тези фирми, които подадат най-ниската оферта. Властите обосновават бързия си избор с "неотложната спешност" и често се договарят, без въобще да е бил проведен конкурс.

През пролетта на 2015-та например един окръг в Тюрингия спешно търсеше подслон за 210 бежанци. Тогава беше подадена една-единствена оферта - от Human Care GmbH от Бремен. Поради ниската цена, предложена от фирмата, и огромната нужда от бързо намиране на решение така и не се проведе истински конкурс. Съответно Human Care GmbH спечели поръчката на стойност 3 милиона евро.

От 2015-а същата фирма получава по над 300 000 евро годишно за поддръжката на къщи тип контейнер за бежанци във Волфсбург. Нейният управител Холгер Волезен твърди, че Human Care GmbH в никакъв случай не се възползва от сегашната бедствена ситуация. Фирмата може да се похвали с "дългогодишен опит", "квалифицирани грижи" и "добре обзаведено жилищно пространство". "Ние предоставяме добри консултации и като частно предприятие можем да реагираме бързо", твърди управителят.



Този бизнес не е за начинаещи



"Новата бежанска индустрия примамва с блестящи печалби до 20 процента годишно и привлича много търсачи на бързи пари", казва Маркус Гилднер, експерт по пазара на недвижимите имоти. "Приютяването на бежанци обаче не е бизнес за начинаещи. След приспадането на допълнителните разходи, сметките за ток и вода и данъците от печалбата не остава много. Всичко трябва да е обмислено детайлно и изчисленията трябва да са направени безгрешно. В противен случай фирмата бързо може да се провали", казва Маркус Гилднер.

Миналата година той стартира частна инициатива под името The Peoples Project. Неговата идея е да строи изгодно къщи в утвърдени вече квартали, в които да настанява бежанците. По този начин хем хората ще се интегрират по-лесно, хем къщите ще могат да се ползват и в бъдеще. Строежът на първите къщи е започнал през месец май в Бавария. В най-скоро време в първите шест ще бъдат настанени 60 бежанци.

В този бизнес обаче отдавна са се намесили и безскрупулни печелбари. По данни на германската телевизия NDR един брокер на недвижими имоти в северната провинция Шлезвиг-Холщайн предложил подслон за бежанци на цена от 23.90 евро на ден, което е много по-скъпо от редовния наем. В Дуисбург пък съществува друг проблем: там бизнесмени купуват жилища в изключително лошо състояние и ги предлагат на бежанците на много високи цени. Едно сирийско семейство било принудено да плаща почти 700 евро за малко жилище в ужасно състояние.



Нещо трябва да се промени



Хуманитарната организация Рro Asyl остро критикува практиките на предприемачите. "Политиците трябва да предотвратят възможността за бързо трупане на печалби за сметка на бедственото положение на бежанците", казва зам.-директорът и говорител на организацията Бернд Мезович. Според него общините не са успели да изградят достатъчно жилища през изминалите години, в резултат на което в много от големите германски градове наемите се повишават драстично.

Германското сдружение на наемателите настоява до края на 2017 г. в Германия да бъдат построени допълнително 1 милион жилища, 250 000 от които да бъдат предназначени за социално слаби хора. Индустриалният синдикат IG BAU пък предупреждава, че строителството не бива да бъде за сметка на качеството. "Новите жилища за бежанци трябва да бъдат построени така, че да могат да се използват в бъдеще от социално слаби хора", казват от синдиката. (Заглавието е на "Сега")
Снимка: БГНЕС
Точно 71 души стоят в каросерията на камион пред театъра в Бохум. Инициативата е на местните актьори в памет на загиналите 71 сирийски бежанци, открити в хладилен камион в Австрия. Петима от арестуваните трафиканти са български граждани.
2332
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД