:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,399
Активни 622
Страници 12,964
За един ден 1,302,066
Челен опит

Каталунски проект събира нежелани храни за хората в нужда

Доброволци берат криви зеленчуци за себе си и за социалните кухни
СНИМКИ ГАРДИЪН/"Еспиголадорс"
Проектът организира и обучения, на които показва на децата зеленчуци в интересни форми
Деформирани картофи, лимони с издутини по тях, тикви със странна форма. Това е бракувано от хранителната верига производство, което рядко стига до потребителите, премахнато по козметични причини. Но един проект в Испания отрича тези ограничения, като вместо да ги изхвърля в контейнера, ги поставя в чинии.

"Създадохме този проект в името на достойнството на тези, които използват остатъците в производството си", казва Мирея Барба, един от тримата основатели на проекта "Еспиголадорс" в Барселона.

През последната година хората, занимаващи се с проекта, поддържат връзка с фермери от североизточните райони на Каталуния, предлагайки им доброволци, които да събират реколта, която е нежелана заради неестетична форма, външни наранявания или ниски продажби. Доброволците се събират чрез социалните служби и често са безработни, които се затрудняват да свържат двата края. "Еспиголадорс" изпраща групи от 10-20 души из фермите, които за няколко часа събират остатъчното производство. Те могат да задържат за себе си толкова,



колкото поискат



Останалото се предоставя на обществени кухни.

"Хората ни пишат и ни казват, че са безработни и в отчаяно положение. Те не искат да ходят на църква или до някоя хранителна банка, а предпочитат да дойдат при нас", разказва Барба. Около 30 производители и представители са се записали към проекта "Еспиголадорс".

Ребека Сегура се свързва с "Еспиголадорс" миналия месец. Нейната компания "Десос", която управлява биологични ферми в близост до Барселона, е останала с около 50 кг. репички в излишък, след като са били отказани от клиент. Причината за това била, че те не са с перфектна кръгла форма. В началото "Десос" се опитва да се отърве от репичките. "Раздавахме ги на семейства, приятели и всеки, който би ги взел", разказва Сегура. "Но в един момент осъзнахме, че всички, които познаваме, имат пълни хладилници и няма друг вариант, освен да ги изхвърлим на боклука".

Сегура казва, че ако хората на "Еспиголадорс" не са дошли да вземат репичките, те са щели да бъдат оставени в лехата, като намеква и за основните причини, поради които много производители не даряват продукти -



цената и труда



"Би ни отнело часове да ги оберем. Най-вероятно просто щяхме да ги оставим в пръстта да изгният."

В Испания около 7.7 милиона тона производство - грубо по 163 кг. на човек - се изхвърлят всяка година, според думите на Барба. "Еспиголадорс" успяват да съхранят около 70 000 кг. от тях.

Най-голямата цел на "Еспиголадорс" е да изградят мост между производителите, които казват, че нямат избор, освен да изхвърлят част от реколтата си, и много испански семейства, които живеят в недоимък в резултат от икономическата криза.

Този проект е вдъхновен от личната история на приятелка на Барба, която ровела в контейнерите на супермаркет през нощта. "По това време тя беше безработна и с две деца, а този магазин изхвърляше продукти, които клиентите не купуваха, въпреки че бяха в идеално състояние", разказва Барба. Създаването на работа е другата цел. Малък процент от събраното производство се заделя, за да бъде превърнато в супи, мармалади и сокове, които се продават под марката Es Im-perfect ("Не е съвършено").

Името олицетворява нашите намерения. Това е марка, която има за цел да предостави качество от



остатъчна, несъвършена и грозна храна",



обяснява Барба. Es Im-perfect за момента има трима служители и амбициозно планира растеж през следващата година. Техните продукти засега се продават в Каталуния, като приходите им служат, за да покриват разходите на "Еспиголадорс", например цената на транспорта.

Това, което служи като опора в делото на "Еспиголадорс", е разграничаването на неестетичното от ядливото. Барба и екипът й често провеждат семинари за различни групи от деца и възрастни, по време на които им показват снимки на картофи с формата на сърца или няколко слепени лимона. "Децата се смеят много. Те никога не са виждали такива неща, защото всички продукти в супермаркетите изглеждат по един и същи начин."

Проектът засега е концентриран в Барселона, но се разраства и в други области на Каталуния. Организаторите се надяват тази идея да се разпространи из цяла Испания като противодействие на огромните количества храна, които биват изхвърляни. "Случвало ни се е и да събираме цял тон за една сутрин."
 Изостаналата на полето продукция също би отишла на боклука
 Плодове и зеленчуци с неправилни форми често излизат извън търговските вериги и най-често отиват на боклука
 "Еспиголадорс" изпраща групи от 10-20 души из фермите, които за няколко часа събират остатъчното производство.
1
1502
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
03 Септември 2015 22:41
Деформирани картофи, лимони с издутини по тях,
тикви със странна форма.

Точно такива зеленчуци избирам.
А калиброваните домати, краставици, картофи и др.
са сигурен знак за промишлен и неекологичен произход.
А най-сигурно е човек да си ги засади в двора
и когато ги слага на масата,
да го прави с мисълта,
че си хапва най-здравословните зеленчуци и плодове.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД