:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,448
Активни 728
Страници 11,013
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Трекляно - последни снимки от някогашната Мала Франция

Един гъсто населен някога български край си отива. Спасение няма, но “за невъзможните работи не трябва да се казва дума”
Трекляно - път за никъде.
Автобусът тръгва от Кюстендил в 6,30 ч. Качват се четирима души - учител, училищен директор, кметски наместник, четвъртият и той е с държавно отговорни дела. "Абе, няма я пощаджийката, да изчакаме!", казва глас. "Не, днес е петък, тя ще дойде с лекарката", отвръща друг.

Тези хора тръгват рано сутринта от Кюстендил в делнични дни и се отправят към Трекляно, за да управляват, ръководят, преподават и лекуват там. През почивните дни ръководно-административният апарат в тази българска община на практика не съществува. Ако има край, в който демографската криза да е оставила най-опустошителна диря, това е Треклянският. Не е Северозападът, който е на кръстопът. Трекляно е най-обезлюденият, западнал и див български край. Дори предизборните плакати с петилетна давност стоят като нови - нито са скъсани, нито избелели, нито намокрени - сякаш и времето е спряло.

Намира се в областта Краище, в най-западната част на България, по вертикала между Кюстендил и Трън. Община Трекляно включва едноименното село и още 18 селища. Не винаги този високопланински край е бил обезлюден. Напротив - в началото на XVIII век след въстанията в околността и османлийските безчинства идват заселници, а в средата на века дипломатът пътешественик Жером Бланки говори за



"многобройни християнски села



в центъра на Турция, между Сърбия, България и Македония". След Освобождението българите са били толкова много, че властите буквално са ги изтиквали от планината, за да заемат изоставените от турците земи в низината. "Викали са на тоя край Мала Франция. Кога долу в равното са носили потури, тук мъжете са ходили с панталони. Затова - Мала Франция", чувам в автобуса. Следва смях, а жена, която другите наричат Жужа, се ядосва: "Верно е, питайте който и да е краевед, проверете!" Проверих - вярно е.

През 1934 г. населението на село Трекляно наброява 2000 души. Следва тенденция: 1700 през 1946 г., 1300 в 1956 г., 700 през 1985 г., 550 на старта на демокрацията. 200-250 живеят сега. През 1923 г. е открита гимназия, а през социализма "три беха училищата в общината, минава автобусът и обира децата" (Жужа). Имало е болница, също и родилно отделение. Сега медицинското обслужване е с работно време, училището - с 43 деца, десетина от тях ромчета от Кюстендил. В Мала Франция



няма банкомат, няма аптека,



няма къщи за гости (изумително предвид чудната природа), полицай идва в определени дни. Деца се раждат така - 2011 г. - 2, 2012 г. - 3, 2013 г. - 2. Опустошително застаряващото население, което винаги е било българско, сменя етническия си състав. "Я някое цигане се роди, я - не", описва раждаемостта 62-годишната Руска Христова, един от младите жители на Трекляно.

По празната централна улица Илия Любенов кара колело. "От Габрешевци съм, на 5 км от тук. 50 души живеем там. Разнасям пощата. Всеки петък давам квото има за хората - "Трета възраст", "Пенсионер", "Шок", "Телеграф". Да ми плащат ли? Е, как ще ми плащат, никой не ми плаща. Дали получават писма? Разбира се - за тока", смее се старият мъж.

Наскоро ООН прогнозира, че през 2050 г. България ще се стопи с още 2 млн. души. Провокирам бай Илия. "Е кво да има през 2050 г. в Трекляно. Нищо! То сега няма, та тогава ли?"

По пътя срещам бай Петър: "Тука съм роден, тука съм учил, около 1200 ученици имаше някъде 1952 година. После почна назад, назад... Не трябваше да стават такива работи с ТКЗС-то. Който бе по-млад и му се работеше, избега по градовете. Тука останахме по такива, мижитурки, дето на държавата чакат. Имаше едно АПК, ама то не съществуваше по документи, защото вземало заеми, вземало, та затънало. Нашите деди с кравите тореха, изкарваха. Обаче ТКЗС-то само с изкуствена тор тореха, изгореха земята. Сега е неплодородна, изнемощяла. 2050-а ли?



Ей тия, сирийците, където бягат,



ако дойдат тука случайно, могат да възстановят нещо. От нас - това е, нищо повече."

Демографският бич, естествено, пряко е свързан с поминъка. Ето и неговата история. До комунизма хората са гледали животни, обработвали земя, макар да не е много и плодородна. После идва колективизацията, хората тръгват към града, като освен обезземляването причината е и жаждата за град (той е символ на прогреса, блян за младежите). Трекляно е беден край, но все пак покрай ТКЗС-то се задържат хора, произвеждат се стоки. Имало е заводски клон към "Фармация", работещ на 4 смени. През демокрацията знаем какво се случва със селското стопанство. "Заводът" съществува и сега, персоналът обаче е 4 души... Най-големият работодател е кметството - държи хора в администрацията, дава земи.

Срещам и 46-годишния Радко Радков, кметски наместник на три села: "През 1999 г., като почнах, в Долно Кобиле бяха 49 души, сега са 13. В Киселица 44, сега са 16. В Горно Кобиле 18, сега са 4. В Долно Кобиле имаше 24 крави, сега 1. Прасета имаше, сега няма. Отговарям и за гробищата, миналата година имах 28 гроба, вчера бех на 19-ото погребение. Селата заминават, не виждам начин. След 30 години може да има 2-3-ма човека, може да няма. Едно стъкло, като го счупиш, не може да го възстановиш, трябва да го замениш с друго. Крушката, като свети и изгори, не може да я направиш същата, трябва друга. За невъзможните работи не трябва да се казва дума."

Все си мислех, че в селото живее лекар, към който местните се обръщат при нужда. Оказа се различно - докторът идва три пъти в седмицата и стои някъде до обяд. И това е... 78-годишна жена.



"Себе си ли да лекува, нас ли",



смеят се хората. Истина е - д-р Анета Ливадийска е единственият лекар за цялата община!. "Тук съм от 2003 г. След промените е имало двама лекари, от 12 години съм само аз. Но договорът ми изтича през декември, след това - не", казва тя. "Не се заричай", увещава я жена. "Ама те затова ме изнудват - друг няма кой да дойде", смее се д-р Ливадийска.

Ето още статистика на упадъка от по-ново време: през 2002 г. д-р Ливадийска е имала 800 пациенти, от тях 30-40 са били до 18 г. Сега са 250, децата са 25. Увеличението на ромчетата носи проблеми. "Ромите се заселват покрай дърводобива, някои остават, други изчезват, не мога да ги открия. Трудно ми е да изпълнявам поетите от мен ангажименти - имунизации, периодични прегледи на децата и т.н." Има ли оптимизъм въобще? Винаги има нещо хубаво, никога картината не е черно-бяла. Освен прекрасната природа Трекляно има добър екип, който се грижи за училището. Стаите се прясно боядисани, стените изрисувани, тоалетните ремонтирани. Печките са на дърва.

Тръгвам си. Виждам старец, който кротко стои пред къщата си. Дядо Първан: "Снимай, снимай, няма проблем. На 80 години съм, това са последни снимки. Децата са в София, ама и аз съм в София. Тука съм лятото, септември, октомври...ето, ябълките падат, крушите... Никой няма да има тук скоро, никой. Всичко ще падне, виж - пада и сега."

 Класна стая в Трекляно очаква ученици.
 "Пи ли си сутринта лекарствата? Добре, сега спокойно можеш да изпиеш едно кафенце", казва д-р Ливадийска на старец, след като му е измерила кръвното.
30
11810
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
14 Септември 2015 19:43
Тез в това село никак не ги разбират евроатлантическите ценности.
14 Септември 2015 20:03
Впечатлиха ме талантът, удоволствието и дълбокото вътрешно удовлетворение, с които е описана смъртта на този български край.
Очаквам още много такива талантливи материали.
14 Септември 2015 20:11

Тъжно и достоверно - уви, не като изключение, а като пример, ако не и правило.
Тихата кончина на много български села.
14 Септември 2015 21:22
статията е валидна и за 52-те трънски села, а и за много други из цяла българия. но е някак незавършена - какъв е извода? а истината е, че няма държавна политика и това е резултатът от 25 годишно безхаберие на всички политици. а сега да гласуваме пак за същите безродници....
14 Септември 2015 22:15
В България има около 5000 села. За да живнат им трябва средно по около 1000 души на село.
Сиреч трябват ни около 5000000 ( пет милиона) души.
Има 2 варианта!
1) Закриваме София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе.
Така осигуряваме необходимите селяни.
2) Внасяме си ги от Китай, или по просто по примера на Меркел си поканваме бежанци.
Обаче е съмнително дали ще се съгласят. Ще се наложи а потърсим по закъсали.
Например от БангладеЖ.
14 Септември 2015 22:16
Статията е валидна за поне две трети от българските села и неясен за мен процент от българските градове. Днес. А след 10 години?. А след 20 год? Трябва да си говорим за тия факти за да не се окажат някои изненадани от ...
14 Септември 2015 22:22
Например от Бангладеж.

От БангладеЖ ще внесем българска младеЖ.

Селата могат да са и по сто човека , но с възпроизводство на населението. То възпроизводство няма в градовете пък камо ли в селата.
14 Септември 2015 22:38
По пътя срещам бай Петър: "Тука съм роден, тука съм учил, около 1200 ученици имаше някъде 1952 година. После почна назад, назад... Не трябваше да стават такива работи с ТКЗС-то. Който бе по-млад и му се работеше, избега по градовете.


Ей тук ясно е посочено кога и защо започва съсипията на българското село - от комуняшките безценности!
14 Септември 2015 22:56
Що не цитира докрай? Виж кво казва още човекът...
Нашите деди с кравите тореха, изкарваха. Обаче ТКЗС-то само с изкуствена тор тореха, изгореха земята.

Дали там, където никога е нямало ТКЗС и "изкарват", още торят с кравите?
А 25 тодини като няма ТКЗС? Като върнаха земята в реални граници 25 години кво?
Айде не чак толкоз първосигнално.
14 Септември 2015 23:46
Щото напираха да правят от селяните граждани, натикани в панелки, затова съсипаха селата.
Апропо, slavia, не е точно така с трънските села, там има някакво раздвижване, действат не една и две семейни ферми и млекопроизводители, Трън е доста уреден и спретнат.
15 Септември 2015 00:15
Трън се пооправи.
Има и нови ферми.
Природата е чудесна
Билки - страхотни
Жалкото е, че наблизо в Брезник се появи Асарел и ще съсипе с отрова района и всичко по Струма.

15 Септември 2015 00:58
Ролята, която ни се падна в ЕС е - упадък и загиване. И ние сме си виновни и ментетата от Запада, който красиво ни изработи. Дали съюзът първи ще погине или ние не знам, дано да е първото. Но при сегашната емиграция сме обречени, после е раждаемостта сред българите.
15 Септември 2015 01:58
А 25 тодини като няма ТКЗС? Като върнаха земята в реални граници 25 години кво?


Ми тва - след текезетата, АПК, ПАК и прочие безумни комуняшки социални експерименти, завършили с признанието "социализъмт е недоноШче", вече и трева не никне. Няма как да прогониш хората от селата, за да подобряваш класовия състав в градовете (из мотивите за построяване на "Кремиковци", щото София била буржоазна), и след като прекъснеш всяка връзка със земята и земеделския труд, да върнеш хората обратно. Има и върнали се, но те не могат да компенсират стотиците хиляди, прогонени от народната власт. Точката на пречупване е 1969 г., оттам нататък нещата стават необратими.

Защо във Франция няма такива загиващи села? Ходил съм в десетки, минавал съм с кола през стотици - всичките села са живи, повечето процъфтяващи, да има най-много 10 процента по-смотани и неугледни селца. Ама там е нямало колективизация, ТКЗС, насилствена пролетаризация. И земеделските умения се предават от родителите на децата, по-голямата част от които остават на село. Франция е все още предимно аграрна страна, с толкова много села, че се затрудняват да им измислят имена, за да не се повтарят.
15 Септември 2015 04:13
А 25 тодини като няма ТКЗС? Като върнаха земята в реални граници 25 години кво?
Айде не чак толкоз първосигнално.


Те земята хубаво я върнаха в реални граници - ама където има на кого да я върнат.
Земите на прадядо ми бяха "доброволно" вкарани в ТКЗС-то, което ги изоставило като непродуктивни още преди да се родя. Планински край, все пак. Дядо ми ходеше да ги работи частно, нищо че вече не бяха негови. След падането на социализъма ни ги върнаха в реални граници, но междувременно в селото от три хиляди души през 1944 г., през 1989 г. живееха стотина. Сега ме е страх да питам койлко са останали.
Кой да ги работи тия земи? Като се пенсионирам, живот и здраве да е, може аз да ги работя. Преди това - надали ще има кой.
15 Септември 2015 07:36
Милият ми. Горкият. Вместо щастливо да си копаеш доматите и цвеклото в кристалния планински въздух, сега си принуден за жълти стотинки да наливаш либерални евроатлантически ценности в железните кратуни на камунезите.
Справедливост обаче има. Скоро камунезите ще измрат, ще нарочим за камунези са по-задръстените либерални евроатлантици, и ще им наливаме в кратуните правилните либерални евроатлантически ценности, е, пак за жълти стотинки, ама такъв е пустият му живот.
Важното е, че докато сме живи бизнесът с евроатлантически ценности няма да загине. Пък и да загине - ценности дал Бог и винаги ще трябва някой да ги налива в кратуните на задръстеняците, и това винаги ще сме, разбира се, ние.
15 Септември 2015 08:13
От горния опус ми направи впечатление единствено че задръстеняците сте тия, които си мислите например че доматите и цвеклото се копат на "кристален планински въздух". От тия неща трябва да имаш поне съвсем елементарна представа, преди да седнеш да пишеш. Не е като приказките за "либералните евроатлантически ценности", за които можеш да се изкажеш и съвсем бос.
15 Септември 2015 09:00
"Доброволно" вкараните в ТКЗС-то земи на прадядо ми не бяха ли случайно в планински край?
15 Септември 2015 09:25
Сирийци ще отидат да живеят на село точно толкова, колкото арменците и евреите, дошли в България. Ще искат да са в големите градаве и да са поне дюнерджии на оживена улица. Може и да са добри хора, но от тях добавена стойност не чакайте...
15 Септември 2015 09:37
"Доброволно" вкараните в ТКЗС-то земи на прадядо ми не бяха ли случайно в планински край?

И в планинския край се копат "цвекло и домати"? Научете се коя култура къде се отглежда. Не, корекция, научете се че различните земеделски култури имат различни изисквания.
15 Септември 2015 09:50
Не се коси, Oracle. И аз съм дошъл на твоя акъл и вече се оглеждам за някой хубав селски имот в Подбалкана. Но земеделието ще ни се види сложно на стари години.
Малко пчели, 5-6 кошера, малко зеленчуци и подправки, малко цветя и две кози за здравословно мляко. Казват, кравето вредяло, но не съм специалист по въпроса...
15 Септември 2015 09:54
Вместо да обвинявате комунизма/евроатлан.... първо си отговорете: защо не живеете на село! Соца ли ви пречи или ЕС? Тогава ще разберете - на село няма хляб! В мечтаното минало земеделието се работеше с ръчен труд (и Белчо и Сивушка). Нуждаеше се от работници и ги намираше на село. Днес се оре с трактори, жъне се с комбайни. Един механизатор замества (измества) стотици ратаи или дребни фермери. Излишните селяни търсят и намират работа в града. За вас си остават мечтите за
Твоят въздух чисти със леб да се руча,
благ е като млеко,
а студна ти вода може да се смуче
и на гладно сърце.
Де да пада лебо готов от небото,
че турим у торбето, че седнем край селото,
цел ден че се дзверим на твойте красоти...
15 Септември 2015 10:48
Франция е все още предимно аграрна страна,
Силно. Много силно.
15 Септември 2015 12:41
Отнемането на земята след 1950 година е причина за упадъка на българското село. И е началото на демографската катастрофа.
15 Септември 2015 12:54
Да, имаше демографска катастрофа в деветмилионна България...
15 Септември 2015 13:13
Почти една четвърт от европейците живеят в селски райони, 40% - в градски. България е втора по спад на населението в селски области в Европейския съюз, съобщава Евростат. Към 1 януари 2011 г. 41% от населението в Европейския съюз живее в градски райони, 35% - в промеждутъчни области и 23% - в селски райони. Най-голям дял от населението живее в градовете в 9 страни-членки на ЕС, в промеждутъчните области – в 7 страни и в селските райони – в 10. Във Франция делът на населението, което живее в градовете и промеждутъчните области, е почти еднакъв.

Най-голям дял от населението, което живее в селски области, е регистрирано в Ирландия /73/, Словакия /50%/, Естония /48%/ и Унгария /47%/. Селското население е нараснало в 10 държави-членки. Най-голям ръст е регистриран в Белгия /7,3% през 2009/, Ирландия /6,1%/ и Франция /5,1% през 2009 г./, а най-голям спад – в Литва /-31,6%/, България /-13,2%/ и Латвия /-11,6%/.


Та не на демокрацията и евроатлантизма се дължи намаляването на селското население, както е видно.
15 Септември 2015 13:30
В САЩ защо няма села? Текеесето ли е виновно?
15 Септември 2015 14:33
Трябва малко да се мисли, не много, за да се види причината.
Многото деца се раждат на село, в България е било нормално по 4-5 до 7-8 деца на семейство. Изхранването не е проблем за средния селянин, защото на село се произвежда всичко. И много се работи де.
В града - с малките жилища и доход от заплатати - приема се за нормално 2 деца, по-късно - по едно. Даже държавната политика е оформяла този мироглед, например призива "мама, тате и аз"... Не "мама, тате и ние"... Да се гледат повече от 2 деца в града е толкова трудно, че държавата приема, че ако семейството има 3 деца - майката е многодетна.
Както и да е...
Отнемането на собствеността на всички селяни ги прави наемни работници - с доходи от заплати. Вече няма какво да ги задържа на село, още повече, че заплатите в ТКЗС-то са значително по-ниски от тези в градовете. Отделно държавата в известна степен стимулира миграцията към градовете, за са стане от "изостанала държава с преобладаващо селско население" на " развита промишлена държава с преобладаващо градско население".
В последствие - забелязвайки началото на негативните последици от тази политика - държавата започва да прави изнесени производства от градските заводи - цехове по селата, за да има какво да работят селските жители. Което като цяло - не променя обезлюзяването, защото селските жители продължават да получават доходите си от заплати, а не от работа в своя собственост.
Тодор Живков в едно от последните си изказвания казва, че най-големия проблем на България е демографския срив.
Демокрацията засилва процеса чрез масовото закриване на работни места и последвалата икономическа емиграция основно на млади хора. Децата им се раждат там - не в България. Този процес все още съществува.
Но началото е поставено с отнемането на собствеността.
Което ако не беше станало - хората щяха да продължават се изхранват от работа в своята собственост, воловете постепенно щяха да се заменят с трактори, и селото щеше да остане източник на раждаемост и хора - и за село, и за града, и за чужбина даже.
Пример как щяха да изглеждат българските села сега са селата в европейската част на Турция. Все пак преди 137 години сме били една икономика.
Това са част от аргументите - част само.
15 Септември 2015 19:34
И в града ни обезземляваха!Когато ни бутаха къщата,заради някакво "мероприятие",в закона пишеше,че могат да те обезщетят:- с жилище,с пари или с равностоен имот.За съжаление в молбата,която трябва да подадеш,заради тяхното"мероприятие" липсваше "обезщетение" с равностоен имот,поради което се получаваше,че получаваш отдтъпено право на строеж.
Да се скрият в града идваха и тези селяндури,които бяха изгубили лицата си на село и сред "стоте лица" на столицата получаваха размитата си идентичност.
15 Септември 2015 21:02
9101
Много добър анализ!
15 Септември 2015 21:25
Но началото е поставено с отнемането на собствеността


9109, точно така е!
и в колко "реални" граници е върната земята, след като над 200 дка не се връщат? Дядо ми е имал доста над 200 дка и с тях е влязъл в ТКЗС-то, обаче на наследниците върнаха само 200, за останалите да пият студена вода.

Българите загубиха отдавна отдавна връзката със земята, и това е пагубното нещо дето ще ни затрие.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД