Лидерът на ДПС Лютви Местан и правосъдният министър Христо Иванов са на различно мнение по въпроса как трябва да се формира прокурорската квота във ВСС. |
Според законопроекта ВСС се разделя на две камари - съдийска и прокурорско-следователска. Предвижда се съдийската да има 13 членове, от които петима ще се избират от парламента, а останалите - от съдиите. В прокурорско-следователската обаче съотношението ще бъде 6:6 - половината от 12-те й членове ще се определят от депутатите и също толкова от прокуратурата и следствието. Именно този паритет се оказа неприемлив за редица политически сили, които смятат, че се създават условия за по-силно политическо влияние в съдебната власт.
В редиците на недоволните от формулата са ДПС, АБВ и БДЦ. Лидерът на движението Лютви Местан обяви, че това е "проблемът на проблемите", тъй като се създават предпоставки за политическа намеса в работата на съдебната власт. По думите му конституцията повелява, че принципът за независимостта на съдебната власт се отнася в еднаква степен и за трите й елемента - съд, прокуратура и следствие. И ако няма превес на магистратската квота и в двете камари на ВСС, ще се наруши основният закон. Той прикани управляващите към нов компромис. "Нашият призив е на второ и трето четене, без да разширяваме обхвата на измененията с нови тяснопартийни виждания, а на основа на постигнатото съгласие да прокламираме категорично независимостта на съдебната власт и по отношение на съда, и по отношение на прокуратурата и следствието. Това е градивният подход", декларира Местан. Той се обърна към мнозинството да свика ВНС, ако се окаже, че обхватът на поправките ги поставя извън ограниченията, които конституцията слага пред настоящия парламент. "Тогава ще видите цялата реформаторска мощ на ДПС", заключи наследникът на Доган.
На изказването на Местан неочаквано откликна съпредседателят на парламентарната група на РБ Радан Кънев. Той обясни, че паритетът в прокурорско-следователската камара е "неделим елемент от постигнатия през юли компромис". Но допълни, че реформаторите разбират съображенията на ДПС за противоречие с конституцията. "Няма съмнение, че тази норма ще бъде атакувана пред КС", призна Кънев и обяви, че при такъв сценарий реформаторите са готови да влязат в диалог с ДПС за евентуално свикване на велик парламент. Той обаче бе категоричен, че до това ще се стигне само след като се произнесат конституционните съдии.
Герберите не пожелаха да се ангажират с мнение, въпреки че миналата седмица шефът на правната комисия Данаил Кирилов заяви, че очаква варианти за промяна на квотното съотношение. Шефът на парламента Цецка Цачева призна, че надеждата на управляващите е била КС да даде някакъв ориентир по темата, но това не се е случило. И предпазливо заяви, че очаква да чуе аргументи от страна на опонентите на формулата.
-------СМЕТКИ
Правосъдният министър Христо Иванов коментира, че спорът за квотите е важен, но трябва да се остави при разглеждането на законопроекта между първо и второ четене. Според него проблемът е аритметически - парламентът има право на 11 представители във ВСС, от които максимум петима трябва да са в съдийската камара, за да се осигури мнозинство на съдиите в нея. Затова и останалите шестима ще трябва да отидат в колегията на прокурорите и следователите. Иванов предложи като възможно решение депутатите да избират своите представители с мнозинство от 2/3. И даде да се разбере, че не е склонен да се съгласи на компромис с тези текстове. Иванов препоръча да се чака становището на експертите от Венецианската комисия към Съвета на Европа.
--------ОБЯСНЕНИЯ
Депутатът Явор Нотев от "Атака" обяви, че няма никакви скрити мотиви в гласуването на ПГ. Той уточни, че ако вчерашното гласуване бе приключило с мнозинство от 160 души, "агонията и безплодните разправии, губенето на парламентарно време, без да има някакъв видим резултат, щяха да продължат през следващите два до пет месеца". Затова националистите предпочели да влязат в тази битка и да говорят по съдържанието и съществото на тези предложени промени.