Етичната комисия на ФИФА остави наведнъж световния и европейския футбол без техните най-големи ръководители - Сеп Блатер, Мишел Платини и Жером Валке (от ляво на дясно). |
Наказанието на Блатер е заради разследването относно платените от него 2 млн. швейцарски франка на Платини. Бившият френски национал твърди, че е получи сумата напълно редовно за извършена от него работа в полза на ФИФА. Блатер е обвинен и в сключване на неизгоден договор за телевизионни права на световните първенства.
Вестта за отстраняването на президента на ФИФА бе отречена от адвоката му Ричард Калън. Той заяви пред Би Би Си, че шефът му не е бил уведомен за подобна санкция. Пред германския в. "Велт ам Зонтаг" обаче съветникът на президента на ФИФА - Клаус Щелкер, потвърди отстраняването.
На свой ред Платини нарече наказанието си "опит за опетняване на репутацията му", като посочи, че то е изтекло в медиите, преди да бъде официално обявено.
"Това е съзнателно изтичане на информация, което е дело на някой с много коварна природа и е представено по недопустим начин с една-единствена цел - да се разруши репутацията ми. За последните няколко седмици аз изразих желанието си да сътруднича на властите при извършването на различни разследвания в съответствие с най-строгите правила. ФИФА, от друга страна, напълно пренебрегваше тези правила. Винаги действията и думите ми са били честни, смели и прями, тъй като смятам това за мой морален дълг. Ако това, което се появи като слухове за решението на Етичната комисия, е вярно, аз няма да се спра пред нищо, докато истината не се разбере изцяло. Никой не трябва да се съмнява в решителността, с която ще го направя".
Президентът на УЕФА допълни, че е предоставил всички писма от различни континентални конфедерации и федерации на отделните страни, които ще го подкрепят при избора за шеф на световната централа през януари догодина. Платини планира да проведе среща с 54-те организации, които членуват в УЕФА, за да проведе консултации около издигането на кандидатурата му за президент на ФИФА.
Забрана за 6 години да заеме ръководен пост пък получи бившият вицепрезидент на централата Чон Мон Джун, който ще трябва да плати и глоба от 67 000 паунда. Причина за санкцията срещу него е разследването за финансовата подкрепа, която той е обещал на Изпълнителния комитет на ФИФА. През 2010 г. кореецът се е свързал с членове на Изпълкома и е обещал да вложи $777 млн. долара за развитие на футбола, ако Корея получи правото да бъде домакин на световното първенство през 2022 г. Комитетът по етика разгледа този казус като конфликт на интереси, който може да се сравнява с купуване на гласове. Кореецът, който е най-големият акционер в "Хюндай", на свой ред обяви, че ще съди ФИФА за опита да го отстрани от борбата за президентския пост, в която има намерение да се включи.
Изборите за президент на световната централа трябва да се проведат на 26 февруари 2015 г. До тях се стигна, след като Блатер подаде оставка в началото на юни заради корупционните скандали във ФИФА. Швейцарецът трябваше да изпълнява задълженията си до извънредния конгрес на 26 февруари. В негово отсъствие централата ще бъде ръководена от камерунеца Иса Хаяту, досегашен вицепрезидент. А вместо Платини начело на УЕФА ще бъде испанецът Анхел Мария Вияр.