Мостът над Ибър в Косовска Митровица се ремонтира с финансовата подкрепа на ЕС. Според Иса Мустафа той ще бъде отворен за движение през юни догодина. |
По силата на споразумението Косово ще получи международен телефонен код, за който страните се бяха споразумели още през 2013 г. Установени бяха и основните елементи за функционирането на Общността на сръбските общини, която според Белград ще има изпълнителни функции, докато Прищина твърди точно обратното. Собствеността върху енергийната система засега остава спорен въпрос. Извън практическата значимост за населението, споразумението има и политическа тежест и за европейската интеграция, и за регионалното сътрудничество.
"Решения, като постигнатите сега, носят конкретни ползи за хората и в същото време дават възможност на двете страни да напредват по своя път към еврочленство", подчерта Могерини и приветства историческия успех в процеса на нормализиране на отношенията.
Позицията на ЕС по отношение на ефекта от споразумението ще е от значение за решението за отваряне на първите преговорни глави за Сърбия. Установяването на нормални отношения между Белград и Прищина и създаването на условия за безпроблемно функциониране на двете общности е едно от ключовите условия пред Сърбия за започване на преговори за присъединяване към ЕС.
Шефът на Делегацията на ЕС в Сърбия Майкъл Дейвънпорт коментира, че постигането на споразумение по 4-те сфери е "голямо постижение", което трасира пътя за нормализация на отношенията. Задоволство от постигнатото споразумение изразиха и премиерите на Сърбия и Косово Александър Вучич и Иса Мустафа, според които
суверенитетът и на двете страни е запазен
Според медийни съобщения Вучич е заявил, че споразумението гарантира сигурността и оцеляването на сърбите в Косово, докато косовският вицепремиер Хашим Тачи коментирал, че споразумението със Сърбия е своего рода признание за независимостта на Косово. (Това не попречи на опозицията в Косово да реагира остро през последните седмици на договореностите с Белград и депутати вече два пъти хвърлят димки в пленарната зала на парламента в Прищина - бел.ред.).
Една от 4-те сфери на споразумението засяга телекомуникациите и предвижда до месеци Косово да има свой международен телефонен код, който според Хашим Тачи ще бъде 383. Вучич уточни, че Косово ще получи кода не като държава, а като географска територия и че за разговори със сърбите в Косово не трябва да се избира международен телефонен код, а цените на разговорите ще са по тарифата за междуградски, а не за международни разговори. Според някои медийни съобщения официалното искане за издаване на международния телефонен код ще бъде подадено от Австрия. Сръбският премиер Вучич обяви още, че сръбската държавна телекомуникационна компания ще получи лиценз за работа в Косово.
Интерпретациите на Белград и Прищина се различават сериозно и по отношение на организацията на сръбските общини. Косовският премиер Мустафа изтъкна, че "асоциацията на общините със сръбско мнозинство ще помага в работата на тези общини", но "функционирането на държавата Косово ще е нормално". Сръбският премиер пък каза, че "ще има още много проблеми в преговорите за статута на асоциацията на сръбските общини", но подчерта, че при наличните обстоятелства е постигнат добър резултат.
Подчертава се обаче като изключително важно, че асоциацията ще представлява интересите на косовските сърби, че общините в нея няма да плащат данъци и такси за дейността си и че Сърбия ще може да финансира дейността й без проблеми. Законната рамка за създаване на асоциацията на сръбските общини ще бъде зададена от косовското правителство и ще получи санкция от Конституционния съд. Асоциацията ще представлява общите интереси на общините, включително и пред централното правителство, ще работи за укрепване на демокрацията на местно ниво и за развитието на местната икономика, ще контролира образованието и здравеопазването, ще координира планирането на градската среда, както и ще предлага услуги на членовете си според косовския закон. Асоциацията ще одобрява мерки за подобряване на условията на живот на завръщащите се сърби в Косово. Споразумението предвижда организацията на сръбските общини да притежава движими и недвижими имоти, както и да притежава дялове в компании, предоставящи услуги на косовските сърби, както и да действа като работодател. По отношение на финансирането асоциацията ще разполага със собствен бюджет и ще се финансира от вноски на членовете си, от приходи за услуги, от косовското правителство и от финансова подкрепа от други организации, както и от Република Сърбия.
Общността ще има свое събрание, президент, който ще я представлява пред косовските власти и извън Косово, както и надзорен съвет, съставен от не повече от 30 представители на членуващите общини, администрация,
ще има и бюро жалби
Тя ще има право да предлага промени в законите, които регулират работата й и да оспорва в съда решения и действия, които пречат на работата й.
Другата ключова сфера в споразумението се отнася за моста над р.Ибър в Косовска Митровица. "Така се дефинира използването на моста по взаимно приемлив начин, който символизира духа на диалога, в който посредничи", заяви Могерини. Мостът е символ на разделението на Митровица. Сърбите издигнаха барикади през 2011 г., след като косовските власти опитаха да овладеят КПП-та Ярине и Брняк. През 2014 г. барикадите бяха махнати, за да бъдат посадени на тяхно място цветя и да се създаде т.нар. Парк на мира. Което на практика означава, че пътят отново не е отворен за автомобилно движение. Споразумението предвижда мостът да бъде отворен за трафика, но колите ще завиват наляво и надясно след моста, вместо да минават директно към центъра на северната част на Митровица. Ул."Крал Петър" ще стане пешеходна зона.
Енергетиката бе другият основен компонент на споразумението. Според белградските медии двете страни са се договорили за създаването на две енергийни компании - Електродистрибуция Север (EDB) и EPS Трговина Косовска Митровица. Според Вучич обаче електроразпределението все още е спорен въпрос. Косовският премиер потвърди, че остават различия по въпроса за собствеността на енергийната система в северно Косово. Докато Вучич твърди, че Сърбия няма да позволи собствеността на Електроиндустрия Сърбия (EPS) да се превърне в косовска собственост, Мустафа казва, че енергийната система е била "собственост на Република Косово" и подчертава, че това следва от резолюция 1244 на СС на ООН. Той добавя, че ще има само една компания за доставка на ток в Северно Косово и една компания, която ще поддържа мрежата.