:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,996
Активни 478
Страници 4,561
За един ден 1,302,066
Абсурди

България хвърля на вятъра 200 млн. лева за висшисти с претенции

Държавата трябва да престане да плаща за производството на безработни с дипломи
снимка: архив "СЕГА"
Някои университети дори въведоха задължително ограмотяване на първокурсниците.
И тази година няколко хиляди младежи избраха да продължат образованието си в чужди университети, а българските вузове отвориха врати за тройкаджии. Буквално. Дори в СУ останаха незаети 550 места след трето класиране, при това в специалности като "Математика" и "Информатика", в които университетът има традиции и които по цял свят се смятат за перспективни.

Покрай откриването на новата академична година вниманието за кратко бе привлечено от отвореното писмо на 12 професори от различни университети, които алармираха, че студентите са неграмотни, а висшето образование е в упадък. В писмото си до президента, МС и парламента те твърдят, че около 95% от държавната субсидия продължава да се разпределя между висшите училища на принципа "брой обучавани студенти". Ножицата между реалния демографски потенциал и броя на постъпващите във висшите училища младежи все повече се свива за сметка на качеството в базисното образование на кандидатите. Субсидирането "на глава" притиска академичните ръководства ежегодно да завишават план-приема и да смятат основните си цели за постигнати, ако попълнят отпуснатите им бройки, твърдят 12-те преподаватели в апела си.

Писмото не поставя всички проблеми, които са очевидни дори за хора извън системата - от подкупите за явяване на изпит и оформящата се индустрия за дипломни и курсови работи до занижените критерии за присъждане на академични титли. Но то поставя един важен проблем, който трябва да се обсъди още при приемането на бюджета за следващата година. Професорите настояват



да се намали държавната поръчка до най-необходимите специалности



и да се сложи лимит за финансирането на университетите, като за основа се вземе рейтингът на ВУЗ.

Този рейтинг, въпреки че дава известна ориентация, има и своите дефекти. Така например Американският университет е поставен зад "Д.А.Ценов" - Свищов, и Международно висше бизнес училище - Ботевград, а Югозападният университет в Благоевград води пред НАТФИЗ и Музикалната академия, както и пред доста други университети в страната. ЮЗУ, но не само той, подготвя всякакви кадри - от актьори до адвокати, и системата за оценяване на ВУЗ е така направена, че да поощрява тази всеядност. Вероятно е въпрос на дискусия как да се реформират критериите, но е очевидно, че лимити на приема са необходими.

Държавата трябва да престане да плаща за производството на безработни с големи претенции. Лесният достъп до ВУЗ създава нереалистични очаквания у младите хора и в редица случаи не подпомага трудовата им реализация. Данните са безпощадни.

През миналата учебна година общо 272 хил. студенти са се обучавали в български университети. От тях българи - 261 хиляди, от които 220 хиляди по държавна поръчка. Завършилите ВУЗ през миналата учебна година са 63 хиляди, в това число 32 хиляди бакалаври. Това е сравнително малко, като се има предвид, че преди четири години в бакалавърски програми са били над 180 хил. деца.



Почти всеки четвърти не завършва навреме



- било защото вече има работа, било защото не иска да работи. Тези 261 хиляди български студенти формират един доста висок процент на обхващане на децата от съответната възрастова група във ВУЗ - 44.2% от младежите на възраст 19-24 години учат във ВУЗ, според НСИ. На практика е повече. Тук не се включват обучаващите се в чужбина, които по различни данни са от 20 до 80 хиляди.

По данни на НСИ младежите на възраст 20-24 години са 405 хиляди. Изненадващо е, че завършващите ВУЗ са повече от завършващите основно и средно образование. През тази година те са съответно 58 хиляди и 53 хиляди. Но трябва да се предвиди лаг (поради влошаващата се демография). Така завършващите средно образование преди пет години са били 69 хиляди, а завършилите основно образование през 2005 г. - 85 хиляди. Така, ако се добавят приетите в чужбина, то близо 60% от завършващите продължават в университет. Това не е непременно лошо. Но обърнете внимание, че 48% от завършилите през 2009 г. (46% през 2014 г.) са завършили професионални гимназии. И какво избират да учат те? Изненада - вместо да се насочат към инженерни специалности, избират дисциплини, които звучат престижно. Едва 8000 души са се дипломирали през 2014 г. с инженерна или друга специалност, свързана с производството, включително ветеринарно дело, показват данните на НСИ.

Вижте обобщените данни на НСИ за обучаващите се в различните специалности (бакалавър и магистър) и тяхното развитие през годините. С изключение на ръста на обучаващите се в медицински и ИТ специалности, тенденциите са неутешителни. При това напливът към медицинските университети е предимно от чуждестранни студенти, а и поради обърканата здравна реформа голяма част от лекарите се ориентират към чужбина.

От 2001 г. например, обучаващите се по журналистика - професия, в която технологиите налагат съкращаване на персонал, са нараснали със 78%; обучаващите се по изкуствата са се увеличили с 37%, което очевидно не съответства на пазарна потребност. Студентите, изучаващи стопански науки, където свръхпроизводството на кадри е очевидно на фона на трудно защитими опити на всякакви университети да преподават икономика и маркетинг, са се увеличили с 33%. Днес





всеки четвърти учи някаква икономика,



с акцент върху "някаква". А намалява интересът към техническите специалности. Данните на Евростат показват, че има ръст на студентите през последните години във всички европейски страни, като акцентът на хуманитарните специалности не е само българска особеност (цифрите се виждат при поставяне на мишката на графиките).

Разминаването между интересите на бъдещите студентите и на бъдещите им работодатели се видя и от тазгодишната кампания на СУ. Докато най-големият наплив бе към професии като психология и публична администрация, за които не се предлагат много работни места, намалява броят на обучаващите се в инженерни специалности, при които има дефицит на кадри. Например, данните от рейтинговата система на ВУЗ показват, че бъдещите специалисти в металургията, химичните технологии и машинното инженерство могат да разчитат на по-висока заетост.

Субсидиите от Министерство на образованието за ВУЗ тази година са в размер на 352 млн. лева. Най-много - 43 млн. лева, получава Софийският университет, следват ТУ и Медицинският университет в София. Значителни суми се отделят и за Пловдивския, Тракийския, Русенския университет и ЮЗУ.

Според отчета за изпълнение на бюджета през 2014 г. ВУЗ са събрали от такси от 292 млн. лева и са получили трансфери в размер на 435 млн. лева. Тук не влизат университети като АУБГ, Нов български и други, а само държавните ВУЗ. Като се има предвид, че българските граждани, обучавани в държавни ВУЗ, са близо 220 хиляди, то държавната субсидия на студент е 2000 лв. на година (за сравнение, средно за ученик той е 1438 лева.).

Според БСК всеки трети висшист у нас не работи по специалността си. А по данни на МОН повече от половината завършили през последните 5 години работят на позиция, за която не се изисква висше образование. Това означава, че ежегодно държавата харчи повече от 200 млн. лева, за да субсидира обучение на ненужни "специалисти".

Не, тези суми не са раздути на фона на останалите страни в ЕС. Румъния например харчи за висше образование по над 900 млн. евро, Германия - 28 млрд. евро. Но въпросът е какво стои срещу този разход. Резултатът зависи както от стандартите в самите ВУЗ, така и от нивото на подготовка в средното образование и обвързването с нуждите на икономиката.





ОТ ПИСМОТО НА 12-те преподаватели:

"Публична тайна е, че средното ни образование е колабирало, като немалка част от завършващите го не притежават дори елементарни умения да четат и пишат с разбиране. Това негласно се потвърждава от факта, че някои университети като ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" вече въведоха задължителни ограмотителни курсове за всички новоприети студенти. В същото време около 95% от държавната субсидия продължават да се разпределят между висшите училища на принципа "брой обучавани". Ножицата между реалния демографски потенциал и броя на постъпващите във висшите училища младежи все повече се свива за сметка на качеството в базисното образование на кандидатите. Субсидирането "на глава" притиска академичните ръководства ежегодно да завишават план-приема и да смятат основните си цели за постигнати, ако попълнят отпуснатите им бройки".

60
8228
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
19 Октомври 2015 21:00
Дори в СУ останаха незаети 550 места след трето класиране, при това в специалности като "Математика" и "Информатика", в които университетът има традиции и които по цял свят се смятат за перспективни.

Защо да се мъчат децата, като могат да завършат к'во да е ВиШо.
19 Октомври 2015 21:57
Прогнозата ми се сви по Време - бутафорията ни се оказа пълна ...
19 Октомври 2015 22:21
Най ми харесва специалността "Връзки с обществеността".Цял ден по центъра, пазара , дюкяните и кафенетата осъществявам по 3-4 контакта със себеподобни завършили подобно изнесено и виртуално обучение .
Главата ми е пламнала от работа! Да знаете.
19 Октомври 2015 22:36
С редки изключения онези двенадасет преподаватели по философия са сред основните грантополучатели на "Америка за загробването на България" и "Протестна мрежа". Жената на един от тях е печелила над 10 проекта по линия на Националния фонд научни изследвания, в който има въпиещи нарушения и шефът му беше арестуван за убийство. Върви се към нов неолиберален удар върху университетите чрез съдействието на тая групичка соросоиди. Висшето образование не е цехова подготовка за роби на работодателите, а е основно право на хората. И още нещо. Същата групичка преподаватели-соросоиди критикува, моля ви се, Закона на Игнатов. Когато всички честни хора в науката и образованието предупреждаваха какви беди ще доведе този недоносен проект-закон на лобито на НБУ, тези точно юнаци-соросоиди се скатаваха в десета глуха. Или пък протежираха закона-недоносче на Игнатов и НБУ. Единият от дванадесетте се подвизаваше и като зам.ректор на НБУ през мандата на Игнатов като Ректор на НБУ и министър на образованието.
19 Октомври 2015 22:37
България има задачата висшистите /до 29-годишна възраст/ в България да станат 36 % до 2020 година.
Това според европейските изисквания. Дори преди четири години в доклад за висшето образование, Европейската комисия препоръча хората с университетски дипломи в България да станат 40 %.
А проблемът изобщо не е в лесния "вход" в университетите, а в лесния "изход" оттам.
Преди век в Университета /единственият/ не си кандидатствал, а си се записвал след положена /т.нар. руска/ матура.
Завършилите гимназия обаче са били напълно годни за среден управленски персонал /държавни чиновници/.
19 Октомври 2015 22:37
България има задачата висшистите /до 29-годишна възраст/ в България трябва да станат 36 % до 2020 година.
Това според европейските изисквания. Дори преди четири години в доклад за висшето образование, Европейската комисия препоръча хората с университетски дипломи в България да станат 40 %.
А проблемът изобщо не е в лесния "вход" в университетите, а в лесния "изход" оттам.
Преди век в Университета /единственият/ не си кандидатствал, а си се записвал след положена /т.нар. руска/ матура.
Завършилите гимназия обаче са били напълно годни за среден управленски персонал /държавни чиновници/.
19 Октомври 2015 22:47
Държавата трябва, да спре тази разсипия с безстопанственото плащане на висшето образование. Никакво плащане на университетите "на калпак". Парите под формата на безлихвен кредит, да се дават на кандидат-студента/студента (ако го желае, разбира се). Като завършат и почнат работа ще връщат парите от кредита в бюджета. Така ще се стимулират специалностите с реално търсене и приложимост. Учебните заведения ще се борят и конкурират за студенти. Ще имат наистина интерес да ги подготвят за последваща реализация, защото от това ще им зависят и новите кандидати. Разбира се и желаещите, да учат ще избират повече търсещи се от пазара специалности. Ще са заинтересувани сериозно, да завършат в срок, да си намерят работа и т.н. Това е в интерес на обществото.
20 Октомври 2015 00:55
"...обучаващите се по изкуствата са се увеличили с 37%, което очевидно не съответства на пазарна потребност." Една наша поговорка казва: Всеки търси на работата лекото и на хляба -мекото" Та, Байгън от артисти. Както сочат данните, 37% увеличение., вместо да ги закрият като ВУЗ. Точна е констатацията на професорите, че с всяка измината година в уинститутите идват ве по неподготвени кандидати. Пита се тогава, а защо ще трябва да се увеличават заплатите на учителите, след като обучават недостатъчно добре и в крайна сметка- още бюджетни пари за доограмотяване, както е във В.Търново.
20 Октомври 2015 00:58
Точна е констатацията на професорите, че с всяка измината година в уинститутите идват ве по неподготвени кандидати.



20 Октомври 2015 01:02
Какви ли студенти би привлякал един български университет? Предимно тези, които не биха се класирали в нито един престижен западен университет!
Докато критериите за прием са относителни, а не абсолютни, качеството на образованието ще се влошава.
Ако преди четвърт век за едно място се бореха няколко човека, днес дори всеки абитурент да стане студент, пак ще има "незапълнени места". Колкото и нелеп, в случая, да е изразът "незапълнен".
Що се отнася до 200-те милиона, в един университет с добър стандарт, те биха стигнали за не повече от 20 хил. студенти (общо за всичките години), а в България, на тези пари се разчита да бъдат обучени около 250 хил. студенти!
20 Октомври 2015 01:16
за статията.
Какво повече да се каже...
20 Октомври 2015 01:18
Какво повече да се каже...


Че е поредната поръчкова недомислица.
20 Октомври 2015 01:21
Предимно тези, които не биха се класирали в нито един престижен западен университет!
Какво е това "престижен" западен университет? "Разпръскват" знания, недостъпни нам? Или във всеки "престижен" университет, във всяка катедра, бъка от Стивън Хокинговци, или Нютоновци, или Айнщайновци? Или като минимум - сички даскали са нобелисти? Впрочем, годишният бюджет на Харвард е от порядъка на $10-15 млрд. Амен, амен - колкото на цялата Бг. А на СУ - около $25 млн. Колко пъти по-малък - около 400-600 пъти. Демек за по-малко от един ден, Харвард харчи толко, колкото СУ (най-големият наш) за една година.
20 Октомври 2015 02:41
Що се отнася до 200-те милиона, в един университет с добър стандарт, те биха стигнали за не повече от 20 хил. студенти (общо за всичките години), а в България, на тези пари се разчита да бъдат обучени около 250 хил. студенти!



Хамел

Част от гореизреклите си хабер нямат от истинските проблами на вузовете.
Да зададем въпроса така:
България като държава без икономика и без перспективи за ткава създава от всяко дете потенциален бъдещ безработен.
Какви е по-добре да бъдат безработните българи - със или без диплом?
20 Октомври 2015 03:51
Държавата трябва да престане да плаща за производството на безработни с дипломи

Мrх++ да не би затуй да е дал фира и не може да си плаща за нета ?
20 Октомври 2015 08:31
Ми така ще е в мамковината. В нормалния свяТ висшистите знаят, че след завършването ще работят за добро заплащане и нещо престижно, а тук завършваш, отиваш напр. в БАН и бам 400 лв на месец. е няма такъв филм - ще бягат или ще работят друго.
20 Октомври 2015 08:59
Мrх++ да не би затуй да е дал фира и не може да си плаща за нета ?
Аз мислех, че наш ВОЦКО е дал фира. Аз редовно съм на линия, ама ВОЦКО го няма да ме чете и да се учи. Между другото имам два НЕТ-а, един стационарен и един мобилен - 5 ГБ. Единият за София,а другия когато пътувам в страната. Бъди здрав ВОЦКО и надявам се все още кУрав.
20 Октомври 2015 09:03
Значи искахме да изпратим една студентка по Erasmus в чужбина Тя, обаче отказа, защото през лятото щяла да произвежда сладолд във Варна за 900лв. на месец. Това е повече от основна професорска заплата в България.
20 Октомври 2015 09:14
Държавата трябва да престане да плаща за производството на безработни с дипломи

По-добре да плаща на безработни с дипломи, отколкото на безработни без дипломи, предвид обстоятелството, че последните многократно надхвърлят първите. Нещо повече, последните вече влияят в посока увреждане интелектуалния потенциал на нацията. Дори и най-некачественото виШО и много по-добро от най-качествената неграмотност.
Ще перефразирам: Залудо учи, залудо не стой !
20 Октомври 2015 10:08
Какви е по-добре да бъдат безработните българи - със или без диплом?

Проблемът, както го виждам аз, е в това, че масово се появяват българи с диплома без стойност. Едни нищожни хартийки, зад които не стоят никакви знания, никаква квалификация.
Може би тук се крие отговорът на въпроса на хамел - що е то 'престижен ВУЗ' - ами, такъв, чиято диплома гарантира определен минимум знания и умения. Дипломите от нашите ВУЗ, дори СУ, вече не гарантират нищо.
20 Октомври 2015 10:10
държавата не произвежда безработни висшисти, а безхаберна академична паплач. Паплач, която е намерила леснината и може цял живот с един наръч лекцийки да го кара и добри пари като за труда си да получава че и даже нямат проблемите на един средношколски даскал. и хич да не ми обясняват за основните си заплати (между другото 900лвд. на сам човек в собствено копторче би трябвало да са му достатъчни и за хляба и за ракийката и за топлото и за моренце по китен лятоска) - всинца съвместяват и проектчета най-често нямащи нищо общо с науката освен че е нужно да се вписва "ключов експерт" и по 2 университета четат ама съвсем буквално четат просто и тн. Затова висшето е обезценено, защото висшист ставаш редовно като и редовно си ходиш на 8 ч. работен ден. А го правиш защото в момента няма платено и държавна поръчка. Ако нямаш пари нито държавната поръчка те спасява да не ходиш на работа, нито евентуална стипендия. Демек има имуществен ценз, който те кара да се възползваш от нарочните пропуски в системата и така порочния кръг е затворен. За сметка на качество, за сметка на паразити-преподаватели, за сметка на морално цапане още в началото на трудовия път на младия човек.
20 Октомври 2015 10:11
В нормалния свяТ висшистите знаят, че след завършването ще работят за добро заплащане и нещо престижно,

Не е вярно.
Наскоро четох данни за Обединеното Кралство, според които 50% - половината ! - млади хора, завършили висше образование, работят нискоквалифициран труд.
20 Октомври 2015 10:25
България като държава без икономика и без перспективи за ткава създава от всяко дете потенциален бъдещ безработен.

Перспективните специалности като математика и информатика имат дори свободни места. Затова пък специалности като психология и социология са сред най-търсените.
Който иска перспектива да учи ИТ, инженерство, медицина, фармация, стоматология, счетоводство.
20 Октомври 2015 10:31
Държавата трябва да престане да плаща за производството на безработни с големи претенции. Лесният достъп до ВУЗ създава нереалистични очаквания у младите хора

Нищо подобно.
Нито стават студенти щото са им големи претенциите, нито пък си въобразяват, че дипломите им струват нещо...
20 Октомври 2015 10:37
И?
Да закрием висшето образование? Или да го реформираме? А кой трябва да извърши реформите? Гражданите? Опозицията? Преподавателите във ВУЗ? Министерството?
Какви реформи?
Що се отнася до писмото на 12-е преподаватепи...
"Публична тайна е, че висшето ни образование е колабирало, като немалка част от завършващите го не притежават дори елементарни умения да четат и пишат с разбиране. Това негласно се потвърждава от факта, че някои университети като ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" вече въведоха задължителни ограмотителни курсове за всички студенти. В същото време около 95% от държавната субсидия продължават да се разпределят между висшите училища на принципа "брой обучавани". Ножицата между реалния демографски потенциал и броя на постъпващите във висшите училища младежи все повече се свива за сметка на качеството в базисното образование на кандидатите. Субсидирането "на глава" притиска академичните ръководства ежегодно да завишават план-приема и да смятат основните си цели за постигнати, ако попълнят отпуснатите им бройки"...
Хм...
И какво се променя?
Очаквам писмо на 12 учители: "Публична тайна е, че предучилищноито образование е колабирало, като немалка част от завършващите го не притежават дори елементарни умения да слушат приказки с разбиране. Това негласно се потвърждава от факта, че някои училища вече въведоха задължителни ограмотителни курсове за всички новоприети първолаци. В същото време около 95% от държавната субсидия продължават да се разпределят между детските градини на принципа "брой обучавани". Ножицата между реалния демографски потенциал и броя на постъпващите в началните училища младежи все повече се свива за сметка на качеството в базисното образование на кандидатите. Субсидирането "на глава" притиска училищнитете ръководства ежегодно да завишават план-приема и да смятат основните си цели за постигнати, ако попълнят отпуснатите им бройки"...
-----------------
Сайтът на Генек
20 Октомври 2015 10:49
За какво са и на една държава университети и военни университети за да може тази държава сама да си подготвя учителите по физика, химия, математика, докторите и т.н. Да може сама да си подготвя офицерите и генералите иначе не сме държава а някаква територия под външно управление. Дотук в цялата работа аз работодатели не виждам. Работодателите ако искат ще плащат на университетите за специализирани курсове. БГ работодател не разбра че задачата по специфичната подготовка на персонала му си е негова лична работодателска работа. Работата на университета е да изгради познание, мироглед и култура в съответната научна област не толкова да даде занаят.
Относно заплатите и там е драма оказва се че напоследък доста Германски фирми от автомобилната индустрия са построили заводи в БГ, но о чудо максималното бруто заплата за оператори е 550-600 лв. Мой близък замина за Германия за да работи това което работеше тук но за германска заплата на по-стара машина от тази с която е работил в БГ. И сега какво стана защо заплатата не зависи от производителността на работника, машините са на лице продукта е на лице но заплатата е мизерна. За инженерите ами заплатите са им да речем по 1.5-2 на операторите е и? В същите тези фирми с изненада установили след детайлно проучване че в Китай не само операторите взимат повече от нашите работници но завършващите инженери започват на няколко хиляди долара с което нашите заводи забили в земята китайската конкуренция.
Защо пиша всичко това? Основния критерии при избор на висше образование е колко ще бъдеш зает за да може да работиш или да се моташ от там Медицина, Инженерни науки, военни отпадат. После идва заплатата която би получавал тука младите са доста в час и са разбрали че работа с започва с „връзки“ по новому с „препоръки“. Ако за една позиция има обява то тя е за много работа и отговорности за малко пари.
20 Октомври 2015 11:04
Добре де, не е ли вече ясно че е сбъркана логическата основа? Принципа "Парите следват ученика/студента" не води до качествено образование! От там насетне всякакви вопли за това колко ни е зле образованието и какви са лоши висшистите (че и с претенции) са смешни и необосновани! Децата винаги са склонни да се плъзнат по лесната плоскост и малко са тези които ясно знаят какво искат и как да го постигнат... а попадат в една машина за пари, наречена училище или университет, където правенето на пари (получаване на субсидията) е много по-важно от резултата (качествено образование)! Е какво искаме от тях? Неграмотни били... ми така е, КОЙ им позволява да са неграмотни? Те ли си пишат оценките? Рибата казват се вмирисвала откъм главата...
20 Октомври 2015 11:27
Нивото на подготовка в икономическите гимназии, специално, е много добро.
То е напълно достатъчно за изпълнителски и ниски мениджърски позиции в този бранш.
Но работодателите искат висшисти , дори за длъжност касиер-счетоводител или склададжия ! Защо, а защо не ? Висшисти дал Бог.
Подобна е ситуацията и за правистите - най-обикновени събирачи на дългове вече трябва да са учили "право".
Всичко това създава неоправдан натиск върху ВУЗ и Държавата.
Статията е напълно точна и навреме написана, остава някой от МОН да я прочете и да се поразмисли.
20 Октомври 2015 12:35
СЕГА, има мнооого проблеми наистина, но има САМО няколко тенденций - но те не са само български феномен, та замислете се като твърдите че САМО БГ образованието е зле, а (почти навсякъде, като изключим сигурно Сомалия и Тимбукту) по света е по-добро. Та тенденцийте са:
1. Комерсиализация - тя е във всички сфери на живота, образованието не прави изключение. Като започнете от заплатите на преподавателите и завършите със директни спонсорства от фирми (било поради липса на стредства за изследвания, било поради алчност на преподавателите да изкарат нещо повече от заплатите си, било поради нужди на фирмите да "утвърдят" продуктите си и политиките си като "научно доказани".
2. Образованието е един от новите балони - това е следствие на 1. - идеята е че "трябва да се инвестира във качествено образование, за да се реализира човек по-добре" - разбирайте да се продаде на пазара на труда за повече пари. Т.е. основния измерител колко е добро е паричен измерител.
3. Обезценяване на образованието - това е следствие на 2. Тук има 2 аспекта: дипломите/завършването не са покрити със знания и формално изискване за N-та образователна степен за започване на работа за която това не е нужно.
Сигурно има и други, но мисля че тези са водещите.
Извода ми е че днешното образование (независимо от завършената степен) е станало в повечето случаи една необходима формалност, измерител на качествата дадения човек (според степента). Ако преди 1 век 50% от хората (а може би повече) са били неграмотни или полугртамотни, сега примерно 95% са грамотни, то тази грамотност с нищо не допринася за по-добрия живот (това че едно време хляба беше 20ст. а сега е 2 лв, не ни прави нито по-богати, нито по-щастливи от преди) т.е. грамотноста и образованието имат относителна стойност, а не абсолютна каквато имат степените с които се измерват. За мен това означава, че идеите за образованието (не само висшето) трябва да бъдате основно преразгледани и наново дефинирани. Освен това нищо няма да се промени ако повсеместната комерсиализацията продължава т.е. необходим е "нов" обществен договор.
20 Октомври 2015 13:14
- идеята е че "трябва да се инвестира във качествено образование, за да се реализира човек по-добре" - разбирайте да се продаде на пазара на труда за повече пари. Т.е. основния измерител колко е добро е паричен измерител.

А какъв друг измерител, да има? Ти ако искаш се образовай цял живот, за собствено удоволствие и без нищо, да работиш. Никой друг обаче, няма да има никаква ползва от това, че ти си хипер образован. В този случай обаче това удоволствие, ТРЯБВА да си го платиш сам.
20 Октомври 2015 13:54
но има САМО няколко тенденций


20 Октомври 2015 14:42
Завършващите ВУЗ знаят по каква специалност ще са безработни, изключенията са малко.
20 Октомври 2015 14:46
Завършващите ВУЗ знаят по каква специалност ще са безработни, изключенията са малко.

Офф! Работата е не в завършващите, а в започващите! Вий кво очаквате - университетът да им построи алгоритъма към милиардерството?
20 Октомври 2015 14:50
Никой друг обаче, няма да има никаква ползва от това, че ти си хипер образован.
Образованието не е полза, бе челеби! Още Евклид е казал - "Дайте му на тоя 5 стипендии (монети), той иска да печели от наука!" Совковчета - навсякъде си врете кухарските гаги!
20 Октомври 2015 14:50

hamel
20 Окт 2015 14:46

Завършващите ВУЗ знаят по каква специалност ще са безработни, изключенията са малко.

Офф! Работата е не в завършващите, а в започващите! Вий кво очаквате - университетът да им построи алгоритъма към милиардерството?


Офф! Работата е там, че при този сляп прием, всички започващи, са и завършващи.
20 Октомври 2015 14:51
Работата е там, че при този сляп прием, всички започващи, са и завършващи.
И кво лошо има в това? Защо баражът трябва да е след висшето образование, а не след средното, основното, началното или детската градина?
20 Октомври 2015 15:13
Защо баражът трябва да е след висшето образование, а не след средното, основното, началното или детската градина?

Има два съвсем разумни баража - матурата след осовното образование (някога, по мое време - след 8-и клас) и матурата след средното. За съжаление, и двете са превърнти във фарс.

Струва ми се, че приетият подход на финансиране 'парите следват ученика', по-късно и студента, е една от фундаменталните причини за дегенерацията на нашата образователна система.
20 Октомври 2015 15:15
по-късно и студента, е една от фундаменталните причини за дегенерацията на нашата образователна система.
Е, ний воловете на тая нива, го пишем от 10 години. Ама кой да чуе?
Апропо, в мятряла пише, че Търновския у-т прави некви дообразователни курсове. Нашата кантора ги прави от 3-4 години. И не само дообразователни, а и паралелни. И то безплатни. Резултат? Никъв!!! Просто дечурлигата не знае какво е труд. Те си мислят, че нещата им се полагат. Щом не зацепват от раз, колко е 2+2, те не са виновни - виновни са даскалите! А и защо им е да знаят?!
20 Октомври 2015 15:20
Образованието не е полза, бе челеби!
Бисер
20 Октомври 2015 15:22
Бисер
Образованието е отношение, челеби, ефенди, мосю, хер, тавариш и другар. Отношение към света, дето има нещастието да те заобикаля.
20 Октомври 2015 15:36
Е, ний воловете на тая нива, го пишем от 10 години.

Абе, требе умно финансиране, щото е крайно време за трактори и комбайни, че с тез волове на таз нива...
20 Октомври 2015 15:40
Ти ако искаш се образовай цял живот, за собствено удоволствие и без нищо, да работиш. Никой друг обаче, няма да има никаква ползва от това, че ти си хипер образован. В този случай обаче това удоволствие, ТРЯБВА да си го платиш сам.

Мужик, може би не съм се изразил правилно, смисъла беше, че образованието се представя като средство за печелене на пари. Докато тази идея продължава да се налага, нищо няма да се промени.
Забележи, в аргумента ти пак става дума за пари - плащане на образованието.
Та ако следваме твойта логика, значи за образованието трябва да плащат (не само правещите го за собствено удоволствие):
1. Шефовете на секретарките дето са сложили изискване за виШу за всичките си служители, изключая чистач(к)ите.
2. Хората завършили примерно "мениджмънт и маркетинг", а работят продавачки
3. Инженери, работещи като монтажници или продавачи на климатици примерно.
4. Лекари работещи като маркетолози на фармацевтични фирми.
и т.н.

Та моята теза е че цялата парадигма е сбърката заради намесата на парите и налагането на идеята че всичко трябва ПЪРВО да се измерва с тях. И това не е БГ феномен, а световен. На притежаващия чук, всичко му прилича на пирон за забиване.
А иначе аз си се образовам БЕЗ да плащам и без да търся възвращаемост на "инвестицията", в днешно време това е още по-лесно. Но иначе имам само една професия и с нея си вадя хляба, считам я за призвание и я работя с удоволствие, не просто за пари.

20 Октомври 2015 15:40
Абе, требе умно финансиране
А бакалъм
20 Октомври 2015 15:43
Образованието е отношение, челеби, ефенди, мосю, хер, тавариш и другар. Отношение към света

hamel
20 Октомври 2015 15:46
Мужик, може би не съм се изразил правилно, смисъла беше, че образованието се представя като средство за печелене на пари. Докато тази идея продължава да се налага, нищо няма да се промени
"колегата" мужик, бърка образование с квалификация. Квалификациите се мерят с разряди, а образованието - със степени - бакалавър, магистър, доктор. Но у него има некъв пролетарско-аграрен напън - "степените долу! да живят разрядите!"
20 Октомври 2015 15:48
hamel
20 Окт 2015 14:51


И кво лошо има в това? Защо баражът трябва да е след висшето образование, а не след средното, основното, началното или детската градина?


Виж каква пародия са матурите, с които се влиза и после ще говорим за лошо и добро. Алгоритъмът..... и той после.

20 Октомври 2015 15:53
Само да препоръчам една книжка, не знам в БГ как може да се намери, но за търсещите ... със сигурност ще се намери начин:
The Costs of Living:How Market Freedom Erodes the Best Things in Life
И още една от същия автор: The Battle for Human Nature: Science, Morality and Modern Life
За внимателните, вижте кога са писани.
20 Октомври 2015 15:54
Виж каква пародия са матурите, с които се влиза и после ще говорим за лошо и добро. Алгоритъмът..... и той после.
Ох, уважаема - този бардак не ме радва, а ме отчайва. Как да си обясним един такъв тънък въпрос като - за да се вземе академичната длъжност "доцент", не се иска докторска степен по съответната научна специалност. Демек - за да стана доцент по обикновени диференциални уравнения, е достатъчно да имам докторска степен по пеене. Щото и за публикациите няма изисквания. Интересно - СЕГА, ще ми признае ли постингите за публикации?
20 Октомври 2015 15:55
Но у него има некъв пролетарско-аграрен напън - "степените долу! да живят разрядите!

Верно, деклариран сталинист съм.
20 Октомври 2015 16:02
Верно, деклариран сталинист съм.
Мързиш ме.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД