В идеалния случай преразходите за скъпи лекарства на касата трябва да намалеят, което пък ще доведе до по-добър достъп до по-евтините и "обикновени" медикаменти за повече хора. |
Подозренията, естествено, са за прекалено агресивен маркетинг от страна на фармацевтичните компании, който води до предписване основно на нови и скъпи препарати, които, в поне част от случаите, биха могли да бъдат заместени с по-стари и по-евтини, без терапията да стане по-малко ефективна. Касата прави опити, основно в ревматологията - именно за биологичните лекарства за артрити, да зададе по-строги критерии за предписване. Следват традиционните протести на пациенти. От догодина обаче би трябвало да започне да действа нов механизъм, който да въведе повече ред - както в изписването, така и в плащането на новите скъпи лекарства - т.нар. оценка на здравните технологии.
"България е почти последната страна в Европа,
която въвежда оценка на здравните технологии. Това е т.нар. базирана на доказателствата медицина, която дава възможност на политиците да вземат решения", обяснява проф. Петко Салчев, директор на дирекция "Класификационни системи" в Националния център по опазване на общественото здраве и анализи. В центъра ще се прави съществена част от оценката. През 2016 г. тя ще се прави само за лекарства, но в следващите години ще се въведе и за медицински изделия, скринингови програми и медицински процедури.
Оценка при лекарствата ще се прави за новите молекули, т.е. новите скъпи медикаменти, които тепърва искат да навлязат на пазара у нас. Тя се изисква само когато производителят иска продуктът му да се плаща с обществени средства - от НЗОК, МЗ или болниците. Методът ще се прилага и при промяна на показанията на вече регистриран и плащан от касата продукт - например ако е показан за рак на стомаха, но вече претендира, че е ефективен и при рак на дебелото черво.
Оценката на здравните технологии се прави от няколко организации и на няколко нива. Ако дадена компания иска да влезе на пазара с нова молекула, тя възлага на избрана от нея фирма за оценка да направи доклад. В него задължително се посочват няколко неща. Описва се дали терапията е алтернатива на вече съществуваща и цели да я замести, или е изцяло нова. Ако е алтернативна, производителят трябва да докаже дали това ще доведе до подобряване на състоянието на пациентите, но също и дали ще бъде икономически ефективна, тоест какво е съотношението цена-ефект, а също и какъв ще е финансовият ефект от новата терапия за платеца - НЗОК, например. "Една терапия може да е по-скъпа от вече съществуваща, но може да е по-ефективна, т.е. да спестява други дългосрочни разходи", обяснява Салчев.
В доклада се вписват също данни за клинични проучвания на лекарството, за ефикасност и ефективност на лечението, безопасност, фармакоикономически показатели - разходи за терапия с лекарствения продукт и сравнение на разходите за наличните алтернативи, съотношение разход-резултат, икономическа оценка на ползите - колко спечелени години живот предоставя и при какво качество на живот, анализ на бюджетното въздействие на базата на очакван брой пациенти, оценка на разходите на публични средства за петгодишен период. Ще се следи и дали е правена оценка в други три държави - Великобритания, Франция и Германия. Ако в една от тях лекарството е
получило отрицателна оценка, процедурата се спира
и препаратът не може да се плаща с публични пари у нас.
След това данните се предават в националния център по обществено здраве. Там група от статистици, икономисти, фармацевти и лекари ги проверяват детайлно и ги сравняват с оценки в други страни, т.е. би трябвало да се елиминира възможността производителят да е дал неверни данни. Изчислява се и показател за приемливо ниво на плащане с публични пари. Той ще се определя ежегодно от правителството и обикновено е процент от брутния вътрешен продукт на страната, изчислен за всеки гражданин. Ако ежегодно БВП за един човек у нас е 30 000 лв. например нивото се определя, да речем, като две трети от него - 20 000 лв. И съответно цената на терапията годишно не може да превишава това ниво. Все още не е ясно обаче какъв ще е този показател у нас.
Експертите подготвят доклад към друг орган, който е подчинен на правителството, в случая у нас ще е назначена от здравния министър комисия, в която членуват експерти от центъра по обществено здраве, агенцията по лекарствата, комисията по цени и реимбурсиране на лекарствата, МЗ." Това са защитниците на платеца, т.е. на обществения интерес. Те трябва да преценят дали да приемат препоръките в доклада", обяснява проф. Салчев. Препоръките са три вида - да се включи лекарството в списъка на НЗОК, да не се включи, или да се включи при определени точно разписани условия. Те обаче не са задължителни и правителствената комисия може и да не се съгласи с тях. Окончателното й решение се праща на комисията по цени и реимбурсиране, която на база на препоръката решава дали да включи лекарството в списъка на НЗОК и да му определи цена. Оценките пък се публикуват в интернет, до тях имат достъп оценъчните организации в Европа, които също сравняват техните данни с нашите. "Това би трябвало да изключи опитите за субективизъм и лобизъм, защото ако ние единствени дадем положителна оценка на отхвърлен другаде препарат, веднага ще ни питат защо", обяснява Салчев.
Основната разлика със сегашната процедура е, че в оценката се препоръчват както максимален брой пациенти, които могат да получават медикамента, така и критериите, при които това следва да става. Тоест - тепърва, когато в позитивния списък влезе нов препарат, освен цена и процент, поеман от НЗОК, в листата
ще е вписан и броят пациенти, които го получават и как -
като първа, втора или трета линия на лечение, кои точно пациенти са показани за терапията, в кой стадий, дори и коя възрастова група.
В момента точно тези критерии липсват в позитивния списък и не е сигурно, че не се прекалява с изписване на ненужно скъпи лекарства. "Освен това сега производителят просто подава заявление в комисията по цените, а тя занимава основно с цени, но не и с оценка на качество и икономическа ефективност", обяснява Петко Салчев. Другото ново е, че тепърва новото лекарство ще трябва да доказва, че е по-добро и икономически по-ефективно от вече съществуващите.
Процедурата ще важи за нови лекарства, но е предвидено на всеки три години да се преразглежда статусът на старите, но само като икономическа ефективност и бюджетно въздействие.
В момента няма лекарство, на което да е отказан достъп до позитивния списък. Възможно ли е това да стане в бъдеще? "Никой не може да каже такова нещо. Идеята не е да се спират лекарства, а да се дадат ясни правила за изписването и плащането им", обяснява проф. Салчев.
ЧУЖДИЯТ ОПИТ
Световната банка също препоръча на България да въведе оценките на здравните технологии, като дори предложи за начало да ползваме готови оценки от Франция и Англия. "У нас не може да се вземе директно преценката на британската организация например, въпреки че NICE (National institute for Health and care exellence) има най-голям опит в Европа. Защото оценката там е въз основа на популацията и заболеваемостта там и спрямо техния бюджет. Освен това се изчислява т.нар. въздействие за показателя години в добро здраве, който е различен за различните страни", обяснява Салчев. Т.е. едно лекарство може да е приемливо за Англия, но не и за България. Неслучайно NICE прави оценки само за Англия, в Шотландия например има друга организация. Освен това NICE може да прецени дадена терапия и като неефективна спрямо цената си, но въпреки това тя да се окаже поета от държавната здравна служба. Това става в случаите, когато производителят е дал голяма отстъпка, която не е видна никъде, т.е. оценката е правена при една цена и за нея е преценено, че това не бива да се плаща с обществени пари. След това обаче фирмата е намалила цената и е влязла в показателя за икономическа ефективност.
От 2000 г. досега NICE е дала положителна оценка за 64% от новите лекарства.