:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,209
Активни 714
Страници 10,139
За един ден 1,302,066

Изборите, които трябва да забравим! И никога да не повторим!

Политиците откраднаха вота от избирателите
Петьо Цеков
Тези избори нямаха късмет.

Политиците успешно омъглиха кампанията, за да запазят статуквото, хакери атакуваха сайтовете на "Информационно обслужване", МВР, ЦИК и ГРАО, организацията на изборния процес прати 10 жени в болница, а накрая се появи и младият татко с бялата коса Сидеров, който реши точно в този ден да посещава часовете по "Актьорско майсторство" в НАТФИЗ. Вместо върху изборите камерите се съсредоточиха върху Волен и плачещите жени в "Арена Армеец". Вместо да посветим този ден на местното самоуправление, той се превърна в ден за съчувствие към атакуваните студентки и жените хипертонички.



Така в шеги, закачки и малко кьотек



мина първият тур на местните избори.

ГЕРБ спечели Десетата поредна изборна победа, като съвсем очаквано отнесе конкуренцията на мажоритарните кметски избори. Хората на Борисов загубиха 70 000-80 000 гласа, включително и абсолютното мнозинство в СОС, но показаха, че на този етап нямат политическа алтернатива - нито вдясно, нито вляво. При номинациите ГЕРБ умело лавира между тяснопартийните си виждания и обществените нагласи по места, т.е. издигна правилните кандидати, като запази основното ядро - действащите кметове. Партията, разбира се, е далеч от пълната хегемония на политическия пазар, но тя не успява да се наложи тотално не заради видимите си слабости, а заради силата си - Бойко Борисов. Именно той ограничава растежа и ГЕРБ не успява да роди ярки национални авторитети, а тези, които може би са такива, линеят под сянката на Бойко.

Местният вот наистина потвърди управленската формула, но връзките между ядрата на управляващата коалиция остават все така лабилни - Цветан Цветанов за пореден път показа, че ГЕРБ не може да понася реформаторите, които от своя страна нямат единна позиция по основния въпрос -



"Какво правим ние с тия тук?"



След поредната сгрешена кампания БСП продължи да се спуска шус по електоралната писта. За десетина години червените се стопиха наполовина, а в неделя те чуха само една радостна новина - че все още са втора политическа сила в национален мащаб. В София, Пловдив, Варна, Бургас, Кърджали и т.н. обаче БСП вече е трета. След като загубиха още в началото на демокрацията големите градове, социалистите бяха изместени и от по-малките окръжни центрове като Видин, Разград и Шумен. БСП очевидно сгреши и с кандидатите - като Георги Гергов в Пловдив, Евгений Мосинов в Бургас и нереализирания поет Михаил Мирчев в София - хора, които не носят никаква добавена стойност на партията. Гергов се представи толкова зле, че се измерваше не с кандидата на ГЕРБ, а с резервния играч на ГЕРБ под тепетата. Мирчев доказа, че не е правилният човек за тази работа и с финалните си изборни мисли, в които реши да недоволства от колегите си социолози. Кандидатът в Бургас едва събра 5%. Липсата на оптимизъм за социалистите личи от следизборното им говорене, в което те стовариха цялата вина за собственото си неблагополучие върху външни фактори и не видяха творческото си безсилие.



Никакъв инстинкт за самосъхранение



ДПС взе своето на тези местни избори - Кърджали плюс 30 общини от раз и още 20 в перспектива. Движението загуби много гласове, не изпълни заканата си да е втора политическа сила, не проби в София, не извоюва нови територии. Голямата цел на ДПС - да предостави доказателства за необходимостта от преформулиране на управленската коалиция, като че ли не бе постигната. Но все още е рано да се каже дали това е първа крачка към затъването на тази почти военизирана структура, или просто временен отбой преди поредната мобилизация.

Подкрепящите правителството на Борисов - Реформаторски блок, Патриотичен фронт, АБВ, се представиха според очакванията. Реформаторите очевидно затвърдиха себеусещането си за елитарен десен клуб, който показва стабилни резултати, без да успява по никакъв начин да подяде основния си конкурент в дясното пространство - ГЕРБ. Реформаторите имат мегдан за развитие, ако изчистят безумния си механизъм за вземане на решения и направят смислен, а не "хасковски" подбор на кандидатите си. Дотогава могат само да се залъгват с добрите резултати в Кюстендил, Плевен, Монтана, които, разбира се, не се дължат на партиите, а на кандидатите.

АБВ е там, където беше, когато се роди - около 4-те процента, което означава, че оцелява, но не защото се е превърнала в разпознаваема марка, а защото лицата около Първанов все още са разпознаваеми. Забележете - Георги Кадиев, който дори не е прегърнал напълно АБВ, е два пъти по-популярен от цялата АБВ в София... За да се появи на сцената, АБВ правилно водеше



политика на разграничаване от кораба-майка,



но вече не е ясно дали тази политика не дърпа надолу и БСП, и АБВ, т.е. цялата едва дишаща левица в България.

Доста по-динамично е на "патриотичния" фронт. Въпреки очевидна европейска националистическа вълна, която е пряк резултат от бежанската вълна, България наистина не роди шовинистична алтернатива. Идейните лупинги на Сидеров свалиха "Атака" под санитарния минимум и превърнаха Вожда в обществен враг номер 1. Фактът, че половината от електората на "Атака" не послуша призивите на Волен срещу референдума, показват, че ерозията стабилно е обхванала и твърдото националистическо ядро.



Дивият национализъм не вирее у нас



Патриотичният фронт обаче запази присъствие и започна да приютява отдръпналите се от "Атака". ВМРО и НФСБ показаха абсолютно прилични резултати в София и Бургас, в Русе и Плевен. И отлични, разбира се, в Пловдив. Още на следващите парламентарни избори тази коалиция има всички шансове да се превърне в основна националистическа формация в страната.

Вижте отношението на избирателите към референдума и ще разберете по-ясно неделните резултати на основните политически партии. Идеята за дистанционно гласуване по електронен път бе харесана от избирателите. Окончателните резултати от гласуването все още не са ясни, но вероятно въпросът на референдума ще има около 72% подкрепа. Въпреки тази ясна обществена нагласа много партии решиха да агитират активно срещу референдума, в резултат на което загубиха гласове. Най-много тук пострадаха най-яростните противници - БСП, ДПС и "Атака". Удивително е как и постфактум БСП



прочете грешно резултата от референдума



- че избирателите категорично са казали, че искат политиците да ги занимават с подобни допитвания.

Подобно разминаване между обществените нагласи и заявката за добро изборно представителство се случи и с тези партии, които открито заявиха либерален поглед върху бежанската драма. Тук пострадаха предимно по-малките партии, които одобряваха, примерно, нерегламентираното преминаване на зелената граница от бежанци, въпреки че над 90% от българите в различни анкети казваха обратното.

Определено партиите постигнаха целта си - да запазят статуквото. Изборите, които бързо трябва да забравим, за съжаление, продължават с втория тур и с дебатите по въпроса на референдума в НС. Продължава и безвремието.

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
И на този вот избирателите бяха заложници.
48
6250
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
26 Октомври 2015 19:57
Продължава и безвремието.

Нема страшно. То не остана. Юще 15 годин преход из пущинака. Сетне шъ съ оправим...
26 Октомври 2015 20:17
Да забравим лъжите и глупостите на ГьобелсЛинкс паплачта? Трудно ще стане.
26 Октомври 2015 20:18
Не мисля, че нещата бяха толкова зле - свикнали сме вече на подобен хаос, на манипулации, мошеничества, далавери, некадърност...
И не съм съгласен да се забравят... "Следствието е приключено. Забравете!"...
-----------------------
Сайтът на Генек
26 Октомври 2015 20:54
Аааа, ще ви се да забравим, ама нямаааааааа!!!

Както някои хора все повтарят "Орешарски е виновЕн", КОЙ, Кой, кой... така и ние ще си пилим на геноцида на режима Борисов...
26 Октомври 2015 20:56
Истината е една - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ.
И по-нисък праг за влизане в парламента/кметството - реверанс за ДПС
26 Октомври 2015 21:18
Истината е една - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ.

И пак опираме до електронното гласуване за българите в чужбина.
Или ще ги мъчим да гласуват по пощата.
Или направо да им отнемем избирателното право!?!

26 Октомври 2015 21:35
Или ще ги мъчим да гласуват по пощата.


Какво му е мъчителното?
26 Октомври 2015 21:41
И пак опираме до електронното гласуване за българите в чужбина.
Или ще ги мъчим да гласуват по пощата.
Или направо да им отнемем избирателното право!?!

Безспорно най-доброто решение.
26 Октомври 2015 21:46
От какъв зор някой на другия край на света ще определя коя партия ще харчи парите от МОИТЕ данъци?

Ептен прекалявате с безумията си. Ония там поне да почнат да плащат данъци в България - после може и да се съглася да гласуват. Ама да си седят нейде, и да смятат, че имат право ТЕ ОТТАМ да ми избират някакви малоумници, само щото си мислят нещо си там....

Ндааа....
26 Октомври 2015 22:01
Сефте, Петьо - КОЙ няма интерес да сети, че този Хмодел артисва ???
26 Октомври 2015 22:15
От какъв зор някой на другия край на света ще определя коя партия ще харчи парите от МОИТЕ данъци?

ЗОРЪТ вЕрно си е твой и ще го осъзнаеш,след като си пресметнеш каква микро-,микро-,микро частичка са МОИТЕ ти данъци от паричната маса,която внася в БГ НЯКОЙ на другия край на света!
26 Октомври 2015 22:24
Хич не ми пука какви и колко данъци плащаш някъде си. Но данъци в България не плащаш. А на избори се избира парламент, който избира правителство. Което пък определя КАК се харчат парите, събрани от моите данъци.

Толкова ли е трудно да вденеш?

Откъде накъде ти от другия край на света, не внасяйки и лев данък тук, ще определяш КОЯ партия тук ще харчи МОИТЕ пари?

Правиш се на неразбрал или наистина си толкова.... така де?

26 Октомври 2015 22:27
Чети,бе дърдорко!
Колко по-ясно да ти го напиша-паричната маса,която ВНАСЯ в БГ !!
26 Октомври 2015 22:28
ДАНЪЦИ. ДАНЪЦИ.

А не сива икономика. Не контрабанда. Не необложени милостини за родителите, изоставени ТУК на моя грижа. Щот ви се иска със жълти стотинки да изкупите предателството си към тях. Ние тук да се грижим за тях, вие да пращате равностойността на една нормална кръчма там месечно тук, и да се биете в гърдите какви сте положителни герои....

Ндааа... Жалка картинка...

26 Октомври 2015 22:31
паричната маса,която ВНАСЯ в БГ !!

... е много по-малка от паричната маса, която внасят в България курортистите от ччужбина. Следователно, на тях също трябва да им се даде право на глас, нали ?
26 Октомври 2015 22:37
Калки,моля да посочиш източник на информацията,особено след този трагичен сезон.Моята информация е от българските медии,а именно,че най-големият инвеститор са емигрантите.Освен това туристите си изяждат,изпиват и т. н. сами парите,остават само определен брой работни места.
С това само искам да кажа,че сравнението и въпросът са неуместни.
26 Октомври 2015 22:38
Не отмествай темата, парична маса бил внасял...

ДАНЪЦИ. От мен събират ДАНЪЦИ. От тях плащат ПЕНСИИ на твоите родители. От моите данъци ЛЕКУВАТ твоите родители.

От теб ДАНЪЦИ тук не влизат.

Или от хилядата лева, дето пращаш на родителите ти - те отиват и внасят стоте си лева данък? Е да де, ама ТЕ ги внасят. ТЕХНИЯ ДАНЪК. А не ти.....

... Какъв е тоя мерак да се мешате в живота на другите, без да имате готовност да си плащате сметката....
26 Октомври 2015 22:46
.... имаше тук един баннат за дълго, който пак така неграмотно слагаше запетайка, (пак така, без интервал) пред `моля`....

Майтап....
26 Октомври 2015 22:51
Какъв е тоя мерак да се мешате в живота на другите, без да имате готовност да си плащате сметката....

Може ли да си и правно толкова неграмотен дърдорко?Ти ли плащаш данъците на имотите на емигрантите ,дори и такса смет,без да се възползват от услугата?
Или мислиш,че държавата ги третира по други закони?
ПП.Не ми дължиш отговори,благодаря!
26 Октомври 2015 23:04
неграмотно слагаше запетайка, (пак така, без интервал) пред `моля`....

А запетайката след "запетайка" грамотно ли е сложена?
Без майтап!
26 Октомври 2015 23:14
Внасят те, внасят, а здравеопазването на пенсионерите кой го плаща?
26 Октомври 2015 23:20
Ами кажи си,кой мислиш , че го плаща.
Ти като се пенсионираш, кой ще ти го плаща?
Българите много обичат да откриват топлата вода,даже не се къпят,докато не я открият.
26 Октомври 2015 23:29


Значи не искаш да плащаш данъци тук, и се сърдиш, че дори се налага да плащаш данъци върху собствеността си, обаче държиш да определяш кой да харчи парите от МОИТЕ данъци, и не си готов да носиш последствията от твоя си избор.

Много добре лъсва що за стока сте. А като почнете да сипете обиди на поразия - направо си лепвате един етикет, дето колкото и да се пуйчите - все сте си ви е на.... многоточието...

Айде, плувай. Няма какво да се комуникира с такива като теб. Дето вместо да аргументират - обиждат. И искат опонентите да доказват собствените им тези.

Майтап.
26 Октомври 2015 23:32
а именно,че най-големият инвеститор са емигрантите

верно е, в зъбното протези, пърдон стоматологията
26 Октомври 2015 23:43
***
26 Октомври 2015 23:50
И в стоматологията включително.
Ако е по-доходна българската икономика,защо такъв огромен % от българите в България са беззъби?
26 Октомври 2015 23:57
защо такъв огромен % от българите в България са беззъби?

Да не би да е защото толкова българи се изнесоха и не плащат данъци и здравни осигуровки ТУК? И като си дойдат от ТАМ - бързат да си оправят зъбите пак ТУК?
26 Октомври 2015 23:57
По каква извънземна логика решихте, че има такова нещо като 'по-доходна българската икономика'? И какво би трябвало да значи по-доходна?

Въобще ДАНЪК знаете ли какво е, или всуе се моря да Ви обяснявам елементаризми?

27 Октомври 2015 00:02
Аз не получих отговор ЗАЩО след като не плащате данъците

Ако беше грамотен поне мъничко,щеше да знаеш,че това е конфиденциална информация,т.е .само глупаци чакат отговори на такива въпроси.
Аз никъде на съм писала искам,не искам,платила съм,не съм платила.
Измисляй си хипотетични отговори и си пиши,че пак идва време за плащане на "ДАНЪЦИТЕ“.
27 Октомври 2015 00:12
не плащат данъци и здравни осигуровки ТУК?

Всички държави в ЕС имат икономическа емиграция,но никоя не поставя въпроса за двойно данъчно облагане.Само мафията,която управлява в момента БГ повдигна тоги въпрос и подлогите и поддържат ехото.
27 Октомври 2015 00:17
Не съм достатъчно грамотен, за да разбера словоблудството ПО-ДОХОДНА ИКОНОМИКА.
Че кой Ви пита какви данъци плащате там?
Обаче е абсолютно е сигурно, че не плащате дължимия в България 10% данък върху доходите си.
Иначе обиждате на поразия, вадейки странни изводи от неумението си да прочетете текст и да го възприемете.

Данъци. В България. Не плащате в тяхната пълнота.
Искате. В България. Да казвате КОЙ и КАК да харчи събраните от МЕН и другите около МЕН ДАНЪЦИ.

Това е в пълно противоречие и със здравия разум, и с либералната идея. Вярно, че по социалистическите разбирания хората са равни и имат равни права, независимо от местораждане, пол, религия.... итн, ама нали вие сте уж либерали?

Не знам как да го обясня още по-простичко. Колкото и да свалям нивото на обяснението - има все пак ниво за първолаци, до което вече стигнах.
27 Октомври 2015 00:20
Ама Вие сте.... меко казано не четете.

Никой не Ви пита какви данъци плащате ТАМ. Става дума за ТУК. Това, че искате да си живуркате с идеята, че Ви е чиста съвестта, като плащате данъци там - ми живейте си. Това не променя факта, че не плащате данъците си тук. Никой не твърди, че престъпвате някакви закони в страната, в която сте се преместили Простичко казвам, че този, които не участва в натрупването на парите не може да има претенции за разпределението им.
Което си е чисто либерална идея.
Какво толкова подскачате наоколо?

27 Октомври 2015 00:26
айде, още по-простичка аналогия, дано най-после вденете.

Имаме дружество. С 3 учредителя. Нека да са с равни дялове - по 1/3. Единия от учредителите си взима шапката и спира да участва във фирмата. Не внася средства, когато се налага. Отказва да рефинансира при загуби. Обаче иска да участва във взимането на решенията и в разпределението на печалбите.

И прави скандали на другите 2ма, които смятат, че той трябва да бъде освободен от дружеството.
И сега - тия двамата трябва да му дадат да гласува, така ли?А? В комбина с единия от останалите тук да направят мнозинство и определя кой да бъде изпълнителния директор на дружеството? И третия трябва да приеме това, въпреки че парите ги дават той и другия останал тук?

Айде де.....
27 Октомври 2015 07:11
Какви данъци се плащат тук - едни от най- ниските. Основният данък е от ДДС. Изпратените тук пари, които се отчитат като инвестиции, са фактически за издръжка - и от тях 20% ДДС, също така от тях близките им плащат и данъците си като теб тук. Така че всички българи независимо къде са трябва да гласуват - електронно или по пощата.
27 Октомври 2015 07:15
Не плащат здравни осигуровки и не се лекуват и оправят зъбите с пари от здравната каса, а си заплащат лечението сами - увеличават дохода на лекари и зъболекари тук.
27 Октомври 2015 08:44
ГЕРБ спечели Десетата поредна изборна победа,

Докато се помни по толкова, такива неща като отминалите избори ще се повтарят непрекъснато. От основаването на ПП ГЕРБ до сега е имало 9 (девет) избори "с национално покритие" като се включват и местните, включително последните. На местните избори през 2007 година едва ли може да се каже че са "спечелили" в национален мащаб, но и това прескачаме.
Изобщо, концепцията как при 9 броя избори се печелят 10 победи е интересна. Останалото ще го спестя, за да не създавам излишна работа на модератора. Не е за Петьо, а за цялата гилдия.
27 Октомври 2015 08:52
Първо - не всички емиграни пращат пари на близките си. Някои не пращат нищо, други стоки /от Гърция например познавам много хора, които пращат багаж по шофьора на автобуса/. Второ каква част от тия пари отива за данъци предвид сивата икономика - съвсем отделен въпрос.
Второ - някои изобщо нямат роднини в България и поради това не пращат нищо.
Трето - здравните вноски на близките, ако те са пенсионери се внасят от държавния бюджет, тоест от данъците на всички останали.
Четвърто - някои емигранти имат и деца тук, оставени на баби и дядовци, тяхното здравеопазване се плаща от бюджета, тяхното образование също се плаща от бюджета.
27 Октомври 2015 08:59
Апропо, какво казват експертите за електронното гласуване в Естония (в резюме, има и пълна версия)
https://estoniaevoting.org/findings/summary/
Интересно е да се види и какъв е процентът на гласувалите в Естония, независимо по какъв начин. След това може да се продължи с бляновете за допълнителни гласове или за бърникане по компютрите за да печелят "нашите".
27 Октомври 2015 09:54
а именно,че най-големият инвеститор са емигрантите


верно е, в зъбното протези, пърдон стоматологията


То тва не е само емигрантски приом. Всеки търси по евтино да мине Имам доста познати австрийци които ходят в Словения или Унгария да си правят зъбни протези от металокерамика защото е в пъти по евтино от Австрия.
27 Октомври 2015 10:47
Зъболечението в България е изцяло платено, така че едва ли някой емигрант ощетява НЗОК. Напротив, плащайки на зъболекаря му вдига доходите и парите отиват в икономиката.
Другаде е проблемът с източването на НЗОК. Ако някой емигрант дойде от САЩ в България и си плати осигуровки за пет години, той може да ползва лечение примерно за 10 000 лева. След което си вдига шапката и повече не плаща. И така докато отново има някаква нужда от лечение.
Ето тука трябва да се промени законът: освен плащането на осигуровки накуп трябва да се въведе и гратисен период за по-скъпото лечение, който да да достига дори до няколко години. Така, че който иска лечение в България да си плаща редовно, а не когато има нужда.
Живеещите в държави от ЕС едва ли се лекуват в България, а дори и да се лекуват техните здравни каси им плащат лечението, така че те не са проблем за системата, освен тези от тях, които не плащат данъци и работят на черно.
27 Октомври 2015 11:01
Не плащат здравни осигуровки и не се лекуват и оправят зъбите с пари от здравната каса, а си заплащат лечението сами - увеличават дохода на лекари и зъболекари тук.

И затова имат право да взимат решение кой да управлява?!
Интересна логика
27 Октомври 2015 11:28
Интересен подход - живеещи и неживеещи в България обсъждат данъчната система на България под статия за местни избори и референдум. На който много активните 2 мил. "българи" в чужбина вкупом гласуваха и "само" 500 хил. българи в България направиха същото
27 Октомври 2015 11:33
А може би дали да се върне зависи от това кой управлява.
27 Октомври 2015 11:48
А номера с плащането на куп на здравните осигуровки най-вече се практикува от здравно неосигурените в България.
27 Октомври 2015 11:51
Темата е свързана с референдума - всички българи да могат да гласуват независимо къде са в момента или в бъдеще.
27 Октомври 2015 12:23
Engels


И пак опираме до електронното гласуване за българите в чужбина.


Ето така темата се приши на българите в чужбина.
Електронното гласуване не е привилегия някаква за бълг. в чужбина.
Колко българи в България не гласуват, защото не живеят там, където гласуват?
Колко бълг. в БГ предпочитат лов, риболов, разходки и екскурзии пред гласуването?
Но българинът, в случая тези, които са против , обича опашките, хаоса, страданието, вместо удобството.
Запитайте се, защо в т. н. бели държави мнозинството от гласоподавателите със статут на уседнали упражняват правото си по пощата,или защо мизерията "Арена" там не може да се случи.
27 Октомври 2015 13:11
Електронно правителство, електронно гласуване, електронни услуги - ШОК, УЖАС и САКЪН!
КОЙ иска да ни лиши от мазохистичното удоволствие „българска опашка“,гениално описана от Рангел Вълчанов?
Ами то, ако не се бутаме, блъскаме, бием, псуваме, наплюваме, ритаме, търкаляме с разни чували по стадионите...КО ДЪ ПРАИМ?
05 Ноември 2015 23:15
Калки

паричната маса,която ВНАСЯ в БГ !!

... е много по-малка от паричната маса, която внасят в България курортистите от ччужбина. Следователно, на тях също трябва да им се даде право на глас, нали ?




2,5 млн. българи работят в чужбина, а само 2 млн. - у нас. Общо 3,5 милиона наши сънародници живеят в различните ни диаспори зад граница, като всяка година между 13 000 и 24 000 души напускат България по данни на НСИ. 50 на сто от тях са млади хора на възраст между 20 и 29 години. За последните 11 години само 230 000 от хората, които живеят зад граница, са се върнали у нас. И още интересни факти - всяка година от чужбина в България се изпращат 1,7 млрд. лева.

Тези данни бяха изнесени по време на първия панел "Политики за българските медии и общности в чужбина" от 11-атата Световна среща на българските медии, която се организира от БТА в Атина и ще продължи до неделя.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД