:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,703
Активни 439
Страници 4,268
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Вотът бе тържество на финансовия и властовия ресурс

Този референдум няма да повиши нивото на пряката демокрация в България и няма да се отрази върху качеството на вотовете, казва социологът Живко Георгиев
СНИМКА: "СЕГА"
Живко Георгиев
Живко Георгиев е роден през 1955 г. Завършил е социология в Софийския университет, където преподава теория на емпиричното социологическо изследване и маркетингови проучвания. Работи в "Галъп интернешънъл".

------

- Г-н Георгиев, имаше ли изненади на този вот?

- Силно казано е изненади. Не, нямаше изненади. Това, че по места имаше някои неща, които не бяха ясно прогнозирани, не означава, че има изненади. Аз лично не съм изненадан от нищо на този вот.

- Повлия ли върху резултата лошата организация на тези кметски избори?

- Лошата организация едва ли ще повлияе върху резултата, но нейният дефект е косвен. Лошата организация не попречи на онези, които бяха добре организирани, да реализират не особено приемливи технологии за правене на избори. Само при това условие станаха възможни обикновените безобразия, на които сме свидетели по време на избори, особено на местни избори - и корпоративен вот, и свръхголямо влияние на властовия ресурс върху резултатите по места в полза на определени политически сили. Общо взето, тържество на финансовия и властовия ресурс, което няма как да не изкриви данните спрямо нормалните очаквани резултати. Ако имаше добра организация на правоохранителната система, нямаше да ги има и тези неща, които сложиха леко горчив отпечатък за пореден път. Не че това е изненада. За това знаят всички.

- Какво показа резултатът от референдума? Въпреки опитите да се провали все пак той ще влезе в парламента.

- Ако имаше някаква сериозна борба на аргументи "за" и "против" и гражданството беше направило своя съзнателен избор, това щеше ли нещо да показва. Тъй като такава борба нямаше, честно казано, това показва първосигналните мнения на част от българското общество - вероятно 1/4, това ще видим, когато излязат официалните резултати. Във всеки случай този референдум няма да повиши нивото на пряката демокрация в България, няма да се отрази съществено върху качеството на изборите у нас. Просто някои си направиха пиар. Моята лична оценка е, че само ще повишим засега рисковете върху качеството на изборния процес. При такава организация на изборите, при такъв капацитет на избирателната и правораздавателната система електронното гласуване разкрива още по-широк хоризонт за манипулации.

- Ще има ли според вас преконфигурация на управляващото мнозинство след този изборен резултат? За това намекна лидерът на ДПС Лютви Местан, тъй като Реформаторският блок има непропорционално участие във властта, което не съответства на представителството по места в страната.

- Няма особени предпоставки за пренареждане на управляващото мнозинство, пък и не чухме сериозни заявки в тази посока. Управляващата коалиция навярно ще си остане такава, каквато е, поне до президентските избори, които са следващата възможност да покажат какво са усвоили, или ще я караме по същия начин. Такава е моята прогноза. Повишават се рисковете от по-сложни отношения в коалицията, но няма големи предпоставки тя да се разпадне поне до президентските избори. Този модел очевидно се оказа успешен за мандатоносителя и за присъдружните му организации.

- Въпреки очевидните търкания между ГЕРБ и Реформаторския блок?

- Тези търкания ще си продължат, но и договарянията ще продължат. Договарянията, които са по друга логика. Те до голяма степен са непублични, до голяма степен са в областта на търговските взаимоотношения. Те са в състояние да смажат машината дори и при спорадични избухвания на засегнато честолюбие и дори понякога от принципни аргументи. Не виждам предпоставки за сериозни трусове в управляващата формула.

- Само заради уседналостта ли ДПС загуби част от гласовете си на този кметски вот? Не се сбъднаха прогнозите да стане втора политическа сила, като измести от това място БСП.

- Е, тези прогнози бяха част от психологическата война срещу БСП. Нямаше такива сериозни резултати, които да покажат подобна тенденция. А че БСП е в окаяно положение, това е очевидно. Но независимо от факта, че на централно равнище и в някои региони изглежда безпомощна, БСП е все още жива в достатъчно области, за да има това влияние, което регистрира на последните избори.

А иначе по въпроса за уседналостта, разбира се, че бие по ДПС в по-голяма степен, отколкото срещу БСП, но и движението се представи в рамките на потенциала си без участието на електората, който е извън границите на страната.

- Защо се случи това - защото не беше активизиран електоратът на ДПС или имаше и други причини. Все пак движението не се представи добре в ключови свои градове като Шумен например.

- Честно казано, не виждам някаква голяма загуба. Нека видим и крайните резултати. Плюс това трябва да анализираме недействителните бюлетини и ред други неща. Само по резултатите от екзитполовете не виждам такава загуба. Но вижте, електоратът на ДПС по-силно се мобилизира при парламентарни избори. На места го прави и на местни избори, когато има реални шансове да победи там, защото ДПС няма капацитета чисто електорално да бъде управляваща сила. Там, където има този капацитет, има го залога за доминация в местната власт и те се мобилизират. Там, където нямат такива възможности, естествено, мотивацията е малко по-слаба. Аз допускам, че и ДПС положи някакви усилия да не създава прецедент и да се ситуира като втора политическа сила електорално, много добре познавайки невротичните реакции на неговите множество опоненти, че се приближава до тази цел. Така че това е добър резултат за амбициите на ДПС.

- Имаше ли разслоение в редиците на националистическите формации? ВМРО и НФСБ не се явиха на много места заедно. Дори на пресконференцията след вота не бяха заедно. Какво означава това?

- То се вижда ясно, това разслоение е факт. Очевидно - не че съм в час с вътрешнокоалиционните отношения, но е ясно, че между НФСБ и ВМРО има нещо, не ги видяхме прекалено задружни на тази местни избори, което вещае трудно бъдеще на коалицията в сегашния й формат. Но това не е необичайно, защото все пак това беше една прагматична коалиция, която постигна своите прагматични резултати на парламентарните избори. Вече въпрос на стратегия е дали тези две партии ще продължат заедно или поотделно. Не мога да гадая, но разделното им участие на изборите не беше полезен експеримент за разлика от съвместното им участие на вота за Народно събрание.

- Ще се промени ли нещо съществено на втория тур?

- Не, от големите разчети няма какво да се промени. Със сигурност ГЕРБ ще препотвърди успешното си представяне. БСП има шанс тук-там в някои по-големи общини да покаже своите възможности. За мен лично най-интересни ще бъдат онези балотажи, където ще възникнат въпреки волята и директивите на партиите спонтанни прегрупирания на базата на наказателен и протестен вот срещу някои от явяващите се на балотаж. Това би било граждански коректив на партийната и властовата логика за печелене на избори.

12
2503
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
26 Октомври 2015 19:42
При такава организация на изборите, при такъв капацитет на избирателната и правораздавателната система електронното гласуване разкрива още по-широк хоризонт за манипулации.

Аз не съм специалист по програмиране, но питах едно от децата ми, което е именно такъв специалист, дали има риск да се манипулират изборите при електронно гласуване. Отговорът беше - "не повече, отколкото при сегашното, а вероятно по-малко".
26 Октомври 2015 19:56
Живко
26 Октомври 2015 20:20
Живко е най-големия спец по демоспокия...дали са му стара снимка, би трябвало да е вече на 60 г.
26 Октомври 2015 20:27
БСП има шанс тук-там

Др.Ру.Овч. каза, че Столетницата била станала бедна камериерка, която никой от олигарсите не пожелавал...
26 Октомври 2015 20:44
Survivors 26 Октомври 2015 19:42
искаш ли да ти напиша прост BASH скрипт , който да взема данните от текстов файл и да сменя MAС и IP на всеки ред? При това не трябва да си специалист.Просто пачка петдесетачки и лаптоп (и смартфон става- ма е за хора с малки пръсти)
26 Октомври 2015 20:52
DDoS e kiddies hack. и го видяхме.WWW.kali.org . Пробвай DDoS .В менюто е.
26 Октомври 2015 20:57
Твърде слабо за референдума, г-н Георгиев, твърде слабо. Всъщност резултатът от него е като крошето срещу Волен. Недостатъчен, но ефектен. Представете си г-н социолог, ако се гласуваше и по другите два въпроса (които бяха много по-значими, между другото), дали и там резултатите нямаше да бъдат около 3 или 4 към 1 "за"?
Но да се върнем назад в годините: 02.01.2013 - Живко Георгиев: Референдумът (за Белене) ще е индикатор за зрелостта на гражданското общество. Предстоящият референдум ще помогне да опознаем позициите на нови политически играчи, каза пред БНТ социологът Живко Георгиев. Няма значение как е иницииран този референдум, той е легитимна техника на пряка демокрация и бих пожелал той да не се проваля.
Дали хората разбират повече проблема АЕЦ, отколкото електронно гласуване?
26 Октомври 2015 21:02
дорко- "играта" е да откажат "мат'ряла" от гласуване. И успяват. Руформаторите залагат на "модерност" , а всъщност въпроса е стар- Гражданинът Кейн дали определя съдбата ти... С "технология" не става да оправяш система, сбъркана като дизайн.
26 Октомври 2015 23:26
renegad 26 Октомври 2015 20:44
Айде сега, ще си играем на детски играчки. Всяко нещо може да се свърши или добре, или зле. Може да се направи добре - както гласуват много държави по света.
26 Октомври 2015 23:33
Ей, ма като почнат да ръсят демагозите лъжи на поразия - направо ме впечатлява...

Къде, казвате, имало такова електронно нехакваемо гласуване, при гарантирана тайна на вота и гарантирано отрязани всякакви корпоративни и технократски мераци за манипулиране?...

Наивни ли сте, или нас за овце смятате?....
26 Октомври 2015 23:40
Моята лична оценка е, че само ще повишим засега рисковете върху качеството на изборния процес.

То щото сегашнио изборен процес е от най-високо качество...
27 Октомври 2015 10:25
cekyko
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД