:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,156
Активни 413
Страници 16,086
За един ден 1,302,066
Равносметка

Купувач на гласове да си в наши дни

След купищата признания, че партиите плащат на избиратели, нито една "едра риба" не попада под ударите на закона
СНИМКА: БГНЕС
Жандармерията стоя пред някои секции, докато пред други кандидат-кметове брояха колко избиратели са влезли да гласуват.
Колко души пиха кафе и получиха по 50 лв. в Ботевград в деня на втория тур на местните избори? Имаше ли кренвирши в бобовдолските магазини преди вота? Къде даваха кюфтета с 20 лв., за да се гласува за посочени кандидати? ДПС спечели ли в Галиче след колективното ходене на море? Какво правеха голям брой селски кметове на площада пред изборните секции през целия изборен ден - бройкаха кой отива да гласува, имаха среща на ловната дружинка или пиеха кафе? Така и не разбрахме на какво се дължеше блъскането пред урните в ромските махали в Самоков и Хасково. Предизборно спря и събарянето на къщи по ромските махали и предишните кметове автоматично спечелиха. За купуването на гласове в Плевен ГЕРБ и реформаторите се разправяха от телевизионния екран. Джебчиите в Игнатиево не бяха разследвани и гласуваха като един за управляващите.

Толкова много въпроси остават без отговор след края на местните избори, ударили рекорда по нарушения и злоупотреби с протоколи и бюлетини. Наблюдава се



тревожен ръст на сигналите за контролиран вот



и натиск върху избирателите, констатира "Прозрачност без граници". Така и не се разбра дали директното преправяне на протоколи, останало безнаказано, не измести традиционния контролиран вот и купуването на гласове като начин за нечестно спечелване на изборите. Впрочем едва ли, просто схемите явно вече са повечко.

Вътрешният министър Румяна Бъчварова направи шокиращо признание: "Коренът на този проблем е в практиките, които използват политическите партии тогава, когато вървят към изборите." Да сте чували вътрешните министри на други държави да признават такива неща? Тя каза и че "нарушаването на изборните права е явление, което наблюдава от доста време, но няма много ефективни мерки до този момент". Това беше нещо като зелена светлина за изборните търговци. Сигнал, който им казва: търгувайте, няма да ви хванем.

Така и стана. Специалното звено на прокуратурата, мобилизирано за изборите заедно с ДАНС и МВР, след края на първия тур отчете 101 дела за изборни престъпления, като едва 45 били за купуване на гласове. От лаконичното съобщение на пресцентъра му се разбра, че става дума за "дребни риби" и че нито една партия или корпорация не е засечена, докато пазарува гласоподаватели. Странно, къде изчезнаха търговците?

Миналото лято гражданският борд на МВР



съобщи конкретните партии, които поръчват купуване на гласове -



те бяха парламентарно представени. След това всичко заглъхна. През 2011 г. прокуратурата твърдеше, че е засипана със сигнали за купуване на гласове. Данните за контролиран вот варирали от предлагане на пари в брой до заплахи за уволнение и събаряне на къщи. Какво да си мислим сега - че търговците са се отказали сами? Малко е вероятно.

МВР допринесе умишлено за мъглата, като повече от месец жонглира с различни числа. Преди изборите научихме, че се работело по сигнали в Хасково, Благоевград Пазарджик, Видин, Велико Търново и Смолян. Главният секретар на МВР Георги Костов съобщи, че полицията "държи под око" 745 души, като 661 са глобени за административни нарушения, издадени са и 503 предупредителни протокола - явно за да не смеят да купуват гласове. След изборите равносметката е 114 наказателни производства и едва четирима обвиняеми. По-късно се чу за 13 души, пратени на съд по бързата процедура. Поне числото стана двуцифрено.

Преди 10 дни вътрешният министър съобщи на парламентарния контрол, че последно сигналите за нарушения, които МВР е проверило, са над 4500. Досъдебните производства вече били "набъбнали" на 170, а обвиняемите вече били 15. От тях 8 били сключили споразумения с прокуратурата и получили условни присъди. 72-ма души са били задържани по изборите, а 3000 предупредени, което било в пъти повече в сравнение с предишните местни избори. За балотажа нямало сигнали за сериозни нарушения, защото МВР се съсредоточило в най-рисковите секции. В крайна сметка Бъчварова отчете резултатите от "борбата срещу купуването и продаването на гласове" като добри. Странно как



хем МВР не може да вземе ефективни мерки, хем накрая резултатите са добри



Може би сравнението е с парламентарните избори миналата есен, когато според наблюдателите процентът на купените гласове скочи драстично. Тогава и в Галиче, и в Бобов дол, и във всички ромски махали гласуваха под строй. Телевизионните зрители видяха как по време на предизборната си обиколка ДПС притиска поименно хората в провинцията, изисква конкретна бройка от всяка секция и заплашва да им отнеме и бездруго мизерния поминък, ако не съберат конкретен брой гласове, а след изборите благодари официално на цели села за това, че гласували "правилно". През март прокуратурата съобщи, че най-малко седем кандидат-депутати от поне 3 политически партии са разследвани заради престъпления по време на парламентарните избори, но тези дела не стигнаха доникъде. От тогавашното ръководство на МВР коментираха, че в купуването на гласове са замесени политици и дори такива, които са били в комисиите за контрол на специалните служби. И какво от това?

В резултат бяха образувани едва 71 досъдебни производства за изборни престъпления, като почти всички завършиха със споразумения и леки наказания, предимно пробация. Не беше наказан нито един значим партиен фактор, а само "бушони" по веригата на търговията. Както ще стане и сега.



-------------------------

НАКАЗАНИЯ

Въпреки че най-тежкото наказание в Наказателния кодекс за купуване на гласове е от 1 до 6 години лишаване от свобода и глоба до 25 000 лв., такава присъда не е била давана нито веднъж досега. Най-тежкото наказание, за което може да се намери информация, е присъда в Плевен през 2013 г. - 5 месеца затвор ефективно и 10 000 лв. глоба за купуване на гласове. За изборите през 2014 г. най-тежкото наказание е 3-годишна условна присъда, 10 000 лв. глоба и лишаване от право да се заема изборна длъжност за срок от 3 години. Тъй като почти всички дела приключват по бързата процедура, със споразумение с прокуратурата, те съответно се решават доста бързо. Рекордът бе поставен в Плевен. Там след 5-часово разследване купувач на гласове беше осъден на една година затвор условно и 10 000 лв. глоба. Броят на постановените откази от последните избори също се набива на очи. След края на втория тур общо образуваните преписки в страната са 1845, докато постановените откази - 1483.
СНИМКА: БГНЕС
МВР не успя да открие защо беше блъсканицата в изборните секции в хасковската ромска махала още от ранните зори.
1944
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД