:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,773
Активни 425
Страници 16,703
За един ден 1,302,066

"Републиката на младостта" ще си остане илюзия

Държавните стимули и идеите от времето на социализма едва ли ще помогнат на Северозапада и Странджа-Сакар
Снимка: БГНЕС
Регионалният министър Лиляна Павлова предложи амбициозна програма за съживяване на Северозапада и Странджа-Сакар. Но тя едва ли ще проработи.
Целенасочената инвестиционна програма в подкрепа на развитието на Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони е впечатляващо четиво - 270 страници. Обхватът й също е огромен - изоставащите региони, включени в нея, заемат 53.7% от територията на страната, в които обаче живеят едва 29% от жителите на държавата ни. Тъй като е обявено, че това е само първа част на стратегията, се предполага, че Министерството на регионалното развитие е поръчало и втора част. Но още първата част включва мерки, които вече са се провалили както в други страни, така и в България - още по времето на социализма. И ни връща във времето на несъстоялата се "Република на младостта".

Трябва да се признае, че авторите на анализа са направили възможното, за да очертаят сегашната картина в тези райони. Основните изводи са ясни от години. Населението застарява, а регионите се обезлюдяват. Транспортната инфраструктура, дори да я има, е по-скоро в отчайващо състояние. Проблеми има както с водоснабдяването, така и с канализацията. Да говорим за пречистване на отпадни води е по-скоро изключение. Образователната система е напълно неадекватна, ако изобщо има кой да влезе в училищата. Населените места със затихващи функции са преобладаващи.

Това е анализ,



познат на всеки средно грамотен българин от повече от 30 години насам



Още от времето на прословутата "Република на младостта" в Странджа-Сакар, така широко пропагандирана през първата половина на 80-те години на миналия век. Невероятното е, че за възраждане на тези региони се предлагат на практика същите мерки, за които се знае, че вече не са били ефективни.

В стратегията няма нито вълшебни, нито реални решения. Крайният извод и за трите изоставащи региона е, че трябва да се осигурят стипендии за младежи за висше и за средно специализирано образование, при ангажимент да се върнат поне за 10 г. по родните си места. Предлага се субсидия от 50% върху лихвите по инвестиционни кредити, както и възможност за евтино наемане на терени и сгради в индустриални паркове и зони. Разписано е осигуряване на жилища за евентуални кандидати - специалисти. По сметките става дума за около 1000 души в Северозапада, 500 в Родопския регион и 200 - в Странджа-Сакар...



Но това вече се е случвало у нас и не е заработило



През 1982 г. партийното и държавното ръководство установили, че районът на Странджа-Сакар драматично изостава от развитието на останалата част от страната. Резултат от това е прословутото постановление 22. В него се предлагат "широк набор от мерки за спиране упадъка и обезлюдяването на обхванатите в постановлението територии чрез подобряване на условията на труд и живот, доближавайки ги до нивото на средно развитите селищни системи. Предвиждат се множество стимули за семействата, които се преселят в изостаналите райони, ако живеят и се трудят там не по-малко от десет години:

- Еднократна поощрителна премия: 5000 лв. за семейства с едно дете; 500 лв. за всяко следващо по ред дете, преселило се със семейството; 4000 лв. на млади семейства без деца; 2000 лв. на неомъжени и неженени, като при промяна на семейното положение разликата се доплаща.

- Заеми от Държавна спестовна каса: до 12 000 лв. за строеж на жилище със срок на издължаване до 30 години; до 5000 лв. за ремонт със срок от 5 години; до 2000 лв. на член от семейството, но не повече от 4000 лв. за развитие на лични стопанства:

- Добавки към заплатите: до 80 лв. на ръководни кадри и учители; до 40 лв. на специалисти със средно и полувисше образование; до 30 лв. на работници и селскостопански работници; съответно до 40, 30 и 20 лв. за лицата от горните категории, които работят, но не живеят в съответните селищни системи.

- Безвъзмездно предоставяне право на строеж върху държавни парцели или необитавани жилища и стопански сгради с принадлежащите им дворни места;

За населението на обхванатите в постановлението селищни системи са предоставяни безплатно хранене на децата в детските ясли и градини и в училищата; допълнителни стимули за насърчаване на раждаемостта.

Всички разходи по социалната и техническата инфраструктура са за сметка на бюджета. Става дума за пътища, младежки домове и т.н.



Резултатът от тази държавна намеса в крайна сметка е нулев



Всичко започва с възторжени репортажи за първите нови заселници. След това се появяват непреодолими противоречия между местните жители, особено младите, и новодошлите, които имат по-големи привилегии. Следва нова разпоредба - местните млади да имат същите привилегии като новодошлите. В крайна сметка по отчети вместо планираните 4000 млади работници и специалисти се записват над 10 500 външни и местни млади хора. Част от тях още в самото начало просто прибират парите - 5000 лева в онова време са около цената на така жадувания и получаван по списък лек автомобил, и почти цената на малък апартамент в големите градове. В крайна сметка тази програма е забравена, повечето от участниците в нея или отиват в големите градове, или емигрират, всякакво финансиране е спряно, а обезлюдяването на района на Странджа-Сакар и сега продължава с още по-бързи темпове.

Трудно е да се оцени какво би могла да промени т.нар. нова стратегия. В годините до 2020-а е предвидено в развитието на западналите региони да бъдат налети над 6 млрд. лв. Със сигурност това ще отнеме пари от други региони. А и парите за регионално развитие, които ще дойдат от ЕС, вече са разпределени в ограничен брой общини - общо 64. Повечето от общините от новата "Република на младостта" не са от тях.

Според представената от МРРБ стратегия основната част от инвестициите ще отиват за пътища и комунална инфраструктура. Тук за пореден път се включват магистрала "Хемус", скоростен път от София до Видин, както и нова идея - близо 600-километрово трасе от Петрич през Гоце Делчев, Смолян и до Бургас. Шосетата не са приоритет на Европейския съюз и в новия програмен период в България можем да разчитаме на пари единствено за последния участък на магистрала "Струма". В същото време в стратегията най-голям брой са проектите за подновяване на пътища от втори и трети клас. Единственият шанс това да стане е със средства от бюджета. Там обаче няма предвидени за това пари...

Новата "Република на младостта" в крайна сметка вероятно ще последва съдбата на предшественичката си. Засега в стратегията, представена от МРРБ, анализът на миналото преобладава. А проектите, които биха могли да бъдат одобрени за финансиране до 2020 г., имат спорен ефект. Има и "банка идеи", но за нея е по-добре да не се споменава конкретно, защото начинанията са от сферата на екзотиката. Макар че, кой знае?
10
3433
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
22 Ноември 2015 21:05
Цяла статия за нещо, което и на децата е ясно, за разлика от управляващите.

22 Ноември 2015 23:43
По стар обичй, другарите много обичаха да обясняват колко хубаво е в Странджа Сакар, но никой не отиде там.
22 Ноември 2015 23:50
Още ли броди оня призрак из България, та толкова ирония се похабява за пронизването му с колец?
23 Ноември 2015 02:20
Още ли броди оня призрак из България, та толкова ирония се похабява за пронизването му с колец?
Даже се оплътни, оземли и си извади нотариални актове, като например за БТК. Все в името на Идеята, че целта оправдава средствата. След времето целта изчезва и остават само средствата. Което категорично доказва първичността на материята.
23 Ноември 2015 07:07
Един виц от онова време...по повода:
Лети самолета от София за Бургас...прелитайки над Странджа-Сакар (Републиката на младостта) стуардесата обявява снижаването на всеки сто метра.
- 600,500,400...300 - който ще слиза, да слиза, защото почнаха да се качват .
Те - така...гледайте весело на нещата!
Синовете и дъщерите на БКП номенклатурата, не могат да си надскочат боя...матрял Боков... !
23 Ноември 2015 08:58
- Заеми от Държавна спестовна каса: до 12 000 лв. за строеж на жилище със срок на издължаване до 30 години...

Добре ще е да се посочи лихвата - не е била повече от 1-2%...
Защо няма днес Държавна спестовна каса?
23 Ноември 2015 09:21
1.5%
Сега няма нито една Българска Банка - ти искаш ДСК !!!
23 Ноември 2015 11:38
Всичко започва с възторжени репортажи за първите нови заселници. След това се появяват непреодолими противоречия между местните жители, особено младите, и новодошлите,


Бледоликите и сиуксите!
23 Ноември 2015 16:11
Дорис, игноранти като тебе винаги ще си мислят, че е имало действителен призрак. Това е една алегория за подчертаване на нещо друго, свързано с град Novae където се е влизало с паролата cum-onis. Строен във формата на Петоъгълник-Пентагон се произнася на английски!- с размери 44 хектара по Декрета за Земята на император Веспасиян от 26 Октомври 69 г. Там е живял десет години Исус!!
23 Ноември 2015 16:20
Моите майка и баща са били бригадири като студенти при стоежа на прохода на Републиката. Моя милост също е бил по разните му бригади и мога да споделя, че в тези бригади имаше нещо много романтично.Днес, обаче, понасяме ударите на един калпав проект, замислен в алкохолните мозъци на съветските апаратчици.Това, което следваше да прецени Горбачов като юрист е, че не биваше да дава никакво доверие на хора от Политборю, граждани на царство България. Като почнем от Тодор Живков, та привършим с Петър Младенов-всичките бяха граждани преди 09.09.44 г. и по силата на нормата бяха граждани на царство България. Нямало е закон който да ги приравни на граждани на НРБ и те си останаха верни на Царство България. Доведоха ли Сиемон на бял кон? Доведоха го. И това беше предвидено от нашето Дружество Novae много преди той да заяви желание да се връща. Това ни се искаше някакси да му подскажем на 08 Ноември 1986 г., ама ни мина черна котка пътк...Или пък онзи там от онова политбюро прояви самоувереност, която в крайна сметка го погуби.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД