:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,832
Активни 419
Страници 16,762
За един ден 1,302,066
DEJA VU

Договорът от Дейтън направи Босна неуправляема

Две десетилетия след края на войната трите враждуващи страни продължават да се мразят, а властта е пълна бъркотия
Много от жителите на Босна протестираха м.г. в столицата Сараево и големите градове срещу бедността, корупцията и безработицата в страната. Статуквото на местните политици обаче засега изглежда непоклатимо.
Наближава двадесетата годишнина от сключването на Дейтънското споразумение, което превърна Босна и Херцеговина в неуправляема бъркотия. То сложи край на война, продължила повече от три години и половина, в която загинаха 100 000 души и от която избягаха над 2 милиона. Но според покойния Ричард Холбрук - главния създател на споразумението, документът е дело на "нетърпеливата американска администрация, която предпочиташе да спре войната, вместо да създаде основите на една надеждна и устойчива държава". Двадесет години по-късно думите му са болезнено верни, коментира електронното издание "Атлантик". Дейтънското споразумение създаде византийска система на управление, която засили по конституционен път разделенията от войната, вместо да ги разреши. Босна бе разделена на две части - Мюсюлманохърватската федерация и Република Сръбска.

Първата се състои от 10 кантона, а окръгът Бръчко получи специален статут на автономна територия. Президентството се върти на ротационен принцип между представителите на трите народа - бошняци, хървати и сърби. Босна, която има население от 3.8 млн. души, има трима президенти, 13 премиери и правителства, над 180 министри и повече от 700 депутати. Разделението засяга всички аспекти от живота. В град Мостар "всичко е дублиращо се - всяка дейност, всяка фирма. Имаме две компании, които събират боклука - "Комос" в босненската част, "Паркови" в хърватската", казва активистът Денян Йелин. Образователната система е разделена така, че източната част на града ползва системата на Сараево, западната - на Загреб. Гимназията преподава сутрин на бошняците, следобед на хърватите. Може би изглежда комично, но тази система навреди още повече на развитието на Босна. Приватизацията също е пример за това. Отначало всичко изглеждаше обещаващо - в доклад от 1997 г. Европейската комисия и Световната банка отбелязват, че "само малка част от индустриалния капацитет е понесла щети" от войната.

Естествено, федерацията и Република Сръбска създават отделни агенции за приватизация, резултатът от които е един и същ - те



пренасят активите в ръцете на политиците,



семействата и близките им. Често новите собственици нямат желание да рестартират производството, а разпродават машините, дават останалото за скрап, а земята - под наем. Цели индустрии се превръщат в хотели, молове или частни имоти. Неравенството е потресаващо - според някои изчисления 300 души в Босна притежават общо 7 млрд. евро, докато младежката безработица е на най-високото ниво света - над 60%. До днес, с редки изключения, никой не е подведен под отговорност за престъпления в приватизацията. Международният валутен фонд поддържа държавата с финансови инжекции, а политическите елити купуват социален мир с раздаването на работни места в замяна на гласове.

Тримата президенти на Босна и Херцеговина се сменят на ротационен принцип. Пропорционалното представителство на отделните етноси във властта бе заложено още в Дейтънското споразумение като мярка, стимулираща помирението между трите етноса. Те си поделят властта, но и с всичка сила враждуват помежду си. "Нашите политически елити залагат на националистическите идеологии, с които мобилизират масите, за да спечелят избори. В предизборната борба използват език на омразата, който винаги е националистически оцветен. Обичат да говорят за някакъв "европейски път", но в действителност ги е страх от него. Защото въвеждането на европейските стандарти и правила би ограничило тяхната власт. Тези политически елити искат да контролират своите етноси, но не и една мултикултурна държава Босна и Херцеговина Докато това положение не се промени, при нас няма да има напредък", казва политологът Азмир Мужкич.



Раздутият държавен апарат поглъща



близо две трети от приходите на Босна и Херцеговина. Никъде другаде в Европа няма толкова много чиновници на глава от населението. Постовете се раздават не според професионалните умения, а според принадлежността към определен етнос. От две десетилетия насам държавата е най-големият работодател, бюрокрацията е огромна, а корупцията - повсеместна. Необходими са спешни реформи, но липсва политическа воля за провеждането им. В икономически план страната пропада все повече, а управляващите партии на бошняците, сърбите и хърватите се заиграват с идеята за разпадане на федерацията, припомня "Дойче веле". Босненските политици ги тегли към Турция, а хърватите се надяват на по-обширна автономия, каквато вече имат босненските сърби. Сърбите в Босна и Херцеговина си имат цели двама президенти - един прагматик в Сараево и един националист в тяхната Република Сръбска. Последният - Милорад Додик, не се уморява да обяснява, че желае цялостно излизане от състава на Босна и Херцеговина и присъединяване към Сърбия. "Босна и Херцеговина не е в състояние да функционира като единна държава. Тя не може да оцелее, в нея няма консенсус. Тази страна никога досега не е вземала някакво самостоятелно решение. Дори споразумението от Дейтън ни беше наложено отвън", заяви Додик неотдавна в Белград.

Установеният ред е крехък и това стана очевидно през февруари 2014 г., когато масови протести заляха Босна. Лидерите на Република Сръбска заявиха тогава, че демонстрациите са насочени срещу целостта на страната, и успяха да предотвратят разливането на недоволството към своите райони. Веднага след това босненските политици започнаха кампания срещу протестиращите, като ги обявиха за хулигани и наркомани. Много от организаторите избягаха в чужбина или се отказаха да се занимават с политика. Сега на повърхността стабилността може би изглежда възстановена, но това е илюзия. В същото време Босна планира нови икономически реформи в надеждата си да се присъедини към ЕС. Оценката на Брюксел за тях обаче бе сурова - те бяха обявени за "неясни" и "в най-добрия случай - частични". Преди всичко изобщо не засягат хроничната криза на управлението.

ЕС обаче продължава да държи на Босна и Херцеговина като единна държава. В същото време страната се обезлюдява със застрашителни темпове. Германия е сред най-предпочитаните "дестинации", покрай което курсовете по немски език се радват на голяма популярност. Една млада юристка, изучаваща немски, казва: "Нуждаем се от незабавни промени. Младите хора в тази страна трябва да заемат по-важни позиции в управлението на държавата. Само така Босна и Херцеговина може да тръгне напред."



СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Босненският сръбски лидер Милорад Додик мечтае за независимост и присъединяване към Сърбия.
 Сръбският премиер Александър Вучич (вдясно) връчи подарък на тримата съпредседатели на Босна и Херцеговина при тяхна визита в Белград. Представителите на трите етноса в Босна - бошняци, хървати и сърби, бяха поканени в сръбската столица за подобряване на отношенията между двете страни, след като Вучич бе нападнат и ранен това лято по време на възпоменателната церемония за клането в Сребреница.
17
3643
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
22 Ноември 2015 19:42
Дейтън взе главата на Милошевич.
Да си го чуват сърбите .
22 Ноември 2015 20:04
Тези дни нали (пак) е модерно да се говори за джихадистите. Ама нещо не споменавате босненските ... Що така? Гузни да сте нещо?
22 Ноември 2015 22:46
На спонсорираните от Сорос, Ротшилд и Мосад върхушки от развитите западни държави така и не им стана ясно, че устойчива държава е националната.
А нация означава обща история, религия и език.
.
Гореспоменатите 3 кукловода имат за цел разпадането на националните държави чрез инжектиране на имигранти (когато е по-изгодно, както в случая на България, чрез принуждаване на мнозинството да емигрира и стимулиране на малцинствата да се плодят).
.
БИХ е експеримент за алтернатива на националната държава, без обаче в Босна да съществува еднопроцентно еврейско малцинство, което да поеме управлението на държавата (като например. САЩ)
Така че, провалът е предизвестен.
.
22 Ноември 2015 22:54
Горски, значи Швейцария съществува само благодарение на милостта на Ония, не са рекли, не са я гътнали. Както и Китай, Сащ, Канада, Русия, Бразилия, Индия...
22 Ноември 2015 23:38
А кое пък ѝ е византийското на такава система на управление???
23 Ноември 2015 00:07
Цели индустрии се превръщат в хотели, молове или частни имоти. Неравенството е потресаващо - според някои изчисления 300 души в Босна притежават общо 7 млрд. евро,........ До днес, с редки изключения, никой не е подведен под отговорност за престъпления в приватизацията......
Приликите са БГ действителност са плод на случайност.
23 Ноември 2015 06:06
А с развитието, обогатяването и нормативизирането на бошняшкия език, демек диалектът на сръбските помаци в Босна, изфабрикуван от Дейтънското споразумение, как стоят нещата? Някой АНАЛизатор има ли наблюдения? Ще съм признателна да ги прочета. Поради опасенията, че утре на нашия нов Биг брадър, ако му е изгодно, може да му хрумне и родопски език да сътвори с някое споразумение. Примерно. Така де - гльонда и краваса да не би да са на български език, а? К`во ли ще рекат аглосаксонските разбирачи на славянските езици. Има ли "материали от чужди медии" по въпроса?
23 Ноември 2015 09:28
Няма как ЕС и САЩ да не държат на този боснески псевдо-модел. Просто експериментират за да видят дали единна държава в миналото може да функционира федерализирана и разделена сега. И после да кажат, че са готови с ефективен модел при останалите слаби държави, като България да речем.
23 Ноември 2015 09:52
Приликите са БГ действителност са плод на случайност.

"Пълна прилика-пълна промяна"!!!???
23 Ноември 2015 10:22
няма съвършени неща - споразумението от Дейтън също, но поне е сложило край на войната,
било е може би най-доброто към онзи момент
като не им харесва, да продължават да се колят - ей ти Сребреница за пример
ако (очевидно) не могат да се разберат помежду си, нищо и никой не може да им помогне
"не можели да поемат политическа отговорност" - кой ми с*а в гащите, е га ги у политиците тогава!
не знам какво очакват хората там - някой да им наложи такова решение отвън, което хем
да бъде справедливо за всички, хем бързо и евтино приложено, хем пари да им дават, хем.....
да се разбират помежду си и после е ясно - референдум, нова конституция, нова държава....
ако не, като в едно семейство - развод и толкова - босненците - отделно, сърбите и хърватите -
ясно къде
23 Ноември 2015 10:23
Дивотиите за изкуствено създаденa мулти-култи държава, в която общностите живеят в мир и хармония и няма разделение между тях показаха цялата си несъстоятелност. При това положение разпадането на държавата е неминуемо.
23 Ноември 2015 10:26
ако не, като в едно семейство - развод и толкова - босненците - отделно, сърбите и хърватите -
ясно къде

Това е най-разумното: разпад и подялба на Босна.
23 Ноември 2015 10:30
А нация означава обща история, религия и език.

Не ми се мисли, ако го види тва Парата. кво конско щи дръпне.
23 Ноември 2015 10:34
Това е най-разумното: разпад и подялба на Босна.

Верно е. Ама кво правим, ако босненците не искат? А те не искат.
23 Ноември 2015 12:43
Ако от трима, двама са "за", те представляват квалифицирано мнозинство от 2/3. А за бошняците ще остане Сараево и нещо около Мостар. Централна Босна, демек.
23 Ноември 2015 15:25
Мужик 23 Ноември 2015 10:34
Това е най-разумното: разпад и подялба на Босна.

Верно е. Ама кво правим, ако босненците не искат? А те не искат.


Ами каквото стана със Сърбия - сърбите не искаха, ама Косово се отдели. Е, трябваха малко бомбардировки...
23 Ноември 2015 17:47
Горскио
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД