:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,868
Активни 393
Страници 23,278
За един ден 1,302,066

Ако в МОН знаеха законите на Нютон...

Количеството е измамно нещо в образованието. Особено когато липсва качество
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Известно ли е на експертите в министерството колко домашни имат българските деца от първи до четвърти клас.
Българските ученици масово не могат да четат добре, не разбират и не могат да анализират текст, не владеят правописа и пунктуацията, половината могат да правят само елементарни изчисления, повечето не могат да приложат теоретичните си знания на практика. Без частни уроци почти никой не успява, а въпреки тях нивото също остава ниско. Добрите ученици са малък процент и излизат от малко на брой училища, за които напливът е огромен. В останалите властва скука, нулева мотивация за учене и гигантска посредственост.

Това е общоизвестната диагноза на средното образование, която се подмята от години из официални документи и анализи. Министерството на образованието и науката (МОН), депутатите и експертите им така и не дадоха конкретика къде се къса нишката. А по този въпрос



всеки родител на ученик и всеки учител могат да разказват с дни



Така и не разбрахме дали в министерството стигнаха до същността на проблемите на българското училище, които рефлектират във всяко семейство вечер, когато се върнеш скапан от работа и разбереш, че детето се проваля в нещо, не разбира, не може да се справи с урок или домашно.

От предлаганите промени става ясно, че на МОН този "микропоглед" му е чужд. Просветните специалисти знаят да пресмятат нормативи, да режат безцелно часове, да добавят други, да правят сметки на едро и за разнообразие - да сменят едно литературно произведение с друго. Махаме "Родна реч", слагаме "Българският език". Махаме "Балканджи Йово", слагаме "Хайдути". И как точно това ще повлияе на грамотността и ще ликвидира неразбирането, скуката и демотивацията на тези тийнейджъри, сред които са утрешните ни управляващи, сред които е хирургът, дето ще ви реже eдин ден?

На такова безсмислено "местене на мебелите" се нагледахме през последните 70 години - горе-долу през 10 години се правят гигантски трусове в образованието, а единственият резултат е нарастващата неграмотност. И сегашната реформа има всички шансове да се впише в традицията. В нея липсва основното - детето. Липсват "проблемните" ученици - с увреждания, от рискови семейства, без родители, живеещи в недоимък и т.н. Тези, които стават аутсайдери още от началния курс. Добрите ученици - тези, дето и сега получават помощ от родители и частни учители - са ясни. Какво да правим с останалите?



Ученикът е третиран като механична попивателна,



която трябва да е готова да поеме всичко, което се налива през образователната фуния. Става дума за децата до седми клас. Заради ранното им отвращаване от ученето със сложни постановки и изискване за механично зубрене, когато отидат в горния курс, те масово са изгубили интерес към образоването и добиването на обща култура.

Образователна реформа - звучи толкова сериозно, а тук всичко е майтап. Министерството заля публиката с порой от идеи за промяна на учебните планове - намаляване наполовина на часовете по чужд език в езиковите гимназии, премахване на обучението по история, география, биология, химия в ХI и ХII клас, намаляване на часовете по физическо, музика и рисуване и, разбира се - увеличаване на часовете по български. Накрая министърът ги спря всичките заради бурното обществено недоволство. Как да разбираме това?

Добрите педагози знаят, че принципът "колкото повече, толкова повече" не важи за образованието. Там действа третият закон на Нютон - всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие. Номерът с фунията не минава. И цяло лято да вържем първолаците на чиновете, няма да придобият научна степен. И ХIII клас да въведем, повечето 20-годишни едва ли ще схванат защо се пише "някои хора", а не "някой хора". За всяко знание си има време и начин да бъде усвоено. На философията й е рано в осми клас. На съвременната история мястото й е в горните класове.

Любимата дъвка на амбициозните в просветата е - българските деца учели най-малко заради голямата лятна ваканция. Пропуска се обаче неудобният факт, че



учениците в малките класове у нас са най-натоварените в цяла Европа



За любителите на сравненията със западния свят ето някои знакови факти от Германия, накъдето масово изнасяме "мозъци". Там до пети клас почти няма домашни, като не броим дребни упражнения, оцветяване на картинки и учене на стихотворения. Известно ли е на "експертите" в МОН колко домашни имат българските деца от първи до четвърти клас?

Германските ученици ходят по пантофи на училище от първи до трети клас, държат си играчки в личните шкафчета, имат дюшеци за търкаляне и други места за игра в междучасията, а в раничките им няма нищо - учебниците си стоят в училище и нищо не се зубри вкъщи. Учителите имат пълна свобода какво да преподават - учебниците са просто помощник и не се учат наизуст дословно, както тук. Не се е чуло вследствие на това германчетата да са неграмотни. Те наистина имат кратка лятна ваканция - от средата на юли до края на август, но така е по традиция, а и на всеки 40 дни имат по 2 седмици ваканция, през които не решават задачи и не пишат съчинения, а ходят със семействата си на почивка.

Големият проблем не е лятната ваканция (въпреки че през юни в училище е нетърпимо заради жегата). Въпросът е кога малките ученици ще бъдат разтоварени от университетския материал, с който са затрупани, и ще се въведе забавна и проста методика като тази, по която се учи английски език, та да научат и родния си език толкова добре, колкото чуждия.



Или частните уроци ще ги въвеждаме още от първи клас?



Защото в момента вече започват от пети.

Хубаво е да знаем и кога тежестта на ученето ще се пренесе в гимназиалните класове, където го удрят "на уволнение" веднага след като успеят да се преборят със сложните изпити за прием след VII клас. Включването на избираеми часове при тях е добра идея, но механично пренесена от страни като Германия. Там обаче си има логика на профилирането и родители и деца си правят точна сметка, преди да изберат какво ще се учи и какво не. Това го решават лично те и си носят последствията, а не директорът на училището. Изхвърлянето на предмети реално ще постави на карта кандидатстването в университети в чужбина, където строго се следи хорариумът.

И още нещо много важно, което убягва на МОН - докато парите следват ученика, училищата ще бълват неграмотни млади хора. И колкото повече стават тези пари, толкова повече ще са неграмотните - ужасяваща аритметична прогресия, която върти в омагьосан кръг училищата и сега. Защото да изключиш ученик или да го оставиш да повтаря, означава да не можеш да си платиш парното за месеца, да не дадеш допълнителни пари на някой учител и кой знае още какво. Затова дипломите все така ще се дават "на килограм", а университетите - пак заради същите пари - ще се скъсват да приемат и дипломират неграмотните. И няма светлина в тунела... освен на Запад.
12
10723
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
24 Ноември 2015 23:51
Ако в МОН знаеха законите на Нютон, нямаще да литват като австралийски кокошки - срещу законите на Политическата гравитация ...
Накратко - Политическата мисъл и практическо действие в България, са дълбоко криминилазирани ...
Някой да е изненадан от едно, коректно Съждение ??? ...
Като вземели хдемократичната Власт, хпартистите се натоварвали с много Хотговорности в Хуправлението ...
Баф, Хисторическата перверзия в акъла ни - Александър Йорданов, окончателно сепарирана Политическа шлака към днешна дата и титли от Хпрехода ???...
АРайчев и сие, да спят упоени край голф-игрища и толкоз ...
25 Ноември 2015 00:01
Много добра статия
Жалко, че се появи в момент, когато широките форумни маси са се заплеснали да коментират злобата на деня и да бистрят голямата политика.
25 Ноември 2015 01:17
Не знам какво трябва да знаят любителите на сравненията, но информацията за Германия е просто грешна.
Имам двама ученика вкъщи - в първи и в четвърти клас. Домашни имат и двамата-всеки ден! Няма изключения. Да, ходят по пантофи в училище. Просто защото е чисто и се пази така. Не ми е ясно как се твърди, че не се учи в основния курс при положение, че се кандидатства в гимназия след четвърти клас.
25 Ноември 2015 01:20
И защо да учат? Нали влизането и завършването на ВУЗ е гарантирано на всеки един от тях от над 50 -те бг уни. Единствената мотивация за голяма част от работещите като учители, са парите. А за учениците - ден да мине, друг да дойде. Изключенията са минимални.
25 Ноември 2015 05:37
Крайно време е да се спре с ходенето "вокруг да около" парадигматичната престъпна фундаментална грешка "Парите следват ученика/студента", която, заедно с папагалските "реформи" по чужд образец и под соросоиден диктат съсипа вече няколко поколения. Докато това не се изрече ясно и не се промени, просто ще се произвежда вербален вятър и нищо повече.
25 Ноември 2015 08:53
Добра статия - сполучливо обобщава писани неща във форума...
Дано я прочетат в просветното министерство...
25 Ноември 2015 09:23
Още преди години написах, че делегирания бюджет е смърт за образованието, но на никой властник не му пука затова. Колкото по- неграмотен народ - толкова по- добре. Пропуснаха едно - читавите родители натискаха децата си колкото може повече и ги изпратиха в чужбина да учат, където и ще останат. Тук ще живеят циганите и тези, които не могат да заминат по различни причини. Те обаче скоро няма да могат да издържат търтеите и ще настане глад. Честито на политиците.
25 Ноември 2015 09:26
И да я прочетат, нищо няма да се промени. В крайна сметка става въпрос за пари и оцеляване на учители.

Най-голямата простотия беше на оня министър, дето въведе "парите следват ученика". Знакови идиоти, наред с оня, дето регистрира болниците като търговски дружества. Пазарните принципи в образование и здравеопазване водят до такива статии.

Не забелязвате ли, че всякак система у нас си има аналог? Училищата - частните уроци; полицията - СОТ (а напоследък е самоорганизирани патрули); Болниците - частните центрове, баячки, знахарки и други алтернативни.
25 Ноември 2015 12:42
Статията е пълна боза от вида "дайте да критикуваме". А примерите с Германия са абсолютно неверни, както по-горе е казал и Lufthans, просто бг журналистите много обичат да дават пример как било еди къде си (без дори изобщо да знаят как е там, прочели някъде някаква статистика/стъкмистика) - изваден от цялостния контекст обаче, аргумента няма тежест. Аз пък ще дам друг пример
Laut einer Studie der Universität Hamburg sind rund 7,5 Millionen Erwachsene in Deutschland Analphabeten. Mehr als 14 Prozent der Erwerbsfähigen können demnach keine einfachen Texte lesen und schreiben.
Според проучване на университета в Хамбург около 7,5 милиона възрастни са неграмотни в Германия. Повече от 14 процента от работната сила не може да чете и пише прости текстове.

Проблемите не идват от МОН, а от това какво виждат всеки ден децата навън, извън училището: знанието и умението не са ценност, парите и властта са най-върховната ценност. Дори родителите на мотивираните деца ги мотивират с това, че колкото по-учени са, толкова повече пари ще получават след време.
Т.е. докато не се опитаме да променим ценностите според които живеем, съответно и учим децата си на тях, нищо няма да се промени. Но това не става за ден-два, няколко поколения са необходими.
Следващия пък като говорите с децата за училище, не им говорете за пари и кой колко получава. Разкажете им какво е ежедневието на работещия съответната професия, а не само идеалната представа за нея. Щото една от най-благородните професии имат каналджийте и сметосъбирачите - правят света по-чист, обаче по цял ден са в л.йната - благородно и отговорно и с мисия, обаче ... да не го правиш всеки ден.
25 Ноември 2015 15:05
Добрите педагози знаят, че принципът "колкото повече, толкова повече" не важи за образованието.

Завърших доста отдавна Френската гимназия в София и наистина принципът там бе "колкото повече, толкова повече", поне що се отнася до френския.

Не ми се ще да вярвам, че педагозите ни не са били добри, дори напротив...

И всичките ми съученици завършиха висше образование и са реализирани твърде добре: лекари, програмисти, художници, артисти, музиканти, литератори, математици, архитекти, инженери, мениджъри (каквото и да означава това), маркетингови специалисти, философи, киноведи и дори... някой и друг преводач или международник от глобален мащаб.

Дори в нарочния юбилеен форум на випуска преди време бе скучно, понеже никой не пишеше с грешки или пък нарочно неграмотно и даже не обиждаше съфорумците си... Ама нали се познаваме всички, не върви някак и да се нахвърляме един на друг/а заради единия правопис...



Попитали радио Ереван кога ще стане по-добре.
- По-добре вече беше!
25 Ноември 2015 16:10
Без частни уроци почти никой не успява

Е това изобщо не е вярно.
Първо умни деца у нас дал Господ и се справят и без частни уроци и то отлично.
Второ нивото навсякъде е толкова ниско, че чак се чудя кой още ходи на частни уроци!
25 Ноември 2015 16:13
Ученикът е третиран като механична попивателна

Родителите биват лъгани по най-демагогски начин, а учителките на тези "попивателни" са превърнати в изтривалки - било за безхаберни началници, било на простаци родители или простаци отрочета... Горките госпожи!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД