:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,228
Активни 442
Страници 19,158
За един ден 1,302,066
Ретро

Пречи ли компютърът на "Гражданска отговорност"

Депутатите могат да махнат стикерите от колите. И трябва да го направят
Снимка: БГНЕС
Пътните полицаи могат да разберат дали един автомобил е с платена застраховка "Гражданска отговорност" буквално за секунди - само като въведат номера на колата в информационната система на Гаранционния фонд.
Народното събрание има шанса да обезвреди две законотворчески мини, заложени в Кодекса за застраховането от Комисията за финансов надзор. КФН прокарва проект, с който иска да се забрани на шофьорите да сключват застраховка "Гражданска отговорност" по електронен път. Това е единият порок, а другият е, че комисията се опитва да увековечи досадните стикери, които трябва да се лепят на предното стъкло на колата като доказателство, че има валидна автозастраховка. Логично тези предложения отприщиха вълна от критики.

Новият застрахователен закон сега е в ръцете на депутатите. От тях зависи дали ретроградните идеи на КФН ще минат. Защо са ретроградни и кой има интерес? Ето два експертни коментара по въпроса:



Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи:

"Доводът" на КФН да се забрани сключването онлайн на "Гражданска отговорност" е, че имало опасност хората, като попълват от компютъра си прозорчетата с данните, да направят грешка. Това е смешно. Нали като си купуваме самолетен билет онлайн, пак попълваме прозорчета с нашите имена на латиница, номер на кредитната карта и никой не се притеснява, че ще сгреши. И макар че не приемаме подобен "аргумент", веднага даваме решение - за да няма грешки, всеки може да сканира талона на колата и да го изпрати по имейла. Другата глупост в мотивите на КФН е, че стикерът пазел от измами, че като имаме зелената лепенка, значи имаме застраховка. Това абсолютно не е вярно. Първо, има фалшиви стикери. Второ, информационната система на Гаранционния фонд е тази, която реално показва има ли валидна "Гражданска отговорност" или не. Там може да се хване и измама със стикер.



Сайтът на фонда е достъпен за всички пътни полицаи,



те са оборудвани с таблети.

Стикерът е сериозен бизнес. 5 млн. стикери годишно, които хората плащат по 1.40 лв., са 9 млн. лева, които прибира председателят на икономическата комисия в парламента Петър Кънев. Тези пари отиват в неговата печатница. Тя е свързана с човека, който гледа закона. Поради тази причина,ние му поискахме отвод. Той беше така добър да си го даде, но това стана след 2-ро четене. Има една икономическа зависимост - искат да запазят стикера, който е ненужен, затова забраняват сключването на ГО онлайн. Правихме среща в Министерството на транспорта - там са шокирани от ретроградните промени. Нали правителството иска да намали бюрокрацията и да увеличи електронните услуги - да спестим на хората време и нерви, да не чакат на опашки, да не ходят по офиси, това е цел номер 1 на това правителство. И в същото време забраняваме най-масовата застраховка да се продава по електронен път. Да не говорим за екологичната гледна точка - 5 милиона полици по 3 листа хартия всяка, ако не се налага да се разпечатват, ще се пестят 15 милиона листа хартия годишно".



Борислав Богоев, бивш заместник-председател на Комисията за финансов надзор (2010-2014 г.):

"Гражданската отговорност" е задължителна за автомобилистите. А когато държавата въвежда задължение, тя трябва да улесни гражданите да го изпълняват. Ако човек може и иска да си купи застраховката по електронен път - от вкъщи или от служебния компютър, защо ще му забраняват и ще го принуждават да ходи в офис на застраховател или на посредник? 60% от българските домакинства имат достъп до качествен интернет. Ние сме грамотна нация, банкираме от вкъщи, пазаруваме стоки онлайн, плащаме сметки онлайн, а излиза, че не можем да си купим една обикновена застраховка по електронен път!

Забраната, ако бъде гласувана от депутатите,



ще е прецедент в ЕС



В 27 страни задължителната застраховка "Гражданска отговорност" се сключва електронно. В някои страни всъщност това е единственият възможен начин - като Великобритания например.

Застрахователите и компаниите от IT сектора вече заявиха, че подобна забрана би била в пълно противоречие с европейските тенденции за бързо и повсеместно въвеждане на електронни финансови услуги. Министерството на транспорта също е удивено от идеята да се създават пречки, при това със закон, пред е-услугите.

В ерата на онлайн комуникациите няма място за хартиени стикери по стъклата. КФН всъщност държи те да останат задължителен атрибут, за да попречи застраховката да се продава онлайн - така клиентът ще трябва да ходи до офис, за да си вземе лепенката. Няма логика. Ако става дума за контрол, данните за всеки застрахователен договор постъпват мигновено със сключването му в е-регистъра на Гаранционния фонд. И проверки могат да се правят във всеки момент - необходимо е само умно устройство с интернет."

---

АРМИЯ ОТ НАРУШИТЕЛИ



Около 600 000 автомобила у нас нямат сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност". Това стана ясно при обсъждането на новия Кодекс за застраховането в Народното събрание. Данните са на Комисията за финансов надзор, а стряскащото число бе обявено от Румен Гълъбинов, бивш зам.-председател на регулатора. Не е ясно обаче колко от нарушителите са понесли санкции. Наказанията за липса на задължителната автозастраховка са доста сериозни - от глоби до отнемане на шофьорската книжка и спиране на колата от движение. По-строгите санкции се налагат, когато собственикът на незастрахования автомобил е преотстъпил МПС-то си на друг водач. Глобата за шофьора нарушител е от 400 до 600 лева, а ако возилото е служебно, фирмата трябва да плати между 2000 и 10 000 лева. Най-често незастрахованите коли просто са на трупчета - не са в движение, но щом регистрационните номера не са свалени и върнати в КАТ, застраховката е задължителна. Не само в България доста автомобили са без "Гражданска отговорност". В Гърция например от началото на годината са преброили 800 000 нарушители, съобщи Румен Гълъбинов.

Борислав Богоев

 Борислав Богоев


Снимка: БГНЕС
Владимир Тодоров
архив СЕГА
Парламентът може да изпрати излишните стикери в историята.
6
2605
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
26 Ноември 2015 10:36
Тези пари отиват в неговата печатница. Тя е свързана с човека, който гледа закона.


Е...какво повече да говорим ???
26 Ноември 2015 11:48
Доколкото съм запознат, чрез премахването на стикерите, чуждите застрахователни компании ще сключват "гражданска отговорност" по електронен път (online) и ще има конкуренция на вътрешния пазар без място на стопанска дейност тук. Демек, с премахването на стикерите компаниите,опериращи тук, застават в неизгодна позиция, т. е. самите български застрахователи са против премахването на стикерите защото е неизгодно за тях.
Така че, чии интереси всъщност защитават Богоев, Тодоров, Гълабинов?
26 Ноември 2015 20:54
Пикачу,
мамка им/му/корумпирана!
Май законите не се правят за народа !?
27 Ноември 2015 10:16
Всъщност има нещо по-важно и по-обезпокоително: има ли въобще гаранция, че застрахователният брокер ще подаде информация за сключената застраховка "Гражданска отговорност" към Гаранционния фонд, т. е. ще има ли контрол върху това? Защото на практика следа като човек е сключил застрахователен договор за този вид застраховка по електронен път, платил си е премията, какво е получил срещу това? Само уверение, че е подадена такава информация към гаранционния фонд, писмен документ на практика няма, само стикерът може да удостовери, че има сключено валидна зсатраховка. И ако не дай си, Боже, се случи автомобилно произшествие и няма никаква "следа", тъй да се каже, че има застраховка, какво става? Не се ли "източва" Гаранционния фонд по този начин?
Хубаво, полицаите ще следят с таблети, но как ще става това на практика? Не мога да спират всички и да проверяват има ли, няма ли застраховка.
28 Ноември 2015 08:20
Колега, не само хартиеният носител е "Документ". А също и електронната поща, фактура и т.н.
Степента на трудност при изобичаването на недобросъвестни застрахователи е еднаква, независимо от
носителя на документа. Тук въпроса е, че едни 9 милиона ще останат у хората и хранилката на
поредните 'мамини и татини' изчезва...
28 Ноември 2015 18:30
OK, за фактурата не споря, има законови разпоредби и в ЗСч и ЗДДС. Но може ли да има застрахователен договор в електронна форма?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД