:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,146
Активни 448
Страници 20,076
За един ден 1,302,066

Лотарията с касови бележки не увеличава нито потреблението, нито финансовата грамотност

Ако НАП се чуди как да си събере вземанията, може да започне с един бърз преглед на имотните декларации на властта по азбучен ред, за да няма обидени
Касов бон акция
Искате ли чисто нов смартфон? А какво ще кажете за смарт 3D телевизор? Лек автомобил? Само тук, само сега! Държавата не взима, а дава. Или поне така твърди държавата.

Всичко започна само преди няколко дни, когато говорителят на НАП Росен Бъчваров размаха касова бележка пред медиите, за да покаже колко е лесно човек да печели, докато бъде прилежен гражданин.

Днес вече се появиха гръмки (платени с парите на НАП) репортажи, че онлайн кампанията била "тотален хит".

Всъщност кампанията не е българска и не е нова - поне от три години държавата се опитва да мотивира хората да си искат касовите бележки. Сигурно не сте чели брошурите на НАП, но задължително трябва да видите тематичните анимационни клипове с шегоубийствен хумор в стил "Шоуто на Канала":



"- Майче, напазарувАх и похарчИХ маса пари (мляс, мляс).

- А касовата бележка къде е?

- Е кво с'я, ше ме проверя'аш ли?"



После НАП тръгна на кръстоносен поход срещу фискалните измами по училищата - обяви, че ще раздава таблети и плейстейшъни на тийнейджъри срещу касови бележки. Последва бурен "Фейсбук" дебат сред гимназисти, питащи "ama mojeli pove4e ot edna kasova bele6ka?".

Мозъчният тръст на данъчните трудно можеше да измисли по-хитър начин за мотивиране на будна съвест в народ, който е измислил пословицата "Шамар да е, аванта да е".

Няма значение дали има смисъл. А в случая - особен смисъл няма.

И да иска, НАП не може да направи едновременна пълна данъчна ревизия на всички търговци в България, независимо дали заради лотарията ще си купите вестник или четирикрилен гардероб.

По-важното е, че НАП дори не проявява желание да го направи (нищо, че това й влиза в преките задължения).

За да участвате в играта, трябва да впишете само стойността, датата и часа от касовата си бележка. Системата дори не ви пита за името и БУЛСТАТ номера на фирмата, не ви пита дали е регистрирана по Закона за ДДС и дали на фиша е отбелязано данъчното приспадане.

Въпреки шумотевицата по медиите и кипящия труд за близо 300 хиляди лева, ефектът от кампанията обещава да е нулев.

Нито ще се повиши потреблението, нито ще се повиши финансовата грамотност на населението.

Който не издава касови бележки, ще продължи да се скатава, защото просто няма контрол - всевъзможни таксиметрови шофьори, фризьорки, фитнеси, джи-пита и т.н. Който издава, ще продължи да си плаща данъците като поп. Държавата, от своя страна, ще продължи да го цака с невъзстановено ДДС и сто вида административни измишльотини. За него томбола няма.

След две седмици на всеки нормален човек ще му писне да чака следващия тираж на "Тото НАП". До Коледа 2016 г. (когато ще се разиграе "голямата" награда) никой няма да помни къде си е скрил касовата бележка от вафлата, с която някога се е регистрирал.

Междувременно някой незнаен воин на данъчната администрация ще си пише червена точка за "умната" идея и ще отчете поредния безсмислен проект по програма "Въртим-едни-пари".

Ако НАП се чуди как да си събере вземанията, може да започне с един бърз преглед на имотните декларации на властта по азбучен ред, за да няма обидени. В този ред на мисли... какво стана с проверката на спа хотела на младия Ивайло Първанов?



9
2047
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
25 Ноември 2015 19:39
Егати държавата. Човек да не предложи нещо! Веднага скачат трима (които цял живот не са преместили даже дистанционното) да му казват, че не е прав
25 Ноември 2015 19:49
Абе все си мисля, че е друга целта. Предвид начина на деклариране, да не се окажат после едни хора с лични ревизии поради разминаване между доходите и ДЕКЛАРИРАНИТЕ от тях разходи.
25 Ноември 2015 20:46
Авторът задава въпрос, но пропуска да отговори. Да, кампанията не изисква нищо друго, освен дата, час и сума на покупката. Т.е. няма за цел да се извършва проверка на самия касов бон. Кампанията всъщност има за цел да провери какви са харчовете на едно лице, регистрирало се с имена и ЕГН, а после вероятно НАП ще направи съпоставка с декларираните доходи. Това вече звучи логично, нали?
25 Ноември 2015 20:49
При положение, че при регистрирането си за участие в тази лотария човек разкрива самоличността си, под съмнение е дали печалбите ще бъдат раздадени на случаен принцип.
25 Ноември 2015 23:57
най-най-очевидното е, че за да участваш, трябва да имаш касови бележки. които сега нито търговецът има интерес да издава, нито клиентът - да търси. нап се опитва да стимулира клиентите да изискват касови бележки и по този начин да изсветлят икономиката.

Системата дори не ви пита за името и БУЛСТАТ номера на фирмата, не ви пита дали е регистрирана по Закона за ДДС и дали на фиша е отбелязано данъчното приспадане.
а защо да пита? всички касови бележки са регистрирани в нап и по дата, час и стойност е лесно да се установи продавача. а още по-интересно става, ако такъв бон не е регистриран в нап - тогава късметлията спечелва нещо дребно, донася касовата бележчица и оооооооооооооо, каква случка се случва

редакцията, защо трябва да ни мъчите с някакви анонимни безхаберни хейтъри, написали цял чаршаф заради последното изречение?
26 Ноември 2015 10:50
Лотарията има изключителен страничен ефект: касовите бележки, разхвърляни пред будки за хляб и закуски, супермаркети, из колички за пазаруване и зелени площи, ПРОСТО ИЗЧЕЗНАХА.

Човек може да регистрира и чужда бележка, намерена на улицата или където и да е.
Какъв е проблемът?

Доколкото схващам, целта е да бъдат издавани бележки.

Забелязвам, че когато пазарувам и поискам да платя с карта в някои магазини, дори в центъра на София, ми казват, че нямали ПОС терминал (нищо, че го виждам с просто око на щанда им) или че току-що се бил повредил. Като реша да платя кеш, в същите магазини пък не ми издават касова бележка. В този случай се отказвам от стоката и никога повече не се връщам при тях.

Опитайте. Стряскат се.

Не разбрах защо пък клиентът "нямал интерес" да му издадат бележка. Що за произволно твърдение?
Мързи го да чака за бележката ли или ще му натежи в ръката или в джоба?
26 Ноември 2015 11:06
Не разбрах защо пък клиентът "нямал интерес" да му издадат бележка.
това пък къде го пише и кой го е казал? аз твърдя, че досега клиентите нямаха интерес да си искат касовия бон, т.е. ако търговецът се ослуша клиентът си тръгва и не се занимава. така де, що да се разправя и да си трови нервите с нахалници. което пък стимулираше /от страна на търговците/ сивата икономика.
26 Ноември 2015 11:22
И аз си мисля че целта е друга. Иначе защо ще събират данните на получилите бележката. Можеше и само с име или тел.номер, без ЕГН
26 Ноември 2015 11:48
Не разбрах защо пък клиентът "нямал интерес" да му издадат бележка. Що за произволно твърдение?Мързи го да чака за бележката ли или ще му натежи в ръката или в джоба?


Ако речеш да ми преведеш 10 000 лева, нито ще чакаш много, нито ще ти дадат едно кило хартия за носене. Значи имаш интерес да ми ги преведеш. Да ти дам IBAN?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД